Olejek z drzewa herbacianego na łupież

0
10508
olejek z drzewa herbacianego na łupież
Łupież można zwalczać naturalnymi metodami, m.in. za pomocą olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego wytwarzany jest z surowca roślinnego, pochodzącego z australijskiej rośliny o nazwie Melaleuca alternifolia. Wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych, przede wszystkim przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Stosowany jest do naturalnego rozwiązywania wielu problemów, m.in. takich jak wszawica, gojenie drobnych ran i kontrolowanie łupieżu. W niniejszym artykule wskazujemy w jaki sposób i dlaczego warto stosować olejek z drzewa herbacianego na łupież.

Olejek z drzewa herbacianego jest dostępny w sprzedaży w różnych stężeniach, także jako silny lotny olejek eteryczny. Przed zastosowaniem zawsze powinien być mieszany z olejem bazowym i stosowany tylko miejscowo. Jest także składnikiem wielu produktów pielęgnacyjnych, takich jak olej do masażu, szampon i żel pod prysznic. Jego wyrazisty aromat, podobny nieco do kamfory, jest dla niektórych osób bardzo relaksujący.

Łupież jest problemem dermatologicznym skóry głowy, cechującym się powstawaniem suchych i białych płatków martwej skóry. Czasami towarzyszy mu uciążliwe swędzenie i potrzeba drapania. Łupież ma kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn, z których najczęstsze to:

Stosując olejek z drzewa herbacianego na łupież można skutecznie zwalczać większość typowych przyczyn powstawania łupieżu. Można go stosować na wiele różnych sposobów, zapewniając sobie działanie jego cennych właściwości nawilżających i przeciwgrzybiczych.

Spis treści

Dlaczego warto stosować olejek z drzewa herbacianego na łupież?

Olejek z drzewa herbacianego początkowo stosowany był jedynie przez odciętych od reszty świata australijskich aborygenów. Dopiero w czasach nowożytnych, kiedy kontynent ten został odkryty przez Anglików, z czasem poznano się na jego właściwościach i doceniono go także w Europie, a następnie w pozostałych zakątkach naszego globu. W porównaniu do wielu innych olejków i naturalnych składników leczniczych ma on względnie krótką historię, chociaż współczesne badania zdołały już potwierdzić jego przydatność przynajmniej w kilku kluczowych zakresach.

Zapobieganie rozwojowi drożdżaków na skórze głowy

Drożdżaki to odmiana grzybów, które w naturalny sposób żyją na skórze głowy. Zazwyczaj ich rozwój jest kontrolowany przez naturalne mechanizmy obronne organizmu. Zdarza się jednak, że mogą znacznie przerastać poza bezpieczny limit i powodować przykre dolegliwości. Często spowodowane jest to złymi nawykami higienicznymi, takimi jak rzadkie stosowanie szamponu, lub może być wynikiem jakiegoś schorzenia. W efekcie nadmiernego rozwoju drożdżaków może wystąpić łupież.

Jedno z badań wykazało, że szampon z 5%-ową zawartością olejku z drzewa herbacianego skutecznie skutecznie zmniejszał łupież wywołany przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia, dawniej znane jako Pityrosporum ovale. Uczestnicy badania używali szamponu z olejkiem z drzewa herbacianego lub placebo przez jeden miesiąc. Na tej podstawie stwierdzono, że olejek ten zmniejszył nasilenie łupieżu o 41%.

Zmniejszanie uczucia swędzenia i innych objawów łupieżu

Stosując olejek z drzewa herbacianego na łupież można pomóc zmniejszyć swędzenie, tłustość i niektóre zmiany chorobowe, związane z tą dolegliwością. W 2006 roku przeprowadzono badanie, w którym stwierdzono, że szampon z 5%-owym olejkiem z drzewa herbacianego zapewnił pozytywne skutki działania w porównaniu do grupy placebo. Powodował przede wszystkim stopniowe ustępowanie uczucia swędzenia i suchości skóry głowy.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na łupież?

Istnieje wiele różnych sposobów na zastosowanie olejku z drzewa herbacianego w leczeniu łupieżu. Obejmują one jednak przede wszystkim:

  • Zakup i stosowanie szamponu z 5%-ową zawartością olejku z drzewa herbacianego.
  • Dodanie 5 do 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego do stosowanego szamponu i dokładne jego wymieszanie. Szampon należy delikatnie wmasowywać w skórę głowy i dokładnie spłukiwać.
  • Samodzielne wykonanie szamponu z olejkiem z drzewa herbacianego. W tym przepisie oprócz olejku z drzewa herbacianego stosuje się oliwę z oliwek, olej z witaminą E, mleko kokosowe, wodę filtrowaną i sodę oczyszczoną. Wszystkie składniki należy dokładnie połączyć i stosować przy każdym myciu głowy.

Ewentualne skutki uboczne i ryzyko stosowania

  • Według niektórych źródeł olejek z drzewa herbacianego może być silnie toksyczny w przypadku połknięcia i nie należy go stosować w jamie ustnej ani w jej pobliżu. Prawdopodobnie jednak dotyczy to większych ilości.
  • Zaleca się, aby unikać dostania się olejku z drzewa herbacianego do oczu, gdy używa się go na skórze głowy. Jeśli do tego dojdzie, natychmiast należy dokładnie przepłukać oczy ciepłą wodą i skontaktować się z lekarzem, jeśli staną się one przez dłuższy czas podrażnione lub zaczerwienione.
  • Olejek z drzewa herbacianego nie powinien być stosowany w czystej postaci bezpośrednio na skórę lub skórę głowy, ponieważ może powodować podrażnienie lub swędzenie.
  • Australijskie badanie wykazało, że względnie niewielki procent ludzi ma alergię na olejek z drzewa herbacianego. Dlatego właśnie przed jego rozpoczęciem stosowania należy wykonać test alergiczny. Badania pokazują, że ok. 1,4% ludzi nie toleruje tego rodzaju olejku.

Kiedy iść do lekarza?

Łupież zwykle nie jest poważnym problemem medycznym, chociaż może maskować pierwotną jego przyczynę, która ma podobne objawy. Zaleca się wizytę u lekarza jeśli:

  • łupież nie reaguje na rozwiązania dostępne bez recepty, takie jak stosowanie szamponu przeciwłupieżowego,
  • skóra głowy swędzi w niekontrolowany sposób i utrudnia codzienne czynności,
  • skóra głowy jest spuchnięta, czerwona lub tworzą się otwarte rany.

Na koniec

Łupież jest częstym problemem estetycznym, który zazwyczaj nie jest poważny z medycznego punktu widzenia. Olejek z drzewa herbacianego może skutecznie zmniejszać objawy łupieżu, szczególnie jeśli jest on spowodowany nadmiarem grzybów drożdżopodobnych, zwanych malassezia. Nigdy jednak nie powinien być stosowany w czystej postaci i przed użyciem należy go przetestować na małym obszarze skóry.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Karthika NS, et al. (2012). In-vitro evaluation of herbal and chemical agents in the management of dandruff. jmbronline.com/index.php/JMBR/article/view/216

Larson D, et al. (2012). Tea tree oil. DOI: 10.1097/DER.0b013e31823e202d

Mayo Clinic Staff. (2016). Dandruff. mayoclinic.org/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850

Overstreet N. (2015). DIY tea tree oil shampoo. onegreenplanet.org/lifestyle/diy-tea-tree-oil-shampoo/

Rutherford T, et al. Allergy to tea tree oil: Retrospective review of 41 cases with positive patch tests over 4.5 years. (2007). DOI: 10.1111/j.1440-0960.2007.00341.x

Satchell AC, et al. (2002). Treatment of dandruff with 5% tea tree oil shampoo. DOI: 10.1067/mjd.2002.122734

Tea tree oil. (n.d.). poison.org/articles/2010-dec/tea-tree-oil

Weseler A, et al. Antifungal effect of Australian tea tree oil on Malassezia pachydermatis isolated from canines suffering from cutaneous skin disease. (2002). DOI: 10.1024/0036-7281.144.5.215

Poprzedni artykułOlej rycynowy na brodę – Jak i kiedy stosować
Następny artykułHerbata z oregano – Właściwości i zastosowania
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.