Olej z pestek dyni na prostatę i wypadające włosy

1
14058
olej z pestek dyni na prostatę
Tłoczony na zimno olej z pestek dyni polecany jest w celu naturalnej ochrony przed męskim łysieniem oraz przerostem gruczołu krokowego

Poziom dihydrotestosteronu (DHT) jest u mężczyzn częstą przyczyną zarówno wypadania włosów, jak i problemów z prostatą. Olej z pestek dyni, zawierający wiele korzystnych dla zdrowia składników odżywczych, uważany jest jako naturalna ochrona przed niektórymi uszkodzeniami komórek. Dowiedz się na czym polega jego działanie w ochronie gruczołu krokowego oraz zapobieganiu wypadania włosów.

Dość powszechnie uważa się, że nasiona dyni są korzystne dla zachowania zdrowia zarówno mężczyzn jak i kobiet, a zwłaszcza osób starszych. Posiadają one jednak pewne szczególne zalety, zachęcające do ich spożycia przy szczególnych problemach zdrowotnych. Poniżej przedstawiamy jak działa olej z pestek dyni na prostatę oraz dlaczego przeciwdziała wypadaniu włosów.

Olej z pestek dyni na prostatę

Jak DHT wpływa na wypadanie włosów i problemy z prostatą? Jeśli jesteś mężczyzną i twój organizm produkuje zbyt dużo dihydrotestosteronu może to powodować wypadanie włosów i ostatecznie łysienie typu męskiego. Wielu naukowców twierdzi, że DHT powoduje wypadanie włosów przez niekorzystny wpływ na mieszki włosowe oraz skrócenie ich anagenu, czyli wzrostu. Pod jego wpływem z biegiem czasu włosy stają się coraz słabsze i cieńsze, aż po prostu przestają rosnąć w ogóle.

W przypadku problemów z prostatą, czyli męskim gruczołem krokowym, DHT odpowiedzialne jest za proliferację komórek, mogącą prowadzić do przerostu, znanego również jako łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH). BPH jest bolesnym stanem, który prowadzi do zwężenia cewki moczowej, dyskomfortu i problemów z oddawaniem moczu.
To normalne, że ludzie produkują DHT, ale wzrost problemów z prostatą i wczesny początek łysienia typu męskiego w ostatnich dziesięcioleciach wydaje się wskazywać, że nasz nowoczesny styl życia i diety wspomaga zbyt dużą produkcję tego hormonu.

Inną przyczynę tego niekorzystnego stanu rzeczy upatruje się również w kseno-estrogenach środowiskowych. Jednak niezależnie od przyczyn większość mężczyzn czuje się znacznie lepiej i ma mniej problemów zdrowotnych, jeśli ich naturalny testosteron nie poddaje się zbyt dużej przemianie do dihydrotestosteronu.

Beta-sitosterol w oleju z nasion dyni

Fitosterole takie jak beta-sitosterol wykazują działanie blokujące w organizmie konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu. Odbywa się to poprzez hamowanie enzymu 5-alfa-reduktazy, która jest odpowiedzialna za zamianę testosteronu w DHT.

Nierafinowany olej z pestek dyni zawiera dość wysoki poziom beta-sitosterolu, wykazując w szczególności korzystne działanie przy problemach z prostatą. Wskazują na to również niektóre badania eksperymentalne. W jednym z nich 60 pacjentom z pierwszym i drugim stadium łagodnego rozrostu gruczołu krokowego podawano dzienną dawki oleju z pestek dyni. U ponad 80% pacjentów doszło do poprawy i zmniejszenia poziomu DHT.

Olej z pestek dyni na prostatę i łysienie

Innym związkiem aktywnym zawartym w oleju z pestek dyni jest delta-7-sterine, który działa w sposób zmniejszający skutki negatywnego oddziaływania DHT. Delta-7-sterine to bardzo łagodny steryd, który konkuruje z silniejszym dihydrotestosteronem w receptorach komórek prostaty oraz ewentualnie w mieszkach włosowych. Delta-7-sterine wiąże się z receptorami komórek DHT i blokuje ich szkodliwy wpływ na komórkę, tym samym obniża jego negatywne efekty.

Delta-7-sterine nie był dotychczas badany w taki sam sposób jak beta-sitosterol, jednak niepotwierdzone dowody wskazują na skuteczność działania oleju z pestek dyni jako blokera DHT.

Czy to ze względu na zawartość delta-7-sterin, beta-sitosterolu, czy kwasu tłuszczowego oraz naturalnych przeciwutleniaczy, a może także innych niezidentyfikowanych dotychczas składników pokarmowych, większość ludzi wskazuje wyraźnie pozytywne wyniki działania oleju z pestek dyni przy jego regularnym stosowaniu.

Poprzedni artykułJagody Acai – Właściwości, działanie i opinie
Następny artykułWłaściwości zdrowotne olejku z czarnego pieprzu
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

1 KOMENTARZ

  1. No właśnie kiedyś przeczytałem o dobrym wpływie pestek dyni na profilaktykę prostaty. W związku z tym, że kiedyś już miałem pewne dolegliwości związane z lekkim przerostem tego gruczołu, to teraz biorę suplement diety, który pomaga utrzymać poprawne funkcje układu płciowo-moczowego u faceta. Łykam środek z wyciągiem z pestek dyni. Myślę, że jest dużo prawdy w tym, co mówi się o ich działaniu. U mnie pomogły 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.