Olejek z czarnuszki na włosy i skórę głowy

0
10720
olejek z czarnuszki na włosy
Olejek z czarnuszki to jeden z najlepszych produktów naturalnych do pielęgnacji włosów i skóry głowy

Olejek z czarnuszki z każdym rokiem zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Najczęściej stosuje się go wewnętrznie, w celu poprawy ogólnej odporności organizmu. Niemniej jednak poleca się go wykorzystywać w rozmaitych zabiegach pielęgnacyjnych. Wiele źródeł wskazuje, że stosując olejek z czarnuszki na włosy można osiągać wspaniałe rezultaty, w zakresie ich zdrowego i pięknego wyglądu. W jaki sposób olej z nasion czarnuszki poprawia zdrowie skóry głowy i zmniejsza wypadanie włosów? Polecamy artykuł!

Odpowiedni wygląd i kondycja włosów jest w znacznej części zależna od sposobów ich pielęgnacji. Wszyscy dobrze wiedzą, co może się stać, kiedy włosy mają „zły dzień”. Niezależnie od obecnego ich kondycji, częste zabiegi stylizacyjne mogą uszkodzić włosy i pozbawić je naturalnego wyglądu. Jednym z naturalnych i skutecznych sposobów na ich ochronę i regenerację może okazać się olejek z czarnuszki.

Codzienna pielęgnacja włosów i skóry głowy

Wielu ludzi regularnie wykorzystuje rozmaite urządzenia przeznaczone do stylizacji włosów na ciepło. Chodzi tu głównie o suszarki, lokówki czy prostownice. Ich działanie może jednak istotnie przyczyniać się do poważnych problemów z włosami i skóra głowy. Na przykład prostowanie włosów sprzyja wysuszaniu i niszczeniu ich powierzchni. Przez takie zabiegi mogą stać się one znacznie bardziej łamliwe i utracić swój naturalny blask.

Jeśli chodzi o utrzymanie włosów w zdrowiu, warto również pamiętać, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Nie warto również sięgać po wszystkie dostępne produkty drogeryjne. Istnieją bowiem rozwiązania, które są znacznie bardziej bezpieczne i równie skuteczne. Właśnie z tego powodu często poleca się stosować olejek z czarnuszki na włosy i skórę głowy.

Warto zatem przejść na naturalne środki, które pozwolą na zachowanie włosów w dobrej kondycji. Nawet jeśli lubisz mieć proste włosy i chcesz je prostować codziennie, to jednak nie warto tego zabiegu tak często powtarzać.

Poniżej omówimy, w jaki sposób wykorzystywać naturalny olejek z nasion czarnuszki, który pomoże w regeneracji włosów i utrzymaniu ich w zdrowej kondycji. Nasiona czarnuszki mogą przyczynić się do ich zdrowego włosów, regeneracji skóry głowy, a także utrzymania zdrowia dla całego ciała.

Dlaczego warto stosować olejek z czarnuszki na włosy?

Olejek z nasion czarnuszki ma tę zaletę, że wnika głęboko w cebulki włosów, przez co może łagodzić podrażnienia skóry głowy i skuteczniej oddziaływać na wzrost owłosienia. Należy jednak pamiętać, że musi upłynąć kilka tygodni, zanim zobaczymy pierwsze widoczne efekty jego działania. Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów naturalnych, tak i olejek z czarnuszki na włosy powinien być stosowany regularnie, przez przynajmniej kilka tygodni.

Liczne badania przeprowadzone na oleju z nasion czarnuszki wykazały, że jest to jeden z najskuteczniejszych naturalnych produktów przeciw wypadaniu włosów. Swoją skuteczność zawdzięcza przede wszystkim związkowi o nazwie thymoquinone. Ten wyjątkowy dar natury zapewnić może jednak znacznie więcej korzyści zdrowotnych, z których wiele zapewne pozostaje jeszcze nieodkrytych. Historia pokazuje nam jednak, że olejek z czarnuszki był niezwykle docenianym produktem już w starożytności, kiedy stosowano go na najróżniejsze dolegliwości.

Czarnuszka to nie tylko naturalne zioło, ale także produkt, z którego tłoczony jest wspaniały olej. Olejek z nasion czarnuszki dostarcza wszystkiego, co jest niezbędne i czego oczekuje się po naturalnych środkach, a do tego wykazuje niezwykle wszechstronne możliwości. My jednak skupiamy się w tym artykule jak wykorzystać olejek z czarnuszki na włosy i skórę głowy.

Zobacz także: Olejek makadamia na włosy – Właściwości i zastosowania

Olejek z czarnuszki na problemy skóry głowy

Na skórze głowy mogą występować różne dolegliwości, które wcale nie muszą być wynikiem naszych zaniedbań. W przypadku gdy się ona intensywnie łuszczy, swędzi, jest podrażniona i tłusta, może prowadzić do wystąpienia znacznie poważniejszych dolegliwości.

Badania wykazały, że wykorzystanie kilku kropli oleju z nasion czarnuszki do codziennej pielęgnacji skóry głowy znacznie poprawia jej stan zdrowia. Z kolei inne badania pokazują, że stosowany olejek z czarnuszki na skórę głowy doskonale reguluje produkcję sebum. Przede wszystkim jednak pozwala skutecznie łagodzić swędzenie i różnego rodzaju podrażnienia, przyczyniając się do lepszego wzrostu włosów.

W pielęgnacji głowy niezwykle ważne jest właściwe mycie włosów, a także znalezienie odpowiedniego do tego produktu. W przeciwnym wypadku, w zależności od tekstury i grubości włosów, można przyczynić się do wysuszenia włosów i skóry głowy. Upewnij się zatem, czy wybrałeś odpowiedni szampon. Do tego warto rozważyć dodanie do niego kilku kropli olejku z nasion czarnuszki. Dzięki temu zapewnisz swoim włosom odpowiednie nawilżenie i utrzymanie lepszej ochrony. Metoda ta przyda się zwłaszcza tym, którzy mają szczególnie suche włosy.

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Spróbuj dodać kilka kropli olejku z nasion czarnuszki do szamponu, którego używasz. Stosuj taką mieszankę przez tydzień i przekonaj się, jak to działa.

W ciągu ostatnich 50 lat przeprowadzono ponad 458 różnych badań naukowych na temat właściwości nasion czarnuszki. Wszystkie one wykazały najróżniejsze działania zdrowotne i pielęgnacyjne tego naturalnego produktu. Badania te pokazały jak wiele różnorodnych zastosowań ma czarnuszka. W ramach tych badań dokładnie sprawdzone zostało działanie oleju z nasion czarnuszki na łysienie i wypadanie włosów.

Wnioski wyciągnięte z tych badań pokazują, że olej z nasion czarnuszki jest najskuteczniejszym naturalnym produktem działającym na łysienie oraz wypadanie włosów. W nasionach czarnuszki znajdziemy ponad sto różnych składników odżywczych i witamin, które wzbogacają skórę głowy i włosy. Nie wspominając już, że wszystko to ma również wiele korzyści dla całego organizmu.

Włosy zawierają białka, węglowodany, a także tłuszcze oraz wodę. Dlatego też prawidłowe odżywiania oraz stosowanie olejku z nasion czarnuszki może przyczynić się do prawidłowego wzrostu włosów i zatrzymania ich wypadania. Wystarczy tylko stosować olejek z nasion czarnuszki regularnie, czyli codziennie.

Ponieważ włosy zawierają wiele składników odżywczych, to logiczne, że trzeba im ich dostarczyć, by znów były zdrowe. Codziennie tracimy około stu włosów.

Olejek z czarnuszki na zdrowy porost włosów

Olej z nasion czarnuszki może zapewnić wiele korzyści w zakresie polepszenia porostu włosów. Wyniki badań mówią same za siebie. Zapewne trudno jest samodzielnie zdobyć te opinie, dlatego zdecydowaliśmy się je tutaj zebrać i przedstawić. Oto kilka wskazówek w tym zakresie:

Stosowanie przeciw wypadaniu włosów

Do przeprowadzenia tego rodzaju domowego zabiegu wystarczy wylać na dłonie 1-2 łyżeczki olejku z nasion czarnuszki, a następnie nieco go rozetrzeć w dłoniach. Rozsmarowanym na dłoniach olejkiem trzeba dokładnie masować skórę głowy oraz włosy, na całej ich długości. Warto jednak skupić się zwłaszcza na obszarach objętych łysieniem. Czynność ta powinna być powtarzana codziennie, by zobaczyć maksymalne efekty terapii.

Zobacz także: Olej rycynowy na włosy – Jak i kiedy stosować

Zastosowanie na porost włosów i zarostu

Jeśli masz cienkie włosy i rzadki zarost, olejek z nasion czarnuszki będzie dobrym rozwiązaniem. Wystarczy zaaplikować na dłonie kilka kropli oleju z nasion czarnuszki, potrzeć dłonie, a następnie wmasować w skórę głowy i brodę. Upewnij się, że wmasowałeś aż po korzenie włosów. Działanie oleju z nasion czarnuszki na wypadanie włosów jest tak silne, że wielu ludzi stosuje go wyłącznie dla tej korzyści.

Zapobieganie przedwczesnemu siwieniu

Siwiejące włosy to zmora większości ludzi w średnim wieku. W celu zapobieżenia szybkiego ich postępu warto wymieszać równe części oliwy z oliwek i oleju z nasion czarnuszki w ilości ok. 1-2 łyżek. Następnie palcami wmasować mieszankę w skórę głowy. Po upływie około godziny można mieszankę usunąć za pomocą ciepłej wody. Zabieg tego rodzaju trzeba jednak wykonywać bardzo regularnie.

Jak stosować olejek z czarnuszki na włosy?

1. Zastosuj 1-2 krople oleju z nasion czarnuszki bezpośrednio na łysiejące miejsca. Produkt należy pozostawić na skórze głowy przez co najmniej pół godziny. Najlepiej jednak pozostawić go na głowie przez cały dzień.

2. Wymieszaj olej z czarnuszki ze zmielonymi nasionami, a następnie wmasować w łysiejące miejsca na skórze głowy. Pozostawić mieszankę przez co najmniej 45 minut.

3. Wymieszać olejek z czarnuszki, ocet jabłkowy i pokruszone nasiona czarnuszki. Upewnij się, że wszystko razem dobrze się połączyło. Wmasuj mieszankę w łysiejące miejsca na skórze głowy i pozostaw na co najmniej 45 minut. Czynność ta powinna być powtarzana 3 razy w tygodniu.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Ahmad A, et al. (2013). A review on therapeutic potential of Nigella sativa: A miracle herb [Abstract]. DOI: 10.1016/S2221-1691(13)60075-1

Algabre SHM, et al. (2015). Dermatological effects of Nigella sativa. DOI: 10.1016/j.jdds.2015.04.002

Alsamarai AM , et al. (2014). Evaluation of topical black seed oil in the treatment of allergic rhinitis [Abstract]. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23855426

Bamosa AO , et al. (2010). Effect of Nigella sativa seeds on the glycemic control of patients with type 2 diabetes mellitus [Abstract]. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21675032

Boskabady MH, et al. (2008). The possible prophylactic effect of Nigella sativa seed extract in asthmatic patients [Abstract]. DOI: 10.1111/j.1472-8206.2007.00509.x

Cherkaoui-Tangi K, et al. (2016). Vasorelaxant effect of essential oil isolated from Nigella sativa L. seeds in rat aorta: Proposed mechanism. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26826822

Dehkordi FR, et al. (2008). Antihypertensive effect of Nigella sativa seed extract in patients with mild hypertension [Abstract]. DOI: 10.1111/j.1472-8206.2008.00607.x

Dulal SR, et al. (2014). Formulation and finding out the efficacy of the herbal hair oil over simple coconut oil (purified) – a formulation and clinical study in Bangladesh. DOI: 10.13040/IJPSR.0975-8232.5(5).1801-05

Heshmati J, et al. (2015). Effects of black seed (Nigella sativa) on metabolic parameters in diabetes mellitus: A systematic review [Abstract]. DOI: 10.1016/j.ctim.2015.01.013

Kheirouri S, et al. (2016). Immunomodulatory effect of Nigella sativa oil on T lymphocytes in patients with rheumatoid arthritis [Abstract]. DOI: 10.3109/08820139.2016.1153649

Koshak A, et al. (2017). Nigella sativa supplementation improves asthma control and biomarkers: A randomized, double‐blind, placebo‐controlled trial [Abstract]. DOI: 10.1002/ptr.5761

Mahdavi R, et al. (2015). Effects of Nigella sativa oil with a low-calorie diet on cardiometabolic risk factors in obese women: A randomized controlled clinical trial [Abstract]. DOI:
10.1039/C5FO00316D

Muhammud A, et al. (2014). The effectiveness of coconut oil mixed with herbs to promote hair growth.
academia.edu/6773244/27-30-Article_The_Effectiveness_of_Coconut_Oil_Mixed_With_Herbs_To_Promote_Hair_Growth

Nigella sativa. (2014). mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/nigella-sativa

Nikakhlagh S, et al. (2011). Herbal treatment of allergic rhinitis: The use of Nigella sativa [Abstract]. DOI: 10.1016/j.amjoto.2010.07.019

Paarakh P. (2010). Nigella sativa Linn. – a comprehensive review. nopr.niscair.res.in/bitstream/123456789/10825/1/IJNPR%201(4)%20409-429.pdf

Rossi A, et al. (2013). Evaluation of a therapeutic alternative for telogen efluvium: A pilot study. DOI:
10.4236/jcdsa.2013.33A1002

Sudhir SP, et al. (2016). Nigella sativa seed, a novel beauty care ingredient: A review. DOI: 10.13040/IJPSR.0975-8232.7(8).3185-96

Poprzedni artykułHerbata matcha – Właściwości i zastosowania
Następny artykułOlej rycynowy na rzęsy – Porady i wskazówki
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.