Olejek tymiankowy – Działanie i właściwości

0
17081
olejek tymiankowy
Olejek z tymianku posiada wiele właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych

Tymianek to kolejne zioło, wykazujące cały wachlarz właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Jednym ze sposobów jego wykorzystania jest czeszący się coraz większą popularnością olejek tymiankowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości, wynikające z jego wykorzystania.

Ziele tymianku (Thymus vulgaris) jest niezwykle chętnie używane jako przyprawa, szczególnie w kuchni francuskiej i śródziemnomorskiej. Poza tym, jest także stosowany w wielu preparatach leczniczych i kosmetykach naturalnych. Jego właściwości wynikają głównie z zawartości cennych olejków eterycznych, które są pozyskiwane z liści i kwiatów w procesie destylacji parą wodną.

Olejek tymiankowy to doskonały dodatek do innych olejków eterycznych, takich jak olejek z lawendowy, bergamotki, cytrynowy, grejpfrutowy, rozmarynowy czy sosnowy. Głównymi składnikami aktywnymi olejku są: alfa-tujony, alfa pinen, kamfen, beta-pinen, paracymen, alfa-terpinenlinalol, borneol, beta-kariofilen, tymol i karwakrol. To właśnie dzięki nim olejek tymiankowy wykazuje m.in. działanie: wykrztuśne, przeciwreumatyczne, antyseptyczne, pobudzające, bakteriobójcze, ziarnujące, rozkurczowe, moczopędne, regulujące problemy hormonalne, owadobójcze, wiatropędne, tonizująco- wzmacniające i przeciwpasożytnicze.

Olejek tymiankowy – Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Olejek tymiankowy posiada bardzo szerokie właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Poniżej przedstawiamy jedynie te najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane w codziennym życiu działanie.

 1. Antyseptyczne

Olejek tymiankowy wykazuje silne działanie antyseptyczne, pomocne w zapobieganiu powstawania infekcji ran. Tę niezwykle skuteczną właściwość posiada głównie dzięki obecności kariofilenu i kamfenu.

 1. Przeciwskurczowe

Olejek z tymianku działa w sposób rozluźniający mięśnie, dzięki czemu może być pomocny w leczeniu i zapobieganiu powstawania skurczy, które dotykają ogromnej ilości populacji. Do chorób i schorzeń, powstałych w następstwie nadmiernych skurczy możemy zaliczyć: kaszel, drgawki, ataki padaczkowe lub histeria, skurcze i bóle brzucha, a także zła praca jelit.

 1. Przeciwreumatyczne

Istnieją dwie główne przyczyny powstania reumatyzmu, czyli zapalenie stawów lub dny moczanowej. Pierwszym z nich jest niewłaściwa praca układu krążenia, a drugim zbyt wysokie stężenie toksyn, takich jak kwas moczowy we krwi. Olejek tymiankowy pozwala rozwiązać oba te problemy. Jest naturalnym diuratykiem, czyli wspomaga usuwanie toksyn wraz z moczem. Działa także pobudzająco i skutecznie stymuluje krążenie krwi. Obie te właściwości wspomagają leczenie reumatyzmu i problemów ze stawami.

 1. Bakteriobójcze

Zawarte w oleju tymiankowym kariofilen i kamfen, wraz z kilkoma innymi substancjami aktywnymi, wykazują bardzo skuteczne właściwości antybakteryjne. Doskonale hamują rozwój bakterii, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Działa on bakteriobójczo, czym powstrzymuje rozwój ognisk zapalnych w narządach. Jest szczególnie przydatny w leczeniu infekcji bakteryjnych jelita grubego, kolki nerkowej, infekcji narządów płciowych i cewki moczowej, a także górnych dróg oddechowych. Dobrze spisuje się w leczeniu zewnętrznych ran i mikro urazów.

 1.  Wzmacniające

Olejek tymiankowy skutecznie wspomaga pracę układu krążenia, pokarmowego i nerwowego. W dzisiejszych czasach, gdy problemy z sercem są szczególnie uciążliwe i powszechne, jest wprost niezastąpiony w codziennej profilaktyce. W naturalny sposób reguluje przepuszczalność naczyń krwionośnych, rozluźnia żyły i tętnice, a także zmniejsza ciśnienie krwi. Doskonale wzmacnia odporność i kondycję mięśni, w tym również mięśnia sercowego, a także skóry.

 1.  Moczopędne

Olej tymiankowy to doskonały składnik zdrowotny dla osób z problemami związanymi z nagromadzeniem się wody w organizmie, przewlekłej niewydolności nerek oraz zmagających się z nadmiernym stężeniem toksyn we krwi. Zwiększa on ilość moczu, pomagając w usuwaniu nadmiaru wody, soli i toksyn z organizmu. Dzięki temu olejek tymiankowy efektywnie pomaga w zmniejszeniu masy ciała, obniża ciśnienie krwi, a także zmniejsza poziom tłuszczu w organizmie i poprawia trawienie.

 1.  Wiatropędne

Gazy powstające w żołądku i jelitach to nie tylko brzydko pachnąca sprawa. To także szereg negatywnych działań, takich jak zaburzenia snu, problemy z apetytem, nadciśnienie, bóle brzucha, nudności, a nawet wymioty. W niektórych przypadkach nadmiar gazów jest nawet niebezpieczny dla życia. Olejek tymiankowy działa wiatropędnie i rozkurczowo, pomagając w usuwaniu gazów przez system wydalniczy oraz skutecznie powstrzymuje ich produkcję. Poprawia tym samym ogólne samopoczucie i przynosi wyraźną ulgę.

 1. Wykrztuśne

Olejek tymiankowy jest niezastąpionym środkiem wykrztuśnym. Pomaga leczyć infekcje górnych dróg oddechowych, uwalniając od przeziębienia czy kaszlu. Doskonale sprawdza się aromaterapii, również w połączeniu z innymi olejkami, takimi jak olejek różany czy olejek rozmarynowy.

 1. Pomocne w zaburzeniach gospodarki hormonalnej u kobiet

Tymianek to zioło idealne do stosowania przez kobiety. Przynosi ulgę podczas PMS, szczególnie w bólach miesiączkowych, a także nieregularnych miesiączkach i zapobiega przedwczesnej menopauzie. Przeciwdziała bólom brzucha, zmęczeniu, nudnościom, depresji, spadkowi ciśnienia krwi i wielu innych objawom w trakcie miesiączki. Dodatkowo opóźnia menopauzę, dzięki czemu kobiety czują się dłużej młodo i szczęśliwie. Wszystkie te właściwości zawdzięcza się działaniu stymulacyjnemu olejku na produkcję hormonów, szczególnie takich jak estrogen.

 1. Ziarnujące skórę

Olejek z tymianku wykazuje bardzo silne działanie redukujące blizny i przebarwienia, powstałe na skutek zranień, zabiegów i zmian zapalnych skóry, takich jak trądzik, ospa czy owrzodzenie. Świetnie wyrównuje koloryt i przyspiesza gojenie.

 1. Stymulujące

Tymianek pobudza krążenie, trawienie, reakcje nerwowe i wydzielanie hormonów. Stymulując tym samym cały metabolizm organizmu i przyśpiesza mechanizm pozbywania się szkodliwych substancji.

 1. Przeciwinfekcyjne

W przypadku przewlekłych infekcji dróg oddechowych, kiedy antybiotyki już niewiele mogą zdziałać, może warto zacząć stosować olejek tymiankowy. Jest pomocny w zwalczaniu chorób całego układu oddechowego, a jednocześnie, w przeciwieństwie do antybiotyków, nie uszkadza serca, żołądka, wątroby, czy nerek.

 1.  Regulujące ciśnienie krwi

Dla niektórych ludzi prawdziwym problemem nie jest zbyt wysokie ciśnienie, tylko zbyt niskie. Powoduje ono nadmierną senność, ospałość, zmęczenie, a nawet może prowadzić do omdleń. Olejek tymiankowy podnosi ciśnienie krwi, co może być równie ważne dla efektywnego życia i zdrowia, jak jego obniżanie.

 1.  Owadobójcze

Olejek tymiankowy swoim intensywnym i charakterystycznym aromatem skutecznie odstrasza insekty, zarówno pasożytujące na ludziach, jak i robiące inne szkody. Dzięki niemu możemy utrzymać z dala od siebie komary, pchły, wszy, pluskwy, muchy, a także owady niszczące zboże czy ubrania, takie jak różnego rodzaju chrząszcze czy mole.

 1.  Przeciwpasożytnicze

Olejek tymiankowy zabija pasożyty w jelitach, a tym samym jest naturalnym środkiem odkażającym, szczególnie przydatnym w tropikach. Dodatkowo pomaga w pozbyciu się infekcji pasożytniczych w otwartych ranach, dlatego warto go zabrać ze sobą w dalekie podróże.

Pozostałe korzyści ze stosowania olejku z tymianku

Wiele badań wskazuje, że olejek z tymianku wspomaga pamięć, działa przeciwdepresyjnie oraz zwiększa koncentrację. Te właściwości mogą być wykorzystywane podczas intensywnej nauki lub w podeszłym wieku, kiedy umysł nie pracuje już tak intensywnie.

Tymianek pomaga również w leczeniu stanów zapalnych oskrzeli i zatok. Niweluje objawy jadłowstrętu, cellulitu, egzemy oraz zapalenia skóry. Działa kojąco na ukąszenia owadów, ugryzienia zwierząt i użądlenia. Wspomaga leczenie zapalenia krtani i gardła, a także usuwa nieprzyjemny zapach potu.

Najczęstsze sposoby wykorzystania olejku tymiankowego

 • podczas płukania jamy ustnej i gardła,
 • podczas inhalacji często zaleca się zastosować 5-10 kropli olejku tymiankowego wraz z gorącą wodą,
 • podczas kąpieli poleca się wykorzystać 1-2 łyżeczki olejku wlewając go do wypełnionej do połowy wanny – zaleca się kilkunastominutową kąpiel,
 • do rozpylania w powietrzu w celu jego odświeżenia,
 • podczas masażu stosuje się wraz z olejem nośnikowym, najczęściej w ilości 3-5 kropli.

Olejek tymiankowy – Ograniczenia i przeciwwskazania

Olejek z tymianku może być drażniący dla osób wrażliwych i może wywoływać reakcje alergiczne. Nie powinno się też go stosować w przypadku nadciśnienia, a także powinny unikać go kobiety w ciąży.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Boruga O, et al. (2014). Thymus vulgaris essential oil: Chemical composition and antimicrobial activity.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4391421/

Basche E, et al. (2006). Review of thyme (thymus vulgaris). cms.herbalgram.org/herbclip/300/review44454.html?ts=1566224609&signature=d148e96a3663757ca5c8f7b83d73489f

Patole VC, et al. (2019). Thymol and eugenol loaded chitosan dental film for treatment of periodontitis.
indiandrugsonline.org/issuesarticle-details?id=OTQx

Thymol. (n.d.). cosmeticsinfo.org/ingredient/thymol

Taleb MH, et al. (2018). L. essential oil as a potential anti-acne topical nanoemulsion—in vitro and in vivo study. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6225355/

Poprzedni artykułOlejek jaśminowy i jego właściwości zdrowotne
Następny artykułOlejek z mango w ochronie zdrowia i urody
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.