Olej z nasion pietruszki – Podstawowe walory zdrowotne

1
22926
olej z nasion pietruszki

Olej z nasion pietruszki ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne jest uznawany za jeden z najbardziej cennych składników diety. Poniżej przedstawiamy najważniejsze argumenty za tym, żeby zwrócić na niego znacznie większą uwagę, szczególnie w zakresie stosowania domowych sposobów na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Olej z nasion pietruszki daje bowiem spore możliwości w tym zakresie.

Olej z nasion pietruszki ma dobroczynny wpływ na zdrowie ze względu na swoje szerokie działanie: antybakteryjne, antyreumatyczne, przeciwartretyczne, antyseptyczne, ściągające, wiatropędne, pobudzające krążenie, odtruwające, wspomagające trawienie, moczopędne, oczyszczające, wywołujące menstruację, przeciwgorączkowe, obniżające ciśnienie krwi, przeczyszczające, stymulujące, wspomagające trawienie oraz funkcjonowanie macicy. Poniżej przedstawiamy szersze omówienie potencjału tego niezwykłego składnika naturalnej diety i wyjątkowego środka pielęgnacyjnego.

Czym jest olej z nasion pietruszki

Powszechnie znana opinia wskazuje, iż pietruszka była w dość szerokim użyciu już od czasów starożytnych i jest jedną z najstarszych ziół znanych człowiekowi. Zarówno w przeszłości, jak i obecnie wykorzystuje się jej nasiona oraz świeże liście, w szczególności do przyprawiania, a także dekorowania mięs oraz innych potraw. Pietruszka ma odświeżający i pobudzający apetyt ziołowy smak, który zawdzięcza zawartym w niej olejkom eterycznym. Pozyskuje się je z nasion owej rośliny na drodze destylacji parowej. Do ich głównych składników należą: apiol, mirystycyna, pinen oraz allilotetrametoksy benzen. Botaniczna nazwa pietruszki brzmi Petroselinum Sativum.

Pietruszka, oprócz swojego szerokiego zastosowania w funkcji przyprawy, posiada również wiele właściwości natury leczniczej, które związane są głównie z działaniem olejku eterycznego, znanego często jako olej z nasion pietruszki.

Nierafinowany olej z nasion pietruszki stanowi naturalne źródło wielu cennych składników, m.in. karotenu (prowitaminy A), witamin B1 i B2, a także K i C. Znaleźć w nim można także sporą ilość żelaza. W kosmetyce olej z nasion pietruszki wykorzystuje się chętnie ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające, ale także odtruwające i poprawiające krążenie. Dzięki działaniu detoksykującemu i drenującemu często poleca się go w terapiach antycellulitowych. Bardzo dobrze działa on na skórę, również dzięki obecności witaminy C, która pozwala m.in. wyrównywać koloryt cery. Chroni on również skórę przed przesuszeniem i przedwczesnymi oznakami starzenia.

Olej z nasion pietruszki – Właściwości i zastosowania terapeutyczne

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów naturalnych, olej z nasion pietruszki znajduje szerokie zastosowanie terapeutyczne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

 1. Posiada właściwości antybakteryjne

Tam, gdzie są mikroby, pojawiają się infekcje i choroby, zaś olej z nasion pietruszki doskonale je eliminuje. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ma on silne działanie bakteriobójcze. Oznacza to, iż posiada określone składniki, które zabijają mikroby i hamują ich rozwój. W związku z tym omawiany olej daje skuteczną ochronę przeciwko licznym infekcjom.

 1. Wykazuje właściwości antyreumatyczne i przeciwartretyczne

Reumatyzm oraz artretyzm to dwie choroby wywoływane przez dwa główne czynniki, mianowicie akumulację kwasu moczowego w mięśniach i stawach oraz upośledzone krążenie krwi. Olej z nasion pietruszki posiada właściwości, które są w stanie zaradzić obu powyższym problemom. Przede wszystkim jest on środkiem odtruwającym oraz oczyszczającym, na co mają wpływ jego właściwości moczopędne i stymulujące. Substancja odtruwająca przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu, zaś oczyszczająca – oczyszcza i odświeża krew. Środek moczopędny zwiększa wydzielanie moczu, wraz z którym usuwane są z organizmu substancje toksyczne oraz niepożądane, takie jak nadmiar wody, sole oraz kwas moczowy. Środek stymulujący pobudza krążenie, a to z kolei pomaga na dwa sposoby. Po pierwsze – rozgrzewa ciało, po drugie – nie pozwala na akumulację kwasu moczowego w żadnej części organizmu, przynosząc ulgę od bólu związanego z artretyzmem i podagrą.

 1. Posiada właściwości antyseptyczne

Rany, a także pewne miękkie i delikatne narządy wewnętrzne mogą ulec zakażeniu z powodu infekcji wywołanej przez mikroby. Niebezpieczeństwo zwiększa się, gdy rana jest zabrudzona lub spowodowana przez zardzewiały przedmiot. Zakażenie jest źródłem bólu, któremu towarzyszą skurcze, konwulsje, a nawet hydrofobia (jeśli rozwinie się tężec). Jego leczenie polega na eliminacji mikrobów i zahamowaniu ich rozwoju w obrębie zaatakowanego obszaru. Tak właśnie działa olej z nasion pietruszki.

 1. Zapewnia właściwości ściągające

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom substancje czynnej oleju z nasion pietruszki mogą wywołać skurcze w tkankach i mięśniach. Efekt działania ściągającego może być miejscowy lub dotyczyć całego organizmu. Niektóre środki ściągające, w tym syntetyczne – takie jak fluorki, które są dodawane do past do zębów – wywołują miejscowe kurczenie się dziąseł. Inne, w większości naturalne lub ziołowe – takie jak te, które można znaleźć w liściach gujawy i wielu olejkach eterycznych – mogą być spożywane, dzięki czemu nadają się do wywoływania kurczenia się narządów wewnętrznych oraz działają ściągająco na cały organizm, gdyż są dostarczane wraz z krwią do wszystkich tkanek.

Olejek eteryczny z pietruszki działa właśnie w ten sposób. Jak dobrym jest on środkiem ściągającym? Może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie, aby wywołać kurczenie się dziąseł (dzięki czemu silniej trzymają one zęby), mięśni oraz skóry (ujędrniając je, nadając im zdrowszy i młodszy wygląd), korzeni włosów (co zapobiega wypadaniu włosów) oraz naczyń krwionośnych (co może spowolnić lub powstrzymać krwotok z uszkodzonych naczyń). Brzmi imponująco, czyż nie?

 1. Wykazuje właściwości wiatropędne

Bywa, że gazy w jelitach stawiają nas w bardzo niezręcznej sytuacji – np. na przyjęciu, zebraniu czy w cichym miejscu, takim jak kaplica. Zaczynają się przemieszczać już wewnątrz jamy brzusznej, będąc przyczyną dziwnych dźwięków. Sytuacja niewątpliwie tylko ulega pogorszeniu, gdy wydostają się na zewnątrz. Ale to jest ta zabawniejsza strona problemu. Ta ciemniejsza łączy się z problemami takimi jak: niestrawność, wzdęcia, nudności, wymioty, bóle głowy, brzucha oraz klatki piersiowej, nadciśnienie, a nawet ryzyko zawału serca (czasem gazy mogą go wywołać, niekiedy też zawał bywa mylnie interpretowany jako ból wywołany przez gazy, przy czym obie sytuacje są niebezpieczne). Tak więc im prędzej gazy wydostaną się na zewnątrz, tym lepiej. W tym właśnie jest w stanie pomóc olej z nasion pietruszki. Nie pozwala on na powstawanie gazów, a gdy już powstaną, pomaga im wydostać się na zewnątrz.

 1. Daje właściwości odtruwające

Olej z nasion pietruszki wspomaga wydalanie toksyn oraz innych niepożądanych substancji z organizmu wraz z moczem. Dzięki temu jest on środkiem odtruwającym. Pomaga w ochronie przed wieloma chorobami, które rozwijają się na skutek akumulacji wspomnianych niepożądanych substancji w organizmie. Wśród takich schorzeń znajdują się: reumatyzm, artretyzm, czyraki, choroby skóry oraz wiele innych.

 1. Wykazuje właściwości wspomagające trawienie

Korzenno-ziołowy aromat omawianego oleju pietruszkowego wzmaga apetyt i przyspiesza trawienie, a to dzięki zwiększonemu wydzielaniu soku żołądkowego. Wywołuje również uczucie głodu, co wspomaga trawienie od strony psychologicznej.

 1. Wykazuje właściwości moczopędne

Działanie moczopędne uzupełnia się z właściwościami odtruwającymi oleju. Polega ono na zwiększeniu częstotliwości i objętości oddawanego moczu. Zastanawiasz się, jak może się to przysłużyć organizmowi? Jest to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się niepożądanych substancji z jego obrębu (drugim jest wydalanie z kałem). Tą drogą organizm pozbywa się nadmiaru wody, soli oraz toksyn, jak kwas moczowy, a także tłuszczów, zanieczyszczeń i mikrobów.

Pozbywanie się toksyn oraz kwasu moczowego chroni przed chorobami takimi jak: reumatyzm, artretyzm, czyraki, zaśniad oraz trądzik. Usuwanie wody i tłuszczów pomaga w odchudzaniu, a także przynosi ulgę osobom, które cierpią na obrzęki oraz zatrzymywanie nadmiaru wody w organizmie. Ponadto im więcej moczu oddajesz, tym więcej wapnia, a także innych złogów oraz mikrobów wypłukiwanych jest z nerek i dróg moczowych. To z kolei chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych oraz infekcjami układu moczowego. Jak widać olej z nasion pietruszki to doskonały składnik diety, wspomagający bezpieczny proces utraty wagi.

 1. Wykazuje właściwości oczyszczające

Działanie to polega na oczyszczaniu krwi, które może odbywać się na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez usuwanie niepożądanych substancji z krwiobiegu, po drugie, poprzez wspomaganie transportu tlenu do tkanek. Olej z nasion pietruszki działa na owe dwa sposoby, pobudzając krążenie, jako że jest środkiem stymulującym.

 1. Przynosi właściwości wywołujące menstruację

Olej z nasion pietruszki ma właściwości wywołujące menstruację, dzięki czemu pomaga w przypadku zakłóconych lub opóźnionych miesiączek. Pobudza wydzielanie określonych hormonów, takich jak estrogen, co pomaga w osiągnięciu powyższego celu. Omawiany olej przynosi również ulgę w dolegliwościach związanych z menstruacją, takich jak skurcze i bóle brzucha, nudności, zmęczenie oraz rozdrażnienie. Wspomniane hormony pomagają również w okresie pokwitania oraz osiąganiu dojrzałości płciowej u kobiet, a także utrzymują ich narządy płciowe (jak macica) w dobrym zdrowiu.

 1. Zapewnia właściwości przeciwgorączkowe

Oznacza to, iż omawiany olej jest w stanie obniżać gorączkę. W jaki sposób? Otóż dzięki jego właściwościom oczyszczającym i odtruwającym redukowany jest poziom toksyn w organizmie, co pomaga pozbywać się wielu dolegliwości, takich jak gorączka, która czasem wywoływana jest przez wzrost poziomu wspomnianych szkodliwych substancji we krwi. Dzieje się tak, ponieważ gorączka jest reakcją organizmu na jakiekolwiek nienormalne, gwałtowne czy niekorzystne zmiany w nim zachodzące. Ponadto, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, olej z nasion pietruszki hamuje infekcje, będące wynikiem aktywności drobnoustrojów. W ten sposób pomaga na gorączkę, która jest efektem chorób wywołanych przez mikroby, jak grypa, żółta febra, dur brzuszny czy malaria.

 1. Wykazuje właściwości obniżające ciśnienie krwi

Leki oparte na opium oraz sorbitolu są dobrze znane ze względu na swoje właściwości obniżające ciśnienie krwi. Dzięki takiemu działaniu redukują ryzyko zawału serca. Uzyskuje się je syntetycznie, w związku z czym reakcja na ich podanie jest szybka. Równocześnie wywołują jednak skutki uboczne, a na dłuższą metę mogą powodować problemy natury nerwowej oraz nerwicowej. Olej z nasion pietruszki być może nie działa tak szybko, okazuje się jednak dobrym wyborem do regularnego podawania w przypadku przewlekłego nadciśnienia, tym bardziej że nie łączą się z tym żadne działania niepożądane. Przyjmowany regularnie, pomaga obniżać ciśnienie krwi czy też utrzymywać je na normalnym poziomie.

 1. Posiada cenne właściwości przeczyszczające

Czyste jelita łączą się niewątpliwie z przyjemnym uczuciem – osoby, które cierpią na zaparcia, potrafią to docenić. Olej z nasion pietruszki ma właściwości przeczyszczające, dzięki czemu pomaga usuwać zaparcia i zatory w jelitach. Wspomaga wydzielanie soków trawiennych i ułatwia przesuwanie treści jelitowej, stymulując ruchy perystaltyczne mięśni gładkich jelit.

 1. Wykazuje właściwości stymulujące

Stymulujące działanie oleju z nasion pietruszki jest odczuwalne w obrębie całego organizmu. Pobudza on nerwy, neurony, krążenie krwi oraz limfy, trawienie, wydalanie, a także układ odpornościowy. W ten sposób wspiera większą aktywność, czujność, energię, siłę i bezpieczeństwo.

 1. Wspomaga trawienie

Olej z nasion pietruszki dba o żołądek – generator mocy w organizmie. Koi go, utrzymuje prawidłowy dopływ soku żołądkowego, redukuje zapalenia, chroni przed infekcjami, a także pomaga leczyć rany oraz wrzody.

 1. Wspomaga funkcjonowanie macicy

Wspomniane działanie jest efektem innego – wspomagania wydzielania określonych hormonów, jak estrogen i progesteron. Owe żeńskie hormony utrzymują macicę w zdrowiu, regulując miesiączki i chroniąc przed dolegliwościami takimi jak wrzody oraz suchość macicy.

Olej z nasion pietruszki – Pozostałe właściwości i zastrzeżenia

Omawiany olej z pietruszki jest również skuteczny w leczeniu wielu innych problemów zdrowotnych, takich jak pęknięcia naczyń krwionośnych, cellulit, rwa kulszowa, kolki, hemoroidy, brak miesiączki, zapalenie pęcherza moczowego, a także utrata libido.

W kosmetyce stosuje się go m.in. do wytwarzania kremów do twarzy i ciała, a także maseczek do twarzy i włosów, oraz produktów wyrównujących koloryt cery i wspomagających walkę z cellulitem. Zaleca się go stosować w rozcieńczeniu z innymi olejami w stężeniu do 5%. Należy go także chronić przed światłem słonecznym, gdyż dość szybko ulega utlenianiu. Można go konserwować dodatkiem witaminy E.

Ostrzeżenie

Omawiany olej wykazuje umiarkowaną toksyczność, w szczególności w odniesieniu do wątroby, oprócz tego ma pewne nieuczulające skutki uboczne. Ma również właściwości poronne oraz wywołujące menstruację, w związku z czym nie powinien być stosowany w okresie ciąży.

Mieszanie z innymi olejkami

Olej z nasion pietruszki dobrze łączy się z olejkami eterycznymi z szałwii, pomarańczy, róży, drzewa herbacianego oraz ylang-ylang. Może być tym samym doskonałym składnikiem wzmacniającym mieszanki olejków naturalnych, tworzonym specjalnie do zwalczania konkretnych schorzeń i dolegliwości.

Poprzedni artykułOlej sezamowy na włosy i skórę głowy
Następny artykułOlej rycynowy – Właściwości pielęgnacyjne i lecznicze
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.