Olejek z oregano – Właściwości, zastosowania, skutki uboczne

22
95867
olejek z oregano
Olejek oregano posiada liczne własciwości i zastosowania zdrowotne, z których warto korzystać przy rozmaitych chorobach i dolegliwościach

Niemal każdy, nieco bardziej zorientowany w naturalnych metodach pielęgnacji zdrowia i urody słyszał, o wyjątkowych właściwościach, jakie posiada olejek oregano. Wytwarzany z wieloletnich ziół cechuje się bardzo wysokim poziomem przeciwutleniaczy, doskonale radzących sobie z niszczącymi wolnymi rodnikami. Olejek z oregano posiada jednak także wiele różnych innych zastosowań, które mogą okazać się niezwykle korzystne dla Ciebie i Twojej rodziny. Dowiedz się o najważniejszych z nich.

Oregano to wieloletnia roślina należąca do rodziny botanicznej Labiatae, która obejmuje także wiele innych popularnych ziół, takich jak rozmaryn, mięta, bazylia, szałwia, tymianek i lawenda. Ekstrahowany ze świeżych liści i kwiatów w procesie destylacji parą wodną olejek oregano zyskał sobie nie małą sławę, jako wspaniały dar natury, o wielu cennych właściwościach leczniczych.

Stosowany od ponad 2000 lat olejek wywodzi się z regionu Morza Śródziemnego. Jego zdumiewające właściwości zdrowotne odkryto już w starożytnej Grecji, gdzie stosowano go powszechnie jako środka przeciwbakteryjnego na skórę i rany. W warunkach naturalnych oregano rośnie dziko na dużych obszarach górskich, gdzie znane jest pod wieloma różnymi nazwami.


Prosimy o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!

 

Wraz z niebywałym rozwojem nauki i praktyki wciąż zdobywa się nowe informacje na temat terapeutycznych i niezwykle przydatnych właściwościach oregano. Zauważyć się da szczególnie duży postęp w zakresie studiów nad jego właściwościami, wspomagającymi działalność obronną organizmu. Jego wyjątkowe działanie wynika przede wszystkim ze szczególnego składu aktywnych biologicznie składników.

Spis treści

Olejek z oregano – Najważniejsze składniki aktywne

Nowo zdobywana wiedza jest w coraz większym stopniu wykorzystywana nawet przez największe firmy farmaceutyczne, szczególnie ceniące w uzdrawiającym oleju dwie substancje aktywne, czyli karwakrol oraz tymol. Wykazuje on jednak znacznie więcej różnorodnych właściwości, z których warto na co dzień korzystać, zupełnie domowymi sposobami. Najważniejsze składniki aktywne to przede wszystkim:

 • Karwakrol – fenol o silnych właściwościach leczniczych, który może zwalczać różnego rodzaju infekcje bakteryjne, takie jak E. coli, Candida albicans, salmonella, listeria, staphhylococcus i inne.
 • Tymol – związek o doskonałych właściwościach antyseptycznych, który doskonale nadaje się do leczenia zakażeń grzybiczych. Pomaga również chronić przed toksynami i wspomaga leczenie wielu dolegliwości.
 • Kwas rozmarynowy – silny przeciwutleniacz i antyhistamina, naturalnie zmniejszająca obrzęk – środek skuteczny w leczeniu reakcji alergicznych.
 • Terpeny – pełnią silne właściwości antybakteryjne.
 • Linalol – m.in. łagodzi stres i niepokój.
 • Naringina – powstrzymuje komórki nowotworowe przed wzrostem i wspiera działanie innych przeciwutleniaczy.
 • Beta-Kariofilen (E-BCP) – doskonały środek przeciwzapalny.

Wyżej wymienione związki biologicznie czynne wpływają na podstawowe właściwości tego wyjątkowego olejku eterycznego, a w śród nich należy przede wszystkim wymienić działanie:

 • oreganoprzeciwbakteryjne,
 • przeciwwirusowe,
 • przeciwgrzybicze,
 • przeciwutleniające,
 • wspomagające trawienie,
 • antyalergiczne,
 • przeciwpasożytnicze,
 • przeciwzapalne.

Olejek eteryczny oregano to niezbędny dodatek do Twojej apteczki! Jest doskonałym wzmacniaczem odporności i działa cuda, gdy jest stosowany miejscowo w przypadku infekcji skóry, pasożytów i grzybów. Pomaga również w trawieniu, może złagodzić ciężką alergię i objawy menstruacyjne i nie tylko! Poniżej przedstawiamy najważniejsze jego właściwości i zastosowania.

Olejek z oregano – Właściwości i zastosowania zewnętrzne

Olejek z oregano posiada liczne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Wykorzystać go można z łatwością do wielu domowych zabiegów, alternatywnych dla produktów aptecznych i drogeryjnych. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego wyjątkowego olejku naturalnego.

 1. Naturalne zwalczanie infekcji bakteryjnych i grzybiczych

W odniesieniu do olejku oregano nauka wykazuje jasno bardzo szeroki zakres skuteczności, w zwalczaniu wielu różnych stanów bakteryjnych i grzybicznych. Posiada on zdolność leczenia w przypadku wystąpienia drożdżaków Candida Albicans, różnych form Aspergillus, infekcji pochwy czy różnych innych zakażeń.

Grzybica paznokci jest jednym z tych powracających problemów, przez które ludzie mogą cierpieć przez lata. Jeśli stosowaliście preparaty i leki wypełnione substancjami syntetycznymi i wciąż nie osiągnęliście zadowalających efektów, eteryczny olejek oregano może być skutecznym antidotum. Jego właściwości w tym zakresie często porównywane do działania olejku z drzewa herbacianego.

Jak stosować olej z oregano na grzybicę?

Pochodzący z oregano olejek eteryczny poleca się stosować na wszelkiego rodzaju infekcje grzybicze, zwłaszcza infekcje paznokci i stóp, a także dolegliwości znanej jako stopa sportowca.

 • Leczenie stopy sportowca

Mocz dotkniętą grzybicą stopę przez 15-20 minut w roztworze ciepłej wody i 1 łyżeczki oleju oregano, najlepiej 2 razy dziennie dla uzyskania najlepszych rezultatów. Możesz również do roztworu dodać 1/2 szklanki soli Epsom, która dodatkowo pomoże rozluźnić mięśnie.

olejek oregano na grzybicęStopa sportowca to przykra dolegliwość infekcyjna, która często wynika z niezachowania odpowiednich środków higienicznych w szatniach, np. na siłowniach, basenach i innych obiektach, gdzie ludzie chodzą boso. Jako środek zaradczy poleca się stosować mieszankę kilku kropli olejku z oregano i oleju bazowego, takiego jak olej jojoba lub olejek tamanu. Aplikację na stopy warto każdorazowo wykonać przed wizytą w ryzykownych miejscach.

 • Zwalczanie infekcji grzybiczych paznokci

Połącz 2-3 krople oleju z oregano z taką samą ilością oleju nośnego, jak olej jojoba lub olej kokosowy. Również olejek z Neem jest doskonałym olejem bazowym, który potęguje przeciwgrzybiczny charakter mieszanki. W celu zwalczenia infekcji namocz wacik w mieszance olejowej i aplikuj na zainfekowane paznokcie lub łuszczącą się i swędzącą skórę między palcami. Zabieg powtarzaj codziennie, aż infekcja ustąpi i całkowicie zniknie.

 1. Zapewnienie skutecznej ochrony przed pasożytami i drobnoustrojami

Każdy kiedyś zjadł niedogotowane mięso, wypił nieoczyszczoną wodę lub w zupełnie inny sposób naraził się na wchłonięcie szkodliwych mikroorganizmów i drobnoustrojów. Badania pokazują, że olejek oregano doskonale zatrzymuje rozwój pasożytów w organizmie. Jedno z nich wskazuje, że już 600 mg tego niezwykłego składnika naturalnego wystarcza by w okresie 6 tygodni całkowicie pozbyć się niechcianych drobnoustrojów.

Wykorzystanie olejku może mieć zarówno charakter wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Zwalcza i odstrasza on bowiem doskonale wszy, komary, pchły, pluskwy, tasiemce czy inne robaki. Należy zatem zauważyć, że olejek oregano to wspaniały środek zdrowotny, zwalczający liczne infekcje drobnoustrojów, których nieleczenie może prowadzić do znacznie bardziej znaczących konsekwencji zdrowotnych.

 1. Cenne źródło niezbędnych składników odżywczych

Większość świadomych ludzi stara się dostarczać swojemu organizmowi optymalnej ilości witamin i innych niezbędnych składników odżywczych. Olejek oregano jest prawdziwą skarbnicą, w szczególności takich składników, jak: cynk, magnez, witaminy C i E. Zapewnia on również znaczne ilości potasu, wapnia, miedzi, manganu, magnezu i niacyny. Biorąc pod uwagę bardzo często występujące niedobory tych substancji w organizmie można znacznie bardziej docenić tak dobrze przyswajalne źródła, jak olejek oregano. Włączając go do codziennej diety mamy możliwość nie tylko zapewnić sobie znacznie lepszą energię, ale również zabezpieczyć przed wieloma dolegliwościami i stanami chorobowymi.

 1. Zapewnienie pomocy w dolegliwościach trawiennych

olejek oregano na trawienieOgólny stan naszego zdrowia w dużym stopniu zależy od prawidłowej pracy układu trawiennego, w tym okrężnicy i jelit. Bez prawidłowego trawienia spożywane jedzenie nie ma możliwości na szybkie przetworzenie w energię, a w konsekwencji zalega i gnije w wielometrowym układzie pokarmowym. Wiele badań wskazuje, że olejek oregano wykazuje również silne działanie obronne, przeciwko bakteriom E coli i salmonelli, które często są odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Z tego względu wiele firm farmaceutycznych wykorzystuje jego właściwości w coraz liczniejszych preparatach zdrowotnych.

Wiele osób stosuje różnego rodzaju środki przeczyszczające, lewatywy i inne sposoby na pozbycie się niechcianych złogów. Warto jednak pamiętać, że jednym z lepszych naturalnych sposobów jest olejek oregano, stymulujący układ trawienny poprzez zwiększenie przepływu żółci. Wzmacnia on tym samym bardzo wyraźnie proces trawienia i wspaniale pomaga utrzymać w prawidłowej kondycji cały układ biologiczny, w znacznym stopniu decydujący o ogólnym stanie zdrowia.

Jak używać olejku z oregano na problemy żołądkowe?

Dodaj 1-2 krople olejku eterycznego do filiżanki ciepłej herbaty, np. miętowej lub cytrynowej, i popijaj dla wspomożenia trawienia po obfitym posiłku.

 1. Zapewnienie pomocy w dolegliwościach menstruacyjnych

Wiele kobiet boryka się z bardzo uciążliwą nieregularnością i bolesnością miesiączek, jak również negatywnymi skutkami menopauzy. Problemy te stanowią bardzo często przyczynę wielu zaburzeń natury psychicznej, w szczególności obniżenia nastroju, a nawet pojawienia się odczuć depresyjnych. W takim przypadku olejek oregano to doskonały i zupełnie naturalny sposób na wsparcie organizmu i ochronę przed niekorzystnym działaniem zmian hormonalnych. Właściwość ta może być dla bardzo wielu kobiet niezwykle pomocna, nie zapominając o długiej liście innych korzyści, jakie może przynieść ten naturalny składnik.

Olejek z oregano jest naturalnym środkiem regulującym cykl menstruacyjny, dzięki czemu może być korzystny dla kobiet, które mają nieregularne miesiączki. Może również pomóc opóźnić początek menopauzy i złagodzić jej objawy, takie jak zaburzenia równowagi hormonalnej i nastroju. Może także wzmagać skurcze macicy, dlatego powinno się go unikać w trakcie ciąży.

Jak stosować olejek z oregano przy problemach kobiecych?

W przypadku występowania problemów kobiecych olejek eteryczny można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

 • Zastosowanie wewnętrzne

Dodaj 2-3 krople spożywczego oleju oregano terapeutycznego do herbaty rumiankowej lub imbirowej, aby uzyskać ulgę podczas bolesnych okresów i pomóc w pobudzeniu przepływu krwi.

 • Zastosowanie zewnętrzne

W przypadku bolesnych skurczów menstruacyjnych, zmieszaj 6-7 kropli olejku z oregano z odrobiną oleju kokosowego, a następnie masuj nim dolną część brzucha, aby złagodzić ból.

 1. Naturalne zwalczanie oznak starzenia

Olejek z lebiodki przeciw starzeniuPrzeciwdziałanie starzeniu organizmu jest w ostatnich latach bardzo zauważalnym trendem, nie tylko w pielęgnacji, ale i szerszego zagadnienia, czyli kreowania atrakcyjnego i zdrowego stylu życia. Olejek oregano wykazuje w tym względzie bardzo cenne właściwości, pozwalające wyraźnie spowolnić proces degradacji komórek, w wyniku czego umożliwia opóźnienie skutków starzenia organizmu. Znajdujące się w nim liczne przeciwutleniacze przeciwdziałają skutkom występowania wolnych rodników, co jest niezwykle istotne dla zachowania młodego wyglądu. W konsekwencji tego, ten wyjątkowo skuteczny olejek eteryczny wykazuje również zdolność zapobiegania wielu schorzeniom, związanym z zaawansowanym wiekiem, takich jak zaburzenia pracy układu nerwowego, zwyrodnienia mięśni czy chorób oczu.

Olejek eteryczny oregano posiada przede wszystkim silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu wspomaga ochronę organizmu przed niszczącym działaniem wolnych rodników i innych szkodliwych czynników, które przyspieszają starzenie.

Jak stosować olejek oregano przeciw starzeniu?

Wykonaj balsam do skóry na dzień mieszając ok. 20 kropli olejku z oregano z 1/4 szklanki lekko podgrzanego oleju kokosowego, oraz 1/4 szklanki oleju moringa. Mieszanka olejowa w naturalny sposób pozwoli odświeżyć i ożywić matową, zmęczoną i starzejącą się skórę. Balsam stanowi doskonałą i naturalną alternatywę dla chemicznych kremów przeciwzmarszczkowych, który pomoże zapobiegać powstawaniu zmarszczek i wiotczeniu skóry twarzy.

 1. Zapewnienie cennych właściwości przeciwalergicznych

Wiele osób, cierpiących na różnego rodzaju alergie i uczulenia, może w olejku oregano znaleźć naturalny środek leczniczy. Posiada on bowiem bardzo dobre właściwości łagodzące, pozwalające na lepsze znoszenie nawet bardzo dokuczliwych przypadłości. Olejek oregano stanowi w pełni naturalną alternatywę dla ciężkich leków chemicznych, których stosowanie wiąże się często z bardzo długą listą możliwych do wystąpienia powikłań i skutków ubocznych.

olejek oregano na alergieJako naturalny antyalergiczny, przeciwzapalny i łagodny środek łagodzący olejek z lebiodki pomaga zmniejszyć reakcje organizmu na alergeny, takie jak pyłki, pleśń i inne czynniki drażniące z powietrza, które mogą powodować stany zapalne dróg oddechowych. Zawiera on m.in. kwas rozmarynowy, który stanowi naturalny lek przeciwhistaminowy. Dzięki temu pomaga zmniejszyć obrzęki i jest skuteczny w leczeniu reakcji alergicznych. Pomaga przede wszystkim złagodzić takie objawy jak kichanie, zatory i swędzenie.

Jak używać olejku oregano na alergie?

Alergie to trudne do zdiagnozowania i leczenia dolegliwości, które można jednak łagodzić w naturalny i domowy sposób.

 • Inhalacja parowa olejkiem eterycznym

Dodaj kilka kropli olejku lebiodkowego do miski z wrzącą wodą, nałóż na głowę ręcznik i wdychaj silne opary przez 5-10 minut. Gorąca para pomaga rozluźnić śluz, otworzyć drogi oddechowe, a właściwości przeciwzapalne oleju pomagają łagodzić podstawowe objawy alergii.

 • Zastosowanie dyfuzora

Dodaj kilka kropli olejku oregano do dyfuzora i pozwól mu rozproszyć opary. Inhaluj płuca, wdychając powietrze przez nos i usta. Jest to idealne rozwiązanie na sezon alergii!

 1. Wspomaganie procesu odchudzania

Oprócz swojej niewątpliwej reputacji bardzo dobrego środka wzmacniającego odporność organizmu, olejek oregano stanowi również bardzo skuteczny suplement diety, wspomagający utratę tkanki tłuszczowej i odchudzanie. Wiele badań wskazuje tu na bardzo istotna rolę jednego ze składników tego olejku, a mianowicie na carvacol. Pozwala on ograniczyć aktywność gromadzenia lipidowej tkanki podskórnej i doskonale wpływa na utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Udowodniono, że myszy pozbawione tego składnika, przy zastosowaniu tłustej diety znacznie szybciej tyły. Natomiast zwierzęta z dietą zawierająca jedynie 0,1 % karwakrolu znacznie mniej przybierały na wadze, a ponad to miały we krwi znacznie niższy poziom złego cholesterolu i trójglicerydów.

 1. Wpływ na zmniejszenie dyskomfortu

W wyniku codziennego życia narażamy się na stałe obciążenia stawów oraz zbyt długie utrzymywanie ciała w niewłaściwej pozycji. Z tego powodu wiele osób cierpi na bóle pleców, zapalenie stawów, ograniczona ruchomość nadgarstków czy innych przykrych dolegliwości, związanych z ogólnopojętym aparatem ruchu. Dłuższe bagatelizowanie takich dolegliwości może prowadzić do nieodwracalnych zmian i bardzo dużych problemów w przyszłości.

Olejek oregano stanowi jeden z lepszych środków przeciwdziałających tego typu dolegliwościom. Stosowany zewnętrznie doskonale się wchłania w głąb skóry i pozwala niwelować skutki różnego typu schorzeń. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie w równych proporcjach olejku oregano z oliwą z oliwek, a następnie regularne wykonywanie miejscowych masaży. Skorzystać może na nich bardzo wiele grup ludzi, zarówno cierpiących na bóle mięśni i stawów, jak i dochodzących do siebie po urazach sportowych.

 1. Naturalne zapobieganie przeziębieniu i grypie

olejek z oregano w przeziębieniu i grypiePrzejście silniejszego przeziębienia lub grypy sezonowej wiąże się czasem z dużym ryzykiem powikłań oraz długim okresem dochodzenia do siebie. W 2007 roku opublikowano w Journal of Medical Microbiology wyniki badań, które wskazują, że olej oregano może skutecznie pomóc w zniszczeniu gronkowca złocistego. Zawarty w nim karwakrol i tymol naturalnie zwalczają bakterie i wykazują właściwości przeciwzapalne, co pomaga złagodzić zatory w drogach oddechowych i uśmierzyć zatoki. Olejek oregano, przy odpowiednim stosowaniu, wyraźnie wspomaga ochronę immunologiczną organizmu przed tego typu dolegliwościami.

Jak używać olejku z oregano na przeziębienia?

W przypadku przeziębień i grypy olejek można stosować na kilka sposobów.

 • Wdychanie pary wodnej z olejkiem eterycznym

Dodaj kilka kropli oleju eterycznego do miski z wrzącą wodą, nałóż na głowę ręcznik i wdychaj opary przez ok. 5-10 minut. Para pomaga rozluźnić i osuszyć śluz w kanałach nosowych, a antybakteryjne właściwości oleju pomagają zwalczać infekcje i łagodzić objawy przeziębienia. Ten domowy środek leczniczy jest szczególnie polecaną propozycją dla osób cierpiących na częste infekcje zatok lub zapalenie płuc.

 • Zastosowanie w dyfuzorze

Dodaj kilka kropel oleju oregano do dyfuzora i wdychaj roznoszący się aromat. Zabieg ten to idealne rozwiązanie profilaktyczne i wspomagające leczenie na zimne i grypowe pory roku.

 • Bezpośrednia inhalacja olejku eterycznego

Głębokie wdychanie aromatu olejku eterycznego bezpośrednio z butelki jest doskonałym na podniesienie nastroju przy chorobie i może pomóc szybko udrożnić drogi oddechowe.

 • Olejek na ból gardła

Dodaj kilka kropli oleju oregano do szklanki ciepłej wody i przepłucz gardło powstałą mieszanką. Jej właściwości przeciwbakteryjne pomogą odeprzeć bakterie, a właściwości przeciwzapalne pomogą złagodzić ból gardła.

 • Aplikacja pod język

Dodaj 2-3 kropli olejku oregano do połowy łyżeczki jadalnego oleju bazowego, takiego jak oliwa z oliwek lub olej kokosowy, a następnie umieść pod językiem po wcześniejszym wymieszaniu. Mieszankę cedź i mieszaj w ustach przez minutę, dając jej czas na wchłonięcie do układu krwionośnego, a następnie wypluj. Zabieg powtarzaj 2-3 razy dziennie, a uzyskasz efekt wzmocnienia, wyższej ciepłoty organizmu oraz lepszego samopoczucia. Olejek eteryczny zawsze należy stosować w odpowiednim rozcieńczeniu.

Jak działa olej oregano na zatoki?

olejek oregano w leczeniu zatokOlejek z oregano zawiera dwa silne związki, zwane tymolem i karwakrolem. Wykazują one silne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i antyseptyczne, które pomagają także leczyć infekcję zatok. Dzięki nim, działa jak naturalny antybiotyk, który zapewnia wzmocnienie układu odpornościowego i zapobiega nawrotom infekcji.

Pozwala także uwalniać od bólu i obrzęków jamy ustnej i nosa, a tym samym pomaga w swobodnym przepływie śluzu w kanałach nosowych. Posiada bogatą zawartość antyoksydantów i witaminy C, które chronią komórki przed niszczącym działaniem wolnych rodników, a tym samym zapobiegają ryzyku rozwoju infekcji zatok.

Jak leczyć zakażenie zatok przy użyciu olejku oregano? Oto kilka najlepszych sposobów jego wykorzystanie w tym zakresie.

 1. Rozcieńczony olejek oregano na zatoki

Rozcieńczony olej eteryczny z oregano może być bardzo skutecznym i naturalnym lekarstwem na infekcje zatok i inne choroby układu oddechowego. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na jego wykorzystanie.

 • Dodaj 25-30 kropli oleju z oregano do nawilżacza lub parownika. Dzięki urządzeniu można zwiększyć wilgotność powietrza, co pomaga oczyścić kanały zatokowe. Zabiegi najlepiej jest stosować przez okres kilku dni.
 • Wymieszaj jedną łyżeczkę soli morskiej oraz 7-9 kropli oleju z oregano w 1 szklance ciepłej wody. Przygotowany roztwór wciągnij przez dziurki nosa lub wlej po przechyleniu głowy. W trakcie zabiegu należy oddychać przez usta.
 • Wymieszaj 4-5 kropli oleju z oregano w 1/2 szklanki wody. Wlej tę mieszankę do dyfuzora i zastosuj na zablokowane kanaliki nosowe.
 • Użyj kilku kropli oleju oregano do kąpieli z ciepłą wodą.
 • Jadalnym olejkiem oregano można wzbogacić smak wielu potraw, a tym samym wspomóc leczenie infekcji.
 1. Inhalacja olejkiem oregano na zatoki

Wdychanie substancji lotnych oleju z oregano pomóc usunąć śluz z górnych dróg oddechowych i uwolnić się od infekcji zatok.

 • olejek oregano na zatokiDodaj kilka kropli oleju z oregano do dużej miski gorącej
 • Następnie pochyl głowę nad miską, ale uważaj, aby się nie poparzyć.
 • Zakryj głowę i miskę z wodą ręcznikiem, aby zapobiec ucieczce pary.
 • Przeprowadź inhalację, zamykając oczy na kilka minut.

Zabieg inhalacji olejkiem oregano powtarzaj dwa razy dziennie, raz rano i raz w wieczorem, aż do momentu całkowitego złagodzenia infekcji zatok.

Uwaga: W przypadku poważnych dolegliwości zdrowotnych zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

 1. Olejek oregano z olejkiem bazowym na zatoki

Dzięki swojej antybiotycznej naturze olejek oregano doskonale zwalcza katar i infekcję zatok. Zastosowanie olejku bazowego pozwala zmniejszyć reakcje alergiczne oraz zapobiegać zaczerwienieniu, stanom zapalnym i swędzeniu. Jako olej nośnikowy może posłużyć olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy olej słonecznikowy.

 • Wymieszaj 2-3 krople oleju z oregano w dowolnym olejem bazowym.
 • Zastosuj kilka kropli mieszanki olejowej pod językiem.
 • Pozostaw na kilka minut i przepłucz usta wodą.
 • Powtarzaj proces regularnie, aby zapobiec infekcjom zatok.

Dodatkowe wskazówki na temat olejku oregano

 • Zmieszaj kilka kropli oleju z oregano w ciepłej wodzie i używaj go do płukania ust. Zabieg należy wykonywać przez kilka minut, po czym wszystko wypluwać.
 • Stosuj 2-4 krople powyższej mieszanki olejowej raz lub dwa razy dziennie, dodając ją do spożywanego soku lub wody.
 • Wymieszaj 2-3 krople mieszanki olejowej z połową szklanki wody i wypij. Regularne stosowanie wspomoże walkę z infekcją zatok.

Olejek z oregano – Wskazówki i ewentualne skutki uboczne

Kobiety w ciąży lub matki karmiące piersią powinny unikać stosowania oleju oregano bez konsultacji z lekarzem. Zaleca się także, aby ludzie, którzy są uczuleni na rośliny z rodziny Lamiaceae, takie jak mięta, szałwia, lawenda i majeranek, również nie powinni go stosować.

olejek oreganoOlejek z oregano jest bardzo silną substancją, która po zastosowaniu na skórze może powodować uczucie pieczenia. Przed użyciem najlepiej rozcieńczyć go wodą lub jednym z olejów bazowych.

Olejek z oregano wykorzystuje się często do leczenia wielu innych dolegliwości zdrowotnych, takich jak astma, zgaga, infekcje dróg moczowych, alergie lub środki odstraszające owady, w tym infekcje zatokowe lub górnych dróg oddechowych.

Pij dużo wody i herbat ziołowych. Uzupełniaj dietę zupami, świeżymi sokami owocowymi lub warzywnymi, aby pozostać nawodnionym i skuteczniej wypłukać toksyny z organizmu.

Spożywanie gorących i pikantnych potraw wspomaga pozbycia się śluzu i otwarcia kanałów zatok. Unikaj spożywania kofeiny, mleka i innych produktów nabiałowych, ponieważ stymulują one produkcję śluzu i utrudniają leczenie infekcji.

Unikaj przez dłuższy czas basenu, a także wszelkich środków drażniących, takich jak dym, pyłki i produkty chemiczne, które wydzielają opary.

Gdzie kupić olejek z oregano?

Przy stosowaniu olejku oregano warto jednak pamiętać, że nie każdy z dostępnych na rynku produktów przedstawia identyczną wartość zdrowotną i pielęgnacyjną. Warto postawić na olejek uzyskiwany z dzikich roślin i pochodzących z ekologicznych upraw. Pozwoli on na znacznie skuteczniejsze i bezpieczniejsze działanie, dzięki sporo silniejszej aktywności biologicznej.

Olejek z oregano można bez problemów dostać w sklepach zielarskich i sklepach internetowych. Ceny poszczególnych produktów mogą się od siebie istotnie różnić, w zależności od producenta i pojemności. Bez większych trudności można znaleźć olejek oregano w cenie kilku, jak i kilkudziesięciu zł za 10 ml.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Antonia Nostro, Andrea Sudano Roccaro, Giuseppe Bisignano, Andreana Marino, Maria A. Cannatelli, Francesco C. Pizzimenti, Pier Luigi Cioni, Francesca Procopio, Anna Rita Blanco. Effects of oregano, carvacrol and thymol on Staphylococcus aureus and Staphylococcus epidermidis biofilms, Journal of Medical Microbiology, Volume 56, Issue 4, Published: 01 April 2007

Mitropoulou G, Fitsiou E, Stavropoulou E, Papavassilopoulou E, Vamvakias M, Pappa A, Oreopoulou A, Kourkoutas Y. Composition, antimicrobial, antioxidant, and antiproliferative activity of Origanum dictamnus (dittany) essential oil. Microb Ecol Health Dis. 2015 May 6;26:26543. doi: 10.3402/mehd.v26.26543. eCollection 2015.

Méabed EMH, El-Sayed NM, Abou-Sreea AIB, Roby MHH. Chemical analysis of aqueous extracts of Origanum majorana and Foeniculum vulgare and their efficacy on Blastocystis spp. cysts. Phytomedicine. 2018 Apr 1;43:158-163. doi: 10.1016/j.phymed.2018.04.017. Epub 2018 Apr 10.

D.H. Gilling, M. Kitajima, J.R. Torrey, K.R. Bright. Antiviral efficacy and mechanisms of action of oregano essential oil and its primary component carvacrol against murine norovirus. First published: 12 February 2014

Amiresmaeili A, Roohollahi S, Mostafavi A, Askari N. Effects of oregano essential oil on brain TLR4 and TLR2 gene expression and depressive-like behavior in a rat model. Res Pharm Sci. 2018 Apr;13(2):130-141. doi: 10.4103/1735-5362.223795.

Nowicki R. Modern management of dandruff. Pol Merkur Lekarski. 2006 Jan;20(115):121-4.

Poprzedni artykułNalewka z pokrzywy – Właściwości i zastosowanie
Następny artykułSałatka z selera naciowego, jabłek i orzechów włoskich
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

22 KOMENTARZE

 1. Stosowałam olejek oregano na włosy i skórę głowy. Powiem tak. Daje rade. Nieźle poradził sobie z łupieżem i odświeżył wygląd włosów. Teraz dodaję go do swojego szamponu. Polecam wypróbować!

 2. Dla mnie olejek z oregano jest jednym z najlepszych tego rodzaju produktów. Zawsze stosuję go na niestrawności. Podobno tak robią Włosi 😉

 3. Wiem że moja żona stosuje olejek z oregano do różnych zabiegów kosmetycznych. Zawsze zastanawiałem się jakie ma właściwości. Widzę, że wie co robi 😉 A już bałem się że traci kasę i nic więcej… 😉

 4. Lebiodka zawiera olejek eteryczny z tymolem, a także gorycze, żywice, garbniki, sole mineralne i witaminę C. Ziele ma działanie moczopędne, przeciwbakteryjne i przeciwskurczowe. Stosowane jest więc w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego – poprawia trawienie i znosi wzdęcia. Zwalcza także zapalenia górnych dróg oddechowych.
  Lebiodka wiele cech użytkowych ma podobnych jak pokrewny jej majeranek, z którym bywa dość często mylona. W kuchni używana jest pod nazwą oregano, jest dodatkiem do warzyw: oberżyny, pomidorów, cukinii, a także potraw: zapiekanek, pizzy, mięsa, zup.

  • Mnie dobierała zielarka wahadłem. Po miesięcznej kuracji – bardzo wzmocniłam odporność, jestem po 3 tygodniowej kuracji antybiotykiem po przebytej operacji w połowie zeszłego roku, już myłam ze pół roku będę chodziła przeziębiona i osłabiona a tu proszę, teraz biorę raz dziennie, tylko profilaktycznie.

 5. to prawda, jest bardzo dobry, miałam problem z grzybica nóg, 2 lata kupowałam różności az trafiłam na olej oregano, bardzo dobry jest tez na brodawki, kurzajki, polecam,a ponadto zauważyłam ze znikają mi piegi.Polecam

 6. Jest zaje…ty stosuję miesiac i szok, cały mój organizm wraca do kondycji sprzed 20 lat, to nie reklama,dziele się z wami bo chcę dla was też dobrze 5 kropel rano 5 wieczorem przed jedzeniem bezpośrednio, dziki z oliwą z oliwek-sklepy zielarskie,,powodzenia, Aha ochota na jedzenie spada prawie do zera, najlepiej smakuje z sokiem z porzeczki,ogólnie niedobry..ale ujdzie,buziaki..

 7. zaleca się 4 krople na co najmniej pół szklanki wody. W tych 4 kroplach jest tylko 10 % olejku z oregano. W takim razie ile tam może być witaminy C, cynku, magnezu, wapnia, potasu, witaminy E itd.?

 8. Lebiodka pospolita (zwana często oregano) wykazuje niewątpliwie prozdrowotne dizałania i to na wielu płaszczyznach. Stosowana jest także przy produkcji past do zębów, jednakże nie tych typowo “marketowych”.

 9. Rozumiem, że artykuł jest o jakimś maceracie olejowym z oregano, albo jakimś oleju z rozcieńczonym w nim olejku lebiodkowym (Origanum vulgare), któremu producent nadał nazwę “Olejek z oregano”, a nie o olejku eterycznym tej rośliny. Jeśli chodzi o nazewnictwo olejków, to jest to unormowane PN.
  Osobiście wole kupić dobrej jakości olejek ETERYCZNY “Oregano” i zażywać jedna kroplę na miodzie albo oleju (są także inne sposoby), albo też samodzielnie sobie zrobić rozcieńczenie na dowolnym, wybranym odpowiednio do potrzeb, oleju roślinnym (stosowanie na skórę).
  Macerat można zrobić łatwo samemu, zalewając ziele ciepłym olejem i wytrawiać min. 2 tygodnie (oczywiście, nastawiamy rośliny nie poddane napromieniowaniu). Z samodzielnym zrobieniem olejku eterycznego będzie trudniej. Ale, dobra informacja: można go kupić. Najlepiej szukać takiego na opakowaniu którego będzie wyraźnie napisane, że można używać wewnętrznie. Ja właśnie taki kupuję.
  W olejku eterycznym najobficiej występuje karwakrol. Natomiast nie ma w nim żadnych “niezbędnych składników odżywczych”. 🙂

 10. Witam,pamietam od lat jak tylko zaczynała się jesień miałem problemy na okrągło z bolącym gardłem gdy zacząłem pić olejek oregano potrafię przetrwać do wiosny bez bulu gardła,z czystym sercem polecam olejek z oregano.

 11. Ojjjj tak, bardzo pomaga przy kłopotach trawiennych. Od kiedy stosuje Hepatica pure oregano oil mój brzuch czuje ulgę. A ja tym większą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.