Olejek różany – Korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne

3
24327
olejek różany
Olejek różany posiada liczne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Wiele różnorodnych korzyści zdrowotnych, jakie daje olejek różany, jest niewątpliwie przypisane jego zróżnicowanym właściwościom, w szczególności antydepresyjnym, przeciwzapalnym, antyseptycznym, rozkurczowym, antywirusowym, ściągającym, bakteriobójczym, żółciopędnym, oczyszczającym, przeczyszczającym, uspokajającym, hemostatycznym, afrodyzyjnym, działającym na wątrobę, układ nerwowy, trawienny oraz macicę. Poniżej dowiesz się jakie może mieć zastosowanie.

Róże często uznawane są jako jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Ten kwiat jest nieodłączną częścią niezliczonych opowieści, legend, mitów oraz historii z dziedzictwa wielu narodów. Dzięki ogromnej różnorodności barw, nieporównywalnych i zniewalających zapachów oraz dużej ilości kształtów i rozmiarów, można znaleźć różę na każdą okazję czy nastrój. Ludzie, którzy nie wiedzą o leczniczych właściwościach róży wciąż mogą powiedzieć o jednej niezaprzeczalnej właściwości – piękna, czerwona róża potrafi rozbudzić romantyczne uczucia nawet w najtwardszym sercu.

Olejek różany – Cenne źródło zdrowia i urody

Eteryczny olejek różany uzyskiwany jest poprzez proces destylacji roztworu ze świeżej róży damasceńskiej, nazywana przez botaników jako Rosa Damascena. Składa się on z setek różnych składników aktywnych, z których najważniejsze to: Citronellol, Citral, Carvone, Citronellyl Acetate, Eugenol, Ethanol, Farnesol, Stearpoten, Methyl Eugenol, Nerol, Nonanol, Nonanal, Phenyl Acetaldehyde, Phenylmenthyl Acetate i Phenyl Geraniol.

Do produkcji olejku preferuje się różę damasceńską, ponieważ jest to jeden z najbardziej pachnących gatunków tej rośliny i są one uważane za pierwotne, czerwone kwiaty, z najsilniejszym aromatem i najwyższą zawartością oleju.

Dość powszechna jest wiedza na temat wpływu, jaki wywiera róża na stan emocjonalny i psychologiczny człowieka. W poniższym artykule spróbujmy jednak poznać i odkryć najważniejsze korzyści lecznicze i zdrowotne, jakie może przynieść eteryczny olejek różany.

Olejek różany – Korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne

Związki aktywne róży, dostępne także w postaci olejków eterycznych, wykazują liczne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Można je z powodzeniem wykorzystywać dzięki zabiegom aromaterapeutycznym, a także domowym formułom kosmetycznym i leczniczym. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści jakie możemy sobie zapewnić, dzięki jego zastosowaniu.

 1. Wykazuje cenne działanie antydepresyjne

Olejek różany zwiększa poczucie własnej wartości, podnosi pewność siebie i zwiększa siłę psychiczną, równocześnie skutecznie walcząc z objawami depresji. Może on być bardzo pomocny w walce z wynikającą z różnych przyczyn depresją, jak również pomaga złagodzić uciążliwe uczucie niepokoju. Jako naturalny antydepresant i wspomagający środek leczniczy, może być stosowany u pacjentów, którzy cierpią na ostrą depresję lub są poddawani rehabilitacji.

W powyższych przypadkach ten wyjątkowy olejek eteryczny może być stosowany w rutynowych i regularnych dawkach by przynieść pozytywny impuls zmysłowy. Z tego powodu olejek różany jest szeroko stosowany w aromaterapii, ponieważ wywołuje pozytywne myśli, duchową relaksację oraz uczucia radości, szczęścia i nadziei.

 1. Zapewnia działanie przeciwzapalne

Eteryczny olejek różany może obniżać wysoką gorączkę poprzez złagodzenie i pohamowanie stanu zapalnego. Może być również korzystny w innych stanach zapalnych, głównie spowodowanych zakażeniem drobnoustrojami, spożyciem substancji toksycznych, niestrawnością lub odwodnieniem. Zapewnia także pomóc w rekonwalescencji w przypadku stanów chorobowych takich, jak reumatyzm, zapalenie stawów, podagra oraz gorączka.

 1. Wykazuje działanie antyseptyczne

Olejek z róży jest bodaj najbardziej aromatycznym i luksusowym sposobem na gojenie ran. Można go często z powodzeniem zastosować podczas leczenia obrażeń skórnych, aptecznych środków antyseptycznych. Miejscowe stosowanie olejku różanego na rany i skaleczenia działa bowiem antybakteryjnie i naturalnie powstrzymuje rozwój infekcji.

 1. Olejek różany działa przeciwskurczowo

Eteryczny olejek różany efektywnie łagodzi skurcze w układzie oddechowym oraz układzie trawiennym, a także skurcze mięśni kończyn. Może również skutecznie pomagać w leczeniu drgawek, naciągnięć mięśni oraz przy skurczach.

 1. Działa antywirusowo

Bronić się przed wirusami lub szczepić się przeciwko wszystkim jego rodzajom to trudne zadanie, ponieważ niektóre z nich mutują i oszukują nasz system odpornościowy, jak stary przyjaciel, który zaraża grypą lub przeziębieniem. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie naturalnego środka przeciwwirusowego, który tworzy ochronną tarczę przeciwko każdemu rodzaju wirusa. Eteryczny olejek różany jest właśnie taką tarczą, którego właściwości broniące przed wieloma różnymi rodzajami wirusów, potwierdzają liczne badania naukowe. Oczywiście zastosowanie go nie gwarantuje pełnej skuteczności działania, podobnie jak nie ma pewności przy stosowaniu każdego innego środka.

 1. Posiada właściwości afrodyzjakalne

Nie ma większej potrzeby tłumaczyć tej przyjemnej właściwość olejku różanego. Od samego kupidyna po współczesnych miłośników wysokich technologii, każdy wie jak niezastąpione są róże w sferze budowania romantycznej atmosfery. Podstawowym elementem, który na to wpływa jest olejek eteryczny zawarty w róży. Zapach ten pobudza oraz zwiększa libido, wywołując w tym samym czasie romantyczne uczucia, które są niezbędne do udanego życia seksualnego. Olejek może zredukować objawy zaburzeń seksualnych, zaburzeń erekcji, oziębłości i ogólnego braku zainteresowania seksualnego pomiędzy partnerami.

 1. Działa ściągająco

różaŚciągające właściwości olejku różanego posiadają wiele zalet. Wzmacnia on bowiem dziąsła, cebulki włosowe, równocześnie tonizując i ujędrniając skórę, a także doskonale wpływa na kurczenie się mięśni, jelit i naczyń krwionośnych. Daje to naturalną ochronę przed przedwczesną utratą zębów i włosów, zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz chroni przed utratą zdolności prawidłowej pracy jelit, mięśni brzucha i kończyn, których powodem mogą być procesy starzenia się. Przede wszystkim, eteryczny olejek różany pomaga zatrzymać krwawienie z ran i skaleczeń, działając kurcząco na naczynia krwionośne. Te właściwości olejku różanego mogą także pomóc w leczeniu niektórych rodzajów biegunki.

 1. Działa bakteriobójczo

Olejek różany posiada znakomite właściwości bakteriobójcze. Może on być stosowany w leczeniu takich schorzeń jak tyfus, biegunka, cholera, zatrucie pokarmowe i innych spowodowanych przez różnego rodzaju bakterie. Ponadto, może on leczyć wewnętrzne infekcje bakteryjne powstających w okrężnicy, żołądku, jelitach, jak również zewnętrzne: infekcje uszu, skóry, oczu czy skaleczenia.

 1. Niweluje problemy estetyczne skóry

Ta właściwość olejku różanego może być bardzo interesująca dla tych, którzy troszczą się o swój wygląd. Powoduje, że blizny, trądzik lub ślady po ospie stopniowo znikają. Dotyczy to także zanikania rozstępów, blizn chirurgicznych, pęknięć skórnych po ciąży i porodzie. Wynika to z przeciwutleniających właściwości eterycznego olejku różanego, które sprzyjają szybszemu gojeniu się skóry.

 1. Skutecznie oczyszcza

Różany olejek eteryczny oczyszcza krew, jednocześnie usuwając i neutralizując szkodliwe toksyny z organizmu. Gdy krew jest oczyszczona i wolna od toksyn, organizm jest chroniony przed takimi uciążliwościami jak czyraki, wysypki, owrzodzenia, choroby skórne, jak również bardziej poważne zmiany chorobowe, powodowane przez wolne rodniki, w szczególności takie jak nowotwór czy choroby serca.

 1. Normalizuje cykl miesiączkowy

Jest to kolejna korzystna właściwość olejku różanego. Pozwala on na naturalne stymulowanie wydzielania hormonów, które powodują miesiączkę. Jest to szczególnie efektywne w przypadku nieregularnych i zaburzonych okresów. Łagodzi również bóle, nudności i uczucie zmęczenia, równocześnie zmniejszając dolegliwości związane z miesiączką i menopauzą.

 1. Wykazuje właściwości hemostatyczne

Ta właściwość eterycznego olejku różanego może być bardzo przydatna dla osób cierpiących na krwotoki, zarówno wewnętrzne i zewnętrzne, występujące po zabiegach chirurgicznych czy urazach. Przyspiesza on proces krzepnięcia i koagulacji krwi, a także zatrzymuje nadmierne krwawienie. Ta właściwość olejku może w niektórych przypadkach dosłownie uratować życie.

 1. Zapewnia właściwości hepatyczne

Eteryczny olejek różany okazuje się być bardzo dobry dla zdrowia wątroby. Wzmacnia jej funkcjonowanie, stymuluje prawidłową pracę, a także skutecznie chroni ją przed infekcjami. Rozwiązuje także problemy, jak nadmiar przepływu żółci, kwasów i owrzodzeń.

 1. Zapewnia działanie przeczyszczające

Nie istnieje żaden naturalny środek przeczyszczający z lepszym aromatem niż ten, co może wydawać się dość ironiczne dla tak cennego środka. Może on służyć jako nieszkodliwy oraz efektywny środek przeczyszczający o pięknym zapachu, nie powodujący żadnych skutków ubocznych. Także wpływa on na prawidłową pracę jelit oraz mięśni okolic odbytu, znacznie poprawiając perystaltykę. Pomaga w walce z nadwagą oraz zapobiega magazynowaniu się toksyn w organizmie.

 1. Działa uspokajająco

Przyjemny aromat eterycznego olejku różanego doskonale koi i uspokaja nerwy. Wzmacnia je oraz chroni przed zaburzeniami wynikającymi z zaawansowania wieku oraz powstania urazów. Powstrzymuje drżenie rąk oraz pomaga przezwyciężyć swój lęk przed podjęciem konkretnych i zdecydowanych kroków.

 1. Pobudza pracę żołądka

Olejek różany posiada również pozytywne działanie na żołądek i praktycznie cały układ trawienny. Działa na niego niezwykle łagodząco, zmniejsza wszelkie stany zapalne, pomaga prawidłowo funkcjonować oraz chroni przed infekcjami. Także chroni narządy wewnętrzne przed powstawaniem wrzodów, które często są spowodowane nadmierną produkcją kwasów i ich uwalnianiem do żołądka. Warto pamiętać, że nadkwaśność może prowadzić do zgagi, niestrawności, zespołu jelita drażliwego, nadmiaru gazów, wzdęć oraz innych problemów z jelitami.

 1. Wykazuje działanie żółciopędne

Olejek z róży doskonale stymuluje przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego oraz pomaga regulować poziom kwasów w żołądku oraz krwi, dzięki czemu chroni przed takimi schorzeniami, jak nadkwasota żołądka i acydoza. Żółć pomaga również w procesach trawiennych, razem z kwasami wydzielanymi przez żołądek. Lepsze trawienie może pomóc z takimi problemami jak biegunka, zaparcia, zespół jelita drażliwego, a nawet bardziej poważne schorzenia, takie jak nowotwór jelita grubego.

 1. Rozwiązuje kobiece problemy

Eteryczny olejek różany pomaga rozwiązać wiele kobiecych problemów takich jak upławy, nowotwory, krwawienie oraz nieregularny cykl miesiączkowy. Olejek działa również oczyszczająco na macicę i wspaniale reguluje jej prawidłowe funkcjonowanie, nawet w zaawansowanym wieku. Tym samym opóźnia menopauzę i łagodzi jej objawy. Poprzez regulację miesiączki, eliminuje objawy towarzyszące, w tym wahania nastroju, zaburzenia równowagi hormonalnej, objadanie się, wzdęcia, skurcze oraz nadmierne krwawienie.

 1. Pozostałe korzystne właściwości olejku różanego

Pomaga regulować wytwarzanie hormonów oraz stymuluje prawidłową gospodarkę hormonalną w organizmie. Także, jest to jeden z najlepszych olejków naturalnych, który spowoduje, że skóra staje się bardziej świeża, promienna i młoda. Niezwykle przyjemny różany aromat dodaje energii i szczęścia. Ponadto olejek doskonale stymuluje krążenie, wzmacnia ochronę serca, obniża ciśnienie krwi oraz pomaga leczyć bóle głowy, astmę, odwodnienie oraz różnego rodzaju infekcje.

Olejek różany – Przepisy kosmetyczne

Olejek różany stanowić może jeden ze składników wielu różnych produktów kosmetycznych, także samodzielnie wykonywanych w domu. Poniżej prezentujemy kilka popularnych przepisów.

Olejek do masażu nawilżającego

Do przygotowania kosmetyku należy zastosować olej bazowy, np. olej z pestek winogron, oliwa z oliwek, olej kokosowy lub olej słonecznikowy. Należy go jedynie wymieszać z kilkoma kroplami olejku różanego. Przed wykonaniem zabiegu olejek trzeba rozgrzać w dłoniach, by lepiej się rozprowadzał. Kosmetyku można także używać na przesuszoną skórę ciała, np. łokcie i pięty.

Łagodzący podrażnienia balsam do kąpieli

Do ciepłej kąpieli wystarczy dodać 5-10 kropli olejku różanego wraz z łyżką mleka i miodu. Po wymieszaniu można się wspaniale zrelaksować.

Domowy krem na noc

W miseczce umieszczonej w gorącej wodzie należy dokładnie wymieszać po łyżeczce oleju arganowego, wosku pszczelego i olejku ze słodkich migdałów. Po dokładnym połączeniu składników całość należy przestudzić. Na koniec do kremu dodajemy 2-5 kropli olejku różanego i dokładnie mieszamy. Domowy kosmetyk można regularnie stosować na twarz i szyję, najlepiej tuż przed snem.

Zakup olejku różanego

Olejek różany można przede wszystkim znaleźć w drogeriach, sklepach z naturalną żywnością lub u wielu sprzedawców online.

Dwa najczęstsze spotykane olejki różane są destylowane z odmiany R. damascena lub R. centifolia. Specjaliści zawsze zalecają sprawdzenie etykiety i łacińskiej nazwy rośliny oraz kraju pochodzenia surowca, aby uzyskać dobrej jakości produkt. Warto również zwrócić uwagę na butelkę, która powinna być z ciemnego szkła, ponieważ promieniowanie UV niszczy zawarte w nim składniki aktywne.

Jeśli kupuje się olejek różany w sklepie stacjonarnym i dostępny jest tester, warto sprawdzić czy dany produkt nie jest mieszanką olejową, która zawsze będzie miała słabsze działanie. W tym celu można umieścić jego niewielką ilość na papierku i ocenić, czy nie pozostawia silnie tłustego śladu. Czysty olejek nie powinien być zbyt tłusty.

Olejek różany – Zalecane środki ostrożności

Olejek różany może skutecznie leczyć ból głowy, jeśli jest stosowany w niewielkich ilościach, ponieważ mocny aromat może zadziałać odwrotnie i przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

Posiadając właściwości stymulujące okres, olejek nie powinien być stosowany w czasie ciąży, ponieważ nie ma dotychczas wystarczających dowodów czy efekty działania olejku mogą być przenoszone na płód. Należy przyjąć zatem, że może on przy stosowaniu w większych ilościach i natężeniu spowodować poronienie, dlatego w tym okresie lepiej go unikać.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Conrad P, et al. (2012). The effects of clinical aromatherapy for anxiety and depression in the high risk postpartum woman – a pilot study. DOI: 10.1016/j.ctcp.2012.05.002

Farnia V, et al. (2015). Adjuvant Rosa damascena has a small effect on SSRI-induced sexual dysfunction in female patients suffering from MDD. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26098128/

Farnia V, et al. (2015). Rosa damascena oil improves SSRI-induced sexual dysfunction in male patients suffering from major depressive disorders: results from a double-blind, randomized, and placebo-controlled clinical trial. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25834441/

Fox L, et al (2016). Treatment modalities for acne. DOI: 10.3390/molecules21081063

Hongratanaworakit, (2009). Relaxing effect of rose oil on humans. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19370942

Is the latest home trend harmful to your pets? What you need to know! (2018). aspca.org/news/latest-home-trend-harmful-your-pets-what-you-need-know

Kheirkhah M, et al. (2014). Comparing the effects of aromatherapy with rose oils and warm foot bath on anxiety in the first stage of labor in nulliparous women.  DOI: 10.5812/ircmj.14455

Marofi M, et al. (2015). Evaluation of the effect of aromatherapy with Rosa damascena Mill. on postoperative pain intensity in hospitalized children in selected hospitals affiliated to Isfahan University of Medical Sciences in 2013: A randomized clinical trial. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387651/

Mohebitabar S, et al. (2017). Therapeutic efficacy of rose oil: A comprehensive review of clinical evidence. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5511972/

Sanchez-Vidana D. (2017). The effectiveness of aromatherapy for depressive symptoms: A systematic review. DOI: 10.1155/2017/5869315

Shahr H, et al. (2015). The effect of self-aromatherapy massage of the abdomen on the primary dysmenorrhea. DOI: 10.3109/01443615.2014.958449

Shohayeb M, et al. (2014). Antibacterial and antifungal activity of Rosa damascena MILL. essential oil, different extracts of rose petals.  researchgate.net/publication287527902_Antibacterial_and_antifungal_activity_of_Rosa_damascena_MILL_essential_oil_different_extracts_of_rose_petals

Taking charge of your health and wellbeing: How do I determine the quality of essential oils? (2016). takingcharge.csh.umn.edu/how-do-i-determine-quality-essential-oils

Ulusoy S, et al. (2009). Tocopherol, carotene, phenolic contents and antibacterial properties of rose essential oil, hydrosol and absolute. DOI: 10.1007/s00284-009-9475-y

Poprzedni artykułOlej lniany – Korzyści, zastosowanie, fakty i opinie
Następny artykułNasiona lniane – Korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

3 KOMENTARZE

 1. Nie dość ze cudnie pachnie ten olejek to ma takie właściwości… Kupuje go od dawna, ale ze sprawdzonych źródeł. Mam pewność jakości i ze bezpiecznie pakują szklane buteleczki, bo w innych firmach miałam przykre doświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.