Olej z wiesiołka – Zastosowania, właściwości, efekty

19
24712
olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka posiada bardzo wiele właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych

Olej z wiesiołka stanowi w ostatnim czasie przedmiot wielu dyskusji na temat jego rzekomo cudownych właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Jaki są najważniejsze z nich i czego można się spodziewać przy jego regularnym stosowaniu? Poznaj główne zalety oleju z wiesiołka.

Olej z wiesiołka (Oenothera biennis L.) przez niektórych nazywany jest najbardziej sensacyjnym odkryciem w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej od czasów witaminy C. Najpopularniejszym w Polsce surowcem do jego wytwarzania jest gatunek wiesiołka dwuletniego, który jest rośliną pospolitą, często rosnącą na nieużytkach i terenach przydrożnych. Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia, tworząc intensywnie pachnące i charakterystyczne żółte kwiaty. Do celów spożywczych i pielęgnacyjnych wykorzystuje się wytłaczany z nasion rośliny olej.

Obecnie olej z wiesiołka jest obiektem badań na całym świecie pod kątem lekarstwa na: problemy związane z podeszłym wiekiem, alkoholizm, trądzik, choroby serca, nadaktywność u dzieci, objawy menopauzy, stwardnienie rozsiane, kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, otyłość, zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz schizofrenię. Zawiera składnik łagodzący ból, zwany fenyloalaniną i zyskuje coraz większą popularność w leczeniu przewlekłych migren. Olejek ten ma tak wiele profilaktycznych i leczniczych właściwości, iż stał się jednym ze specyfików standardowo zalecanych przez zielarzy w celu zachowania zdrowia i młodości.

Czym jest olej z wiesiołka?

Olej wiesiołkowy jest przede wszystkim bardzo bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, w szczególności kwas linolowy (ok. 70%) i gamma-linolenowy (ok. 10%), a także oleinowy, palmitynowy i stearynowy. Zawiera również cenne fitosterole, aminokwasy, enzymy roślinne, a także witaminę E oraz minerały, takie jak magnez, selen czy cynk.

Olej z wiesiołka posiada dużą zawartość kwasu tłuszczowego zwanego GLA, który jest w przeważającej części odpowiedzialny za niezwykłe właściwości lecznicze owej rośliny. W istocie wiesiołek charakteryzuje się jednym z najwyższych stężeń wspomnianej dobroczynnej substancji spośród znanych roślin – niewiele gatunków zawiera ją w ogóle. To czyni z wiesiołka niezwykle ważną pozycję w ziołolecznictwie.

Co więcej, można przypuszczać, iż wraz z postępem badań lista korzyści z nim wiązanych znacznie się wydłuży. Kwas gamma-linolenowy – GLA, kwas linolowy oraz inne składniki odżywcze, zawarte w olejku z wiesiołka, są niezbędne do budowania komórek, poprawiają również elastyczność skóry. Wspomniane kwasy tłuszczowe pomagają również regulować gospodarkę hormonalną, a także poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, będąc odpowiedzią na różne problemy – od zespołu napięcia przedmiesiączkowego począwszy, a na migrenowych bólach głowy kończąc.

Właściwości oleju z wiesiołka

Jeżeli chodzi o szczegóły, olej z wiesiołka jest pomocny w następujących przypadkach:

  1. Przynosi ulgę w dolegliwościach związanych z: zespołem napięcia przedmiesiączkowego, menopauzą, menstruacją, endometriozą oraz dysplazją piersi

wiesiołekZakłócając produkcję prostaglandyn o właściwościach zapalnych podczas menstruacji, zawarty w olejku z wiesiołka GLA łagodzi bóle miesiączkowe. Może również zminimalizować przedmiesiączkową wrażliwość piersi, zaostrzenia objawów związanych z zespołem jelita drażliwego oraz zachcianki na węglowodany, a także pomóc w walce z zapaleniami związanymi z endometriozą. Odkryto, iż wiele spośród kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego ma nienaturalnie niski poziom GLA w organizmie, tak więc suplementacja owego kwasu może okazać się w ich przypadku bardzo pomocna.

U kobiet z dysplazją piersi zawarte w omawianym olejku niezbędne kwasy tłuszczowe są w stanie zminimalizować zapalenie piersi i wspomóc wchłanianie jodyny – jod to pierwiastek, którego stężenie u cierpiących na ową dolegliwość jest znacznie poniżej normy. Potwierdzono, iż w przypadku menopauzy olejek z wiesiołka redukuje uderzenia gorąca i polepsza ogólne samopoczucie.

  1. Łagodzi ból stawów i opuchliznę w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów

Wykazano, iż suplementacja oparta o olej z wiesiołka oraz inne źródła GLA zmniejsza ból stawów oraz opuchliznę w przypadku owego schorzenia. Podczas trwającego sześć miesięcy badania odnotowano mniej objawów zapalenia u cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, którzy przyjmowali kapsułki z GLA niż u tych, którzy dostawali placebo. W ramach podobnego eksperymentu znacząco spadła liczba opuchniętych i nadwrażliwych stawów u osób przyjmujących kwas gamma-linolenowy – w przeciwieństwie do tych, którym dawano placebo.

  1. Zapobiega uszkodzeniom nerwów związanym z cukrzycą

Badania wykazały, iż zawarte w oleju z wiesiołka GLA może pomóc w zapobieganiu, a w niektórych przypadkach nawet w odwracaniu efektów, uszkodzenia nerwów (neuropatii), która często towarzyszy cukrzycy. Podczas trwającego rok eksperymentu takie objawy jak: drętwienie, mrowienie i utrata czucia u pacjentów z łagodną postacią neuropatii cukrzycowej były mniej wyraźne w grupie przyjmującej olej z wiesiołka, niż w tej, która dostawała placebo.

  1. Redukuje objawy egzemy

W niektórych przypadkach egzema rozwija się, gdy organizm ma problemy z przekształcaniem tłuszczów występujących w pokarmach w GLA. Suplementacja kwasem gamma-linolenowym za pośrednictwem oleju z wiesiołka może się w takich okolicznościach okazać pomocna. Niektóre badania wskazują na to, iż omawiany olejek radzi sobie wyraźnie lepiej niż placebo w łagodzeniu zapalenia związanego z egzemą, a także swędzenia, łuszczenia się i wysięków. Przyjmując GLA, cierpiący na egzemę bywają w stanie zmniejszyć przyjmowane dawki leków oraz kremów ze sterydami, z których wiele wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne.

  1. Pomaga w leczeniu trądziku oraz trądziku różowatego

Rozpuszczając łój, gęstą oleistą substancję, której nadmiar wydzielany jest przez skórę osób cierpiących na trądzik, zawarte w olejku z wiesiołka niezbędne kwasy tłuszczowe są w stanie ograniczyć ryzyko zatykania porów i rozwoju zmian chorobowych. Pomagają one leczyć trądzik różowaty, redukując stany zapalne oraz wykorzystanie składników odżywczych przez komórki. Wspomagają także produkcję prostaglandyny, która pobudza kurczenie się naczyń krwionośnych. Z tego powodu bardzo często poleca się olej z wiesiołka na trądzik, w celu złagodzenia jego objawów i wspomagania leczenia.

  1. Zwalcza uszkodzenia wywołane przez stwardnienie rozsiane

Obfitość niezbędnych kwasów tłuszczowych w olejku z wiesiołka może wydatnie pomóc w minimalizowaniu stanu zapalnego, związanego z ową postępującą chorobą układu nerwowego. Wspomniane kwasy mogą również po dłuższym czasie przyczynić się do rozwoju zdrowych nerwów.

  1. Leczy uszkodzenia pamięci związane z chorobą Alzheimera

Pobudzając przekazywanie sygnałów nerwowych, olej z wiesiołka może być wartościowym lekarstwem w przypadku postępującego schorzenia mózgu. Jego skuteczność polega głównie na pozytywnym wpływie działania kwasów omega-3.

  1. Przeciwdziała impotencji oraz bezpłodności u kobiet

Pobudzając przepływ krwi, zawarty w olejku z wiesiołka kwas gamma-linolenowy może pomóc w leczeniu podstawowej przyczyny impotencji: upośledzonego krążenia, które prowadzi do zaburzeń przepływu krwi przez prącie. W tych okolicznościach omawiany olejek często przyjmuje się wraz z witaminą C i miłorzębem. Dodatkowo, gdy olej z wiesiołka przyjmowany jest przez dłuższy czas, GLA może pomóc w zapobieganiu zwężaniu się naczyń krwionośnych, które często jest konsekwencją nawarstwiania się płytki miażdżycowej, będącego efektem wysokiego poziomu cholesterolu. Poprawiając funkcjonowanie macicy, kwas gamma-linolenowy jest również w stanie pomóc kobietom, które nie mogą począć dziecka.

  1. Odżywia paznokcie, skórę głowy i włosy

Bogate zasoby niezbędnych kwasów tłuszczowych w oleju z wiesiołka nie tylko zapobiegają pękaniu paznokci, lecz również utrzymują je w dobrym zdrowiu. Dodatkowo odżywiają one skórę głowy, czyniąc z olejku potencjalnie wartościowy suplement w walce z całym szeregiem problemów z włosami. Bardzo często poleca się stosować olej z wiesiołka na włosy, w celu poprawy ich ogólnej kondycji oraz przyspieszenia regeneracji.

  1. Zapobiega objawom odstawienia alkoholu

GLA pobudza mózg do produkcji specyficznego typu prostaglandyny, zwanego prostaglandyną E, która zapobiega objawom abstynencyjnym, takim jak depresja oraz drgawki, pośrednio chroniąc wątrobę i układ nerwowy.

Jak stosować olej z wiesiołka?

Dawkowanie oleju z wiesiołka zależy od celu suplementacji, a także szczególnych warunków zdrowotnych. Zazwyczaj przyjmuje się, że do celów profilaktycznych i prozdrowotnych wystarczy dawka 2-3 g dziennie. Można go spożywać samodzielnie lub dodawać do zimnych posiłków, np. sałatek, kanapek, surówek, a także smoothie czy koktajli. Coraz bardziej popularny jest olej z wiesiołka w kapsułkach, który jest bardzo wygodny w codziennej suplementacji. W przypadku korzystania z tego typu produktu warto kierować się wskazaniami producenta.

W żadnym razie oleju z wiesiołka nie należy poddawać działaniu wysokiej temperatury, a w szczególności wykorzystywać do smażenia i pieczenia. Tłuszcze nierafinowane zawierają bowiem wiele cennych składników, które pod wpływem temperatury ulegają zniszczeniu lub nawet przekształcają się w substancje toksyczne. Jest to produkt przeznaczony wyłącznie do stosowania na zimno.

Olej z wiesiołka na twarz

Zawarte w oleju z wiesiołka kwasy tłuszczowe, a także liczne mikroelementy i antyoksydanty, wykazują doskonały wpływ na poprawę kondycji skóry, także w przypadku cery problematycznej. Skutecznie wpływają na ujędrnienie i nawilżenie naskórka, ale także redukują objawy łuszczycy, egzemy, alergii oraz trądziku. Zarówno dzięki wewnętrznemu, jak zewnętrznemu stosowaniu, wpływają na ilość wytwarzanego przez skórę łoju. Dzięki tej właściwości pozwalają wzmacniać równowagę hydro-lipidową skóry oraz zapobiegać tworzeniu się wągrów. W przypadku stosowania bezpośrednio na skórze zaleca się nakładanie cienkiej warstwy lub dodawanie do stosowanego kremu lub serum do twarzy.

Okres trwałości i przechowywanie

Zimno-tłoczony olej z wiesiołka nie należy do najtrwalszych produktów spożywczych i pielęgnacyjnych, dlatego okres jego przydatności nie jest długi. Zazwyczaj poleca się go stosować do 6 – 12 miesięcy od daty produkcji. Często zaleca się go przechowywać w ciemnej, szklanej butelce, a także chronić przed ciepłem i światłem słonecznym. Najlepszym miejscem jego przechowywania jest lodówka, z temperaturą ok. 4-10ºC.

Ewentualne skutki uboczne i ryzyko stosowania

Olej wiesiołkowy jest ogólnie uważany za bezpieczny dla większości osób w użyciu krótkoterminowym. Bezpieczeństwo stosowania długotrwałego nie zostało dotychczas określone. Warto również pamiętać, że suplementy i większość produktów ziołoleczniczych nie jest monitorowana przez instytucje rządowe pod kątem ich jakości i bezpieczeństwa stosowania. Z tego powodu warto korzystać z produktów, pochodzących ze sprawdzonych źródeł.

Ewentualne skutki uboczne działania oleju z wiesiołka są zwykle łagodne i mogą obejmować:

  • rozstrój żołądka,
  • ból brzucha,
  • bół głowy,
  • rozwolnienie.

Przyjmowanie możliwie najmniejszej ilości może pomóc w zapobieganiu skutkom ubocznym. W rzadkich przypadkach olej wiesiołkowy może powodować reakcję alergiczną, która najczęściej objawia się:

  • zapaleniem skóry dłoni i stóp,
  • wysypką,
  • trudnościami w oddychaniu,
  • świszczącym oddechem.

W przypadku przyjmowania leków na rozrzedzenie krwi, olej może zwiększyć krwawienia. Może również dodatkowo obniżać ciśnienie krwi, w przypadku przyjmowania leków na nadciśnienie.

Miejscowe stosowanie oleju z wiesiołka jest często zalecane w celu przygotowania szyjki macicy do porodu. Niektóre źródła nie potwierdzają jego efektywności w tym zakresie, a czasem nawet wskazują na działanie przeciwne, czyli wydłużanie czasu porodu. Nie ma także wystarczających wyników badań, aby określić jego bezpieczeństwo stosowania w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Olej z wiesiołka – Opinie

W wielu miejscach w prasie i w internecie można natknąć się na opnie na temat oleju z wiesiołka, a większość z nich jest pozytywna. Często podkreśla się jego zalety w zakresie zapewniania efektów zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Recenzenci zazwyczaj odnoszą się do skutków jego działania w przypadku zmagania się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi oraz problemami z utrzymaniem dobrej kondycji skóry i włosów. Wiele z nich można osiągnąć już po kilku tygodniach regularnego stosowania.
Niezależnie od potrzeb i oczekiwań, większość osób zaleca długotrwałe stosowanie oleju z wiesiołka, trwające zazwyczaj co najmniej kilka tygodni. Mimo osiągniętych celów, wiele z nich zamierza kontynuować suplementację, głównie w celach profilaktycznych. Podkreśla się także, że olej z wiesiołka nie jest w żadnym razie lekiem, a jedynie suplementem diety, dlatego jego stosowanie ma na celu wspomaganie terapii, a nie jej zastępowanie. Trudno jest również znaleźć opinie na temat ewentualnych skutków ubocznych jego działania. Wiele osób przyznaje, że stosuje go również u swoich dzieci, a także podczas ciąży i karmienia piersią.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Stosujemy olej z wiesiołka. Niepozorna roślina o niepospolitych właściwościach – Nancy L Morse, Źródło życia, 2016

Niensycone kwasy tłuszczowe, ich właściwości biologiczne i znaczenie w lecznictwie – K. Karłowicz-Bodalska, T. Bodalski, w: Borgis – Postępy Fitoterapii, nr 1/2007

Spotkania z przyrodą. Rośliny – I. Szwedler, M. Sobkowiak, red. naukowa dr B. Sudnik-Wójcikowska, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1998

Poprzedni artykułOlej kokosowy w kosmetyce i pielęgnacji urody
Następny artykułOlej rycynowy na twarz – Stosowanie i efekty działania
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

19 KOMENTARZE

  1. Wiesiołek pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie pojawił się na początku XVII wieku. Uprawiany był najpierw w ogrodzie botanicznym w Padwie, skąd rozprzestrzenił się na całą Europę Środkową. Tę miłą roślinę spotyka się na nieużytkach w stanie dzikim. Kwiaty wiesiołka otwierają się na noc, gdy odwiedzane są przez ćmy, na dzień zaś zamykają się. Olej pozyskiwany z nasion, Oleum Oentherae, najczęściej w postaci kapsułek kupić można w aptece lub sklepach zielarskich.

  2. Wiesiołek i jego odmiany odegrały w badaniach nad prawidłowościami dziedziczenia dużą rolę, stąd liczne właściwości rośliny, znane nam ze skarbnicy wiedzy indiańskiej, potwierdzone zostały, o ile nie odkryte, we współczesnych badaniach.

  3. Olej z wiesiołka, korzeń, liście i nasiona rośliny były u ludów pierwotnych cennym lekiem, utrzymującym w zdrowiu duszę i ciało. Rośliny używano dla regeneracji organizmu i po wstrząsach nerwowych. Jej skuteczności upatrywano w tym, że pomagała otrząsnąć się z fantazji związanych z przeżyciami nerwowymi, by w przyszłości nie odgrywały już roli. Uważano, że stare urazy, jeśli nie będą konsekwentnie usuwane, znowu mogą zacząć działać w ciele i umyśle. A więc wiesiołek – wyciągi z liści, nasion i korzeni – w żadnym razie nie powinien „przytłumiać”, lecz wzmacniać zdrowie fizyczne i psychiczne, by łatwiej było przezwyciężyć stare problemy. Indianie północno-amerykańscy, by sprostać wielu wyzwaniom, clo czego potrzebna im była odwaga i siła, zażywali na wzmocnienie ekstrakty roślinne z wiesiołka.

  4. W przyrodolecznictwie doświadczenia związane z leczniczym olejem z wiesiołka są tak obszerne, że pozwolę sobie przedstawić je w formie haseł:
    o reguluje system hormonalny i wspomaga system limfatyczny,
    o utrzymuje żywość myśli,
    o spowalnia proces zgrzybiałości,
    o uzdrawia system nerwowy, wzmaga jego stabilność,
    o poprawia wzrok, działa na nerwy i naczynia krwionośne gałki ocznej,
    o pobudza działanie narządów trawiennych,
    o wzmacnia witalność i pobudza ducha przedsiębiorczości,
    o pomaga przy bólach migrenowych i wrażliwości na zmiany pogodowe,
    o regeneruje ciało i duszę po szokach i napięciach nerwowych,
    o przeciwdziała ekstremalnym myślom, przywraca równowagę,
    o pobudza ukrwienie mózgu,
    o działa regulująco na żeński system hormonalny, jest sprawdzonym lekiem naturalnym w dolegliwościach wieku przejściowego,
    o działa ochronnie na hormony odpowiedzialne za twardość kości, sprzyja tworzeniu się wapnia, sodu i fosforu, idealnie rekompensuje zatem brak mleka, zwłaszcza gdy organizm wraz z wiekiem coraz gorzej je przyswaja,
    o stymuluje i leczy tkankę mózgową, także po szokach i stanach stresowych i lękowych,
    o regeneruje funkcję serca, oskrzeli, płuc i działa na muskulaturę narządów,
    o pomaga w leczeniu zakrzepów i nerwobólów,
    o zalecany w weterynarii w leczeniu źle traktowanych zwierząt, pomaga im przezwyciężyć urazy,
    o skuteczny także w leczeniu chorych roślin: kilka kropel dodanych do wody do podlewania odmładza listki, korzenie i cały system rośliny.

  5. Wiesiołek jest naturalnym uzdrowicielem. Zaleca się przynajmniej raz w roku przeprowadzić kurację wiesiołkową przez cztery tygodnie. Dziennie przyjmuje się oko¬ło trzech kapsułek lub jedną łyżeczkę oleju. Dla zdrowia ogólnego dobrego samopoczucia oraz dla urody wiesiołek stanowi prawdziwe źródło młodości.

    • Ja stosuję przez 3-4 miesiące w roku, później tyle samo przerwy i znowu. I tak w kółko. Kupuję kapsułki z olejem z wiesiołka. Polecam, bo zniknęły bolesne miesiączki, poprawił się stan skóry i włosów.

  6. Wiesiołek stosowany wewnętrznie i zewnętrznie odmładza i leczy. Działa na ciało i duszę, a tym samym pomaga całościowej pielęgnacji urody. Warto podkreślić jego właściwości pobudzające porost włosów. W postaci kompresu na włosy lub wmasowany w skórę włosów jest zalecany przy znikomym poroście włosów, a także przeciwko łysieniu. Stymuluje witalność hormonów odpowiadających za porost włosów, pobudzając ich rozwój. Ze względu na to, że olej wiesiołkowy jest olejem mocnym i dość gęstym, miesza się go w kremach przeważnie ze słodkim olejem migdałowym, z którym znakomicie się uzupełnia. W kremach działa leczniczo i odmładzająco.

  7. Stosowałam regularnie olej z wiesiołka w ciąży. Z tego co pamiętam to 2 kapsułki dziennie – lekarz mi zalecił. Podobno ma dobry wpływ na rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka.

  8. Stosuję od blisko 2 lat kapsułki z olejem z wiesiołka tłoczonym na zimno. Przyznam, że wiedziałam o tym, że hamuje wypadanie włosów, poprawia stan skóry, zwalcza pms i przy okazji sprawia, że miesiączka jest mniej bolesna, ale o wszystkich innych właściwościach prozdrowotnych nie słyszałam.
    Czy dysponujecie materiałami świadczącymi, że stosowanie wiesiołka przy Alzheimerze leczy uszkodzenia pamięci?

  9. Wiele dobrego słyszałam o olejku z wiesiołka. chyba zdecyduję się kupić ten w kapsułkach. Dzięki za cenne informacje.

  10. Czy można stosować wiesiołek przy antykoncepcji hormonalnej. Czytałam, że wpływa on na zwiększenie płodnego śluzu podczas owulacji, tylko przy anty. hormonalnej owulacja nie występuje. Zależy mi bardzo na tym, aby pojawiło się więcej śluzu, ale nie tego owulacyjnego, tylko w ogóle śluzu, ponieważ cierpię na suchość pochwy. Czy wiesiołek mi w tym pomoże, ktoś próbował?

  11. Uważam olej z wiesiołka za wybawienie dla moich włosów. Odkąd zaczęłam go stosować stały się gęstsze, bardziej sprężyste, a przede wszystkim piękniejsze. Polecam wszystkim kobietom spróbować.

  12. Od wielu miesięcy łykam kapsułki z olejem z wiesiołka tłoczonym na zimno. Włosy przestały mi wypadać, czuję się po prostu lepiej, mam mniej bolesne miesiączki. Cud wprost z natury!

  13. Bardzo skuteczny. Brałam przez jakiś czas kapsułki oleovitum. Co mogę powiedzieć o działaniu? Ładniejsza cera, mocniejsze włosy i paznokcie, brak bólu brzucha podczas okresu i chyba lepsza odporność bo nic mi się nie przypałętało 🙂

  14. Ten olej pomógł mi zajść w ciążę! Polecam wszystkim tym kobietom, które planują ciążę! …ale w ciąży już go nie można łykać 😉

  15. Od wielu lat mam stwierdzone atopowe zapalenie skóry. Olej z wiesiołka rzeczywiście przynosi ulgę. Co najmniej od 3-4 lat łykam kapsułki z wiesiołkiem gal i kiedy następuje faza zaostrzenia choroby, nie jest ona aż tak bardzo dokuczliwa jak na początku. Polecam wszystkim atopikom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.