Olejek imbirowy jest otrzymywany z korzenia rośliny o botanicznej nazwie Zingiber Officinale. Charakterystycznie wyrazisty i ostry smak imbiru można przypisać obecności związku zwanego Gingerol. Większość korzyści zdrowotnych imbiru wynika z obecności tej gryzącej w smaku substancji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety działania olejku z imbiru.
Od wielu wieków imbir jest powszechnie stosowany jako przyprawa, w szczególności w Indiach, gdzie jest on znany jako Adraka Hindi oraz w Chinach. Obecnie jednak stosuje się go powszechnie praktycznie na całym świecie. Stanowi integralną część wielu typów azjatyckich kuchni i wyraźnie wzmacnia właściwości trawienne. Jest bardzo pomocny w przyrządzaniu wielu dań opartych na czerwonym i białym mięsie, ale dodaje się go również do wielu sosów, sałatek oraz napojów. Korzeń imbiru oraz olejek imbirowy są również stosowane jako naturalne środki konserwujące i zapachowe.
Olejek imbirowy
Podczas stosowania olejku imbirowego należy pamiętać, że jego działanie jest dość silne i dlatego warto być ostrożnym i oszczędnym, zwłaszcza na początku. Olejek imbirowy dobrze łączy się z wieloma innymi olejkami eterycznymi, głównie takimi jak: olejek cytrynowy, olejek z drzewa cedrowego, eukaliptusowy, geraniowy, czy rozmarynowy. Poleca się go również często łączyć z olejkiem z drzewa sandałowego, mirtu, paczuli, a także neroli, bergamotki, pomarańczy i ylang-ylang.
Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania olejku imbirowego to głównie poprawa pracy układu pokarmowego. Olejek ten jest wiatropędny, wykrztuśny, antyseptyczny, przeciwbólowy, przeciwzapalny, a także pobudzający. Zastosowanie oleju imbirowego może pomóc przy wielu dolegliwościach, m.in. przy leczeniu problemów żołądkowych, niestrawności, arytmii serca, mdłości, różnorodnych zapaleń, a nawet problemów z oddychaniem i zaburzeń miesiączkowania.
Olejek imbirowy – Właściwości i zastosowania zdrowotne
Olejek imbirowy to wspaniały produkt naturalny, o wielu przeznaczeniach terapeutycznych. Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy na ten temat.
Olejek imbirowy na nudności i wymioty
Badania wykazały, że korzeń imbiru oraz olejek imbirowy są wyraźnie skuteczne w zapobieganiu nudnościom, chorobie lokomocyjnej oraz wymiotom. Zastosowanie imbiru może również spowodować zmniejszenie wymiotów związanych z nudnościami u kobiet podczas ciąży. Silnie zmienia smak i zwiększa uczucie komfortu w ustach.
Olejek imbirowy na zatrucie pokarmowe
Imbir jest rośliną o naturalnych właściwościach antyseptycznych i wiatropędnych, dzięki czemu może być stosowany do wspomagania leczenia zatrucia pokarmowego. W tradycyjnej medycynie azjatyckiej często był stosowany podczas leczenia zakażeń jelit i czerwonki bakteryjnej.
Olej z imbiru na żołądek
Korzeń imbiru oraz olejek imbirowy mogą przynieść ulgę podczas rozstroju żołądka. Stanowią one jeden z najlepszych i zupełnie naturalnych sposobów na niestrawność, ból brzucha, kolki, a także skurcze, biegunkę, wzdęcia itp. Również z tego powodu w Indiach imbir lub olejek imbirowy jest często dodawany do różnych, przyczyniając się do poprawy trawienia. Do łagodzenia zaburzeń żołądkowych może być również stosowana coraz bardziej popularna herbata imbirowa, delikatnie zwiększająca apetyt oraz poczucie komfortu w żołądku.
Olej imbirowy na zaburzenia oddechowe
Ponieważ związki aktywne zawarte w korzeniu imbiru oraz olejku imbirowym posiadają naturalne właściwości wykrztuśne są one skuteczne w leczeniu różnych problemów oddechowych, głównie takich jak grypa, przeziębienie, kaszel, astma, zapalenie oskrzeli oraz duszności. Imbir jest bardzo skuteczny w usuwaniu śluzu z gardła i płuc, dlatego często poleca się dodawać go do herbaty. Korzyści zdrowotne miodu i imbiru w leczeniu problemów układu oddechowego są w Indiach powszechnie znane już od wielu setek lat.
Olejek imbirowy na ból i stany zapalne
W medycynie tradycyjnej wyciąg z imbiru jest często stosowany w celu zmniejszenia i opanowania lokalnych stanów zapalnych. Obecnie uważa się, że jego właściwości przeciwzapalne wynikają przede wszystkim z obecności substancji o nazwie Zingibain. Jest to naturalny środek przeciwbólowy, który zmniejsza zapalenia stawów, a także redukuje stany reumatyczne, bóle głowy i migreny.
Olejek imbirowy może być z powodzeniem stosowany miejscowo, szczególnie przy bólach mięśni, a także aby usunąć napięcie mięśniowe. Uważa się ponadto, że regularne stosowanie imbiru powoduje zmniejszenie prostaglandyn, pomagając w uzyskaniu lepszego komfortu. W ostatnim czasie chińscy naukowcy wykazali, że imbir może być bardzo skuteczny we wspomaganiu leczenia zapalenia jąder.
Imbir a miesiączka
U kobiet spożywanie imbiru wspomaga naturalną regulację okresów. Przyczynia się również do redukcji bólu i uczucia dyskomfortu.
Olejek imbirowy a nowotwory
Według amerykańskich doniesień naukowych wynika, że wstępne badania na zwierzętach mogą wskazywać na imbir jako przydatny środek naturalny, wspomagający leczenie nowotworów.
Imbir na choroby serca
W Chinach istnieje przekonanie, że imbir wzmacnia i zapewnia sercu zdrowie. Wiele osób korzysta z oleju imbirowego jako środka do zapobiegania, a także leczenia różnych chorób serca. Wstępne badania wykazały, że imbir może być pomocny w obniżaniu poziomu cholesterolu i zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Obniżenie poziomu cholesterolu i krzepnięcia krwi zmniejsza prawdopodobieństwo zatkania naczyń krwionośnych, a tym samym ataków serca i udarów mózgu.
Imbir na stres
Olejek imbirowy, będąc naturalnym olejkiem eterycznym, doskonale łagodzi depresję, stres psychiczny, zmęczenie, zawroty głowy, niepokój i lęk. Świetnie komponuje się z innymi olejkami naturalnymi, pozwalając na różnorodne zabiegi aromaterapii.
Imbir a impotencja
Korzeń imbiru, jak i wytwarzany z niego olejek, uznawane są jako naturalne afrodyzjaki, pozwalające na skuteczne eliminowanie impotencji oraz zapobieganie przedwczesnemu wytryskowi. Szczególne znaczenie takich terapii ma miejsce w tradycyjnej medycynie Indii oraz Chin.
Olejek z imbiru na nerki
W medycynie ludowej Wschodu często uważa się, że sok z imbiru jest zdolny do rozpuszczania kamieni nerkowych. Pomaga on tym samym szczególnie przy takich schorzeniach jak kamica nerkowa.
Pielęgnacja skóry głowy i włosów z użyciem olejku imbirowego
W wielowiekowej indyjskiej tradycji Ajurwedy wskazuje się, że imbir jest niezwykle przydatny podczas codziennej pielęgnacji włosów, a zawarte w nim związki organiczne pozwalają m.in. zwalczać łupież. Z tego powodu można go znaleźć w wielu organicznych i naturalnych kosmetykach pielęgnacyjnych, szczególnie szamponach, odżywkach i terapiach do włosów.
Olejek z imbiru a malaria
Warto również wspomnieć, że korzeń imbiru, a także olejek imbirowy są również skuteczne w walce z żółtą febrą i malaria. Jest to szczególnie istotne w tych rejonach świata, gdzie nowoczesne leki nie są dostępne lub trudne do zdobycia.
Olejek imbirowy na cellulit
Bardzo często poleca się stosować olejek imbirowy na cellulit. Wykazuje on wspaniałe właściwości rozgrzewające i pobudzające mikrokrążenie w skórze, dlatego jest zupełnie naturalnym i bardzo skutecznym środkiem w walce ze skórką pomarańczową i nadmiarem tkanki tłuszczowej. Wykazuje również działanie ujędrniające i wysmuklające. Można przy jego pomocy wykonywać miejscowe masaże, wspomagając proces walki z cellulitem oraz niwelując wszelkie obrzęki. Ponadto olejek doskonale wyrównuje i poprawia koloryt skóry.
Jak działa olejek imbirowy
Olej imbirowy to w 90% seskwiterpeny, które są odpowiedzialne za jego przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i inne cenne właściwości lecznicze. Gdy jest stosowany miejscowo lub wziewnie, wykazuje efekty rozgrzewające i energetyzujące. Olejek imbirowy może być stosowany wewnętrznie, ale warto to robić pod okiem specjalisty.
Większość korzyści ze stosowania olejku imbirowego pochodzi głównie z jego silnych mono- i półtorasodowych-terpenoidów, takich jak neral, geranial, 1,8-cyneol, zingiberen, B-bisabolen. Zawiera on także alfa-pinen, beta-pinen, kamfen, linalol, borneol, y-terpineol, nerol, geraniol oraz octan geranylu. Skład olejku imbirowego jest bardzo bogaty, dlatego wciąż trwają badania nad możliwościami jego wykorzystania.
Zastosowanie olejku imbirowego w kosmetyce
Olejek imbirowy w kosmetyce najczęściej można spotkać w niżej wymienionych produktach:
- kosmetyki do cery trądzikowej w postaci mydeł, kremów, serów, maseczek i środków oczyszczających,
- mieszanki zapachowe o właściwościach pobudzających, energetyzujących i motywujących do działania,
- naturalne środki antycellulitowe przeznaczone do masażu i okładów,
- kosmetyczne preparaty do walki z ociężałością i bolesnością nóg,
- perfumy, wody toaletowe, hydrolaty i kompozycje zapachowe,
- maści rozgrzewające o właściwościach przeciwzapalnych i uśmierzających ból,
- środek do inhalacji dróg oddechowych.
Czy olejek imbirowy jest bezpieczny
Generalnie przyjmuje się, że olejek imbirowy jest bezpieczny, jednak pod warunkiem, że nie jest stosowany w bardzo dużych stężeniach. Nie jest toksyczny i nie powinien powodować podrażnień. W przypadku szczególnie wrażliwej skóry należy wykonać test alergiczny przed jego użyciem na większej powierzchni, podobnie jak w przypadku każdego innego olejku eterycznego.
Przed rozpoczęciem stosowania na skórę warto również rozważyć rozcieńczenie oleju imbirowego innym olejkiem bazowym. Najlepsze do tego będą olejki cytrusowe i pikantne, takie jak olejek pomarańczowy, olejek cytrynowy, olejek kadzidłowy, olejek neroli, olejek z bergamotki, olejek ylang-ylang, olejek różany czy olejek z drzewa sandałowego.
Olejek imbirowy może być fototoksyczny, więc unikaj stosowania go na obszarach skóry, które będą narażone na działanie promieni słonecznych w ciągu 24 godzin po jego zastosowaniu. Kobietom w ciąży i karmiącym mamom zaleca się stosowania oleju imbirowego ze szczególną ostrożnością, mimo, że został uznany za przydatny do walki z porannymi mdłościami. W takim przypadku zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Należy także unikać stosowania oleju u bardzo małych dzieci.
Skutki uboczne stosowania olejku imbirowego
Jeśli cierpisz na alergię na korzeń imbiru nie powinieneś w ogóle stosować używać oleju imbirowego. Niektóre potencjalne skutki uboczne oleju imbirowego to zgaga, wrzody i wysypka w jamie ustnej, a także nudności i wysypka na skórze, gdy jest stosowany miejscowo. Jeśli stale przyjmujesz jakieś leki lub cierpisz na przewlekłą chorobę przed rozpoczęciem stosowania olejku powinieneś skonsultować się z lekarzem.
Jak samodzielnie w domu wykonać olejek imbirowy
Podczas produkcji przemysłowej olejku eterycznego imbir jest zwykle destylowany metodą parową, jednak można wykonać własny olejek imbirowy w domowych warunkach. Będą do tego potrzebne:
- świeży imbir,
- 1/2 filiżanki oliwy z oliwek,
- żaroodporne naczynie,
- tarka do sera.
Przygotowanie domowego olejku z imbiru:
- Umyj świeże korzenie imbiru i pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin.
- Wlej oliwę do żaroodpornego naczynia.
- Zetrzyj imbir za pomocą czystej tarki do sera, jak najdrobniej się da.
- Dodaj do niego oliwy z oliwek i dobrze wymieszać.
- Włóż do piekarnika i pozostaw w temperaturze 150ºC, przez co najmniej dwie godziny.
- Przelej przez ściereczkę w celu oddzielenia oleju od resztek imbiru.
- Wlej do czystych fiolek lub butelek i przechowuj w suchym i chłodnym miejscu.
- Olej może pozostać świeży przez okres do sześciu miesięcy.
Jeżeli uważasz nasze informacje za cenne koniecznie podziel się nimi z innymi.
A jak stosować ten olejek
nawet nie wiedziałam że z imbiru robi się olejek. Ciekawe!