Olej arganowy – Korzyści dla zdrowia i urody

4
11188
olej arganowy
Olej arganowy to nie tylko cudowny składnik diety, ale i doskonały kosmetyk naturalny

Olej arganowy, ze względu na swoje wyjątkowe i wszechstronne właściwości, nazywany jest często płynnym złotem Maroka. Pozyskiwany z owoców arganowca jest jednym z najdroższych olejków naturalnych na świecie. Z uwagi na swoje pochodzenie często nazywany jest również olejkiem marokańskim. Dowiedz się jakie korzyści przynosi jego stosowanie.

Marokańskie kobiety od wieków używają olejku arganowego w pielęgnacji skóry, włosów i całego ciała, doskonale je odżywiając i odmładzając. Współcześnie, ten wyjątkowy kosmetyk naturalny jest powszechnie używany i doceniany przez niezliczoną już liczbę ludzi na całym świecie. Nie jest on już tylko postrzegany jako jeden z charakterystycznych składników diety, ale także niezwykle kuszący, skuteczny i wszechstronny kosmetyk.

Zawierający niezwykle cenną witaminę E, kwasy tłuszczowe i całą obfitość antyoksydantów olejek arganowy jest doskonałym antidotum na liczne problemy pielęgnacyjne skóry i włosów. Poniżej przedstawiamy najbardziej znane i cenione właściwości, jakie daje ten wyjątkowy organiczny składnik kosmetyczny.

Olej arganowy w pielęgnacji skóry

Używanie olejku arganowego w pielęgnacji skóry może przynieść bardzo wiele różnorodnych korzyści, m.in. polepszenie jej wyglądu oraz przywrócenie odpowiedniej kondycji zdrowotnej. Poniżej przedstawiamy najbardziej charakterystyczne właściwości tego wyjątkowego olejku naturalnego.

1. Zdrowa i rozświetlona cera

Niezwykle bogaty w antyoksydanty i kwasy tłuszczowe olejek arganowy posiada niezastąpione właściwości odbudowujące i regeneracyjne. Już niewielkie jego ilości, przy regularnym aplikowaniu i wmasowywaniu w skórę sprawiają, że staje się ona bardziej miękka, naturalnie świetlista i zdrowa. Ten wyjątkowy olejek pozwala naturalnie odświeżyć i rozświetlić zmęczoną i szarą cerę.

2. Odżywienie wrażliwej skóry

Skóra wrażliwa potrzebuje szczególnie intensywnego i regularnego oczyszczania i nawilżania. Olejek arganowy jest jednym z najlepszych dla niej rozwiązań. Największą skuteczność osiągnąć można przy codziennym stosowaniu, bezpośrednio na skórę, przed pójściem spać. Poleca się go również stosować jako dodatek do innych kosmetyków, np. do żelu pod prysznic lub szamponu do włosów.

3. Opóźnia procesy starzenia

Alarmujący wzrost poziomu zanieczyszczenia oraz silne promieniowanie słoneczne stanowią niezwykle silne zagrożenie dla skóry, spowodowane nasilonym i bardzo szkodliwym działaniem wolnych rodników. Prowadzą one również do nadmiernego przesuszenia i ograniczają zdolność regeneracyjną. Zawarta w olejku arganowym witamina E pozwala udaremnić niszczące działanie wolnych rodników, a naturalne bogactwo saponin zwiększa poziom nawilżenia, zapewniając skórze utrzymanie elastyczności, jędrności i naturalnego blasku. Te wyjątkowe właściwości, zapobiegające przedwczesnemu starzeniu skóry, wykorzystywane są obecnie przez niezliczone kosmetyki pielęgnacyjne, niemal wszystkich producentów na świecie.

4. Naturalna pielęgnacja ust

Dzięki stosowaniu olejku arganowego bezpośrednio na usta możliwe jest ich naturalne nawilżenie, wygładzenie i nadanie pięknego wyglądu. Możliwe jest również wykonanie domowego peelingu, należy tylko dodać do ok. 3-4 kropli olejku niewielkiej ilości cukru trzcinowego i wanilii. Użycie tej mieszanki pozwoli na złuszczenie martwych komórek naskórka warg i zwiększenie ich naturalnego połysku.

5. Zapobiega i leczy trądzik

Olej arganowy, dzięki znacznej zawartości antyutleniaczy i witaminy E jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym. Z tego powodu nadaje się on doskonale nie tylko jako ochronny kosmetyk naturalny, ale również skuteczny preparat medyczny, zwalczający objawy trądziku. Pozwala on również niwelować nieestetyczne ślady i blizny, które często stanowią pozostałość problemów dermatologicznych.

6. Właściwości redukowania blizn i rozstępów

Olej arganowy jest uznawany za jeden z najlepszych pielęgnacyjnych kosmetyków naturalnych, pozwalających zapobiegać powstawaniu rozstępów oraz redukowania wszelkich blizn. Swoje wyjątkowe właściwości w tym zakresie zawdzięcza dużej zawartości triterpenoidów, będących niezwykle skutecznymi składnikami aktywnymi, zapewniających ochronę i leczenie skóry. W tym celu należy jedynie regularnie wcierać i wmasowywać jego niewielkie ilości bezpośrednio w problematyczne obszary skóry.

7. Utrzymuje pięknych dłoni i paznokci

Odpowiednio zadbane dłonie i paznokcie są niewątpliwie jedną z podstawowych oznak schludnego i pociągającego wyglądu, a oznaką zdrowia i właściwej pielęgnacji są równe i błyszczące płytki paznokci. Olejek arganowy pozwala nie tylko zmiękczyć skórki, ale również dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy E. W tym celu należy jego niewielkie ilości regularnie wsmarowywać w końcówki palców. Pozwoli to na wzmocnienie struktury paznokci oraz nada im naturalnego połysku.

8. Naturalny krem do golenia

W Maroku od wielu setek lat olejek arganowy był stosowany jako naturalny krem do golenia. Jego zastosowanie jest zupełnie proste i polega na bezpośredniej aplikacji na oczyszczoną skórę. Pozwala on złagodzić podrażnienia wywołane goleniem, a także zabezpieczyć skórę przed miejscowym zakażeniem. Dzięki temu zastosowaniu skóra na długo pozostanie miękka i nawilżona.

9. Naturalne lekarstwo przeciw chorobom skóry

Niezwykle cenne właściwości przeciwzapalne powodują, że olejek arganowy to doskonały preparat leczniczy i łagodzący różnorodne dolegliwości dermatologiczne. Jest niezastąpiony w przypadkach zapalenia skóry, występowania egzemy, a nawet podczas leczenia wietrznej ospy. Organiczny olejek marokański wykazuje wspaniałe właściwości łagodzące i zdrowotne, pozwalające na naturalny i bardzo skuteczna rehabilitację naskórka.

Olej arganowy w pielęgnacji włosów

Oprócz niewątpliwych korzyści dla skóry, olejek arganowy przynosi również wiele pozytywnych efektów dzięki codziennej pielęgnacji włosów. Poniżej możesz poznać najważniejsze z nich.

1. Zapobieganie rozdwajaniu końcówek

Wszyscy, którzy upodobali sobie noszenie długich włosów narażeni są na problem rozdwajających się końcówek. Regularne stosowanie olejku arganowego może jednak skutecznie temu zapobiegać. Zapewnia on odpowiednie wzmocnienie struktury, wnikając w poszczególne włosy, na całej ich długości. Sprawia on również, że włosy stają się znacznie zdrowsze i silniejsze, a także mniej podatne na zniszczenie. Można go używać jako samodzielnego środka do olejowania włosów, a także jako wspaniały dodatek do posiadanych już szamponów i balsamów do włosów.

2. Zapewnienie zdrowego i naturalnego połysku

Włosy, podobnie jak skóra, są narażone na codzienne działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, psujących ich zdrowy i naturalny wygląd. Bardzo duże znaczenie w tym zakresie ma również stosowana dieta, styl życia, a także stosowane metody pielęgnacji. Olejek arganowy, dzięki bogactwu przeciwutleniaczy i witamin, zapewnia włosom doskonałą i długotrwałą ochronę, jak również przywraca im naturalną miękkość i blask. W tym celu warto używać olejku do masażu głowy, pozostawiając go na ok. jedną godzinę przed zaplanowanym myciem. Można go używać do intensywnej regeneracji, bez obaw o narażenie włosów na zniszczenie.

3. Utrzymanie kontroli nad lokami

O licznych i bardzo pozytywnych właściwościach olejku arganowego decyduje m.in. bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-9, a także witamina E, niezwykle przydatne w codziennej pielęgnacji włosów kręconych. Zapewnia im delikatne wygładzenie i głębokie nawilżenie, nie pozostawiając zbyt tłustego filmu na ich powierzchni. Po dodaniu kilku kropel do szamponu lub balsamu wspaniale zapobiega elektryzowaniu się. Olej arganowy może również wspaniale wzbogacać, a nawet zastępować codzienną odżywkę do włosów.

4. Reperacja uszkodzonych włosów

W wyniku stosowania zabiegów termicznych, takich jak suszenie, prostowanie, tworzenie loków, a także zabiegów chemicznych, jak koloryzacja czy trwała ondulacja, włosy ulegają licznym uszkodzeniom i zniszczeniu. Regularne stosowanie olejku arganowego pozwala na stworzenie włosom doskonałej ochrony oraz na znacznie szybszą regenerację. Wzmacnia on strukturę włosów, od samej cebulki po końcówki, a także nadaje im elastyczności i trwałości. Olejek arganowy zapewnia również odpowiednią gładkość i znacznie ogranicza puszenie.

5. Stylizacja włosów

Olejek arganowy przy zabiegach stylizujących pozwala zastępować chemiczne środki kosmetyczne. Zastosowanie tylko kilku kropli zapewnia naturalną ochronę podczas suszenia, prostowania i układania włosów. Chroni przed szkodliwym działaniem wszelkich zabiegów termicznych i chemicznych, a także ułatwia tworzenie stylizacji fryzury.

6. Naturalny środek przeciwłupieżowy

Łupież jest efektem nadmiernej suchości i łuszczenia się skóry głowy. W celu jego zapobieżenia można stosować olejek arganowy jako wspaniały środek do masażu głowy. Zapewni od głębokie nawilżenie, a także zabezpieczy skórę głowy przed działaniem szkodliwych warunków zewnętrznych. Dla wzmocnienia efektu można również stosować zawijanie głowy gorącym i wilgotnym ręcznikiem. Trzykrotne w ciągu tygodnia powtórzenie zabiegu pozwoli uwolnić głowę od nieestetycznego i uciążliwego łupieżu.

Olej arganowy dla zachowania zdrowia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że olej arganowy to również wspaniały tłuszcz jadalny. Co prawda jego popularność w tym kontekście nie wykracza poza północne obszary Afryki, to warto wspomnieć o jego właściwościach odżywczych.

1. Dobre trawienie

Olej arganowy, może stanowić dodatek bardzo wielu potraw i poprawiać przyswajalność poszczególnych składników odżywczych. Reguluje również trawienie i niweluje niestrawności. Dzięki zawartości flawonoidów i przeciwutleniaczy ogranicza ryzyko stanów zapalnych. Zapewnia również zwiększone stężenie pepsyny w żołądku, znacznie poprawiające komfort trawienia pokarmów.

2. Obniżenie poziomu cholesterol

Dzięki zawartości schotenolu i spinasterolu, dwóch wyjątkowych steroli roślinnych, olejek arganowy wykazuje doskonałe właściwości zdrowotne, pozwalające obniżyć jelitowe wchłanianie cholesterolu, a także ograniczenie stanów zapalnych w organizmie. Wspomaga również aparat odpornościowy oraz wzmaga krążenie krwi, poprawiając samopoczucie. Olejek jest również doskonałym składnikiem diety, dostarczającym nienasyconych kwasów tłuszczowych, podnoszących poziom dobrego cholesterolu LDL.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Poprzedni artykułOlejek z drzewa herbacianego – Właściwości i zastosowanie
Następny artykułOlejek z lebiodki – 10 głównych skutków ubocznych
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

4 KOMENTARZE

  1. Uwielbiam olejek arganowy, który dodaję do żelu do kąpieli oraz szamponu. Super wzmacnia właściwości nawilżające kosmetyku. Polecam taką metodę.

  2. Ja na noc na twarz zamiast kremu wcieram olej arganowy.
    Już po tygodniu twarz wyglądała o 5 jakieś 5 lat młodziej.
    Dzisiaj myślą ze mam około 35 lat, pochlebia mi to gdyż to o prawie 10 mniej.

  3. Argan działa cuda 🙂 używam oleju arganowego z firmy oleofarm. Szczególnie pomógł mi podczas ciąży przy pojawianiu się rozstępów. Smarowałam nim brzuch i skóra ładnie się regenerowała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.