Olejek golteriowy – Główne walory zdrowotne

1
22210
olejek golteriowy
Olejek golteriowy ma szerokie zastosowanie zdrowotne

Do najważniejszych walorów zdrowotnych, jakie posiada olejek golteriowy, można zaliczyć jego właściwości: przeciwbólowe, łagodzące, przeciwreumatyczne, przeciwartretyczne, przeciwskurczowe, antyseptyczne, aromatyczne, ściągające, wiatropędne, moczopędne, wywołujące menstruację oraz stymulujące. Przeczytaj co jeszcze warto o nim wiedzieć. Olejek golteriowy może być bowiem pomocny przy zwalczaniu wielu typowych dolegliwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych.

Olejek golteriowy jest znany na całym świecie i wyjątkowo ceniony przez osoby cierpiące na reumatyzm, artretyzm, podagrę, a także bóle kości i stawów na różnym podłożu. Ze względu na ową wszechstronność można go znaleźć w wielu domach. Jest łatwo dostępny w sklepach o różnym profilu. Golteria rozesłana to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Uważa się, że to Indianie jako pierwsi odkryli jej zastosowanie do uśmierzania bólu mięśni oraz stawów.

Czym jest olejek golteriowy?

Botaniczna nazwa owej krzewinki to Gaultheria Procumbens. Olejek eteryczny pozyskuje się z jej liści na drodze destylacji parowej. Salicylan metylu i gaulterylen to jego dwa główne składniki. Salicylan metylu jest zresztą integralną częścią niemal każdej dostępnej na rynku maści przeciwartretycznej oraz przeciwbólowej na mięśnie i stawy.

Przyjrzyjmy się bliżej paru najistotniejszym właściwościom leczniczym owego silnie trującego, acz niezwykle użytecznego olejku eterycznego.

Olejek golteriowy – Walory zdrowotne i pielęgnacyjne

Ten wyjątkowy rodzaj olejku może znaleźć bardzo wiele różnorodnych zastosowań, z których najważniejsze przedstawiamy poniżej.

  1. Posiada cenne właściwości przeciwbólowe

Przypuszczalnie nie trzeba nikomu przybliżać owej właściwości olejku golteriowego, gdyż głównie ze względu na nią jest on znany na całym świecie. Po wtarciu w bolące miejsce olejek szybko wchłania się przez skórę, a zawartość salicylanu metylu wywołuje drętwienie i efekt znieczulający na nerwy, które się w tym miejscu znajdują. Pobudza również krążenie krwi i rozgrzewa rejon, w którym się go zastosuje. Dzięki temu zwalcza ból.

  1. Wykazuje właściwości przeciwreumatyczne i przeciwartretyczne

Te właściwości olejku golteriowego są ściśle związane z jego działaniem stymulującym. Zwalcza on reumatyzm i artretyzm na dwa sposoby. Po pierwsze, zaaplikowany zewnętrznie, łatwo przenika przez skórę wokół mięśni i tkanek, pobudzając krążenie krwi w tym rejonie. Takie działanie w połączeniu z rozgrzewaniem zaatakowanego przez chorobę miejsca pomaga usuwać utrudnienia w przepływie krwi, które są jedną z głównych przyczyn reumatyzmu oraz artretyzmu.

Ponadto nie pozwala akumulować się toksynom, takim jak kwas moczowy, we wspomnianym miejscu. Po drugie, mimo że omawiany olej wchłania się przez skórę, ostatecznie trafia do krwiobiegu i z tej pozycji stymuluje wydzielanie moczu, działając jak środek moczopędny. To z kolei przyspiesza usuwanie z organizmu toksyn w rodzaju kwasu moczowego. Pozbywanie się nadmiaru wody, tłuszczów i soli wraz z moczem pomaga w odchudzaniu, a utrata wagi również sprzyja łagodzeniu objawów schorzeń na tle reumatycznym.

  1. Wykazuje cenne właściwości łagodzące

Oznacza to zdolność do eliminacji bólu i przynoszenia odprężenia. Jest to więc kombinacja środka przeciwbólowego i rozluźniającego. Olejek golteriowy zwalcza ból i niweluje stres oraz napięcie. Dzięki temu w sposób prosty i przyjemny przynosi zdrowy sen osobom, które mają z tym problemy ze względu na ból czy stres.

  1. Posiada właściwości antyseptyczne

Wysoka toksyczność omawianego olejku może być zgubna dla ludzi, oznacza to jednak, że taka sama jest dla bakterii oraz innych mikroorganizmów, jak wirusy, grzyby i pierwotniaki. Właściwość ta wykorzystywana jest do zwalczania infekcji, które wywołują posocznicę. Olejek zabija również bakterie gronkowca złocistego i leczy sepsę.

Tym niemniej, powinno się wystrzegać przed jego bezpośrednim kontaktem z krwią i unikać stosowania na otwarte rany. Nie należy również przyjmować go doustnie w celu zwalczenia zakażenia narządów wewnętrznych. Wystarczy aplikacja olejku na skórę, gdyż łatwo przenika on głębiej, jest wchłaniany przez tkanki i przedostaje się do krwiobiegu, dzięki czemu dociera również do narządów wewnętrznych.

  1. Wykazuje właściwości aromaterapeutyczne

Mimo, że olejek golteriowy ma ostry aromat, nie jest on nieprzyjemny. W określonych przypadkach może być stosowany do zwalczania lub maskowania brzydkich zapachów, jednak nie nadaje się do regularnego stosowania ze względu na swoją dużą moc.

  1. Pomaga na skurcze

Rozluźniające i stymulujące działanie olejku golteriowego redukuje skurcze układu oddechowego, mięśniowego, pokarmowego i nerwowego, przynosząc ulgę w przypadłościach takich jak: zatory w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, astma, ataki kaszlu, kurcze mięśni, zaburzenia trawienia, biegunka, konwulsje oraz różne dolegliwości na tle nerwowym.

  1. Posiada cenne właściwości ściągające

Substancje o właściwościach ściągających, takie jak olejek golteriowy, mają wiele do zaoferowania. Wywołują one skurcze w obrębie tkanki mięśniowej, skóry, naczyń krwionośnych oraz korzeni włosów. To z kolei wzmacnia mięśnie i ujędrnia skórę, polepszając samopoczucie i przywracając młody wygląd.

Jeśli zaś chodzi o naczynia krwionośne, skurcze pomagają hamować krwawienie, będące efektem ran i innych obrażeń. W ten sam sposób ulegają wzmocnieniu korzenie włosów. Celowo nie wspomniano tutaj o wpływie na dziąsła, gdyż olejek golteriowy nigdy, pod żadnym pozorem nie powinien być przyjmowany doustnie.

  1. Wykazuje działanie moczopędne

Moczopędne działanie olejku golteriowego jest efektem jego właściwości stymulujących. Pobudza on poszczególne narządy układu moczowego oraz filtrowanie wody przez nerki, tym samym zwiększając częstotliwość oraz ilość wydalanego moczu. Jest to niezwykle pomocne, gdyż przyspiesza usuwanie toksyn, jak kwas moczowy i chroni przed chorobami, takimi jak reumatyzm, artretyzm oraz innymi, które są wynikiem akumulacji toksyn.

Olejek przyczynia się również do sprawniejszego wydalania nadmiaru wody, tłuszczów i soli z organizmu, będąc pomocnym w leczeniu obrzęków, zatrzymywania nadmiaru wody oraz nadciśnienia, a także w odchudzaniu. Wspiera ponadto utrzymywanie nerek oraz pęcherza moczowego w czystości, zapobiegając formowaniu się kamieni nerkowych.

  1. Zapewnia właściwości wiatropędne

Być może chciałbyś skorzystać z wiatropędnego działania olejku golteriowego, nigdy jednak nie powinieneś przyjmować go doustnie, nawet w mocno rozcieńczonej formie. Zamiast tego, po rozpuszczeniu w wodzie może on być wcierany w brzuch, co poskutkuje wydaleniem gazów.

  1. Może wywoływać menstruację

Zakłócenia menstruacji to duży problem, który dotyka wielu kobiet, zwłaszcza w dużych miastach. Nie powinno się lekceważyć owej przypadłości, gdyż może ona prowadzić do wielu poważnych problemów, jak wrzody, a nawet rak macicy. Do pozostałych skutków należą: bóle podbrzusza, irytacja, rozdrażnienie, wypadanie włosów, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, a także rozmaite dolegliwości kobiece.

Omawiany problem można rozwiązać za pomocą środka, który jest w stanie usunąć przeszkodę i przywrócić miesiączkę, a także ją wyregulować. Na szczęście istnieje wiele olejków eterycznych, które mają takie działanie, a wśród nich znajduje się olejek golteriowy. Wywołuje menstruację, równocześnie pomagając pozbyć się problemów, które towarzyszą trudnym miesiączkom, jak nudności, zmęczenie i ból. Również przy tej okazji należy jednak podkreślić, że olejek golteriowy nigdy nie powinien być przyjmowany doustnie.

  1. Wykazuje silne działanie stymulujące

Olejek golteriowy jest przede wszystkim środkiem stymulującym. Dzięki temu pobudza wydzielanie soków trawiennych, żółci, hormonów, enzymów, wydzielin jajników oraz macicy, a nawet moczu. Dzieje się tak, gdyż stymuluje on wątrobę, woreczek żółciowy, gruczoły wydzielania wewnętrznego i macicę. Pobudza również krążenie krwi oraz limfy, trawienie, wydalanie i układ nerwowy.

golteriowyPozostałe korzyści ze stosowania olejku golteriowego

Olejek golteriowy jest często stosowany na ukąszenia węży, psów, jadowitych owadów oraz pajęczaków, jak skorpiony, osy i pszczoły. Działa też dobroczynnie na zainfekowane i gnijące rany, owrzodzenia oraz wrzody. Może być ponadto wykorzystywany w celu przeciwdziałania utrudnieniom w krążeniu krwi ze względu na odmrożenia i ekstremalnie niskie temperatury, jako że posiada działanie rozgrzewające.

Olejek golteriowy – Przeciwwskazania i skutki uboczne

Olejek golteriowy jest substancją silnie toksyczną ze względu na zawartość salicylanu metylu. Nigdy nie powinien być przyjmowany doustnie ani stosowany w aromaterapii. Użycie zewnętrzne wystarczy, aby osiągnąć efekty wewnątrz organizmu, gdyż olejek ten łatwo wchłania się przez skórę, przenikając do mięśni i tkanek. Co więcej, jeśli zostanie niechcący połknięty, może spowodować poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych, jak wątroba i nerki.

Warto też mieć na uwadze, iż nadmierne użycie zewnętrzne może mieć równie opłakane skutki ze względu na absorpcję zbyt dużych ilości salicylanu metylu przez tkanki, a w rezultacie jego przeniknięcie do krwiobiegu. Znane są przypadki śmierci sportowców, którzy wtarli w uda zbyt dużo maści rozluźniającej, zawierającej wspomnianą substancję. Olejek golteriowy nie jest również przeznaczony dla pacjentów wykazujących nadmierną reaktywność na salicylany.

Mieszanie z innymi olejkami

Olejek golteriowy dobrze łączy się z olejkami eterycznymi z mięty, narcyza, lebiodki, tymianku, wanilii oraz ylang-ylang.

Poprzedni artykułOlejek olibanowy – Korzyści dla ciała i umysłu
Następny artykułOlej kokosowy w kosmetyce i pielęgnacji urody
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.