Olej z żywokostu – Kontrowersyjny preparat leczniczy

4
17879
olej z żywokostu
Olej żywokostowy w medycynie ludowej stosowany był głównie do leczenia ran i złamań

Olej z żywokostu jest wyciągiem roślinnym, z wieloletniego zioła Symphytum officinale. Żywokost pochodzi z Europy i rośnie głównie w wilgotnych miejscach, takich jak trawiaste rowy i brzegi rzek. Ta wyjątkowa roślina znalazła szerokie zastosowanie w medycynie ludowej, głównie działając jako środek wspomagający gojenie tkanek zewnętrznych. Pozyskiwany z niej olej to idealna baza do wytwarzania maści leczniczych, szeroko wykorzystywanych w medycynie ludowej do leczenia ran i zakażeń skóry.

W medycynie naturalnej żywokost uznawany jest za ważne, jednak dość kontrowersyjne zioło, głównie ze względu na zawarte w nim toksyczne dla organizmu składniki. Niepokojące wyniki badań doprowadziły w niektórych krajach nawet do zakazu sprzedaży tego zioła w formie produktów doustnych. Dla wielu dylematem jest również, jak ocenić zalety oleju z żywokostu, uwzględniając jednocześnie obawy, które ta roślina często wywołuje.

Dawne wykorzystanie żywokostu

W medycynie ludowej żywokost posiada wiele tradycyjnych zastosowań, obecnie przede wszystkim koncentrujących się na pielęgnacji i zewnętrznej rekonwalescencji skóry. Większość pozytywnych właściwości tego zioła wynika ze znacznej ilości allantoiny, czyli śluzowatej substancji leczniczej, która skutecznie wpływa na regenerację i wzrost komórek.

Z tego powodu maść żywokostowa jest dość często stosowana jako naturalny preparat do gojenia ran, a także zapobiegania powstawaniu blizn i leczeniu już istniejących. Zawarty w niej olej z żywokostu pozwala również zmniejszać uczucie wysuszania oraz redukuje łuszczenie się skóry. Wykazuje także skuteczność w leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy oraz egzemy.

Dawniej żywokost stosowany był bardzo często w postaci herbaty, w celu leczenia różnorodnych problemów żołądkowych, wrzodów, biegunki, czy krwi w moczu. Niektóre źródła podają również informacje o jego skuteczności w leczeniu uporczywym kaszlu, bolesnych miesiączek, łagodzeniu bólów w klatce piersiowej, a nawet zwalczania nowotworów.

Współczesne zastosowanie oleju z żywokostu

Jak już wcześniej wspomniano, większość korzystnych właściwości zdrowotnych działania żywokostu przypisuje się wysokiej zawartości allantoiny, substancji pobudzającej wzrost nowych komórek skóry. Wraz z innymi substancjami organicznymi pozwala zmniejszać stany zapalne skóry oraz utrzymują ją w zdrowej i pięknej kondycji. Maści oparte na oleju mogą być stosowane do leczenia stłuczeń i naciągniętych więzadeł. Wciąż często wykorzystuje się go do masaży leczniczych pleców i kręgosłupa. Olej żywokostowy uznaje się także jako organiczny środek przeciwzapalny, przeciwbólowy oraz substancję czynną, pomagającą w gojeniu skręceń stawów i złamań kości.

Wszystkie potencjalne korzyści zdrowotne z jego stosowania można osiągnąć przy zastosowaniu miejscowym, gdyż nie poleca się jego spożywania. W ostatnich latach naukowcy dowiedli bowiem, że żywokost zawiera substancje toksyczne, zwane alkaloidami pirolizydynowymi – PAS, które uszkadzają wątrobę i mogą prowadzić nawet do śmierci.

Uważa się jednak, że toksyczność zioła nie wpływa negatywnie na działanie lecznicze oleju z żywokostu, który jest stosowany miejscowo. Wciąż uznaje się, że może on w naturalny sposób pomóc rozwiązać liczne problemy skórne, takie jak zadrapania, wysypki,ukąszenia owadów i płytkie rany.

Korzyści ze stosowania oleju z żywokostu

 1. Antidotum na wysypki skórne

Olej z żywokostu pomaga leczyć wysypki i różnego typu wypryski na skórze. Przy jego stosowaniu należy jednak zachować pewną ostrożność, zwłaszcza jeśli chodzi o głębokie rany. Olej ten może powodować zbyt szybkie gojenie zewnętrzne, zanim zakończy się proces regeneracji wewnętrznej, co może zakończyć się infekcją lub ropniem. Warto również pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do stosowania żywokostu na uszkodzoną skórę, gdyż pochodzące z niego szkodliwe substancje mogą być nadmiernie wchłaniane do organizmu.

 1. Lecznicze okłady na rany

Przygotowanie okładu z użyciem oleju żywokostowego jest dobrą alternatywą leczniczą na różnego rodzaju infekcje zewnętrzne, takie jak czyraki, długo gojące się rany czy podrażnienia. W przypadku trudności z kupieniem gotowego produktu można samodzielnie przygotować preparat zastępczy.

W celu bezpośredniego zastosowania można zastosować się do poniższych wskazówek. Wymieszaj cztery filiżanki drobno posiekanych liści i łodyg żywokostu z jedną czwartą filiżanki oleju bazowego, takiego jak olejek jojoba, olejek migdałowy lub oliwa z oliwek. Owiń pastę olejową z żywokostu bawełnianą tkaniną, a następie cały okład zamroź. Dzięki temu zabiegowi będzie można wyraźnie zmniejszyć ból i zredukować stany zapalne. Tak przygotowany okład można stosować bezpośrednio na problematycznym obszarze skóry, przez co najmniej 30 minut.

 1. Regeneracja złamań kości

Oprócz pomocy w leczeniu ran powierzchownych, olej z żywokostu może być również stosowany do leczenia złamań kości lub uszkodzeń więzadeł. W tym celu może być nakładany bezpośrednio na skórę lub w formie okładu, dzięki czemu znacznie przyspieszy  gojenie. Może być również stosowany w celu rekonwalescencji uszkodzonych mięśni.

Olej z żywokostu – bezpieczeństwo działania

Olej z żywokostu wydaje się być bezpieczny podczas stosowania w małych ilościach, na skórę bez głębszych ran. Warto jednak zauważyć, że obecne w żywokoście substancje toksyczne mogą przenikać przez skórę, co może być niebezpieczne przy dużych uszkodzeniach oraz nadmiernej aplikacji. Doustne stosowanie oleju z żywokostu jednoznacznie uważa się za niebezpieczne, z powodu zawartości składników, które mogą spowodować uszkodzenia wątroby, a także uszkodzenia płuc oraz rozwój nowotworu.

Nie są znane żadne doniesienia naukowe na temat interakcji pomiędzy kuracją z zastosowaniem żywokostu i konwencjonalnymi metodami leczenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre zioła mogą powodować problemy z wątrobą, choćby takie jak jarmułka czy waleriana, które nie powinny być stosowane podczas korzystania z produktów z żywokostem, głównie ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzeń jej tkanek.

Samodzielne wykonanie oleju z żywokostu

Zaparz 2 szklanki siekanych liści żywokostu w 4 szklankach rozgrzanej i rafinowanej oliwy z oliwek, a następnie gotuj na stałym małym ogniu, w temperaturze ok. 110 stopni, przez okres od dwóch do trzech tygodni. Powstały olej dokładnie odcedź i wlej do czystej, suchej butelki.

UDOSTĘPNIJ

4 KOMENTARZE

 1. Bożena dlaczego olej lniany ? olej lniany jak i olej z oliwek jest nietrwały wydaje się że najlepszym olejem będzie olej rzepakowy.

 2. Od kilku lat używam i sama ten olej robię, tyle że z ziół wysuszonych.
  Do przygotowania oleju żywokostowego używam oleju lnianego budwigowego.
  Szczerze powiem, że nigdy nie stosowałam go jako preparat doustny ,
  ale też nie wiedziałam, że ma takie działanie uboczne.
  Osobiście mogę go polecić jako środek na zesztywnienie stawów i naciągnięcia
  ścięgien. Warto pamiętać, że olej trzeba wcierać, nie wystarczy tylko posmarować obolałego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here