Coraz więcej osób szuka naturalnych i w pełni bezpiecznych sposobów na zapobieganie różnorodnym chorobom i dolegliwościom estetycznym. Dotyczy to również pielęgnacji włosów i skóry głowy. Z tego względu warto przyjrzeć się bliżej, dlaczego coraz częściej stosuje się olej z wiesiołka na włosy i skórę głowy, jako organiczną alternatywę na zapobieganie przerzedzonej fryzurze.
Zakłada się, że w normalnym tempie człowiek traci około 50-100 włosów dziennie. Obecność łysiny i przerzedzone włosy są oznaką ich wypadania. Istnieje wiele sposobów, za pomocą których możemy jednak ograniczyć nieco ich utratę. Ale przed każdym zabiegiem naprawczym, pierwszą rzeczą jest potrzeba zrozumienia tego, co jest przyczyną problemu.
Olej z wiesiołka na włosy?
Wypadanie włosów bardzo często staje się powszechne wśród osób dorosłych. Może to jednak bardzo negatywnie wpłynąć na pewność siebie i poczucie własnej wartości, szczególnie u kobiet. W niektórych przypadkach wypadanie włosów może prowadzić do zaburzeń lękowych i fobii związanych z ludźmi. Właśnie dlatego nie powinno się bagatelizować problemu i poszukiwać odpowiednich rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie zastosowanie olejku z wiesiołka.
Stosowanie oleju z wiesiołka podczas zabiegów pielęgnacji włosów i skóry głowy może przynieść wiele cennych korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Może on także stanowić doskonałą bazę do tworzenia własnych kosmetyków naturalnych, szczególnie mieszanek olejowych. W zależności od potrzeb bardzo często poleca się stosować go z olejkami eterycznymi, takimi jak olejek lawendowy, olejek z gałki muszkatołowej, czy olejek oregano. Może być także łączony z olejkami o silnych właściwościach leczniczych, takich jak olejek rycynowy czy olejek z drzewa herbacianego.
Przyczyny wypadania włosów
Ponieważ istnieją różne typy łysienia, znalezienie rzeczywistej przyczyny może być trudne. Popularny jest również mit, że utrata włosów występuje zazwyczaj z powodu niezdrowej diety. Czasami może się tak zdarzyć, ale pojawia się ono głównie z powodów genetycznych, hormonalnych lub ze względu na proces starzenia.
Z powodu przerzedzenia włosów zazwyczaj zaczynają cierpieć ludzie w wieku około 30-40 lat. Może to wynikać z niedoborów hormonalnych, stresu emocjonalnego lub w niektórych przypadkach ciąży i menopauzy. Poza tym choroby tarczycy i niedokrwistość również powodują nadmierne wypadanie włosów. Jeszcze innym powodem, który w oczywisty sposób może przyczynić się do utraty włosów, jest chemioterapia w trakcie leczenia nowotworów.
Kolejny problem, który może wpłynąć na wypadanie kosmyków, jest stosowanie silnych produktów kosmetycznych oraz zabiegów chemicznych i termicznych. Im bardziej sztucznych szamponów lub odżywek używasz, tym więcej szkód mogą one przynosić. Co prawda mogą zapewnić chwilowy styl i wygląd, ale na dłuższą metę nie są dobre dla zdrowia włosów i skóry głowy.
Bardzo często, żeby rozpoznać przyczynę wypadania włosów należy przeprowadzić szereg badań i obserwacji, a także zastosować metodę prób i błędów. Na szczęście najczęściej można sobie poradzić z tym problemem zupełnie naturalnymi metodami. Jedną z nich jest właśnie coraz częściej zalecany olej z wiesiołka na włosy i skórę głowy.
Naturalne środki zaradcze na utratę włosów i zapobieganie wpadaniu
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jakie niesamowite efekty, może zapewnić masowanie skóry głowy. Masażu pomaga w lepszej cyrkulacji krwi w skórze i ostatecznie wzmacnia cebulki włosów. Oprócz tego, masowanie sprawia, że czujesz się zrelaksowany i tym samym zmniejsza problemy związane ze stresem, który jest kolejnym powodem utraty włosów.
Skoro więc już wiemy, jakie są korzyści płynące z masażu, następnym krokiem jest znalezienie właściwego rodzaju oleju nadającego się do tego typu zabiegu. Niektóre oleje najlepiej nadające się do masażu to olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej z awokado i właśnie olej z wiesiołka.
Olej z wiesiołka na włosy — Korzyści i zastosowanie
Olej z wiesiołka posiada wysoką zawartość kwasów tłuszczowych GLA, a ich obecność przyczynia się do niesamowitych cech tego naturalnego środka spożywczego i pielęgnacyjnego. Żadna inna roślina nie ma tak dużej mocy gojenia ran, obecność kwasów tłuszczowych w wiesiołku doskonale zapobiega pękaniu paznokci. Poza tym, są one również zdolne do odżywiania skóry głowy, a tym samym zapobiegają różnym problemom z włosami.
Kwasy tłuszczowe są często stosowane w leczeniu różnego rodzaju schorzeń skóry. Stosując je można zmniejszyć uciążliwe swędzenie, spowodowane przez stany zapalne skóry i wypryski. Z tego powodu często zakłada się, że odpowiednia podaż oleju z wiesiołka może zmniejszyć ból i obrzęk stawów.
Obecność GLA w oleju z wiesiołka odgrywa także ważną rolę w zapobieganiu uszkodzeń nerwowych u ludzi, zwłaszcza cierpiących na cukrzycę. Może on być również stosowany do leczenia trądziku, ponieważ zmniejsza problemy, które mogą wystąpić z powodu zatkania porów. Zwiększa też przepływ krwi, pozostawiając w ten sposób świeży i młodszy wygląd.
Zawarte w oleju z wiesiołka niezbędne kwasy tłuszczowe mogą zmniejszyć stany zapalne, związane z zaburzeniem nerwowym, takim jak stwardnienie rozsiane. Mogą być one również skuteczne w leczeniu wielu zaburzeń związanych z pamięcią, w tym przy demencji lub przy chorobie Alzheimera.
Obfitość dobrych kwasów tłuszczowych w oleju z wiesiołka jest również przydatna w zapobieganiu problemom skóry głowy, a także w utrzymaniu prawidłowej kondycji włosów. Z tego powodu warto mu się znacznie lepiej przyjrzeć.
Jak olej z wiesiołka zapobiega wypadaniu włosów
Olej z wiesiołka nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale także wspomaga ich wzrost. Zawarte w nim składniki odżywcze to potężne stymulatory wzrostu czynniki regeneracyjne. GLA jest uważany za jeden z podstawowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i utrzymania zdrowia cebulek włosowych. Ciekawostką jest to, że kwas ten może być często w odpowiedniej ilości zapewniony jedynie dzięki prawidłowej diecie lub suplementom. Stosowany olej z wiesiołka na włosy to prawdziwe bogactwo tego składnika.
Choć uważany jest za bezpieczny, olej z wiesiołka u niektórych osób może wykazywać pewne skutki uboczne, takie jak bóle głowy lub brzucha. Jednak tego typu sytuacje zazwyczaj powstają w momencie, kiedy olej jest spożywany w dużych dawkach. Dla osób cierpiących z powodu nadmiernego wypadania włosów, olej z wiesiołka może zapewnić najbardziej niezbędne składniki.
Bardzo często utrata włosów może być związana z przesadną konwersją w mieszku włosowym testosteronu do dihydrotestosteronu. Zastosowany olej z wiesiołka włosy działa jako inhibitor dla tej konwersji, znacznie ograniczając proces wypadania.
Poznawszy najważniejsze właściwości oleju z wiesiołka, które czynią go skutecznym środkiem zapobiegawczym w wypadania włosów, warto przyjrzeć się sposobom na jego wykorzystanie.
Jak stosować olej z wiesiołka na włosy
- Najlepszym i najprostszym sposobem jest zastosowanie oleju z wiesiołka bezpośrednio na głowę. Można go stosować jako odżywkę na noc lub do olejowania przed myciem. Bardzo często poleca się stosować olej z wiesiołka na włosy przez dodanie go do stosowanych odżywek i szamponów.
- Upewnij się, że stosujesz go regularnie, co najmniej przez tydzień. W tym czasie nie stosuj żadnych innych zabiegów, w szczególności termicznych i chemicznych.
- Po stosowaniu oleju, przed umyciem włosów poczekaj przez pewien czas, aby mieć pewność, że olej wniknął wystarczająco głęboko w ich strukturę. Nie stosuj agresywnych szamponów z SLS i innymi dodatkami pieniącymi.
- Bardzo dobrym sposobem na zachowanie lepszej kondycji włosów jest spożywanie oleju z wiesiołka, w postaci kapsułek lub spożywczego płynu.
- Nawet jeśli pominiesz 1 dawkę oleju z wiesiołka przez kilka dni, nie ma się co martwić – zawsze można kontynuować przyjmowanie oleju w optymalnej ilości.
Olejek z wiesiołka może być również skuteczny w leczeniu łupieżu i innych pokrewnych infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych. Jego idealna dawka wynosi około 500 mg dwa razy dziennie. Dzięki jego użyciu możemy ograniczać problemy z brakiem równowagi hormonalnej. Najważniejszą jednak rzeczą jest uzbrojenie się w cierpliwość, gdyż oczekiwane wyniki i efekty mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie.
Ewentualne skutki uboczne działania oleju z wiesiołka
W odpowiedniej dawce stosowanie oleju z wiesiołka może przynieść jedynie minimalne efekty uboczne. Do tej pory zostały stosunkowo u niewielkiej ilości ludzi notowano jedynie niewielkie działania niepożądane. Większość z nich to bóle głowy, bóle brzucha, nudności, itp.
Przedawkowanie może jednak spowodować wiele innych problemów, takich jak skurcze macicy, a więc nie jest on zalecany dla kobiet w ciąży. Poza tym osoby cierpiące na choroby krwi również nie powinny stosować oleju z wiesiołka. Może on zwiększyć ryzyko nadmiernego krwawienia u ludzi, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe, mające na celu rozrzedzenie krwi. U takich osób olejek może również powodować nudności i wymioty.
Jeszcze innym skutkiem ubocznym działania oleju z wiesiołka może być szybszy wzrost paznokci. Jednak bogata obecność kwasów tłuszczowych zapobiega pękaniu płytki, a tym samym wspomagania ich osłabieniu i pękaniu.
Korzyści z działania oleju z wiesiołka na włosy
Oprócz zatrzymania utraty włosów jest on również zdolny do ogólnej poprawy ich stanu. Niektóre z podstawowych właściwości pielęgnacyjnych to:
Poprawa struktury włosów
Obecność kwasów GLA i innych kwasów tłuszczowych zapobiega nadmiernemu przesuszaniu się włosów, co poprawia ich strukturę i fakturę. Zyskują one delikatność w dotyku, nie splątują się i odzyskują naturalny blask.
Poprawa elastyczności i zapobieganie pękaniu
Dodając olej z wiesiołka do codziennej diety można poprawić miękkość i elastyczność włosów, a tym samym zmniejszyć ich kruchość. Jest to szczególnie istotne dla osób z suchymi włosami, u których znacznie częściej zaleca się stosowanie oleju z wiesiołka. Dzięki regularnej pielęgnacji z jego zastosowaniem można znacznie poprawić jakość i strukturę włosów.
Naturalne odżywianie i nawilżenie
Wzrost włosa w znacznym stopniu zależy od dostarczanych do niego składników odżywczych. Obecność kwasów tłuszczowych omega-6, pomaga włosom rosnąć szybciej, zapewniając piękny i zdrowy wygląd. Regularnie stosowany olej z wiesiołka na włosy zapewnia także utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności włosów i skóry głowy.
Wzmocnienie włosów
Stosowanie oleju bezpośrednio na głowę przyczynia się do poprawy wytrzymałości włosów i zapobiega chorobom skóry. Olej z wiesiołka jest również w stanie wspomagać radzenie sobie z problemami przerzedzania włosów, co bardzo często występuje w okresie menopauzy lub u osób zmagających się z takimi chorobami jak niedoczynność tarczycy.
Zobacz także: Olej rycynowy na włosy – Jak i kiedy stosować
Podsumowanie
Olej z wiesiołka to jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z wypadaniem włosów. Posiada również inne właściwości, takie jak ich odżywianie i wzmacnianie ich struktury. Przywraca także fryzurze piękny i zdrowy wygląd. Koniecznie więc wypróbuj jak najszybciej olej z wiesiołka na włosy i ciesz się jego niesamowitymi właściwościami.
Dlaczego warto stosować? Bo działa! Od kilku lat okresowo stosuję kapsułki z olejem z wiesiołka polskiego Gala i włosy rosną mi po nim jak szalone. Żaden inny produkt mi nie pomógł, a stosowałam już chyba wszystko. Wiesiołek jest najlepszy 🙂
Stosuję te same kapsułki. Nie spotkałam się nigdy z olejem z wiesiołka w butelce. Stricte na włosy stosuję jedwab i uważam, że znakomicie dba o końcówki wlosów. Natomiast dzięki wiesiołkowi włosy nie wypadają, są grube i mocne.