Olejek kamforowy – Właściwości i zastosowania

3
70721
olejek kamforowy

Olejek kamforowy to jeden z częściej wykorzystywanych produktów naturalnych, mających zastosowanie w wielu preparatach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Można go spotkać aromaterapii, maściach do ciała oraz wielu kosmetykach naturalnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości zdrowotne oraz sposoby stosowania.

Olejek kamforowy jest uzyskiwany w procesie ekstrakcji kamfory, mogącej pochodzić z dwóch rodzajów drzew. Pierwszym z nich jest typowe drzewo kamforowe, o naukowej nazwie Cinnamonum Camphora, z którego uzyskuje się typową odmianę kamfory. Druga odmiana to drzewo kamforowe z Borneo, z którego pozyskuje się kamforę o naukowej nazwie Dryobalanops Camphora. Olejki uzyskiwane z obydwu typów drzew posiadają bardzo podobne właściwości zdrowotne, jednak nieco różnią się swoim aromatem i koncentracją niektórych składników aktywnych.

Ogólna charakterystyka olejku kamforowego

Najbardziej charakterystyczne i cenione składniki olejku kamforowego to przede wszystkim: alkohol, borneol, pinen, kamfen, kamfora, terpeny i safrol. Dzięki nim olejek posiada chłodny, przenikliwy i trwały zapach, ale również wykazuje działanie lecznicze, które poniżej zostały wyjaśnione bardziej szczegółowo.

Korzyści zdrowotne, jakie może zapewnić olejek kamforowy to przede wszystkim działanie pobudzające, rozkurczowe, antyseptyczne, a także obkurczające błonę śluzową, znieczulające i uspokajające. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, dezynfekujące i owadobójcze.

Olejek kamforowy – Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Kamfora to bardzo tradycyjny i popularny dawniej produkt zdrowotny, stosowany na wiele dolegliwości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze sposoby jej wykorzystania.

  1. Pobudzanie i działanie napotne

Olejek kamforowy jest zupełnie naturalnym i bardzo skutecznym środkiem pobudzającym, który pozwala aktywować układ krążenia, metabolizm, trawienie, a także fizjologiczne mechanizmy wydzielania i wydalania. Stan astenii może mieć bardzo różne podłoże, często związane jest jednak z okresem przejściowym pór roku. Wyjątkowe właściwości olejku mogą także pomagać w leczeniu wielu zróżnicowanych dolegliwości, związanych z problemami krążenia, nieprawidłowym trawieniem, a także wieloma innymi procesami organizmu. Dzięki kamforze można poprawić nastrój, a także łagodzić różnego typu stany zapalne, które z kolei mogą powodować ogólne osłabienie.

Możliwe wykorzystanie:

Mieszankę olejków należy przechowywać w ciemnej, szklanej butelce. Do jej zastosowania warto wykorzystać dyfuzor parowy. Do całości można również dodać inne olejki eteryczne.

  1. Działanie antyseptyczne, dezynfekujące i owadobójcze

Olejek kamforowy jest doskonałym i zupełnie naturalnym środkiem dezynfekującym, bakteriobójczym i odstraszającym insekty. Może być z powodzeniem dodawany do wody pitnej, podnosząc jej stopień uzdatnienia, co może być szczególnie cenne w krajach tropikalnych, zarówno w okresie letnim, jak i porze deszczowej, gdy istnieje większa szansa na zanieczyszczenie. Otwarty pojemnik z olejkiem lub nasączony nim kawałek szmatki pozwala odstraszać owady i zabija większość zarazek.

Tę właściwość wykorzystuje się dość często w celu ochrony zboża przed szkodnikami, poprzez dodawanie olejku kamforowego do ziaren. W ten sposób można bezpiecznie odstraszać produkty spożywcze przed owadami. Kamforę stosuje się również w wielu preparatach medycznych, takich jak maści i płyny do leczenia chorób skóry, w szczególności przy zakażeniach bakteryjnych i grzybicznych. Dodanie olejku do spożywanej wody pozwala dezynfekować całe ciało zewnętrznie i odstraszać pasożyty.

Możliwe wykorzystanie:

  • 15 kropli olejku kamforowego,
  • 15 kropli olejku sosnowego.

Mieszankę olejków przechowuj w ciemnej, szklanej butelce, ponieważ olejki eteryczne rozpuszczają plastik. Zastosuj 5-10 kropli i wdychaj przez 30 minut. Upewnij się, że twój pokój jest również dobrze wentylowany. Zabieg ten to pewny sposób, aby zapobiec wielu infekcjom wirusowym w domu i oddychać czystym powietrzem.

  1. Przeciwdziałanie reumatyzmowi i artretyzmowi

Olejek kamforowy wykazuje zdolność odtruwania i stymulowania układu krążenia. Dzięki pobudzaniu przepływu krwi pozwala przynieść ulgę w przypadku chorób reumatycznych, zapalenia stawów i dny moczanowej. Uznaje się również naturalne właściwości przeciwzapalne olejku, pozwalające na zmniejszenie opuchlizny niedomagających części ciała.

Możliwe wykorzystanie:

  • 8 kropli olejku kamforowego,
  • 4 krople olejku z kminu,
  • 8 kropli olejku grejpfrutowego,
  • 2 łyżki oleju Tamanu.

Połączone ze sobą olejki eteryczne mogą działać w doskonałej synergii i poprawić słabe krążenie krwi. W celach zdrowotnych stosuje się je do masażu na rąk i nóg, ze szczególnym uwzględnieniem stawów.

  1. Znieczulanie i uspokojenie

Działa jako naturalny środek znieczulający i uśmierzający ból, szczególnie skuteczny w zastosowaniu miejscowym. Wytwarzany z niej olejek, w obszarze zastosowania, powoduje czasowe i niezbyt silne drętwienie nerwów czuciowych. Pozwala również zmniejszać nasilenie zaburzeń nerwowych i drgawek, a także zapobiegać napadom padaczkowym, nadmiernej nerwowości i przewlekłemu niepokojowi. Świetnie nadaje się do łagodzenia migren.

Możliwe wykorzystanie:

  • 10 kropli olejku kamforowego,
  • 6 kropli olejku Neroli,
  • 4 krople olejku kajeputowego.

Zaproponowana mieszanka dyfuzyjna przeznaczona wyłącznie do inhalacji. Jeśli chcesz zastosować ją na skórze, należy dodać do niej 2 łyżki oleju bazowego, a następnie smarować nim skronie i nadgarstki.

  1. Działanie jak afrodyzjak

Olej kamforowy poprzez stymulowanie tych części mózgu, które są odpowiedzialne za pragnienia seksualne i wyzwania wykazuje naturalne działanie zwiększające libido. W zastosowaniu zewnętrznym pomaga w leczeniu problemów z erekcją, zwiększając przepływ krwi w osłabionych częściach ciała, ze względu na silne działanie pobudzające.

  1. Działanie silnie odprężające

Olejek ten wykazuje pewne delikatne działanie narkotyczne, objawiające się chwilowym znieczuleniem nerwów i odprężeniem umysłu. Z tego powodu niektóre osoby mogą doświadczać efektu bezwładności kończyn, głównie w przypadku jego wyraźnego nadużycia, wpływającego na pracę mózgu. Zapach olejku jest dla wielu osób nieco wciągający i może prowadzić do utraty kontroli. Jego nadmierne zażywanie jest postrzegane jako uzależnienie od zapachu lub spożycia, dlatego zawsze należy być ostrożnym!

Możliwe wykorzystanie:

Rozpraszana w powietrzu mieszanka olejków eterycznych doskonale łagodzi uczucie zmęczenia napięciem nerwowym, a także przyspiesza regenerację po przebytej chorobie.

  1. Skuteczne zapobieganie nerwobólom

Neuralgia to często zupełnie poważna sytuacja, mająca charakter ostrego, rwącego, szarpiącego i promieniującego w obszarze unerwienia określonego nerwu lub jego gałęzi bólu. Olejek kamforowy pozwala zmniejszyć obrzęki okolicznych naczyń krwionośnych, dzięki czemu może skutecznie przynosić ulgę w cierpieniu. Olejek ten potrafi zmniejszyć nacisk na nerw obwodowy, zmniejszając uciążliwość nerwobólu.

Możliwe zastosowanie:

  • 15 kropli olejku kamforowego,
  • 10 kropli olejku z kocanki włoskiej,
  • 8 kropli olejku z mięty pieprzowej.

Mieszankę olejków eterycznych należy głęboko wdychać przez 10 – 15 minut w czasie odpoczynku. Można również do całości dodać trochę oleju bazowego, np. kokosowego, słonecznikowego lub rzepakowego, i zastosować bezpośrednio na skórę.

  1. Przeciwdziałanie stanom zapalnym

Chłodzące i delikatnie przenikające efekty działania oleju kamforowego sprawiają, że stanowi on doskonały środek przeciwzapalny i uspokajający. Stanowi on naturalny środek medyczny, bardzo pomocny w leczeniu niemal wszystkich rodzajów zapaleń, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Pozwala również doskonale rozluźniać ciało i umysł, dając poczucie spokoju i przyjemnej świeżości. Ten wyjątkowy olejek jest szczególnie przydatny podczas upałów, gdyż przynosi wspaniałe ochłodzenie i orzeźwienie. Można go również mieszać z wodą do kąpieli, wzmagając uczucie chłodu podczas letnich upałów.

  1. Pomoc w zapobieganiu skurczom i bólom mięśni

Ten wyjątkowy olejek naturalny jest bardzo skuteczny w działaniu przeciwskurczowym, przynoszącym ulgę w okresach napięcia mięśniowego. W niektórych rejonach świata stosuje się go w leczeniu objawów ekstremalnych kurczy podczas przebiegu cholery. Może pomóc w hamowaniu stanów zapalnych i złagodzić ból lokalny.

Mozliwe wykorzystanie:

Dobrze wymieszaj wszystkie oleje i wstrząśnij przed aplikacją. Zastosuj umiarkowaną ilość podczas delikatnego masażu. Zabiegi można wykonywać co 2 – 3 godziny, przez 5 – 7 dni. Poleca się często wymienić mieszankę olejków na inną, by uniknąć przyzwyczajenia skóry do konkretnych składników.

  1. Zapobieganie przekrwieniom

Silny i przenikliwy zapach oleju silnie wpływa na zmniejszenie przekrwienia, w szczególności górnych dróg oddechowych. Jego zastosowanie natychmiast łagodzi podrażnienie oskrzeli, krtani, gardła, nosa oraz płuc, dlatego często stosowany jest w wielu preparatach zmniejszających przekrwienie i zwalczających problemy z oddychaniem. Jest szczególnie przydatny w leczeniu grypy i przeziębienia.

Możliwe wykorzystanie:

Olejek z czosnku może rzeczywiście mieć dla niektórych aromat nie do zaakceptowania, jednak pozostałe olejki mogą go znacznie redukować. Posiada on wyjątkowe właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, które są niezwykle pomocne w leczeniu grypy i przeziębienia. Z kolei olejki z grejpfruta i sosny doskonale podnoszą nastrój.

Stosuj umiarkowaną ilość mieszanki olejków na klatkę piersiową, plecy i stopy kilka razy dziennie jako środek zapobiegawczy. Nakładaj co 2 – 3 godziny, gdy wystąpi zimno lub grypa, a także regularnie wdychaj kamforę i sosnę, aby ułatwić sobie oddychanie.

  1. Działanie wiatropędne

Olejek kamforowy wzmaga pracę jelit, usuwając nagromadzone gazy i przynosząc ulgę przy problemach gastrycznych. Przede wszystkim nie pozwala na formowanie się gazów oraz skutecznie wspomaga wydalanie już powstałych. Nie poleca się jednak samodzielnego stosowania kamfory do celów wewnętrznych, bez nadzoru lekarza.

Pozostałe korzyści ze stosowania olejku kamforowego

Olejek kamforowy jest czasami stosowany w przypadku występowania niewydolności serca, najczęściej jednak w połączeniu z innymi lekami. Posiada również korzystny wpływ w trakcie leczenia epilepsji, depresji, chorób wirusowych, a także takich dolegliwości jak koklusz, odra, grypa, zatrucie pokarmowe, chorób wenerycznych i ukąszenia owadów.

Olejek doskonale łączy się z olejkiem bazyliowym, olejkiem z melisy, olejkiem oregano, olejkiem lawendowym i olejkiem rumiankowym, i w tej formie doskonale sprawdza się podczas aromaterapii.

Zastosowanie olejku kamforowego

Ze względu na liczne właściwości lecznicze olejek kamforowy znajduje wiele zastosowań leczniczych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Olejek kamforowy na kaszel i katar

W medycynie naturalnej kamfora wykorzystywana jest jako skuteczny środek leczniczy, łagodzący kaszel i ułatwiający oddychanie. Olejek można stosować poprzez rozpylanie jego roztworu lub w postaci maści, aplikowanych na skórę klatki piersiowej i pleców. W ten sposób można wykorzystać jego wspaniałe właściwości przeciwzapalne i rozgrzewające. Kamfora pozwala rozluźnić wydzielinę, ułatwić oddychanie i poprawić drożność górnych dróg oddechowych. Z tego względu jest chętnie wykorzystywana w wielu gotowych preparatach aptecznych ułatwiających odkrztuszanie i udrażniających drogi oddechowe.

Możliwe zastosowanie:

  • 7 kropli olejku kamforowego,
  • 5 kropli olejku sosnowego,
  • 6 kropli olejku z czarnego świerku,
  • 2 łyżki oleju jojoba.

Mieszanką olejków należy wykonać masaż okolic klatki piersiowej oraz stóp, najlepiej kilka razy dziennie przez tydzień.

Olejek kamforowy do ucha

Właściwości przeciwzapalne i znieczulające kamfory wykorzystywane są jako naturalny i skuteczny środek na ból ucha. Wytwarzany z nich olejek doskonale spisuje się przy łagodzeniu stanów zapalnych, dlatego często poleca się do nacierania skóry wokół uszu. W celu zapobiegnięcia podrażnieniom, warto przed jego użyciem natłuścić skórę neutralnym olejkiem lub kremem. Olejku kamforowego nie można samodzielnie zakraplać do kanału słuchowego, a wszelkie tego typu dolegliwości należy zawsze konsultować z lekarzem laryngologiem.

Kamfora w kosmetyce

Olejek kamforowy w kosmetyce wykorzystywany jest jako jeden ze składników rożnego rodzaju kremów i preparatów pielęgnacyjnych. Zapewnia uczucie chłodu i świeżości dlatego świetnie sprawdza się w pielęgnacji stóp. Dodaje się go również do pomadek na usta, a także wykorzystuje w przemyśle perfumeryjnym. Stanowi cenny składnik preparatów zapachowych i odświeżających. Można go także w ilości kilku kropel dodawać do kąpieli.

Kamforę wykorzystuje się także w produkcji toników przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej, głównie ze względu na silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Możliwe wykorzystanie:

  • 5 kropli olejku kamforowego,
  • 4 krople olejku z werbeny cytrynowej,
  • 3 krople olejku lawendowego,
  • butelka 10 ml oleju bazowego.

Olej bazowy powinien być dobrany do rodzaju cery, by uniknąć ewentualnego blokowania porów skóry. Mieszankę najlepiej nakładać na noc, w umiarkowanej ilości i zawsze na oczyszczoną twarz. Rano spłucz twarz bez użycia mydła i staraj się trzymać z daleka od komercyjnych środków czyszczących.

Dzięki swoim cennym właściwościom, olejek pozwala skutecznie odbudowywać strukturę włosów, a także zapewniać im naturalny blask i odświeżenie. Poprzez stymulowanie krążenia krwi w skórze głowy stymuluje wzrost włosów, a także zapobiega lokalnym stanom zapalnym. Dodatkowo skutecznie nawilża i odżywia. Olejek kamforowy znajduje zastosowanie w wielu domowych kosmetykach pielęgnacyjnych, m.in. w peelingach, maseczkach czy odżywkach do włosów.

Cena olejku kamforowego

Olejek ten to dość tani i ogólnodostępny produkt naturalny, który można dostać w większości aptek, sklepów zielarskich oraz w sklepach internetowych. W zależności od pojemności jego cena wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Zazwyczaj sprzedawany jest w małych, szklanych buteleczkach z kroplomierzem, o pojemności w granicach 10-50 ml. Na rynku dostępne są również produkty z czystym olejkiem typu “pure”, a także rozcieńczone, najczęściej olejem rzepakowym. Produkty rozcieńczone przeznaczone są do stosowania bezpośrednio na skórę.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Olejek kamforowy w nadmiernych dawkach jest silnie toksyczny. Zbyt duże spożycie może być trujące i w niektórych przypadkach prowadzić do śmierci po wypiciu jedynie 2 gramów. Niewielkie przedawkowanie olejku może prowadzić do objawów zatrucia, w tym silnego pragnienia, wymiotów i spadku temperatury ciała. Warto pamiętać, że każda substancja toksyczna dla owadów, nawet gdy jest naturalna, może być trująca również dla człowieka.

Olejek kamforowy w ciąży

Podobnie, jak w przypadku wszystkich olejków eterycznych, olejku kamforowego nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią. Wyjątek mogą stanowić ścisłe zalecenia lekarskie.

Olejek kamforowy dla dzieci i niemowląt

U niemowląt i dzieci poniżej 6 roku życia generalnie nie zaleca się stosowania olejku bezpośrednio na skórę, a tym bardziej wewnętrznie. W niektórych przypadkach może być pomocny w zabiegach aromaterapii oraz w zabiegach inhalacyjnych. W przypadku niemowląt i małych dzieci wszelkie zabiegi zawsze należy przeprowadzać po konsultacjach lekarskich.

Olejek kamforowy do picia

Nie poleca się olejku kamforowego do zastosowań wewnętrznych, nawet przy jego rozcieńczaniu. Może wywoływać wiele dolegliwości i skutków ubocznych. Wszelkie leczenie w ten sposób powinno przebiegać pod nadzorem lekarza.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Olejek eteryczny należy zawsze rozcieńczyć w olejku bazowym przed nałożeniem go bezpośrednio na skórę. Nie poleca się stosować mieszanek ani innych produktów, które zawierają więcej niż 11% oleju kamforowego. Przed zastosowaniem zawsze warto wykonać próbę alergiczną.
  • Nie poleca się stosowania olejku przez okres dłuższy nić 5 – 7 dni, zarówno zewnętrznie, jak i wziewnie.
  • Nie należy samodzielnie stosować preparatów kamforowych w przypadku występowania napadów drgawkowych, przewlekłej choroby wątroby lub ciężkiej astmy.

Źródło:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29916225
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29913528
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29884056
Poprzedni artykułOlej rzepakowy na włosy – Właściwości i zastosowania
Następny artykułNalewka poziomkowa – Przepis, działanie i dawkowanie
Przede wszystkim jestem pasjonatką i propagatorką wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Od wielu lat interesuję się działaniem rozmaitych składników aktywnych, witamin i minerałów, a zwłaszcza ich wpływem na ludzki organizm. Swoją wiedzą farmaceutyczną i doświadczeniem najczęściej dzielę się w formie artykułów prasowych i opracowań, które mam nadzieję pomagają czytelnikom w utrzymaniu pełni zdrowia, kondycji i dobrego samopoczucia. Swoje artykuły kieruję przede wszystkim do czytelników, którzy szukają jasnych i czytelnych informacji, pozbawionych niestrawnego medycznego żargonu. Prywatnie jestem miłośniczką sportu i aktywnej rekreacji. Uwielbiam kontakt z przyrodą i kocham wszystko, co naturalne.

3 KOMENTARZE

  1. Rzeczywiście kamfora posiada wiele cennych właściwości leczniczych. Warto wrócić czasem do starych sprawdzonych metod na katar i przeziębienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.