Olej z awokado na włosy – Właściwości i zastosowania

0
18115
olej awokado na włosy
Olej z awokado posiada wiele cennych właściwości, które z powodzeniem można wykorzystywać do naturalnej pielęgnacji włosów

Olej z awokado na włosy można stosować na wiele różnych sposobów, zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi składnikami kosmetycznymi. Sprawdza się doskonale do łagodzenia wielu dolegliwości, a także zapewniania atrakcyjnego wyglądu włosów i skóry. Poleca się go zarówno jako składnik zrównoważonej diety, jak i wszechstronnie działający kosmetyk pielęgnacyjny, stosowany na włosy, skórę czy paznokcie. W niniejszym artykule wskazujemy dlaczego warto zacząć regularnie stosować olej awokado na włosy i jakich efektów można się po nim spodziewać.

Awokado to pyszny owoc, który zapewnia wiele cennych wartości odżywczych do każdego posiłku. Zawartość zdrowego tłuszczu, właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne oraz ważne minerały są również niezwykle ważne dla zachowania zdrowej kondycji skóry i włosów. Najłatwiejszym sposobem skorzystania z właściwości tego składnika diety jest wykorzystanie oleju z awokado, który coraz częściej ceniony jest jako skuteczny i łatwy w zastosowaniu kosmetyk naturalny. Z tego powodu warto dowiedzieć się, w jaki sposób warto stosować olej z awokado na włosy i skórę głowy. Może on bowiem m.in. pomóc oswoić puszenie włosów, jednocześnie promując ich wzrost i zapewniając naturalny blask.

Często poleca się olej z awokado na włosy zaniedbane czy rozdwajające się końcówki. Sprawdza się doskonale zarówno jako samodzielny kosmetyk, jak i w połączeniu z olejkami eterycznymi lub ekstraktami roślinnymi. Warto jednak rozróżnić naturalny olej z awokado od produktu rafinowanego, ponieważ mogą się one różnić możliwościami zastosowania i efektami działania.

Dlaczego warto stosować olej z awokado na włosy i skórę głowy?

Do pielęgnacji włosów i skóry głowy poleca się stosować zarówno same owoce, jak i olej z awokado. Oba te składniki warto również łączyć z innymi, dla dla osiągnięcia jeszcze lepszych efektów regeneracyjnych i pielęgnacyjnych. Olej z awokado jest przede wszystkim bogaty w:

  • przeciwutleniacze,
  • minerały,
  • niezbędne kwasy tłuszczowe,
  • biotynę,
  • witaminy A, B5 ​​i E.

Wiele naukowych źródeł wskazuje, że zdrowe i zrównoważone odżywianie jest najlepszym sposobem na utrzymanie silnych i pięknych włosów. Biotyna, witamina B5 i witamina E sprzyjają zdrowiu włosów, dlatego warto reglanie wykorzystywać awokado w swojej codziennej diecie, a także zacząć wykorzystywać olej z awokado do celów spożywczych.

Olej z awokado na włosy można oczywiście stosować również zewnętrznie. Z pewnością pomoże on je właściwie nawilżyć, zregenerować i wzmocnić. Jedno z badań z 2015 roku, opublikowane w International Journal of Trichology wskazało, że minerały zawarte w oleju z awokado mogą pomóc w uszczelnieniu komórek naskórka, co może zapobiec łamliwości włosów. Istnieją jednak również inne korzyści w tym zakresie, których z pewnością nie można pominąć. Dzięki jego regularnemu zastosowaniu włosy włosy mogą rosnąć silniejsze, zdrowsze i piękniejsze. W szerokim zakresie możliwe jest także ograniczenie ich wypadania, a także nadanie gładkości i jedwabistego połysku. O jego zaletach pielęgnacyjnych decydują przede wszystkim poniższe właściwości.

  • łatwe wchłanianie w strukturę skóry i włosów,
  • ochrona przed utratą nawilżenia i rozwojem infekcji,
  • odżywianie i regeneracja skóry i włosów,
  • ochrona przed wolnymi rodnikami i procesami starzenia,
  • wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej skóry,
  • wspomaganie leczenia egzemy i łuszczycy,
  • łagodzenie podrażnień i zapewnienie ukojenia,
  • poprawa kolorytu cery,
  • wspomaganie zdrowego wzrostu włosów,
  • zapobieganie wypadaniu włosów i ich przesuszeniu,
  • zapobieganie rozdwajaniu końcówek i puszeniu włosów,
  • zapewnianie zdrowego blasku i poprawa wyglądu włosów.

Jak używać awokado do zdrowego wzrostu włosów?

Badania na zwierzętach sugerują, że olejek eteryczny z lawendy i mięty pieprzowej mogą sprzyjać zdrowemu wzrostowi włosów. Olej z awokado jest powszechnie stosowany jako olej bazowy do rozcieńczania olejków eterycznych, dzięki czemu można je bezpiecznie i skutecznie stosować do pielęgnacji skóry głowy i włosów. W tym celu wystarczy wykorzystać ok. 30g oleju z awokado z 3 lub 6 kropelkami olejku z mięty pieprzowej lub lawendy, aby uzyskać domowe serum na włosy.

Często poleca się również wmasowywać olej z awokado w skórę głowy w celu stymulowania lepszego przepływu krwi oraz mieszków włosowych. Regularne stosowanie takiego zabiegu może pomóc m.in. w walce z wypadaniem włosów.

Skóra głowy powinna z łatwością wchłonąć olej, nie pozostawiając tłustej warstwy na jej powierzchni. Nie nalezy jednak używać zbyt dużej ilości oleju, by móc potem dokładnie umyć głowę naturalnym szamponem bez dodatku chemikaliów.

Jak stosować olej z awokado na włosy?

Istnieje wiele możliwości wykorzystania oleju z awokado do pielęgnacji skóry głowy i włosów, z których warto skorzystać. Poniżej prezentujemy te najbardziej popularne i skuteczne.

Maska do włosów na bazie oleju z awokado

Z pewnością niema większej trudności żeby kupić gotową maskę do włosów na bazie awokado, jednak można ją także z łatwością wykonać zupełnie samodzielnie. Aby uzyskać niezykle bogaty i skuteczny kosmetyk domowy na włosy, warto połączyć ze sobą następujące składniki:

  • 1 awokado,
  • 1 banan,
  • 1 łyżka oleju z awokado,
  • 1 łyżka oleju kokosowego,
  • 1 łyżka miodu.

Wszystkie skłądniki nalezy dokładnie połączyć ze sobą w blenderze, aby uniknąć zbrylonej i trudnej do aplikacji tekstury. Gotową maseczkę można nałożyć na włosy i pozostawić na co najmniej 20 minut lub do trzech godzin. Po tym czasie, w zależności od preferencji i potrzeb, głowę można zmyć ciepłą wodą lub naturalnym szamponem.

Odżywka bez spłukiwania

Poleca się połączyć niewielką ilość olejku z awokado z naturalna odżywką do włosów i równomiernie rozprowadzić na końcach wilgotnych włosów. Można go również zastosować po wysuszeniu włosów. Warto jednak unikać cieplnej stylizacji włosów dopuki olej całkiem się nie wchłonie i nie wyschnie.

Naturalny środek do stylizacji

Olej z awokado czasem poleca się również nakładać na suche włosy, np. w formie naturalnego serum na zniszczone końcówki lub puszące się włosy. W tym celu należy rozprowadzić go od połowy ich długości, co pomoże zapobiec ich splątywaniu. Dzięki niemu nierozczesywanie i układanie włosów nie będzie powodować ich uszkodzeń i wyrywania. Olej z awokado zapewni włosom większą elastyczność, witalność i zdrowy wygląd.

Jak stosować olej z awokado w zabiegu olejowania włosów?

Przy wykorzystaniu oleju z awokado można również przeprowadzić olejowanie włosów, najlepiej na noc. W tym wypadku zaleca się dokładne nałożenie oleju na całe włosy i skórę głowy, a następnie przykrycie ich ręcznikiem lub czepkiem. Włosy można wówczas zmyć rano, najlepiej delikatnym szamponem naturalnym. W tym celu warto przygotować:

  • olej z awokado,
  • olej kokosowy z pierwszego tłoczenia,
  • ciepły ręcznik,
  • słoik,
  • rondel,
  • opcjonalnie olejek lawendowy lub rozmarynowy.

Kolejne kroki w zakresie przeprowadzenia zabiegu:

  1. Zagotuj wodę w rondlu.
  2. Przygotuj równe części oleju z awokado i oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia, najlepiej 3 do 5 łyżek stołowych każdego, w zależności od długości włosów. Oba oleje umiść w szklanym słoiku i opcjonalnie dodaj kilka kropli olejku eterycznego z rozmarynu lub lawendy.
  3. Umieść słoik z olejami w rondlu z gorącą wodą na minutę lub dwie.
  4. Przed aplikacją na włosy sprawdź temperaturę oleju na nadgarstku.
  5. Delikatnie wmasuj olej w umyte włosy i owiń je ciepłym ręcznikiem na 20 minut.
  6. Umyj włosy ciepłą wodą lub naturalnym i delikatnym szamponem.

Badania na temat oleju z awokado

Dotychczas dostępne są jedynie dość ograniczone wyniki badań, dotyczących korzyści ze stosowania oleju z awokado do pielęgnacji włosów. Chociaż jest świetnym środkiem nawilżającym, wydaje się, że nie jest tak korzystny w zastosowaniu miejscowym, jak spozywanie go w ramach zrównoważonej diety. Utrzymanie ogólnie dobrego stanu zdrowia jest najlepszym sposobem na uzyskanie zdrowych włosów.

Potencjalne ryzyko i ostrzeżenia

Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie produktów z awokado jest bezpieczne. Jednak osoby uczulone na ten owoc powinny rozważnie stosować olej z awokado, a w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem. Może on bowiem powodować pewne działania niepożądane, nawet przy zastosowaniu zewnętrznym. Przed użyciem olejku z awokado zaleca wykonać test skórny, aby wykluczyć ewentualne alergie po zastosowaniu go na włosach.

Podsumowanie

Jedzenie awokado uważa się za bardzo korzystne i wiązane jest z lepszą jakością diety. Ten fakt potwierdzają dostępne wyniki badań naukowych, które wskazują, że pozwala ono wspierać zdrowie serca i układu trawiennego, a także spowalniać procesy starzenia. Aby poprawić swoją codzienną dietę, podczas gotowania lub robienia sosów sałatkowych warto zastąpić olej słonecznikowy lub olej rzepakowy olejem z awokado.

Olej z awokado można obecnie znaleźć w większości sklepów spożywczych lub ze zdrową żywnością. Jego składniki odżywcze mogą być szczególnie korzystne dla wzrostu włosów i ochrony skóry głowy. Aby uzyskać długotrwałe rezultaty, należy stosować dobrze zbilansowaną dietę, która pozwala uzyskać witaminy i składniki odżywcze potrzebne do wzrostu i zdrowia włosów. Można także stosować go zewnętrznie na włosy, zapewniając im lepsze nawilżenie, większą elastyczność i przywrócenie zdrowego blasku.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2012, Februyary 3). Hass avocado composition and potential health effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 53(7), 738– 750. tandfonline.com/doi/full/10.1080/10408398.2011.556759?scroll=top&needAccess=true

Fulgoni, V. L., Dreher, M., & Davenport, A. J. (2013) Avocado consumption is associated with better diet quality and nutrient intake, and lower metabolic syndrome risk in US adults: Results from the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2001–2008. The Journal of Nutrition, 12(1). dx.doi.org/10.1186/1475-2891-12-1

Gavazzoni Dias, M. F. R. (2015). Hair cosmetics: An overview. International Journal of Trichology, 7(1), 2–15. doi.org/10.4103/0974-7753.153450

Halcon, L. (n.d.). How do I choose and use essential oils? Retrieved from. takingcharge.csh.umn.edu/explore-healing-practices/aromatherapy/how-do-i-choose-and-use-essential-oils

Korać, R. R., & Khambholja, K. M. (2011, December 23). Potential of herbs in skin protection from ultraviolet radiation. Pharmacognosy Review, 5, 164­–173. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263051/

Oh, J. Y., Park, M. A., & Kim, Y. C. (2014, December). Peppermint oil promotes hair growth without toxic signs. Toxicological Research, 30(4), 297–304. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4289931/

Sumit, K., Swarnkar, V. Sharma, S., & Baldi, A. (2012). Herbal cosmetics: Used for skin and hair. Inventi Rapid: Cosmeceuticals, 2012(4). researchgate.net/publication/235944029_Herbal_Cosmetics_Used_for_Skin_and_Hair

Poprzedni artykułOlej kokosowy na rzęsy – Wskazówki i uwagi
Następny artykułOlej jojoba na włosy – Właściwości i zastosowania
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.