Olejek jaśminowy i jego właściwości zdrowotne

2
35146
olejek jaśminowy
Olejek jaśminowy posiada wiele właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych

Olejek jaśminowy posiada szereg właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych, które w wielu regionach świata docenia się już od wielu setek lat. Kwiat jaśminu to z kolei często występujący w wielu historiach symbol miłości i romansu. Przez wieki inspirował także poetów i innych artystów, swoim charakterystycznym kwitnieniem w nocy i niezwykle intrygującym zapachem.

Sam kwiat jaśminu posiada charakterystyczny, mocny, słodki zapach, tak ja większość roślin kwitnących w nocy. Dał też początek żeńskiemu imieniu Jasmine, niezwykle popularnemu na Bliskim Wschodzie, a także w wielu innych rejonach świata.

Olejek jaśminowy

Olejek jaśminowy pozyskuje się z jaśminu królewskiego oraz lekarskiego, jednak głównie z tej drugiej odmiany. Jego głównymi składnikami aktywnymi są: kwas benzoesowy, aldehyd benzoesowy, aldehyd benzylowy, alkohol benzylowy, indol, benzyl, benzoesan, cis-3-heksenylu, cis-jasmon, ceosol, eugenol, farnezol, geraniol, linalol, antranilan metylu, p-krezol, nerol, gamma terpineolu, nerolidol, isohytol i phytol.

Olejek jaśminowy doskonale sprawdza się w zabiegach aromaterapii, a także bardzo dobrze łączy się i komponuje z olejkiem z bergamotki, olejkiem z drzewa sandałowego, a także z olejkiem różanym i olejkami z owoców cytrusowych.

Wracając jednak do sedna jaśmin to coś znacznie więcej niż tylko piękny kwiat i jego zapach. Romantyczne uniesienia to jedno, jednak warto zejść na ziemie i zauważyć jego wprost imponujące właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Do najważniejszych z nich można zaliczyć działanie przeciwdepresyjnie, antyseptycznie i rozkurczowo. Może być również stosowany jako naturalny afrodyzjak. Wykazuje wspaniałe działanie ziarnujące, wykrztuśne, uspokajające oraz pomaga w dolegliwościach kobiecych, laktacji i porodzie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety, jakie posiada olejek z jaśminu.

Działanie olejku jaśminowego

Jaśmin i olejek jaśminowy to wspaniałe źródło wielu cennych substancji leczniczych i pielęgnacyjnych, które mogą być dość łatwo wykorzystywane w codziennym życiu. Najważniejsze korzyści z nich płynące to bardzo wszechstronne działanie:

 1. Olejek z jaśminu posiada właściwości antyseptyczne

Olejek jaśminowy działa antyseptycznie i dezynfekująco, głównie ze względu na zawarty w nim aldehyd benzoesowy, aldehyd benzoesowy i benzoesan benzylu, posiadające skutecznie działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe. Stosowany zewnętrznie na rany doskonale zapobiega tężcowi. Dzięki zastosowaniu inhalacji może mieć pomocne działanie w łagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych, przeziębienia oraz kaszlu.

 1. Wykrztuśne działanie jaśminu

Właściwości wykrztuśne olejku jaśminowego mogą pomóc w zapewnieniu spokojnego snu, głównie podczas przeziębienia lub grypy. Pomaga usunąć nagromadzony w drogach oddechowych śluz, a także eliminuje problemy z chrapaniem, naturalnie udrażniając nos i drogi oddechowe.

 1. Olejek z jaśminu ma działanie uspokajające

Działanie relaksacyjne olejku jaśminowego potrafi przynosić ulgę w stresie i leku, hamuje wybuchach agresji. Łagodzi dolegliwości podczas stanów zapalnych, mających wpływ na ogólne samopoczucie i bóle. Może także przyczynić się do ukojenia podczas dolegliwości bólowych, związanych z zapaleniem stawów i dny moczanowej. Olejek jaśminowy pomocny jest również w utrzymaniu równowagi emocjonalnej podczas terapii leczenia uzależnień.

 1. Olejek jaśminowy ma działanie nasenne

Połączenie składników znajdujących się w olejku sprawia, że stanowi on niezastąpioną pomoc w przypadku problemów ze snem, zapewniając, że będzie on długi, spokojny i niezakłócony. Jego działanie wykrztuśne doskonale rozluźnia drogi oddechowe, zapewniając odpowiedni poziom natlenienia organizmu. Zmniejszenie problemów ze snem sprawia, że człowiek jest znacznie bardziej wypoczęty i wydajny w ciągu dnia.

 1. Przeciwdepresyjne działanie olejku jaśminowego

Przyjemny aromat olejku jaśminowego wpływa pozytywnie na umysł i pomaga zwalczać depresję. Stąd też jego intensywne oddziaływanie na wyobraźnię ludzką. Aromatyczny olejek jaśminowy pobudza organizm do samodzielnego wytwarzania serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Ma on zatem bezpośredni wpływ na ogólne samopoczucie, aktywność umysłową i zapał do pracy.

 1. Regulacyjne na gospodarkę hormonalną u kobiet

Olejek jaśminowy daje również ulgę wielu kobietom, szczególnie tym cierpiącymi na nieregularne i bolesne miesiączki oraz przedwczesną menopauzę. Naturalnie reguluje cykle miesiączkowe oraz sprawia, że okresy są mniej bolesne. Niweluje przy tym problem nadmiernego zmęczenia, rozdrażnienia, nudności i wahań nastoju. Regulacja okresu pomaga także w zapobiegnięciu wczesnej menopauzie i wyrównaniu właściwego poziomu hormonów w organizmie.

 1. Stosowanie olejku jaśminowego zapewnia działanie rozluźniające

Zapach jaśminu wywołuje uczucie relaksu i działa przeciwskurczowo. Dzięki temu przynosi ulgę w takich stanach chorobowych jak kaszel, astma, duszności, udar, a także łagodzi bóle brzucha i jelit.

 1. Stosowanie olejku jaśminowego może być pomocne podczas porodu

Olejek jaśminowy w naturalny sposób ułatwia przeprowadzenie akcji porodowej i zmniejsza ból podczas jej trwania. Kobiety stosujące go podczas porodu twierdzą, że odczucie bólu było mniejsze i krótsze, zwłaszcza gdy łączy się go z podaniem tlenu. Jaśmin wzmacnia skuteczność skurczy, pomagając dziecku w przyjściu na świat. Skraca również okres połogu i zmniejsza ryzyko depresji poporodowej.

 1. Olejek jaśminowy wykazuje działanie ochronne na narządy rodne

Olejek z jaśminu wspomaga produkcję niektórych hormonów, dzięki czemu reguluje prawidłową pracę narządów rodnych kobiet. Chroni macicę przed ewentualnymi nowotworami, na które narażone są głównie kobiety po menopauzie, które cierpią na braki estrogenu.

 1. Laktacyjne działanie olejku jaśminowego

Dla karmiących piersią matek olejek jaśminowy to idealny środek wspomagający laktację. Jest to szczególnie ważne w pierwszych tygodniach życia dziecka. Zapobiega on także powstawaniu nowotworów piersi.

 1. Pielęgnacyjne działanie olejku z jaśminu

Stosowany od wieków jest w pielęgnacji skóry jaśmin szczególnie pomocny jest w ochronie skóry suchej, łuszczącej się i odwodnionej. Pomimo delikatnych właściwości może jednak wywoływać delikatne podrażnienia i reakcje alergiczne, szczególnie w przypadku stosowania go na otwarte rany lub zadrapania. Mimo tego, jest bardzo popularnym i w pełni naturalnym środkiem w leczeniu egzemy i atopowego zapalenia skóry. Olejek jaśminowy to również często wykorzystywany składnik wielu kosmetyków naturalnych i organicznych.

 1. Olejek jaśminowy ma działanie ochronne dla skóry

Olejek jaśminowy skutecznie redukuje powstałe w skutek trądziku blizny na twarzy, ślady po czyrakach i innych ranach. Może także przyczynić się do redukcji rozstępów, które są częstym utrapieniem kobiet w ciąży i osób nadmiernie otyłych.

 1. Olejek jaśminowy to naturalny afrodyzjak

Olejek jaśminowy silnie zwiększa libido. Ze względu na to działanie, w rejonach swojego występowania, jest on często stosowany jako dekoracja pokoju panny młodej. Pomaga on także leczyć różne problemy natury seksualnej, począwszy od przedwczesnego wytrysku, poprzez oziębłość do impotencji mentalnej.

Olejek jaśminowy – Przeciwwskazania do stosowania

Kobiety w ciąży nie powinny stosować olejku jaśminowego, do momentu rzeczywistego porodu, z powodu jego działań przyspieszających akcję porodową. Posiada działanie relaksujące i uspokajające, dlatego należy unikać zbyt dużych dawek, mogących wprowadzać splątanie myśli i bezwład. Olejek z jaśminu może również wywoływać reakcje alergiczne, szczególnie podczas stosowania bezpośrednio na skórę.

Poprzedni artykułOlej sojowy w kontekście właściwości zdrowotnych
Następny artykułOlejek tymiankowy – Działanie i właściwości
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

2 KOMENTARZE

 1. Interesuje mnie wspomniany przez autorkę stymulujący wpływ olejku jaśminowego na laktację. W badaniach jaśmin i jego kwiaty wykazują właściwości hamujące laktację, gdyż obniżają poziom prolaktyny. Jak to wygląda w przypadku olejku, i skąd zmiana działania? Dodatkowo chciałabym zgłębić zastosowanie olejku przy porodzie. W jaki sposób jest stosowany, co wpływa na jego działanie przeciwbólowe oraz wspomagające skurcze?

 2. Witam, czy mogę prosić o dodatkowe informacje dotyczące zastosowania olejku jaśminowego jako afrodyzjaku:) jak go stosować, może jakieś odnośniki do literatury w tym temacie – może być też po angielsku.
  Będę wdzięczna. pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.