Olejek neroli – Właściwości i zastosowania

2
20380
olejek neroli
Olejek neroli pozyskuje się z bardzo aromatycznych kwiatów gorzkiej pomarańczy

Olejek neroli jest bardzo cennym olejkiem roślinnym, którego zapach można opisać jako głęboką mieszankę cytrusowych oraz kwiatowych aromatów. Znajduje on szczególne zastosowanie w kosmetyce, gdyż doskonale zapewnia naturalną pielęgnację skóry i włosów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości i zastosowania tego wyjątkowego olejku z gorzkiej pomarańczy.

Wyjątkowy aromat olejku neroli stanowi jeden z najważniejszych jego atutów. Może stanowić doskonałą i skuteczną pomoc w łagodzeniu pobudzanych nerwów, a także redukuje nieprzyjemne uczucia żalu i przygnębienia. Co więcej, olejek neroli może również wpływać na obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu kortyzolu, najczęściej przy zastosowaniu aromaterapeutycznym. Niemniej jednak, jego zastosowanie może być znacznie szersze, gdyż doskonale sprawdza się w pielęgnacji urody. W Polsce wciąż jest dość mało znany i stosunkowo rzadko stosowany, jednak zainteresowanie jego właściwościami stale rośnie.

Olejek neroli – Pochodzenie i najważniejsze składniki

Neroli to rodzaj drzewa z gorzkimi pomarańczami, z których wytwarza się trzy wyraźnie różniące się od siebie olejki eteryczne. Skórka prawie dojrzałych owoców daje gorzki olejek pomarańczowy, ale również liście tej rośliny są surowcem wykorzystywanym do wytwarzania olejku. Ostatnim, ale wcale nie mniej ważnym olejkiem eterycznym, jest olejek, który powstaje podczas destylacji parowej małych, białych, woskowych kwiatów tej rośliny.

Gorzka pomarańcza to drzewo, które pochodzi ze wschodniej Afryki oraz tropikalnej Azji. Nie mniej jednak, obecnie rośnie również w regionach Morza Śródziemnego, a także w Stanach Zjednoczonych na Florydzie oraz w Kalifornii. W maju drzewo to intensywnie kwitnie, a w optymalnych warunkach może dawać plon, wynoszący ok. 30 kg świeżych kwiatów.

W przypadku wytwarzania olejku eterycznego neroli bardzo istotny jest czas przerobu surowca, ponieważ po zerwaniu z drzewa kwiaty szybko tracą swój aromat. W celu utrzymaniu świeżości i jakości produktu na najwyższym poziomie, kwiaty z drzewa gorzkiej pomarańczy należy zbierać ręcznie, by ich zbytnio nie uszkodzić.

Oto niektóre z głównych składników olejku eterycznego neroli:

  • gorzkie pomarańczelinalol – 28,5%,
  • octan linalylowy – 19,6%,
  • nerolidol – 9,1%,
  • e-farnezol – 9,1%,
  • α-terpineol – 4,9%,
  • limonen – 4,6%.

Ponadto, olejek neroli zawiera takie składniki jak: α-pinen, β-pinen, α-terpinen, kamfen, geraniol, indol, nero i antranilan metylu.

Eteryczny olejek neroli – Właściwości i korzyści zdrowotne 

Dzięki szczególnemu składowi związków biologicznie czynnych olejek wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Dzięki temu jest chętnie stosowany w domowych preparatach leczniczych, kosmetykach naturalnych czy aromaterapii.

  1. Olejek neroli łagodzi stany zapalne oraz zmniejsza ból

Wyniki jednego badań, opublikowanego w Journal of Natural Medicines wskazują, że olejek neroli jest skutecznym środkiem terapeutycznym, sprawdzający cym się w leczeniu bólu oraz stanów zapalnych. Badanie to potwierdza, że posiada on biologicznie aktywne składniki, które mają zdolność do zmniejszania ostrego oraz przewlekłego stanu zapalnego. Stwierdzono również, że olejek eteryczny wykazuje zdolność zmniejszania wrażliwości na ból ośrodkowy oraz obwodowy.

  1. Olejek neroli zmniejsza stres oraz objawy związane z menopauzą

Przeprowadzone w 2014 roku w Korei badanie, w którym sprawdzano wpływ inhalowania olejkiem eterycznym neroli podczas objawów menopauzy, stresu oraz obniżonego poziomu estrogenu u kobiet po menopauzie. W obserwacjach wzięły udział 63 kobiety po menopauzie, które losowo przydzielono do inhalacji 0,1% lub 0,5% olejku lub olejku migdałowego grupa kontrolna placebo. Inhalacje trwały po pięć minut, dwa razy dziennie, przez pięć dni.

W porównaniu do grupy kontrolnej, obie grupy stosujące olejek neroli wykazywały znacznie niższe rozkurczowe ciśnienie krwi, jak również poprawę częstości tętna, stężenia kortyzolu w surowicy oraz stężenia estrogenu. Zatem wyniki tego badania sugerują, że inhalacja olejkiem eterycznym z gorzkiej pomarańczy pomaga złagodzić objawy menopauzy, zwiększyć libido, a także obniżyć ciśnienie krwi u kobiet po menopauzie. Podsumowując, olejek eteryczny z neroli może być skutecznym środkiem aromateraputycznym, stosowanym w celu zmniejszenia stresu oraz poprawy pracy układu hormonalnego.

  1. Olejek neroli zmniejsza ciśnienie krwi oraz poziom kortyzolu

W jednym z badań sprawdzano wpływ wziewnego stosowania olejów eterycznych na ciśnienie krwi oraz poziom kortyzolu w ślinie. Wzięło w nim udział 83 pacjentów z objawami poprzedzającymi nadciśnienie oraz z nadciśnieniem tętniczym, którym badano ciśnienie w regularnych odstępach co 24 godziny. Grupa eksperymentalna została poproszona o wdychanie mieszanki olejków eterycznych, w tym olejku z lawendy, olejku ylang-ylang, a także olejku z majeranku oraz olejku neroli. Natomiast grupa placebo została poproszona o wdychanie sztucznego zapachu, a grupa kontrolna nie otrzymała żadnego zapachu.

W efekcie eksperymentu ustalono, że grupa pacjentów, która wdychała mieszankę olejów eterycznych, miała znacznie zmniejszone skurczowe oraz rozkurczowe ciśnienie krwi, zarówno w porównaniu z grupą placebo, jak i grupą kontrolną. Grupa eksperymentalna wykazała również znaczne obniżenie stężenia kortyzolu w ślinie. Wykazano zatem, że również wdychanie olejku eterycznego z gorzkiej pomarańczy może dawać niemal natychmiastowy efekt, a także pozytywnie wpływać na regulowanie właściwego ciśnienia oraz redukcję stresu.

  1. Olejek neroli wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwutleniające

Badania wykazują, że skład chemiczny olejku eterycznego neroli wykazuje zarówno właściwości przeciwdrobnoustrojowe, jak i antyoksydacyjne. Jego aktywność przeciwbakteryjna obejmuje co najmniej przeciwdziałanie na sześć rodzajów bakterii, dwa rodzaje drożdży oraz trzy rodzaje grzybów. Szczególnie dobrze chroni przed infekcjami pałeczkami ropy błękitnej, a także przed innymi infekcjami bakteryjnymi, w porównaniu ze standardowymi antybiotykami, takimi jak nystatyna.

  1. Olejek neroli naprawia i odmładza skórę

Jeśli planujecie zakupić olejek eteryczny, który wesprze codzienną pielęgnację, to z pewnością jednym z najlepszych wyborów będzie olejek z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Jest on znany ze swojej zdolności do regeneracji komórek skóry oraz poprawy jej elastyczności. Ten wyjątkowy olejek pomaga również w utrzymaniu prawidłowego poziomu serum, dzięki temu nadaje się do stosowania praktycznie przy wszystkich typach cery.

Ponieważ olejek neroli posiada zdolność do odżywiania skóry na poziomie komórek, może korzystnie działać przeciw zmarszczkom, bliznom oraz rozstępom. Szczególnie, poleca się jego stosowanie przy wywołanych stresem problemach dermatologicznych, ponieważ wykazuje właściwości kojące, uspokajające oraz lecznicze. Dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym, olejek ten może okazać się również przydatny we wspomaganiu  leczenia infekcji bakteryjnych skóry oraz wyprysków.

  1. Olejek neroli działa jako naturalny środek przeciwdrgawkowy oraz przeciwwstrząsowy

Ataki drgawek mogą być związane ze zmianami impulsów w mózgu, które mogą mieć z kolei początkowo widoczne lub niewidoczne objawy. Objawy ciężkiego napadu często są powszechnie rozpoznawalne, a są to między innymi gwałtowne wstrząsy oraz utrata kontroli nad ciałem.

Ostatnie badania przeprowadzone w 2014 roku miały na celu sprawdzenie działania olejku eterycznego neroli jako naturalnego środka przeciwdrgawkowego. Udowodniono w nich, że zawarte w olejku związki aktywne rzeczywiście wykazują działanie przeciwdrgawkowe, co potwierdza możliwość stosowania roślin w leczeniu napadów padaczkowych.

Olejek neroli – Zastosowania lecznicze i pielęgnacyjne

Olejek neroli można zakupić jako stuprocentowo czysty olejek eteryczny lub też można kupić tańszy olejek, który jest rozcieńczony w olejku jojoba lub w innym olejku bazowym. Zatem, który z nich powinno się kupić? Przede wszystkim wszystko zależy od tego, w jakim celu chce się go używać, a także jaki ma się budżet na to przeznaczony.

Nie trudno się domyślić, że czysty olejek eteryczny będzie miał bardziej intensywny i mocniejszy aromat. Dlatego taki produkt znacznie lepiej nadaje się do przygotowania domowych środków odświeżających, przeznaczonych do dyfuzorów, a także do aromaterapii. Jeśli jednak zamierza się używać olejku eterycznego przede wszystkim na skórze, to jak najbardziej można zakupić olejek rozcieńczony w olejku nośnikowym, takim jak olejek z jojoba.

Poniżej przedstawiamy niesamowite sposoby na codzienne wykorzystanie tego wspaniałego daru natury.

  • Oczyszczanie umysłu i zmniejszanie stresu

Często poleca się inhalowanie olejkiem z kwiatów gorzkiej pomarańczy w czasie drogi do pracy lub w drodze powrotnej. Taki zabieg z pewnością sprawi, że godziny szczytu staną się bardziej znośne, stres ulegnie zredukowaniu, a myślenie stanie się jaśniejsze.

  • Zapewnienie lepszego snu

W tym celu należy zastosować kilka kropli olejku eterycznego neroli na waciku i umieścić go w okolicach poduszki. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie lepszego odpoczynku w nocy oraz lepszego i spokojniejszego snu.

  • Leczenie trądziku

Ponieważ olejek eteryczny z kwiatów gorzkiej pomarańczy ma silne działanie antybakteryjne, jest idealnym domowym sposobem na zwalczenie trądziku i wyprysków. Bawełnianą kulkę należy zwilżyć wodą, co rozcieńczy olejek eteryczny, a następnie nałożyć na to kilka kropli olejku. Kulkę bawełnianą przyciskać do obszarów skóry dotkniętych problemem. Czynić to raz dziennie, aż do momentu, gdy problem nie ustąpi.

  • Oczyszczanie powietrza

Należy dodać olejek eteryczny neroli do dyfuzora, by oczyścić powietrze w domu lub biurze. Nie tylko doskonale odświeża powietrze, ale także chroni przed wszechobecnymi drobnoustrojami.

  • Zmniejszanie negatywnych emocji

W celu naturalnego usunięcia uczucia lęku, depresji, histerii, paniki, a także szoku oraz stresu należy użyć 3-4 kropli olejku eterycznego z kwiatów gorzkiej pomarańczy podczas kąpieli całego ciała lub stóp.

  • Łagodzenie bólu głowy

W tym celu wystarczy umieścić kilka kropli olejku eterycznego neroli na ciepły lub zimny kompres, a następnie zastosować jako okład na głowę. Zabieg ten pozwoli zmniejszyć ból, zwłaszcza ten wywołany napięciem nerwowym.

  • Obniżanie ciśnienia krwi

Wystarczy umieścić kilka kropli olejku w dyfuzorze, choć można również wdychać go bezpośrednio z butelki. Badania wykazały, że dzięki temu można wpływać na obniżanie nadmiernego poziomu ciśnienia krwi, a także regulować poziom kortyzolu.

  • Regeneracja skóry

Wystarczy 1-2 krople olejku z kwiatów gorzkiej pomarańczy wymieszać z bezzapachowym kremem do twarzy lub z olejkiem bazowym, np. olejem kokosowym, jojoba lub migdałowym. Taką kompozycję można stosować do codziennej pielęgnacji skóry.

  • Łagodzenie objawów PMS

W celu przygotowania naturalnego środka łagodzącego skurcze PMS należy dodać kilka kropli olejku eterycznego neroli do codziennej kąpieli w wannie.

  • Przeciwdziałanie skurczom

Wystarczy dodać 2-3 krople olejku do dyfuzora lub 4-5 kropli do mieszanki olejku do masażu. Masować należy dolne partie brzucha, by poprawić problemy z okrężnicą, biegunką oraz niestrawnością na tle nerwowym.

  • Ułatwianie porodu

Poród jest z pewnością daleki od grupy zadań łatwych do przejścia. Nie mniej jednak, olejek eteryczny z kwiatów gorzkiej pomarańczy można wykorzystać do zmniejszenia lęków oraz niepokoju związanego z tym niezwykłym doświadczeniem. Wystarczy rozpylić go w pomieszczeniu lub wsmarować go w dolne partie pleców.

  • Zmniejszanie rozstępów skóry

W tym celu wystarczy dodać kilka kropli olejku do balsamu, kremu lub olejku do pielęgnacji skóry ciała. Dzięki temu zmniejszy się widoczność rozstępów oraz naczyń włosowatych na skórze.

Olejek eteryczny neroli – Kompozycje w aromaterapii

Jeśli chodzi o mieszanie olejku neroli z innymi olejkami eterycznymi, warto wiedzieć, z którymi z nich dobrze się komponuje. Najczęściej poleca się go stosować z olejkiem rumiankowym, szałwiowym, z kolendry, kadzidłowym, geranium, imbirowym, grejpfrutowym, jaśminowym, jałowcowym, lawendowym, cytrynowym, mandarynkowym, z drzewa sandałowego, różany czy ylang-ylang.

Możliwe efekty uboczne działania olejku eterycznego neroli

Podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, tak i przy olejku z kwiatów gorzkiej pomarańczy nie należy stosować nierozcieńczonego produktu w okolicach oczu, czy też na błonach śluzowych. Nie należy również używać go wewnętrznie, chyba że jest to działanie na wyraźne polecenie i pod kontrolą wykwalifikowanego lekarza. Podobnie jak w przypadku wszystkich olejków eterycznych, tak i w tym przypadku należy go przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie poleca się jego stosowania w przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, głównie dlatego, że nie są dotychczas przebadane skutki jego ewentualnego oddziaływania.

Zawsze, zanim zacznie się stosować jakikolwiek olejek eteryczny na większym obszarze skóry, należy najpierw wykonać test alergiczny. W tym celu niewielką ilość olejku trzeba nałożyć na niewielki obszar skóry w mało widocznym miejscu i obserwować jej reakcje. Olejek neroli jest nietoksyczny, generalnie nie powinien uczulać i drażnić. Nie mniej jednak, wspomniany test powinien zawsze być przeprowadzony dla pełnego bezpieczeństwa i pewności.

Jeśli wynik tego testu okaże się pozytywny i okaże się, że olejek podrażnia skórę, należy natychmiast zaprzestać jego stosowania. W przypadku wyniku negatywnego można go bezpiecznie używać na całej powierzchni ciała.

Poprzedni artykułWcierka z kozieradki na włosy i skórę głowy
Następny artykułOlejek rycynowy na paznokcie – Wskazówki i zalecenia
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.