Jak działa olej z ogórecznika w okresie menopauzy

0
7540
olej z ogórecznika w okresie menopauzy
W trudnym okresie menopauzy olej z ogórecznika może złagodzić niektóre dolegliwości fizyczne

Jeśli jesteś kobietą powyżej 50 roku życia prawdopodobnie znasz już dolegliwości związane z menopauzą. Uderzenia gorąca, bezsenność, tkliwość piersi i huśtawki nastroju. Dodatkowo Twoje libido brutalnie spada i pojawia się bardzo niekomfortowe uczucie suchości pochwy. Czy olej z ogórecznika w okresie menopauzy może być realnym panaceum na te problemy?

Nasilenie objawów menopauzy u każdej kobiety jest różne. Warto od razu rozwiać wszelkie wątpliwości – nie ma magicznej pigułki dla rozwiązania wszystkich problemów i zniwelowania całego zespołu dolegliwości.

Olej z ogórecznika w okresie menopauzy?

Olej z nasion ogórecznika jest bardzo często zachwalany jako rodzaj naturalnego leku na objawy menopauzy, a nawet PMS. Ale czy jest w pełni bezpieczny? Jak powinien być stosowany?

Czym jest olej z nasion ogórecznika

Ogórecznik lekarski to zielone, liściaste zioło, występujące powszechnie w klimacie śródziemnomorskim, jak i w nieco chłodniejszych częściach świata. Liście tej rośliny mogą być bezpośrednio spożywane, zarówno samodzielnie, jak również jako zdrowy dodatek do sałatki. Ma on delikatny i charakterystyczny posmak, podobny do znanego nam wszystkim ogórka.

Zastosowanie oleju z ogórecznika

Ekstrakt z jego nasion jest coraz częściej sprzedawany w postaci kapsułek lub płynu jako suplement diety. Można go również spotkać pielęgnacyjnych produktach kosmetycznych, jako jeden z kluczowych składników INCI.

Olej z ziaren ogórecznika jest z kolei stosowany w medycynie ludowej od tysięcy lat. Miejscowo pomaga w zapobieganiu trądziku i wykwitom bakteryjnym, a także chronicznym zapaleniom skóry, czy też choćby łuszczycy. Spożywanie oleju z nasion ogórecznika może pomóc w leczeniu zapalenia stawów, zapalenia dziąseł, chorób serca i nadnerczy.

Uważa się również, że właściwości przeciwzapalne oleju z ogórecznika mogą pomóc w dolegliwościach związanych z menopauzą i PMS. Pozwalają zmniejszyć tkliwość piersi, zmiany nastroju i uderzenia gorąca. Należy jednak zauważyć, że o ile działania oleju z ogórecznika na zaburzenia około miesiączkowe są dość dobrze udokumentowane, to wpływ na zaburzenia menopauzalne nie doczekały się jeszcze zbyt wielu badań.

Niemniej jednak, tradycyjna medycyna ludowa od dawna stosuje olej z ogórecznika w okresie menopauzy jako skuteczny środek łagodzący liczne dolegliwości fizyczne w tym trudnym okresie. Co może decydować o tych interesujących właściwościach?

Jaki jest sekretny składnik oleju z ogórecznika

Wiele na to wskazuje, że magiczny eliksir w oleju z nasion ogórecznika to kwas tłuszczowy o nazwie kwas gamma-linolenowy – GLA. Wiele wskazuje na to, że właśnie dzięki niemu olej z ogórecznika w okresie menopauzy może przynosić ulgę w uciążliwych dolegliwościach. GLA jest obecny również w oleju z wiesiołka, innym naturalnym suplemencie, o którym mówi się, że jest równie nieoceniony dla zdrowia kobiet w średnim wieku.

Zgodnie z ustaleniami badań klinicznych z 2007 roku, GLA może wpływać na zmniejszenie guzów nowotworowych, nie uszkadzając zdrowych komórek. Ten wyjątkowy kwas tłuszczowy może również zmniejszyć objawy neuropatii cukrzycowej oraz bólu związanego z cukrzycą.

Olej z ogórecznika – Wymagane środki ostrożności

Jeżeli zdecydujesz się na stosowanie oleju z ogórecznika w celu wsparcia gospodarki hormonalnej, zawsze należy pamiętać o właściwych środkach ostrożności. Niektóre suplementy z ogórecznika mogą bowiem zawierać szkodliwe związki hepatoksyczne zwane PAN. W większych dawkach powodują one uszkodzenia wątroby, a także wzmagają mutacje genetyczne. Dla zachowania bezpieczeństwa należy kupować wyłącznie ekstrakty z ogórecznika oznaczone na etykiecie jako wolne od PAN lub UPAS.

Warto również przyjąć zasadę, by nie przyjmować żadnych preparatów z ogórecznika lub oleju z nasion ogórecznika bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza, jeśli dotyczy to kobiety w ciąży lub karmiącej piersią. Zawsze należy upewnić się również, czy nie wchodzi on w niepożądane interakcje z zażywanymi przez lekami. Oleju z ogórecznika nie poleca się także podawać dzieciom, ze względu na dotychczasowy brak odpowiednich badań i testów klinicznych.

 

W myśl obowiązującego prawa niniejszy artykuł nie stanowi porady medycznej, lekarskiej lub farmaceutycznej. Czytelnik przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w zakresie leczenia lub suplementacji, w zależności od potrzeb, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Poprzedni artykułOlej Monoi de Thaiti dla zdrowej skóry i włosów
Następny artykułKozieradka – Właściwości, dawkowanie, jak stosować
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.