Olejek aloesowy – Charakterystyka i właściwości

0
26049
olejek aloesowy
Olejek z aloesu posiada wiele cennych właściwości leczniczych

Olejek aloesowy to olej otrzymywany z liści aloesu zwyczajnego, który jest prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia substancji. Wykorzystywany jest najczęściej do tworzenia mieszanek olejków, opartych na rozmaitych olejach bazowych. Posiada on jednak wiele bardzo cennych składników czynnych i wykazuje szereg wspaniałych właściwości zdrowotnych.

Olejek aloesowy jest olejem, który uzyskuje się w procesie maceracji aloesu z innym olejem nośnym. Nie jest to 100% olej aloesowy, ale raczej istotny i bardzo charakterystyczny dodatek. Najbardziej powszechnym olejem nośnym jest zwykle olej sojowy, choć stosuje się także olej migdałowy i oliwę z oliwek.

Naturalny olej aloesowy przynosi wspaniałe korzyści zdrowotne dla skóry, podobnie jak żel z tej wyjątkowej rośliny. Jednak ma on dłuższy okres przydatności do użycia i nie jest potrzebne posiadanie na bieżąco świeżych roślin. Zawiera dużą ilość wartościowych enzymów, protein, witamin i minerałów.

Olejek aloesowy – Właściwości i przeznaczenie

  • Zmiękczające, nawilżające – wspomaga transport innych substancji odżywczych w głąb skóry, działa na nią nawilżająco i sprawia, że jest silna i elastyczna. Stanowi wprost genialny balsam dla skóry, doskonały do pielęgnacji włosów, a także idealny do masażu. Aloes zawiera wiele substancji działających i wnikających bezpośrednio w skórę. Należy jednak uważać z jego stosowaniem przy cerze trądzikowej, gdyż może zatykać pory. W takim przypadku znacznie lepiej może się sprawdzić olejek jojoba.
  • Przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne – olejek z aloesu zmniejsza stan zapalny skóry głowy, doskonale zwalcza łupież i inne schorzenia dermatologiczne. Uważa się, że poprawia tempo wzrostu włosów jak i zapobiega łuszczycy owłosionej skóry głowy. Z dodatkiem kilku kropel olejku z drzewa herbacianego jest doskonałym środkiem na wszelkie infekcje grzybicze. Można stosować go bezpośrednio na egzemę, jak i w pielęgnacji przesuszonej skóry.
  • Antybakteryjne, antywirusowe – posiada dużą ilość aloe emodyny, która wykazuje działanie przeciwwirusowe, w tym na wirusa opryszczki. Nakładanie niewielkiej ilości olejku z aloesu lub żelu na opryszczkę wspomaga wysychanie ranki, podobnie jak zastosowanie oczaru wirginijskiego. Zapobiega także pękaniu pęcherzy i przeciwdziała bólowi.
  • Przeciwutleniające – Olejek aloesowy skutecznie chroni skórę przed wolnymi rodnikami, a tym samym procesami przedwczesnego starzenia i powstawania zmarszczek.
  • Ziarnujące – pomaga w gojeniu się ran. Można go stosować na skaleczenia, otarcia, a nawet siniaki. Skóra szybciej się goi i zmniejszone jest ryzyko powstawania blizn. Jednak w przypadku oparzeń słonecznych, żel z aloesu może okazać się skuteczniejszy, ze względu na dodatkowe działanie chłodzące i kojące.
  • Kojące – zmniejsza podrażnienia skóry, także po długotrwałym przebywaniu na słońcu, oparzeniach, zaczerwienieniach oraz opalaniu w solarium.
  • Ukąszenia owadów – ze względu na efekty przeciwzapalne, pomaga zmniejszyć wszelkie obrzęki i podrażnienia spowodowane przez ukąszenia pszczół czy os.
  • Ściągające – obkurcza skórę i sprawia, że staje się ona bardziej napięta, dlatego doskonale nadaje się do wytwarzania naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych.
  • Łagodzące dolegliwości trawienne – Zawarte w aloesie substancje aktywne wpływają pozytywnie na działanie układu trawiennego, regulując pracę jelit i delikatnie przeczyszczając.
  • Poprawiające zdrowie jamy ustnej – Składniki aloesu zostały zidentyfikowane jako pomocne w leczeniu paradontozy. Olejku można używać jako środka do masażu zębów i dziąseł, co może zmniejszyć problemy stomatologiczne takie jak: próchnica, kamień nazębny i zapalenie dziąseł.

Dodatkowo olejek aloesowy można wykorzystywać do innych celów. Doskonale sprawdza się jako dodatek do używanych przez Ciebie środków myjących. Można także eksperymentować z dodawaniem do niego olejków aromaterapeutycznych do masażu.

Informacje odżywcze i lecznicze

olejek z aloesu
Zastosowanie oleju z aloesu jest bardzo szerokie

Wartość odżywcza olejku z aloesu zależy od ekstrakcji i samej rośliny. Tylko niewielką ilość substancji odżywczych przechodzi do oleju. Żel zawiera pełen wachlarz składników odżywczych, jednak w przypadku olejku wiele z nich pochłaniane jest przez olej bazowy.

  • Witaminy – witamina C, witamina A (jak beta-karoten), witaminy E, (jako alfa-tokoferol), choliny, kwas foliowy, witaminy B (B1, B2 i B6).
  • Minerały – aloes jest znany ze swojej zdolności do ekstrakcji składników mineralnych z gleby. W rezultacie jest bardzo bogaty w najbardziej rozpowszechnione minerały, ale także oferuje wiele pierwiastków śladowych. Posiada dużą zawartość żelaza, miedzi, magnezu, wapnia, manganu, sodu i potasu.
  • Antrachinony – związki te mają szczególne właściwości zdrowotne, nawet podawane w małych ilościach. Wybitne i zawarte w aloesie antrachinony to aloe emodyny, aloina i ester kwasu cynamonowego.
  • Aminokwasy – żel zawiera 20 aminokwasów, w tym 7 z 8 podstawowych aminokwasów.
  • Związki lipidowe – żel zawiera kwas arachidonowy, kwas linolowy (przeciwzapalny) i wiele fitosteroli.
  • Polisacharydy – aloes zawiera szeroką różnorodność cząsteczek, takich jak węglowodany. Zostały one zidentyfikowane jako doskonała pomoc w przeciwdziałaniu powstawaniu nowotworów, cukrzycy i zaburzeń immunologicznych.

Sok z aloesu silnie stymuluje ludzki układ immunologiczny, co oznacza, że dzięki niemu organizm sam zaczyna zwalczać chorobę. Jeśli chcesz wykorzystać aloes do celów leczniczych, roślina powinna mieć co najmniej 3 lata, a jej liście ok. 20 cm. Na tydzień przed zbiorem przestań ją podlewać.

Skutki uboczne, bezpieczne dawkowanie i toksyczność

Olejek aloesowy jest ogólnie bezpieczny, również w przypadku bezpośredniego stosowania na skórę, jednak nie powinien być spożywany doustnie. Aloes zawiera pewne toksyczne związki, które mogą być groźne w większych stężeniach. Liczy się także zawsze jakość i skład produktu. Należy szukać oleju ekologicznego, bez dodawanych substancji chemicznych w trakcie ekstrakcji.

Niektórzy ludzie są uczulenia na aloes, dlatego nie powinni korzystać z produktów z jego zawartością. Szczególnie, jeżeli pojawiają się silne podrażnienia kontaktowe.

Związki aloesu mogą wchodzić w interakcje z lekami, takimi jak środki przeczyszczające, leki dla cukrzyków i diuretykami. Podczas korzystania z jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem.

Olejek aloesowy – Zakup i przechowywanie

Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na wysokiej jakości olejki z aloesu. Ważne, by nie zawierały one poza olejem bazowym dodatkowych wypełniaczy i dodatków. Najlepiej znaleźć produkt ekologiczny.

Przechowywanie najbardziej zależy od sposobu, w jaki powinien być przechowywany olej bazowy. Najczęściej powinien się on znajdować w ciemnej butelce, a także być chroniony przed światłem i zbyt wysoką temperaturą.

Więcej o zostawaniu i właściwościach aloesu przeczytasz TUTAJ.

Poprzedni artykułMielone siemię lniane vs olej lniany – Co jest zdrowsze
Następny artykułOrzechy włoskie – Najważniejsze korzyści zdrowotne
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.