Olejek arganowy na włosy – Jak stosować

0
7190
olejek arganowy na włosy
Olejek arganowy to wspaniały kosmetyk naturalny do pielęgnacji włosów

Olejek arganowy w niektórych rejonach świata znany jest jako „płynne złoto”. Ten niezwykły produkt naturalny wytwarzany jest ze świeżych ziaren owoców drzew arganowych, które rosną w Maroku. Czysty olejek arganowy był używany od stuleci do gotowania i jako domowy sposób na ochronę zdrowia i urody, w tym wypadanie włosów. Dziś można go znaleźć w wielu produktach do pielęgnacji skóry i włosów, ale także można go stosować w czystej postaci. W tym artykule podpowiadamy dlaczego i w jaki sposób warto stosować olejek arganowy na włosy i skórę głowy.

Olejek arganowy do włosów prawdopodobnie najlepiej sprawdza się w przypadku łamliwych, nadmiernie wysuszonych i osłabionych. Mimo, że ma zastosowanie dietetyczne, to również stanowi bardzo uniwersalny i w 100%-ach kosmetyk naturalny, który może stanowić doskonałą alternatywę dla wielu produktów drogeryjnych. Zawiera m.in. cenną w pielęgnacji witaminę E i inne przeciwutleniacze, które zapewniają skuteczną ochronę i regenerację. Olejek arganowy na włosy można stosować na wiele różnych sposobów, także do stylizacji włosów. Dostępne wyniki badań potwierdzają również, że może zapewnić cały szereg korzyści zdrowotnych dla skóry głowy.

Dlaczego warto stosować olejek arganowy na włosy?

Olejek arganowy jest pełen kwasów tłuszczowych i silnych przeciwutleniaczy, takich jak witamina E. Wykazano, że mają one korzystny wpływ na skórę głowy i włosy. Oto niektóre zalety stosowania olejku arganowego do pielęgnacji włosów, które mogą pomóc chronić je m.in. przed wypadaniem.

Nawilża i kondycjonuje

Olejek arganowy jest stosowany głównie jako środek nawilżający dla skóry i włosów, ponieważ jest pełen cennych kwasów tłuszczowych, głównie kwasu oleinowego i kwasu linolowego. W badaniach wykazano, że tego rodzaju tłuszcze doskonale chronią przed przesuszeniem i pomagają włosom utrzymać wilgoć. Olejek arganowy jest także bogaty w witaminę E i inne składniki aktywne, które zapewniają włosom i skórze głowy warstwę ochronną, która pomaga w zapobieganiu wysuszeniu oraz utracie połysku.

Poprawia zdrowie skóry głowy

Stosując olejek arganowy do włosów i skóry głowy zapewniamy działanie przeciwzapalne, a zawarte w nim przeciwutleniacze wykazują wiele cennych właściwości. Może on m.in. pomóc w zapobieganiu lub poprawie kondycji skóry głowy, w tym również takich, które mogą powodować wypadanie włosów:

Niestety, dotychczas przeprowadzono stosunkowo niewiele badań naukowych nad właściwościami przeciwgrzybiczymi oleju arganowego, chociaż wiele wskazuje na to, że może on pomóc w leczeniu łupieżu. Najczęściej łupież spowodowany jest przez infekcję grzybiczą skóry głowy, przy której olejek ten może być bardzo pomocny w procesie leczenia.

Przeczytaj także: Dlaczego warto stosować olej rycynowy na łupież

Zapobiega uszkodzeniom podczas stylizacji i koloryzacji

Zawarte w olejku arganowym średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe wykazują działanie ochronne, które mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom wynikającym z mycia i stylizacji. Jeden z wyników badań wskazuje, że inne oleje bogate w kwas linolowy, kwas oleinowy i kwas palmitynowy zapewniają włosom warstwę ochronną, która poprawia jakość rozczesywania i chronią włosy przed łamaniem podczas zabiegów stylizacji na gorąco. Wykazano również, że olejowanie włosów zmniejsza tworzenie się rozdwojonych końców, co może skutkować grubszymi i zdrowiej wyglądającymi włosami. Badanie z 2013 roku wkazało również, że olej arganowy zmniejsza uszkodzenia powodowane przez farbowanie włosów po nałożeniu na włosy agresywnych środków koloryzujących.

Ochroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym

Olejek arganowy stosowany był przez afrykańskie kobiety od stuleci także w celu ochrony skóry przed uszkodzeniami słonecznymi. Jedno z badań wykazało, że działanie przeciwutleniające olejku pozwala chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Właściwość ta może być bardzo pomocna w pielęgnacji włosów, gdyż może pomóc zapobiegać wysuszeniu i innym uszkodzeniom spowodowanym przez ten czynnik niszczący.

Olejek arganowy przeciw wypadaniu włosów

Nie ma dotychczas wyników badań nad olejem arganowym w zakresie skuteczności jego działania przeciw wypadaniu włosów. Nie oznacza to jednak, że jego właściwości nie są pomocne w tym zakresie. Wykazano bowiem pośrednio, że zawarta w olejku witamina E skutecznie poprawia porost włosów, chociaż w dość ograniczony sposób. Zawarte w nim silne przeciwutleniacze i odżywcze kwasy tłuszczowe pomagają utrzymać właściwe nawilżenie i chronią przed uszkodzeniami stylizacyjnymi oraz szkodami, wywoływanymi przez wolne rodniki. Może to skutkować mniejszymi uszkodzeniami oraz wypadaniem.

Jak stosować olejek arganowy na włosy?

Coraz więcej osób na świecie przekonuje się do produktów naturalnych, takich jak olejek arganowy. Oprócz niewątpliwych korzyści pielęgnacyjnych, daje on również wiele różnych możliwości stosowania. poniżej wskazujemy na kilka popularnych propozycji.

Maska do włosów z olejem arganowym

Przygotowanie własnej maski do włosów z użyciem olejku arganowego jest dość łatwe. Używanie czystego oleju arganowego zapewnia najwyższy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki, ponieważ można go stosować samodzielnie lub połączyć z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak olej kokosowy lub olej rycynowy. Często zaleca się go stosować w poniższy sposób:

 • Za pomocą dłoni należy wmasować 8–10 kropli olejku arganowego we włosy i skórę głowy. Należy jednak odpowiednio dostosować jego ilość, w zależności od długości włosów.
 • Masowanie włosów i skóry głowy poleca się wykonywać przez 10 minut, upewniając się, że wszystkie włosy są pokryte od samej nasady aż po same końce.
 • Po nałożeniu olejku włosy należy owinąć ręcznikiem i pozostawić na noc.
 • Rano włosy należy umyć delikatnym szamponem i poddać codziennej stylizacji.

Szampon do włosów z olejkiem arganowym

Można kupić szampon z olejem arganowym, ale również zrobienie własnego jest dość proste. Często poleca się posłużenie poniższymi wskazówkami:

 • Zaaplikuj zwykłą ilość szamponu na dłoń.
 • Dodaj jedną lub dwie krople olejku arganowego do szamponu i pocieraj ręce, aż się składniki dokładnie wymieszają.
 • Nałóż na włosy, umyj je i spłucz jak zwykle.
 • Powtarzaj cały zabieg co dwa lub trzy dni.

Odżywka do włosów bez spłukiwania

W zabiegach pielęgnacyjnych można pominąć zwykłą odżywkę i użyć olejku arganowego jako odżywki bez spłukiwania, aby zmniejszyć efekt pękania podczas czesania i stylizowania włosów. Można postępować następująco:

 • Dokładnie umyj włosy zgodnie ze wskazówkami na butelce szamponu.
 • Osusz włosy ręcznikiem, aby nie kapała z nich woda.
 • Wetrzyj dwie lub trzy krople olejku w dłonie i nałóż na włosy.
 • Osusz i stylizuj włosy jak zwykle.
 • Cały zabieg stosuj raz lub dwa razy w tygodniu.

Naturalny produkt do stylizacji włosów

Użyj olejku arganowego jako produktu do stylizacji, aby wygładzić włosy i zmniejszyć ich  puszenie. Można w ten sposób również chronić włosy przed negatywnymi skutkami zabiegów stylizacji na gorąco.

 • Zaaplikuj jedną lub dwie krople oleju arganowego na dłonie i je przetrzyj.
 • Delikatnie nałóż na czyste i suche włosy bez wmasowywania ich w skórę głowy, dzięki czemu powinna powstać lekka powłoka ochronna na ich powierzchni.
 • Wykonaj stylizację fryzury jak zwykle.

Najlepszy olejek arganowy do włosów i skóry głowy

Dobrej jakości i czysty olejek arganowy to bez wątpienia najlepszy wybór do zabiegów pielęgnacyjnych na skórze głowy i włosach. Może on kosztować nieco więcej, ale ewentualna różnica w cenie na pewno się opłaci.

Kupując najlepszy olejek arganowy do włosów warto upewnić się, że jest:

 • w 100% czystym i organicznym produktem naturalnym bez żadnych innych składników,
 • oznaczony do użytku kosmetycznego,
 • sprzedawany w ciemnej i szklanej butelce.

Czysty olejek arganowy do użytku kosmetycznego nie powinien mieć w ogóle żadnego zapachu. Ten przeznaczony do celów kulinarnych pachnie orzechowo, a złej jakości olej arganowy może mieć silnie zjełczały zapach. Podobnie jak większość olejów roślinnych powinien być sprzedawany i przechowywany w szklanej i ciemnej butelce, aby jak najdłużej mógł zachować swoje cenne właściwości.

Olejek arganowy do włosów nie jest najtańszy w porównaniu do innych olejków kosmetycznych. Przy odpowiednim wykorzystaniu jest jednak dość wydajny. Można go kupić w większości sklepów z kosmetykami naturalnymi, także online. Buteleczka dobrej jakości olejku o pojemności 100 ml kosztować może zazwyczaj od 40 do 70 zł, w zależności od sprzedawcy i producenta.

Końcowe uwagi

Olejek arganowy może nawilżyć włosy i skórę głowy oraz chronić je przed codziennymi uszkodzeniami. Dzięki zmniejszeniu łamliwości i rozdwajaniu końcówek oraz utrzymaniu zdrowej skóry głowy jest także bardzo pomocny w zapobieganiu wypadaniu włosów. Ponadto, ten niezwykły kosmetyk naturalny można w łatwy sposób stosować na wiele różnych sposobów. Bez wątpienia z tych powodów powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Beoy LA, et al. (2010). Effects of tocotrienol supplementation on hair growth in human volunteers. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3819075/

Dias MFRG. (2015). Hair cosmetics: An overview. DOI: https://doi.org/10.4103/0974-7753.153450

Faria PM, et al. (2013). Hair protective effect of argan oil (argania spinosa kernel oil) and cupuassu butter (theobroma grandiflorum seed butter) post treatment with hair dye. DOI: https://doi.org/10.4236/jcdsa.2013.33A1006

Gerard L, et al. (2017). Benefits of argan oil on human health — May 4–6 2017, Errachidia, Morocco. DOI: 10.3390/ijms18071383

Keen MA, et al. (2016). Vitamin E in dermatology. DOI: https://doi.org/10.4103/2229-5178.185494

Khallouki F, et al. (2017). Ethnobotanic, ethnopharmacologic aspects and new phytochemical insights into Moroccan argan fruits. DOI: https://doi.org/10.3390/ijms18112277

Kouidri, et al. (2015). The chemical composition of argan oil. https://www.researchgate.net/publication/272167921_The_Chemical_Composition_of_Argan_Oil

Lin T-K, et al. (2018). Anti-inflammatory and skin barrier repair effects of topical application of some plant oils. DOI: https://doi.org/10.3390/ijms19010070

Lopez LC, et al. (2013). Argan oil-contained antioxidants for human mitochondria [Abstract].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23472457

Mayo Clinic Staff (2018). Dandruff. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850

Villareal MO, et al. (2013). Activation of MITF by argan oil leads to the inhibition of the tyrosinase and dopachrome tautomerase expressions in B16 murine melanoma cells. DOI: http://dx.doi.org/10.1155/2013/340107

Poprzedni artykułHerbata z oregano – Właściwości i zastosowania
Następny artykułMaliny – Właściwości odżywcze i działanie zdrowotne
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.