Olejki eteryczne zaskakują mnogością korzyści, które mogą przynieść naszemu zdrowiu. Olejek rumiankowy jest jednym z najlepszych rozwiązań, gdy chcesz poprawić ogólną kondycję swojego organizmu. Koniecznie dowiedz się więcej na temat jego głównych właściwości zdrowotnych.
Olejek rumiankowy pozyskuje się z powszechnie występujących kwiatów rumianku. Istnieją dwa typy rumianku: rumianek rzymski, znany pod łacińską nazwą Anthemis nobilis oraz rumianek pospolity, Matricaria chamomilla. Mimo że olejki z obu gatunków mają dość podobne właściwości lecznicze, ich skład jest inny i posiadają własne, specyficzne cechy, o których warto wspomnieć.
Lecznicze właściwości olejku rumiankowego powiązać można z jego następującymi właściwościami: przeciwskurczowymi, antyseptycznymi, antybiotycznymi, antydepresyjnymi, antyneuralgicznymi, przeciwzapalnymi, wiatropędnymi, żółciopędnymi, przyspieszającymi gojenie ran, wywołującymi miesiączkę, przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi, poprawiającymi działanie wątroby, uspokajającymi, wspomagającymi trawienie, wzmacniającymi, przeciwskurczowymi, bakteriobójczymi, napotnymi, wspomagającymi działanie żołądka, przeciwdziałającymi infekcjom oraz przeciwrobaczymi.
Czym jest olejek rumiankowy
Olejek z rumianku rzymskiego działa bardziej uspokajająco i skuteczniej wywołuje miesiączkę, z kolei ten pozyskiwany z odmiany pospolitej jest silnym środkiem przeciwzapalnym ze względu na zawartość azulenu. Ten związek azotu odpowiada za charakterystyczny głęboko niebieski odcień olejku. Wyżej wymienione lecznicze właściwości olejku rumiankowego nie są jedynymi. Te z nich, które opisano poniżej, dotyczą obu odmian rumianku, chyba że zaznaczono inaczej.
Olejek z rumianku rzymskiego zawiera: α-pinen, β-pinen, kamfen, kariofilen, sabinen, mircen, γ-terpinen, pinokarwon, farnezol, cyneol, angelan propylu oraz angelan butylu. Natomiast olejek z rumianku pospolitego ma w swoim składzie: azulen (zwany również chamazulenem), α-bisabolol, tlenek bisabololu-A i -B oraz tlenek bisabolenu-A.
Olej rumiankowy dobrze komponuje się z olejkami z: bergamotki, szałwii, lawendy, jaśminu, bodziszka, grejpfruta, drzewa herbacianego, róży, cytryny, limonki oraz ylang-ylang.
Olejek rumiankowy – Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne
Olejek rumiankowy to wspaniała forma korzystania z niezwykłych właściwości tej wyjątkowej rośliny zielnej. Można go stosować samodzielnie lub jako dodatek do preparatów zdrowotnych czy kosmetyków naturalnych. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze właściwości i zastosowania.
Rumianek posiada właściwości napotne i przeciwgorączkowe
Oba rodzaje olejku rumiankowego wywołują obfite pocenie się, co pomaga usuwać z organizmu toksyny oraz czynniki chorobotwórcze, jednocześnie ochładzając ciało i przynosząc ulgę w gorączce. W takim zastosowaniu doskonale sprawdza się jako składnik mieszanki wraz z olejkiem kamforowym.
Olej rumiankowy wykazuje działanie pobudzające i antydepresyjne
Obie odmiany są bardzo skuteczne w zwalczaniu depresji i podnoszeniu nastroju. Usuwają uczucie smutku, przybicia, rozczarowania i ospałości, jednocześnie sprzyjając wesołości i pobudzeniu. Samo wąchanie owych olejków może znacząco pomóc w walce z depresją i wywoływać dobry humor.
Rumianek ma działanie antyseptyczne, antybiotyczne, dezynfekujące, bakteriobójcze i przeciwrobacze
Oba typy mają silne działanie antyseptyczne oraz antybiotyczne, dzięki czemu nie pozwalają rozwinąć się infekcjom wywołanym czynnikami biotycznymi, tzn. tym spowodowanym przez bakterie i grzyby. Eliminują również infekcje już zaistniałe. Olejki rumiankowe są też skutecznymi środkami przeciwrobaczymi, niszcząc wszelkie rodzaje robaków jelitowych. Zaaplikowane na włosy, zabijają wszy i roztocza, chroniąc włosy oraz skórę głowy przed infekcjami i uszkodzeniami.
Rumianek wspomaga trawienie, działanie żołądka i wątroby
Obie odmiany wzmacniają żołądek i regulują jego funkcjonowanie. Pobudzają także wydzielanie soków trawiennych, usprawniając proces trawienia. Są również dobroczynne dla wątroby, dbając o jej zdrowie oraz prawidłowy przepływ żółci. Zwiększają ponadto produkcję kwasu solnego, żółci, a także enzymów w obrębie żołądka, a wszystko to wspomaga trawienie.
Ekstrakt z rumianku ma działanie przeciwzapalne i uspokajające
Podczas gdy rumianek rzymski skutecznie koi nerwy, szczególnie w przypadku małych dzieci, odmiana pospolita lepiej nadaje się dla dorosłych, lecząc zapalenia – głównie te umiejscowione w obrębie układu pokarmowego oraz moczowego. Oba gatunki obniżają ciśnienie krwi i hamują obrzęk naczyń krwionośnych.
Olej z rumianku działa przeciwreumatyczne i przeciwzapalne
Oba typy niwelują dysfunkcje układu krążenia, pobudzając to ostatnie i oczyszczając krew z toksyn, jak kwas moczowy, dzięki czemu pomagają leczyć choroby takie jak reumatyzm i artretyzm, które wywoływane są przez niewłaściwe krążenie w połączeniu z kumulacją wspomnianego kwasu. Są dzięki temu dobrymi środkami przeciwzapalnymi i redukują obrzęki.
Rumianek działa przeciwbólowo i antyneuralgiczne
Olejek rumiankowy z obu odmian posiada właściwości przeciwbólowe, skutecznie kojąc bóle mięśni, stawów, głowy, zatok, zębów, a także te wywołane urazami kości. Przynosi ulgę również w ciężkich przypadkach nerwobóli, zwężając naczynia krwionośne otaczające dziewiąty nerw czaszkowy i zmniejszając ciśnienie.
Olejek rumiankowy ma działanie wiatropędne
Oba typy skutecznie uwalniają gazy z jelit oraz żołądka, jednocześnie powstrzymując dalsze ich powstawanie. To z kolei pomaga w rozluźnieniu ciała i obniżeniu ciśnienia krwi. Co istotne, stosowanie olejku eliminuje ryzyko powstania nadmiaru gazów, które mogą uwięznąć w tchawicy, co z kolei może nawet doprowadzić do śmierci.
Olejek rumiankowy przyspiesza gojenie się ran
Olejek rumiankowy, niezależnie od swojego gatunku, jest popularnymi składnikiem wielu kosmetyków naturalnych. Zmniejsza widoczność blizn i przebarwień skóry, również na twarzy. Chroni też rany i stłuczenia przed rozwojem infekcji.
Rumianek wykazuje działanie przeciwskurczowe i uspokajające
Oba typy koją niemal wszystkie zaburzenia nerwowe czy też hiperreakcje, które mogą skutkować drgawkami, skurczami, nerwowością, a także utratą kontroli nad kończynami. Ogólnie rzecz biorąc, utrzymują układ nerwowy w dobrej formie.
Olej z rumianku wykazuje działanie wzmacniające
Olejek rumiankowy z obu odmian wzmacnia skórę, mięśnie oraz narządy wewnętrzne.
Pozostałe korzyści jakie przynosi olejek rumiankowy
Olejek rumiankowy ma działanie antyalergiczne, ponadto pomaga w leczeniu trądziku, usuwając toksyny i oczyszczając gruczoły łojowe oraz ekrynowe poprzez wydzielanie potu. Jako środek moczopędny, oczyszcza układ moczowy oraz nerki, a także krew i ogólnie wzmacnia organizm. Pomaga leczyć infekcje wirusowe, jak świnka czy odra. Może być też wykorzystywany w płukankach do ust, pozwalając pozbyć się nieświeżego oddechu i zapobiegając infekcjom jamy ustnej. Olej z rumianku pospolitego zwęża naczynia krwionośne, w rezultacie obniżając ciśnienie krwi, dzięki czemu chroni serce i redukuje ryzyko rozwoju schorzeń w rodzaju miażdżycy.
Co jeszcze warto wiedzieć
Nie istnieje żadne szczególne ryzyko związane ze stosowaniem omawianych olejków, pomijając fakt, iż powinny ich unikać osoby uczulone na rumianek lub jakikolwiek inny gatunek z rodziny astrowatych. Oprócz olejku zioło stosuje się także w postaci herbaty rumiankowej, która również posiada wiele cennych właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych.
Naturalne olejki i masła w pielęgnacji skóry są bezcenne, doskonale nawilżają, łagodzą podrażnienia skóry, goją skórę, odmładzają.
Od niedawna zaczęłam się interesować olejkami naturalnymi, nie tylko eterycznymi. Właśnie poszukuję informacji na temat olejku rumiankowego.
Nie zdawałam sobie sprawy, że z rumianku robi się olejek. Będę musiała wypróbować. Koniecznie!