Olej tamanu – Właściwości i zastosowania

4
29138
olej tamanu
Olej tamanu wytwarza się z nasion owoców drzewa rosnącego głównie w Azji Południowo-Wschodniej

Zastosowania oleju tamanu są niezwykle szerokie i przez wiele osób wciąż niedoceniane. Poniżej przeczytasz o najważniejszych z nich, dzięki którym można rozwiązać wiele problemów pielęgnacyjnych. Olej tamanu to wspaniały kosmetyk naturalny o doskonałych właściwościach zdrowotnych, ochronnych i regeneracyjnych. 

Olej tamanu posiada właściwości, które wydają się niektórym tchnąć prawdziwą magią i mistycyzmem. W ostatnim czasie stał się niezwykle modny, jednak nie wszyscy zdają się znać jego prawdziwe właściwości i zastosowania. Coraz więcej mówi się o korzyściach płynących z używania różnego rodzaju czystych i organicznych olejów, niewiele z nich jednak może się pochwalić taką wszechstronnością, jakiej możemy spodziewać się po właściwościach oleju tamanu.

Czym jest olej tamanu

Drzewa tamanu (Calophyllum Inophyllum) w naturalnym środowisku występują na tropikalnych obszarach południowej Azji, a także Afryki oraz wysp Pacyfiku. Najdłuższa tradycja wykorzystywania tych roślin w celach zdrowotnych i pielęgnacyjnych pochodzi z Polinezji. Przez rdzenne ludy tego rejonu ziemi tamanu traktowane jest jako święty dar natury, w którym odnaleźć można niewidocznych bogów. Tradycyjna medycyna ludowa wykorzystuje praktycznie wszystkie części rośliny, zarówno do celów terapii zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Wiadomo jednak, że najcenniejszym i najbardziej znanym na świecie produktem, jest wytwarzany z orzechów rośliny olej tamanu.

Olej tamanu (Kamani) uzyskuje się w procesie tłoczenia na zimno suszonych pestek z dojrzałych owoców rośliny. Wydajność tego procesu wynosi ok. 5%, co znaczy, że ze 100 kg surowca można osiągnąć ok. 5 kg gotowego produktu. Wskaźnik ten nie jest zbyt wysoki, a dostępność owoców jest względnie ograniczony. Z tego powodu cena gotowego oleju tamanu nie należy do najniższych. Uzyskiwany z pestek olej jest dość gęsty i charakteryzuje się barwą lekko zielonkawą lub karmelową. Dzięki obecności żywic i olejków eterycznych ma dość intensywny aromat, a w temperaturze pokojowej pozostaje płynny. Przy zastosowaniach kosmetycznych szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na powierzchni skóry.

Wyjątkowy skład oleju tamanu

Olej tamanu stanowi przede wszystkim cenne bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwasu linolowego i oleinowego. Ten pierwszy może odgrywać istotną rolę w pielęgnacji urody i świetnie nadaje się do zastosowania na skórze zarówno suchej, jak i tłustej. Kwas oleinowy z kolei skutecznie wspomaga proces przenikania w wewnętrzne warstwy skóry towarzyszących mu składników aktywnych.

Wśród składników oleju tamanu znaleźć można także liczne fitosterole, a przede wszystkim stigmasterol. Związek ten jest roślinnym odpowiednikiem naturalnie występujących w skórze steroli, które zapewniają wzmocnienie bariery lipidowej cery, a także spowalniają utratę nawilżenia, regenerują i redukują stany zapalne. Ten wyjątkowy produkt naturalny zawiera również kwas kalofillowy, kumarynę, laktony, glikolipidy, fosfolipidy, olejki eteryczne i żywice.

Olej tamanu to nieprzeciętny produkt naturalny, który nadaje się do gotowania, pielęgnacji zdrowia oraz urody.

Olej tamanu – Właściwości i zastosowania

Poniżej znajdziesz parę sposobów na jego wykorzystanie w służbie lepszej jakości życia i zdrowia.

  1. Naturalny sposób na trądzik

Olej tamanu jest niezwykle skuteczny w walce z trądzikiem. Jak udowodniono, wykazuje silne działanie antybakteryjne, ściągające i przeciwzapalne, tak więc na pewno pomoże, jeśli włączysz go do swojego zestawu środków do pielęgnacji twarzy. Sprawdza się przy wszystkich typach cery, również tłustej i problematycznej.

  1. Kosmetyk naturalny na włosy

Od dłuższego czasu zastosowanie oleju tamanu w naturalnej pielęgnacji włosów cieszy się dużym zainteresowaniem i przynosi wspaniałe efekty pielęgnacyjne. Z tego powodu jest również składnikiem powszechnie dostępnych na rynku produktów kosmetycznych, głównie kosmetyków naturalnych do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Nie powinno więc zaskakiwać, iż używany samodzielnie w domu, najczęściej w nierozcieńczonej postaci, jest w stanie przynieść spektakularne efekty pielęgnacyjne. Dzięki regularnemu stosowaniu, niezależnie od typu włosów, z całą pewnością zauważysz poprawę ich wyglądu.

  1. Pomoc w pielęgnacji skóry ciała

Olej z orzechów tamanu w większości przypadków może być z powodzeniem stosowany w leczeniu rozmaitych problemów skórnych, o różnym stopniu nasilenia. Posiada również doskonałe właściwości nawilżające i zmiękczające. Oprócz tego, zapewnia naturalną ochronę przed promieniowaniem UV, odpowiadającą kremowi z filtrem SPF 20.

  1. Kosmetyk naturalny do pielęgnacji twarzy

Szerokie zastosowanie oleju tamanu w pielęgnacji twarzy pozwala skorzystać z takich właściwości jak: zapobieganie zmarszczkom oraz innym objawom starzenia, takim jak matowienie, utrata jędrności oraz powstawanie plam. Działa na cerę regenerująco, a na powiekach może stanowić świetny podkład pod cienie.

Przeczytaj także: Olej rycynowy na twarz – Stosowanie i efekty działania

  1. Środek na oparzenia skórne

Olej tamanu szybko łagodzi oparzenia i pomaga w ich gojeniu. W rejonach świata, z których pochodzi, jest powszechnie stosowany na oparzenia słoneczne. Warto jednak pamiętać, że nie należny samodzielnie leczyć poważniejszych dolegliwości. W takich przypadkach zawsze wskazana jest wizyta u lekarza.

  1. Pomoc w leczeniu egzemy

Zastosowanie oleju tamanu może znajdować również miejsce podczas leczeniu poważnych chorób skórnych. Po jego zastosowaniu bardzo często cierpiący na egzemę odczuwają ulgę i dostrzegają zauważalną poprawę swojego stanu zdrowia.

  1. Naturalny środek przeciw zmarszczkom

Olej z orzechów tamanu działa regenerująco na komórki naskórka i pomaga w odmładzaniu pomarszczonej, obwisającej skóry wokół oczu. Zawarte w nim antyoksydanty doskonale chronią skórę przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo, może on stanowić uzupełniającą ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

  1. Antidorum na przebarwienia, blizny i rozstępy

Olej tamanu przede wszystkim pomaga skuteczniej redukować widoczność blizn i rozstępów. Jego właściwości regenerujące skórę sprawiają, że rozstępy kurczą się i stają się mniej widoczne. Istnieją również badania, które potwierdzają jego pozytywne działanie w niektórych przypadkach bielactwa.

  1. Nawilżenie na suchą skórę

Jak już wcześniej wspomniano, omawiany olej ma silne działanie nawilżające. Pomaga w szczególności na zrogowaciały naskórek na łokciach oraz stopach. Doskonale zmiękcza i uwalnia od uczucia suchości i chropowatości. Jego działanie może być zbawiennie na suchą i swędzącą skórę, zarówno u osoby z chroniczną przypadłością, jak i w sezonowych problemach.

  1. Środek przeciw wypadaniu włosów

Na razie nie jest to efekt dobrze przebadany, jednak coraz częściej sięga się po ten olej jako środek przeciw wypadaniu włosów i stymulowaniu ich wzrost. Coraz więcej osób stosuje go w tym celu, dostrzegając u siebie efekty w postaci dłuższych i grubszych włosów.

  1. Pomoc w leczeniu grzybicy

Ze względu na silne działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne oleju tamanu zyskuje on coraz większą popularność w leczeniu grzybicy stóp i paznokci, która bywa przypadłością trudną do całkowitego zaleczenia. Ostatnio coraz częściej polecany jest nawet w salonach paznokci. Zastosowanie oleju tamanu pomaga także skuteczniej leczyć grzybicę międzypalcową, w różnych stadiach rozwoju.

  1. Naturalny środek na łuszczycę

Olej z orzechów tamanu jest często z powodzeniem stosowany w walce z łuszczycą, choć na razie potrzeba więcej badań, które ujawniłyby jego rzeczywistą skuteczność. Z całą jednak pewnością pomóc może w leczeniu objawowym, pozwalając złagodzić nieprzyjemne skutki choroby.

Przeczytaj także: Olej rycynowy na łuszczycę – Właściwości i stosowanie

  1. Środek pielęgnacyjny dla psów oraz innych zwierząt

O dziwo, zastosowanie oleju tamanu w pielęgnacji zwierząt również zostało dość szeroko docenione. Nie powinno to jednak specjalnie dziwić, gdyż może on być z powodzeniem stosowany zewnętrznie, szczególnie w przypadku podrażnień oraz otarć skóry. stanowić może naturalne lekarstwo, które jest w pełni bezpieczne dla zwierząt, a dodatkowo pozytywnie wpływa na ich sierść, nadając jej blasku, szczególnie u psów, kotów czy koni.

  1. Naturalny środek przeciw liszajowi

Wiele osób chwali się skutecznym zastosowaniem oleju z orzechów tamanu w walce z liszajem. Przyspiesza on proces leczenia i pozwala na szybsze pozbycie się nieprzyjemnych objawów.

  1. Antidotum na podagrę i półpasiec

Przeciwzapalne oraz przeciwbólowe właściwości stosowanego zewnętrznie oleju pomagają uśmierzać ból towarzyszący napadom podagry i półpaśca. Oprócz tego leczy i łagodzi wywoływane przez tę chorobę podrażnienia oraz rany. Zastosowanie oleju tamanu w rekonwalescencji znajduje coraz większe uznanie.

  1. Środek ochronny na pieluszkowe zapalenie skóry

Z uwagi na silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz lecznicze, zastosowanie oleju tamanu jest coraz częściej doceniane w zakresie pielęgnacji skóry dzieci, mającej zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry. Produkt ten jest bardzo łagodny i delikatny dla wrażliwej dziecięcej skóry.

  1. Kosmetyk na spierzchnięte usta

Silnie nawilżający i bogaty w składniki odżywcze, a zarazem łagodny olej, to doskonałe remedium na spierzchnięte usta. W przeciwieństwie do większości gotowych balsamów do ust, olej tamanu działa przez cały dzień, nawet w warunkach ekstremalnych temperatur.

  1. Naturalny środek do oczyszczania twarzy

Ostatnio coraz większą popularność zdobywa metoda oczyszczania twarzy olejem, który wykorzystuje się zamiast mydła. Olej tamanu został oceniony jako jeden z najlepszych produktów tego typu, nadających się do wszystkich typów cery.

Olej tamanu – Przechowywanie

Zastosowanie i sposób przechowywania zawsze powinien być wskazany przez producenta. Najczęściej okres trwałości oleju wynosi do ok. 24 miesięcy od daty jego wytworzenia. Oleje powinny być przechowywane w ciemnych i zamykanych butelkach, z dala od światła słonecznego. Po otwarciu często zaleca się trzymanie oleju w lodówce.

Jak stosować olej tamanu

Olejek tamanu często poleca się stosować bezpośrednio na pielęgnowaną lub problematyczną skórę, np. bliznę lub zmianę dermatologiczną. W tym celu można użyć patyczka kosmetycznego. Przed aplikacją warto rozgrzewać olej w dłoniach, a po aplikacji delikatnie wklepać.

Ze względu na intensywny aromat najczęściej olej stosowany jest na noc, np. w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak żel hialuronowy. Często poleca się również dodawanie kilku kropel oleju, najlepiej tuż przed zastosowaniem, do stosowanego kremu  lub serum do twarzy, balsamu do ciała, czy szamponu do włosów. Może on również stanowić składnik mieszanki olejowej z innymi olejkami, zazwyczaj w stężeniu ok. 10-50 %. Łączy się go wówczas zazwyczaj z olejkiem rumiankowym, lawendowym, geraniowym lub różanym.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Przed użyciem oleju tamanu, podobnie jak w przypadku innych produktów tego typu, zawsze należy pamiętać, że ewentualna reakcja organizmu na daną substancję jest sprawą indywidualną. Przed zastosowaniem oleju, szczególnie za pierwszym razem, zawsze zalecane jest wykonanie próby alergicznej na niewielkim fragmencie skóry, w celu sprawdzenia jej reakcji.

Generalnie nie ma większych przeciwwskazań, by stosować olej tamanu w ciąży. Dotyczy to jednak małych dawek i miejscowej profilaktyki skóry. Zawsze jednak należy zachowywać czujność i sprawdzać jakość stosowanych produktów.

olej tamanu nacomi
Polecamy olej tamanu Nacomi – Sklep LifeTree.pl

Olej tamanu gdzie kupić

Jak w przypadku większości naturalnych produktów kosmetycznych, olej tamanu warto kupować w sprawdzonych sklepach i od renomowanych producentów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że był on prawidłowo wytworzony i przechowywany, a tym samym zapewni nam maksymalnie dużo korzyści. Bardzo dobre opinie ma olej tamanu Nacomi, którego z pewnością śmiało można polecić.

Olej tamanu opinie

Większość opinii na temat oleju tamanu jest pozytywnych. Większość konsumentów zauważa jednak, że osiągnięcie skuteczności jego działania wymaga cierpliwości i regularności stosowania. Podobnie jak w większości produktów naturalnych, posiada on względnie niewielkie dawki związków czynnych, które mogą efektywnie oddziaływać na organizm jedynie w dłuższej perspektywie czasowej.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18494888
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15500678
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27280931
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29692805
Poprzedni artykułZupa krem z dyni – Przepis i właściwości odżywcze
Następny artykułOlej cedrowy – Właściwości, zastosowania i korzyści
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.