Olejek migdałowy jest składnikiem naturalnym, od wieków z powodzeniem stosowanym do pielęgnacji zdrowia i urody. Jego stosowanie było powszechne na wiele wieków przed tym, zanim nauka zorientowała się o niesamowitym działaniu tego oleju. W czystej postaci olej migdałowy jest głównie stosowany w Azji Południowo-Wschodniej i wokół basenu Morza Śródziemnego. Poznajmy jego najważniejsze zalety i możliwości wykorzystania.
Ze względu na obfite ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, potasu, białka, cynku i wielu innych witamin i minerałów, olejek migdałowy działa cuda dla zdrowia, a także skóry i włosów. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze zastosowania tego wspaniałego tłuszczu roślinnego.
Olejek migdałowy – Właściwości i zastosowania
Istnieją dwa rodzaje olejów migdałowych, z których tylko jeden może być stosowany wewnętrznie.
Gorzki olejek migdałowy pochodzi z tłoczenia gorzkich migdałów i zawiera substancję, zwaną amigdaliną. Choć ma pewne właściwości lecznicze, olejek z gorzkich migdałów nie może być spożywany. Stosuje się go wyłącznie miejscowo.
Olejek ze słodkich migdałów jest tłoczony wyłącznie z migdałów jadalnych. Produkt ten jest szeroko stosowany do pielęgnacji skóry i włosów, a także ma zastosowanie kulinarne.
Spójrzmy szerzej na korzyści ze stosowania oleju migdałowego oraz na to co ma do zaoferowania w zakresie wzmocnienia skóry, włosów i poprawy ogólnego stanu zdrowia.
Olejek migdałowy – Korzyści dla skóry
Wśród wielu właściwości i zastosowań olejku, jednym z najbardziej znaczących jest naturalna pielęgnacja skóry. Może być stosowany zarówno samodzielnie, jak i jako jeden ze składników kosmetycznych lub terapeutycznych.
Przywraca skórze zdrowy i ładny wygląd
Olejek migdałowy znacznie poprawia kondycję cery i nadaje ciepły blask skórze. Doskonale ją odżywia, dzięki czemu staje się ona gładsza i bardziej miękka. Dlaczego to działa?
Olej z migdałów jest bogaty w witaminy A, E i B, a także naturalnie utrzymuje w skórze wilgoć. Zapewniaj także, że pory nie są zablokowane, a skóra odpowiednio nawodniona.
Pozwala redukować cienie i przebarwienia
Olejek ze słodkich migdałów to pewne rozwiązanie, aby pozbyć się cieni wokół oczu. W tym celu często proponuje się masaż skóry pod oczami przed pójściem do łóżka. Dlaczego to działa?
Zawarta w oleju migdałowym witamina E będzie odmładzać skórę, a regularne stosowanie, pozwoli na rozjaśnienie cery pod oczami. Codzienne stosowanie olejku pozwoli również na zmniejszenie zmarszczek i kurzych łapek wokół oczu.
Opóźnia oznaki starzenia
Regularnie stosując olej migdałowy na skórę można sprawić, że będzie ona wyglądać młodziej i bardziej świeżo. Dlaczego to działa?
Bogactwo dobrze przyswajalnych witamin, które posiada olejek migdałowy sprawia, że jest on błogosławieństwem dla naszej skóry. Witamina E oraz kwasy tłuszczowe odwracają i zapobiegają powstawaniu oznak starzenia, dzięki czemu jest on w stanie odnowić naskórek i ożywić proces regeneracji, a tym samym zmniejszać zmarszczki mimiczne i ujędrniać skórę.
Usuwa zanieczyszczenia i martwe komórki skóry
Bardzo często skóra wydaje się szara ze względu na nagromadzenie martwych komórek, a także z powodu działania niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia, brud, pot itp. Czego potrzebujesz?
- 4-5 zgniecionych migdałów,
- łyżki mleka,
- kilku kropli soku z cytryny.
Co musisz zrobić?
Połączyć składniki i zastosować mieszankę na twarzy. Utrzymaj ją tak przez co najmniej 30 minut przed zmyciem jej letnią wodą. Alternatywnie, można wykonać peeling przy użyciu łyżki oleju migdałowego i łyżeczki cukru. Mieszankę rozprowadź na twarzy, małymi kolistymi ruchami, aby pozbyć się martwych komórek naskórka i zaskórników. Dlaczego to działa?
Związki nawilżające oleju migdałowym doskonale zmiękczają zanieczyszczenia i martwy naskórek, dzięki czemu bardzo łatwo je usunąć.
Stanowi idealne rozwiązanie dla skóry z problemem łuszczycy i egzemy
Olejek migdałowy jest sprawdzonym lekarstwem dla niemal wszystkich problemów skóry, takich jak trądzik, łuszczyca i wypryski. W naturalny sposób łagodzi wszelkie podrażnienia i odpręża skórę. Dlaczego to działa?
Ustalono wcześniej, że olejek ze słodkich migdałów ma doskonałe właściwości zmiękczające i nawilżające, które także poprawiają efektywność leczenia chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca. Redukuje on stany zapalne i zmniejsza infekcje bakteryjne.
Niweluje skutki nadmiernego opalania
Olejek migdałowy posiada naturalny filtr przeciwsłoneczny na poziomie ok. SPF 5. Nie tylko zmniejsza on prawdopodobieństwo uszkodzeń skóry i oparzeń słonecznych, ale także odwraca skutki uboczne długiego przebywania na słońcu. Dlaczego to działa?
Migdały wzbogacają skórę w witaminę E, która naturalnie odżywia i chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca.
Stanowi naturalny substytut kremów do rąk i stóp
Olej migdałowy jest lekki, a zatem jest mniej tłusty, w porównaniu z innymi olejami, dlatego stanowi świetny substytut dla drogeryjnych kremów do rąk i stóp. Doskonale zmiękcza i wygładza skórę, sprawiając, że staje się ona dziecięco delikatna. Dlaczego to działa?
Olejek migdałowy jest łatwo wchłaniany przez skórę z powodu braku ciężkich frakcji. Pachnie bardzo przyjemnie, a zawartość cynku dobrze wygładza szorstką skórę i leczy popękane pięty.
Stanowi idealny środek do naturalnego demakijażu
Olej ze słodkich migdałów działa jak idealny preparat do usuwania makijażu, ponieważ jest lżejszy i mniej tłusty niż inne opcje. Dlaczego to działa?
Olejek migdałowy skutecznie otwiera pory i zapewnia, że wszystkie ślady makijażu zostaną właściwie usunięte. Ponadto, zmniejsza występowanie trądziku i może być stosowany przy wszystkich typach skóry.
Doskonale koi i leczy popękane usta
Olejek migdałowy przyjdzie na ratunek, gdy chcemy zadbać o miękkie i zdrowe wargi. Aby skorzystać z jego właściwości pielęgnacyjnych można także zrobić z niego swój własny balsam. Za każdym razem, kiedy usta będą szorstkie i popękane, można po prostu wetrzeć kilka kropel, za pomocą opuszka palca. Dlaczego to działa?
Olejki ze słodkich migdałów maja duże zawartości witaminy A oraz cennych kwasów tłuszczowych. Są to świetne składniki ochronne, który sprawiają, że usta będą miękkie, a także w pięknym i naturalnym kolorze.
Redukuje zmarszczki i drobne linie mimiczne twarzy
Odpręż skórę masażem z olejku migdałowego. Pozbywanie się zmarszczek jest jednym z najbardziej znanych zalet tego wyjątkowego produktu naturalnego. Masowanie nim skóry wspomaga krążenie krwi i spowalnia tempo starzenia się skóry. Co trzeba zrobić?
Delikatnie rozgrzej 2 łyżeczki olejku migdałowego i dodaj do niego 2 krople olejku z witaminą E. Kiedy temperatura zrobi się przyjemna, rozpocznij stosowanie oleju na twarzy i delikatnie wmasowuj go opuszkami palców, stosując okrężne ruchy. Kontynuuj przez około 10-15 minut a następnie wytrzyj twarz miękkim ręcznikiem lub chusteczką. Spłucz wodą i dobrze osusz.
Olejek migdałowy – Korzyści dla włosów
Olejek migdałowy dodaje włosom intensywnego połysku i sprawia, że stają się one piękne i zdrowe. Ze względu na jego wiele zalet pielęgnacyjnych może być stosowany w wielu różnych zabiegach kosmetycznych. Oto niektóre korzyści wymienione nieco bardziej szczegółowo.
Zapewnia długie i zdrowe pasma
Regularne olejowanie włosów zdecydowanie poprawia ich wygląd. Oczywiście, najczęściej stosowany jest olej kokosowy, ale dodając olej migdałowy, do mieszanki olejowej do włosów możesz jeszcze bardziej zwiększyć ich połysk. Co trzeba zrobić?
Zastosuj olej migdałowy raz lub dwa razy w tygodniu, aby odpowiednio nawilżać skórę głowy. Zabieg ten powinien zmniejszyć wypadanie włosów i poprawić jakość wyglądu kosmyków. Po wmasowaniu w skórę głowy, namocz ręcznik w gorącej wodzie i owiń nim włosy, co zapewni lepsze wchłanianie oleju. Dlaczego to działa?
Pozyskiwany z migdałów olej jest bogatym źródłem magnezu, a niedobór tego składnika może powodować wypadnie włosów. W związku z tym, minerał ten jest stosowany w szerokiej gamie produktów do pielęgnacji włosów. Nie tylko zmniejsza wypadanie włosów, ale również poprawia ogólny stan ich zdrowia.
Przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek
Niezdrowe włosy nigdy nie są dobrym atutem naszego wyglądu. Brud i zanieczyszczenia z otoczenia, wraz z naszym napiętym harmonogramem dnia, temu nie pomagają. Włosy się osłabiają, a ich końce zaczynają się rozdwajać. Co trzeba zrobić?
Mieszanina oleju migdałowego, oleju rycynowego i oliwy z oliwek w równych proporcjach, wmasowana we włosy pomoże Ci pozbyć się rozdwojonych końcówek. Zastosuj ją raz lub dwa razy w tygodniu, a zauważysz zmianę już po krótkim czasie. Dlaczego to działa?
Wszystkie te trzy oleje są niezwykle korzystne dla pielęgnacji i regeneracji włosów. Wypełnione są podstawowymi składnikami odżywczymi, które zachęcają włosy do wzrostu i wzmacniania się. Olejek migdałowy zawiera cenne antyoksydanty, witaminy i niezbędne minerały, które przywracają dobra kondycję i odmładzają mieszki włosowe.
Może zastąpić kosmetyki wzmacniające połysk i odżywki bez spłukiwania
Jeśli masz suche włosy, olej migdałowy przyjdzie Ci na ratunek. Oczywiście, można olejować włosy i pozostawić go na kilka godzin, ale to nie rozwiąże problemu całkowicie. Za każdym razem, gdy myjesz włosy, można delikatnie masować kilka kropel tego oleju lub dodać go bezpośrednio do szamponu. Ten cudowny specyfik będzie odżywiać włosy i utrzyma je w miękkości, nawilżeniu i nabłyszczeniu. Dlaczego to działa?
Wytwarzany z migdałów olej posiada niesamowite właściwości nawilżające ze względu na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E.
Zmniejsza łupież i suchość skóry głowy
Wytwarzany z migdałów olej skutecznie leczy łupież, usuwając martwe komórki skóry. Odżywia również włosy i sprawia, że staja się piękne i zdrowe. Co trzeba zrobić?
Przygotuj puree z agrestu i olejku migdałowego, a następnie zastosuj hojnie na włosy i pozostaw na około 30 minut, a następnie umyj głowę delikatnym szamponem naturalnym. Zabieg ten z pewnością ułagodzi skórę głowy i pomoże uwolnić się od łupieżu. Dlaczego to działa?
Już wcześniej ustalono, że ten wspaniały olejek doskonale zmiękcza skórę, a także oczyszcza i usuwa martwe komórki. Właściwości te pomagają także zwalczać łupież i utrzymać skórę głowy w higienie i czystości.
Redukuje stany zapalne skóry głowy
Nasza skóra głowy jest często narażone na działanie kurzu, ciepła, zanieczyszczeń oraz produktów do stylizacji chemicznych. Wszystko to może prowadzić do stanów zapalnych, przesuszenia, swędzenia i zaczerwienienia. Zignorowane zapalenia mogą nawet prowadzić do intensywnego wypadania włosów i łupieżu. Co trzeba zrobić?
Olejek migdałowy należy stosować regularnie i wmasowywać go w skórę głowy, aby zmniejszyć stany zapalne. Dlaczego to działa?
Jego wysoka zawartość kwasów tłuszczowych doskonale nawilża i zmiękcza powierzchnię skóry głowy, a także poprawia krążenie krwi. Zawarte w oleju składniki aktywne w naturalny sposób łagodzą wszelkie stany zapalne.
Zapewnia rzęsom większą gęstość i długość
Jeśli zawsze marzyłaś o długich i zalotnych rzęsach, przekonaj się do codziennego stosowania olejku migdałowego w okolicach oczu. Co trzeba zrobić?
Można po prostu użyć szczoteczki ze starego tuszu do rzęs. Zanurz ją w oleju migdałowym i zastosuj go na rzęsy, dokładnie tak, jak byś stosowała tusz do rzęs. Powtarzaj to, czy to tuż przed pójściem do łóżka, czy gdy masz czas na odpoczynek. Dlaczego to działa?
Wskazaliśmy już wcześniej, że olej migdałowy wzmacnia cebulki włosowe oraz nadaje włosom pięknego połysku. Nasze rzęsy nie są bardzo różne się od włosów na naszej głowie. W związku z tym, te same składniki odżywcze, z których korzystają włosy na naszej głowie, będą pozytywnie wpływały na nasze rzęsy. Zawarty w oleju migdałowym magnez, witamina E oraz kwasy tłuszczowe czynią go cudownym eliksirem do rzęs.
Przeczytaj także: Olej migdałowy na włosy – Właściwości i zastosowanie
Olejek migdałowy – Korzyści zdrowotne
Wszyscy wiemy, że jedzenie surowych migdałów jest bardzo korzystne ze względów odżywczych i zdrowotnych. Ale również olej migdałowy posiada swój własny zestaw korzyści dla zdrowia, który przedstawiamy poniżej.
Pozwala zapobiegać chorobom serca
Olej ze słodkich migdałów jest pełen jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a tłuszcze te wzmacniają serce i zapobiegają chorobom układu krążenia. Co trzeba zrobić?
Gotowanie potraw z łyżeczką oleju ze słodkich migdałów to świetny pomysł! Nie trzeba niczego więcej, poza regularnością stosowania. Dlaczego to działa?
Pozyskiwany z migdałów olejek jest bogaty w kwas foliowy, nienasycone tłuszcze, białko i potas. Wszystkie te elementy mają udowodnione korzystne właściwości dla zachowania zdrowia serca.
Reguluje ciśnienie krwi i utrzymuje odpowiedni poziom cholesterolu
Olejek migdałowy jest znany ze swego działania, pozwalającego rozwiązywać wiele problemów zdrowotnych. Pomaga utrzymać w ryzach objawy cukrzycy typu II, przywraca zdrowie wątroby i utrzymuje serce w dobrej kondycji. Reguluje również ciśnienie krwi i utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu. Dlaczego to działa?
Olej migdałowy zawiera znaczną ilość potasu i wykazuje niską zawartość sodu. Pozwala to na odpowiednie regulowanie ciśnienia krwi i utrzymanie odpowiedniego poziom cholesterolu, zapobiegając problemom z układem krążenia.
Zwiększa odporność organizmu
Olejek migdałowy jest często polecany celu zwiększenia ogólnej odporności organizmu. Regularne jego spożywanie, wzmacnia mechanizmy obronne i pozwala lepiej zwalczać typowe infekcje. Ponadto jest również skutecznym środkiem przeczyszczającym i pomaga w trawieniu. Co trzeba zrobić?
Można spożywać olej ze słodkich migdałów jako dodatek do niezliczonych rodzajów potraw. Dlaczego to działa?
Ponieważ olej migdałowy posiada składniki aktywne, pozytywnie wpływające na pracę układu trawiennego i pozwala lepiej wydalać toksyny.
Poprawia pamięć i wzmacnia układ nerwowy
Mówi się, że jedzenie pięciu migdałów dziennie poprawia pamięć. Podobnie olej migdałowy wzmacnia system nerwowy i procesy zapamiętywania. Co trzeba zrobić?
Dodaj kilka kropli olejku ze słodkich migdałów do szklanki mleka i pij co wieczór przed pójściem spać. Dlaczego to działa?
Olejek migdałowy jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Posiada również znaczne ilości potasu, a te składniki doskonale wspierają układ nerwowy.
Poprawia krążenie krwi i rozwój kości u niemowląt
Masowanie stawów noworodków olejem migdałowym poprawia krążenie krwi, a także pomaga w odpowiednim rozwoju kości. Co trzeba zrobić?
Rób dziecku regularny masaż olejkiem migdałowym, dla miękkiej skóry i zdrowych kości. Dlaczego to działa?
Pozyskiwany z migdałów olej jest doskonałym źródłem witaminy D, która jest wymagana do absorpcji wapnia przez kości. Wapń jest niezwykle istotny dla noworodka, gdyż jego kości muszą się szybko rozwijać i wzmacniać.
Doskonale łagodzi ból mięśni i stres
Wszelkiego rodzaju masaże mają charakter terapeutyczny, ale dobry masaż z olejkiem migdałowym może również złagodzić bóle mięśni. Co trzeba zrobić?
Kilka łyżek ogrzanego oleju migdałowego wmasować w obszarze zagrożonym bólem, a niemal natychmiast poczuje się ulgę. Dlaczego to działa?
Olejek wykazuje cenne właściwości przeciwbólowe, które pomagają w łagodzeniu bólu i stresu w napiętych mięśniach.
Wspomaga wzrost zdrowych i silnych paznokci
Długie i mocne paznokcie wyglądają jeszcze ładniej z pięknym manicure. Jeśli jednak masz problem z obgryzaniem lub słabością paznokci, zastosuj olej migdałowy, który zadziała na zasadzie kosmetyku wzmacniającego. Co trzeba zrobić?
Dla zdrowych i silnych paznokci, masuj je codziennie kilkoma kroplami olejku migdałowego. Dlaczego to działa?
Obecne w oleju migdałowym potas i cynk, a także cenne kwasy tłuszczowe, pozostawiają paznokcie silniejszymi i bardziej nawilżonymi, co czyni je mniej podatnymi na rozwarstwianie lub złamania.
Tak dużo naturalnej dobroci w jednej maleńkiej butelce oleju. Więc nie zapomnij dodać olejku migdałowego do swojej listy, gdy następnym razem udasz się na kosmetyczne zakupy. Na pewno dobrze skorzystasz z jego usług!
Źródła
The uses and properties of almond oil. Complementary Therapies in Clinical Practice, US National Library of Medicine.
Almonds and almond oil have similar effects… The Journal of Nutrition.
Effects of monounsaturated fatty acids on… Annals of Nutrition & Metabolism, US National Library of Medicine.
Fatty acids composition of vegetable oils and its… International Journal of Molecular Sciences, US National Library of Medicine.
Potential prebiotic properties of almond… Applied and Environmental Microbiology, US National Library of Medicine.
Acute and second-meal effects of… Nutrition & Metabolism, US National Library of Medicine.
Manipulation of lipid bioaccessiblity of… The American Journal of Clinical Nutrition, US National Library of Medicine.
Assessment of the ototoxicity of almond oil… The Laryngoscope, US National Library of Medicine.
Effect of pre-treatment of almond oil on… Journal of Cosmetic Dermatology, US National Library of Medicine.
The effect of bitter almond oil and… Journal of Clinical Nursing, US National Library of Medicine.
Choice of cooking oils—myths and realities Journal of the Indian Medical Association, US National Library of Medicine.
Super artykuł i piękny komentarz. Dziękuję i pozdrawiam.
Super artykuł. Polecam jeszcze: “Ojczyzną oleju migdałowego są kraje śródziemnomorskie, Azja Mniejsza, Chiny, Kalifornia i Brazylia. Słodki i wartościowy olej migdałowy pozyskiwany jest z dojrzałych nasion w procesie tłoczenia. Żółty, niemal klarowny olej pod nazwą Oleum Amygdalarum, można kupić w aptece, sklepach z naturalną żywnością, delikatesach.
W najstarszych dokumentach asyryjskich, babilońskich, fenickich i palestyńskich znajdujemy opisy najczęściej czczonych olejów roślinnych. Do nich należą: słodki olej migdałowy, olej safrolowy, olej lniany, makowy, oliwkowy, rycynowy i sezamowy. Działanie oleju jest tak samo przyjemne jak kwiaty migdałowca. Z powodu swego delikatnego zapachu był on faworyzowanym olejem w kulturach starożytnych. Przez wieki chętnie stosowano go do pielęgnacji niemowląt, do pielęgnacji skóry kobiecej, uważany był również za lek przywracający dobre samopoczucie. Przypisywano mu zdolność regenerowania narządów, stymulowania odnowy komórek naczyń mózgowych oraz systemu nerwowego. Olej migdałowy cenili Grecy. Wierzyli w jego upiększające działanie na naturę wewnętrzną i zewnętrzną człowieka, na jego organizm, ciało i umysł, albowiem nadaje on wnętrzu i wyglądowi zewnętrznemu łagodność i blask, skórze zaś – delikatny połysk.
W medycynie chińskiej i tybetańskiej szczególnie mocno podkreśla się działanie leków przywracających naturalną równowagę w organizmie. Dzieje się to zawsze poprzez łączenie przyczyny choroby z jej korzeniami w sferze duchowo-umysłowej. Słodki olej migdałowy uważany jest za środek informujący umysł o konieczności przywrócenia równowagi jako posłannictwa natury. Tybetańczycy powiadają, że ideę stworzenia tego oleju mogą pojąć jedynie bardzo refleksyjni ludzie, a jego posłannictwo na Ziemi tak długo będzie strzeżone, póki ludzie nie zrozumieją, że ratunek dla świata nigdy nie nadejdzie, jeśli jeden stosować będzie przemoc wobec drugiego.
Zadaniem każdego człowieka jest wyzbycie się iluzji i zarozumiałości, by mógł on odnaleźć swoje własne ,,ja”. Cel duchowej dojrzałości tkwi w ewolucyjnym procesie poznania własnego ,,ja”we wszechrzeczy.
Ze względu na swoje całościowe działanie olej migdałowy chętnie używany jest również w Indiach. Prawidłowo reguluje czakry, energetyczne punkty ciała, sprzyjając w ten sposób równowadze wewnętrznej, co sprawia, że człowiek lepiej potrafi uporać się z problemami. Pomaga nie zaślepić się w gniewie i frustracji, wspiera zdolność całościowego myślenia.
Słodki olej migdałowy tworzy w kosmetyce leczniczej bazę, i trudno znaleźć receptę, w której nie byłby używany. Jako olej do masażu czyni skórę gładką i delikatną jak u niemowlęcia, jest uniwersalny w kremach do twarzy, pielęgnuje ciało od stóp do głowy, stosowany jako kompres na włosy nadaje im połysk i siłę. Używany do wewnątrz zwiększa elastyczność skóry, dobrze działa na paznokcie, włosy, muskulaturę ciała i ogólny stan zdrowia. Doświadczenia z olejem migdałowym prowadzę już od ponad dwudziestu lat. Wiele młodych matek, które zdecydowały się na naturalne pieluszki muślinowe i pielęgnację niemowląt słodkim olejem migdałowym, uchroniło je przed zwiększoną skłonnością do alergii w późniejszym wieku.”