Jak działa olej z ogórecznika w okresie menopauzy

olej z ogórecznika w okresie menopauzy
W trudnym okresie menopauzy olej z ogórecznika może złagodzić niektóre dolegliwości fizyczne

Jeśli jesteś kobietą powyżej 50 roku życia prawdopodobnie znasz już dolegliwości związane z menopauzą. Uderzenia gorąca, bezsenność, tkliwość piersi i huśtawki nastroju. Dodatkowo Twoje libido brutalnie spada i pojawia się bardzo niekomfortowe uczucie suchości pochwy. Czy olej z ogórecznika w okresie menopauzy może być realnym panaceum na te problemy?

Nasilenie objawów menopauzy u każdej kobiety jest różne. Warto od razu rozwiać wszelkie wątpliwości – nie ma magicznej pigułki dla rozwiązania wszystkich problemów i zniwelowania całego zespołu dolegliwości.

Olej z ogórecznika w okresie menopauzy?

Olej z nasion ogórecznika jest bardzo często zachwalany jako rodzaj naturalnego leku na objawy menopauzy, a nawet PMS. Ale czy jest w pełni bezpieczny? Jak powinien być stosowany?

Czym jest olej z nasion ogórecznika

Ogórecznik lekarski to zielone, liściaste zioło, występujące powszechnie w klimacie śródziemnomorskim, jak i w nieco chłodniejszych częściach świata. Liście tej rośliny mogą być bezpośrednio spożywane, zarówno samodzielnie, jak również jako zdrowy dodatek do sałatki. Ma on delikatny i charakterystyczny posmak, podobny do znanego nam wszystkim ogórka.

Zastosowanie oleju z ogórecznika

Ekstrakt z jego nasion jest coraz częściej sprzedawany w postaci kapsułek lub płynu jako suplement diety. Można go również spotkać pielęgnacyjnych produktach kosmetycznych, jako jeden z kluczowych składników INCI.

Olej z ziaren ogórecznika jest z kolei stosowany w medycynie ludowej od tysięcy lat. Miejscowo pomaga w zapobieganiu trądziku i wykwitom bakteryjnym, a także chronicznym zapaleniom skóry, czy też choćby łuszczycy. Spożywanie oleju z nasion ogórecznika może pomóc w leczeniu zapalenia stawów, zapalenia dziąseł, chorób serca i nadnerczy.

Uważa się również, że właściwości przeciwzapalne oleju z ogórecznika mogą pomóc w dolegliwościach związanych z menopauzą i PMS. Pozwalają zmniejszyć tkliwość piersi, zmiany nastroju i uderzenia gorąca. Należy jednak zauważyć, że o ile działania oleju z ogórecznika na zaburzenia około miesiączkowe są dość dobrze udokumentowane, to wpływ na zaburzenia menopauzalne nie doczekały się jeszcze zbyt wielu badań.

Niemniej jednak, tradycyjna medycyna ludowa od dawna stosuje olej z ogórecznika w okresie menopauzy jako skuteczny środek łagodzący liczne dolegliwości fizyczne w tym trudnym okresie. Co może decydować o tych interesujących właściwościach?

Jaki jest sekretny składnik oleju z ogórecznika

Wiele na to wskazuje, że magiczny eliksir w oleju z nasion ogórecznika to kwas tłuszczowy o nazwie kwas gamma-linolenowy – GLA. Wiele wskazuje na to, że właśnie dzięki niemu olej z ogórecznika w okresie menopauzy może przynosić ulgę w uciążliwych dolegliwościach. GLA jest obecny również w oleju z wiesiołka, innym naturalnym suplemencie, o którym mówi się, że jest równie nieoceniony dla zdrowia kobiet w średnim wieku.

Zgodnie z ustaleniami badań klinicznych z 2007 roku, GLA może wpływać na zmniejszenie guzów nowotworowych, nie uszkadzając zdrowych komórek. Ten wyjątkowy kwas tłuszczowy może również zmniejszyć objawy neuropatii cukrzycowej oraz bólu związanego z cukrzycą.

Olej z ogórecznika – Wymagane środki ostrożności

Jeżeli zdecydujesz się na stosowanie oleju z ogórecznika w celu wsparcia gospodarki hormonalnej, zawsze należy pamiętać o właściwych środkach ostrożności. Niektóre suplementy z ogórecznika mogą bowiem zawierać szkodliwe związki hepatoksyczne zwane PAN. W większych dawkach powodują one uszkodzenia wątroby, a także wzmagają mutacje genetyczne. Dla zachowania bezpieczeństwa należy kupować wyłącznie ekstrakty z ogórecznika oznaczone na etykiecie jako wolne od PAN lub UPAS.

Warto również przyjąć zasadę, by nie przyjmować żadnych preparatów z ogórecznika lub oleju z nasion ogórecznika bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza, jeśli dotyczy to kobiety w ciąży lub karmiącej piersią. Zawsze należy upewnić się również, czy nie wchodzi on w niepożądane interakcje z zażywanymi przez lekami. Oleju z ogórecznika nie poleca się także podawać dzieciom, ze względu na dotychczasowy brak odpowiednich badań i testów klinicznych.

W myśl obowiązującego prawa niniejszy artykuł nie stanowi porady medycznej, lekarskiej lub farmaceutycznej. Czytelnik przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w zakresie leczenia lub suplementacji, w zależności od potrzeb, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię