Olejek z drzewa herbacianego na trądzik

0
13734
olejek z drzewa herbacianego na trądzik
Stosowanie olejku herbacianego pozwala zapobiegać i redukować zmiany trądzikowe skóry

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje naturalny i skuteczny lek na trądzik? Dostępne na rynku produkty do pielęgnacji skóry zazwyczaj zawierają ostre chemikalia, dlatego stale rośnie zainteresowanie domowymi środkami i sposobami radzenia sobie z tym problemem. Niewątpliwe, jedną z najpoważniejszych propozycji będzie olejek z drzewa herbacianego na trądzik, którego skuteczność docenia się od wielu już lat.

Przede wszystkim olejek z drzewa herbacianego posiada niesamowite właściwości lecznicze. Pomaga leczyć trądzik i może nawet zapobiegać jego wystąpieniu w dłuższej perspektywie czasowej. Olejek wytwarzany jest z surowca drzewnego, pochodzącego z Australii. Jego potencjał leczniczy przy rozmaitych dolegliwościach skórnych sprawiła, że ​​stał się bardzo popularnym dodatkiem do pielęgnacyjnych kremów, płynów do twarzy i balsamów. Coraz częściej również stosuje się olejek z drzewa herbacianego na trądzik, często łącząc go z innymi olejkami i ekstraktami roślinnymi.

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik i nie tylko

Trądzik jest powszechnie występującym problemem skórnym, który najczęściej powstaje w wyniku zatykania porów z powodów nadmiernej produkcji sebum. Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji na temat metod, w których można wykorzystać olej z drzewa herbacianego do leczenia trądziku, spójrzmy szybko na liczne korzyści, jakie zaoferować  nam może ten wspaniały olejek eteryczny w zakresie pielęgnacji skóry i wspomagania leczenia dermatologicznego.

Nazywany również olejem melaleuca, olejek z drzewa herbacianego jest substancją oleistą o bladożółtej barwie. Stanowi ekstrakt z liści rośliny o botanicznej nazwie Melaleuca alternifolia. Przede wszystkim wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe, a także może być stosowany na wiele różnych sposobów, także w zakresie leczenia dolegliwości dermatologicznych.

  • Olejek z drzewa herbacianego jest doskonałym domowym środkiem na tzw. stopę sportowca, czyli infekcję, która objawia się na skórze stóp i powoduje swędzenie, pęcherze i stany zapalne. Uważa się, że bardzo pomocne w leczeniu tej dolegliwości może być mieszanka oliwy z oliwek z olejem z drzewa herbacianego i regularne je stosowanie na zainfekowanych obszarach skóry.
  • Istnieje wiele dowodów na to, że olejek z drzewa herbacianego wykazuje silne właściwości antyseptyczne i może być stosowany w leczeniu skaleczeń, oparzeń oraz podobnych ran. Ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe może skutecznie pomagać w zmniejszeniu prawdopodobieństwa rozwoju infekcji.
  • Stosowanie jednej lub dwóch kropli olejku z drzewa herbacianego na dotkniętych obszarach może zmniejszyć odciski i brodawki. W przypadku skóry wrażliwej zaleca się stosowanie rozcieńczonej wersji oleju. Najlepszymi olejami bazowymi do jego mieszania jest olej kokosowy i oliwa z oliwek.
  • Bardzo często ukąszenia owadów powodują uciążliwe swędzenie, a nawet ból. Miejscowe zastosowanie olejku z drzewa herbacianego przynieść natychmiastowe ukojenie i ulgę.
  • Dodanie kilku kropli olejku z drzewa herbacianego do kąpieli może pomóc pozbyć się alergii skórnych. Ten wspaniały preparat naturalny zabija bakterie i grzyby odpowiedzialne za alergie.

[Przeczytaj: Olejek z drzewa herbacianego – Właściwości i zastosowanie]

Ponadto, jak już zaznaczono w tytule, olejek z drzewa herbacianego daje również wspaniałe rezultaty w leczeniu uciążliwego trądziku.

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik i skutki jego działania

olejek z drzewa herbacianegoOlejek z drzewa herbacianego może zapewniać doskonałą pielęgnację skóry, szczególnie w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. Stanowi naturalną alternatywę dla farmakologicznego leczenia trądziku. Nie dotyczy to oczywiści ciężkich przypadków zmian trądzikowych, powodowanych niewłaściwą gospodarką hormonalną organizmu.

Różne badania wykazały, że olej z drzewa herbacianego na trądzik jest tak samo skuteczny jak komercyjnie stosowany nadtlenek benzoilu. Dzięki temu, może być on z powodzeniem stosowany przy wielu tego typu dolegliwościach.

  • Stosowany olejek z drzewa herbacianego na trądzik zawiera cenne związki aktywne, o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwdrobnoustrojowych, które działają skutecznie przeciwko bakteriom wywołującym zmiany dermatologiczne.
  • Eteryczny olejek herbaciany może wnikać głęboko w skórę i pomagać w odblokowywaniu gruczołów łojowych i porów skóry, jednocześnie je dezynfekując i redukując trądzik.
  • Olejek ten działa również jako naturalny rozpuszczalnik, dzięki czemu łatwo usuwa brud i tłuszcz , a także chroni skórę przed stresem oksydacyjnym.
  • Dodanie kilku kropli olejku z drzewa herbacianego do kąpieli pomaga pozbyć się trądziku na klatce piersiowej lub innych częściach ciała.

Podsumowując, olejek z drzewa herbacianego wykazuje naturalne właściwości, które pozwalają na zapobieganie i leczenie trądziku:

  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwgrzybiczne,
  • przeciwwirusowe,
  • antyseptyczne,
  • oczyszczające.

Gdy poznaliśmy, dlaczego olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najlepszych sposobów na wyleczenie trądziku, możemy przedstawić kilka popularnych metod na jego wykorzystanie.

Domowe metody walki z trądzikiem przy zastosowaniu olejku z drzewa herbacianego

Na wstępie warto zauważyć, że istnieje wiele przepisów na zastosowanie olejku herbacianego w domowych zabiegach przeciwtrądzikowych. Ich skuteczność zależeć jednak będzie od wielu czynników, dlatego nie da się wskazać konkretnych rozwiązań dla każdego z osobna, bez wstępnej diagnozy lekarskiej. Kluczowe jest ustalenie przyczyn powstawania zmian dermatologicznych oraz ich charakterystyka. Jeśli jednak nie istnieją przeciwwskazania medyczne, warto poszukiwać własnych rozwiązań. Właśnie dlatego poniżej proponujemy kilka z nich.

 

  1. Czysty olejek z drzewa herbacianego na trądzik

olejek herbaciany na trądzikCzego potrzebujemy:

  • ½ szklanki wody,
  • 3-4 krople olejku z drzewa herbacianego,
  • wacik kosmetyczny.

Wykonanie:

  1. Dodaj olejek herbaciany do wody i dobrze wymieszaj.
  2. Namocz wacikiem i nałóż na dotknięty trądzikiem obszar skóry lub całą twarz.
  3. Pozostaw na 20-25 minut, a gdy wyschnie, nałóż krem ​​nawilżający. Preparatu nie trzeba zmywać.

Możesz także zaaplikować olejek z drzewa herbacianego na wacik i delikatnie nanieść go na trądzik, pryszcze lub plamy. Pozostaw go na kilka godzin lub na noc, aby zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk. Wcześniej upewnij się czy olejek nie powoduje podrażnień lub alergii.

Jak często stosować: Zabieg można stosować nawet 2 razy dziennie, aby uzyskać szybkie i skuteczne efekty.

Jak działa: Przeciwdrobnoustrojowe i oczyszczające pory właściwości olejku pozwalają zmniejszać obecne wypryski trądziku, a także je osuszać i zapobiegać pojawianiu się ich w przyszłości.

Uwagi: Jeśli odczuwasz lekkie uczucie kłucia, nie martw się. Jest to absolutnie normalne, ponieważ olejek z drzewa herbacianego jest silnie stężonym olejem. Możesz również zmienić krople oleju, którego używasz w zależności od rodzaju skóry. Jeśli masz wrażliwą skórę, zachowaj proporcję 95% wody i 5% olejku. W przypadku normalnej skóry użyj mniej więcej 90% wody i 10% olejku.

 

  1. Olejek herbaciany z olejkiem lawendowym

olejek lawendowyCzego potrzebujemy:

Wykonanie:

  1. W małej butelce wymieszaj wszystkie oleje i dobrze wstrząśnij.
  2. Użyj kilku kropli tej mieszanki na problematycznym obszarze skóry, dokładnie je przemywając.
  3. Najlepiej mieszankę olejków zastosować na noc.

Jak często stosować: Powtarzaj zabieg co noc. Możesz również zastosować go rano, jeśli planujesz pozostać w pomieszczeniu.

Jak działa: Olejek lawendowy w połączeniu z olejem z drzewa herbacianego łagodzi infekcję i trądzik. Wykazuje również właściwości antybakteryjne, takie jak olejek z drzewa herbacianego. Ponadto olejek lawendowy dodatkowo łagodzi skórę i zmniejsza stan zapalny w miejscu wyprysków.

 

  1. Olej kokosowy lub migdałowy z olejkiem z drzewa herbacianego

Czego potrzebujemy:

  • 1 łyżeczka oleju kokosowego lub oleju migdałowego,
  • 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego.

Wykonanie:

  1. Wymieszaj olejek herbaciany z jednym z olejów nośnych.
  2. Zastosuj tę mieszankę bezpośrednio na zainfekowanym obszarze i pozostaw ją na kilka godzin.
  3. Umyć letnią wodą i nałożyć krem ​​nawilżający.

Jak często stosować: Zabieg wykonuj dwa razy dziennie, aż trądzik zniknie.

Jak działa: Olej kokosowy i olejek migdałowy zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspaniale odżywiają i nawilżają skórę. Ponadto, równoważą nadmiar sebum, który wytwarza skóra, jednocześnie zatykając pory.

 

  1. Ocet jabłkowy i olejek z drzewa herbacianego na trądzik

ocet jabłkowy

Czego potrzebujemy:

  • 1 łyżeczka octu jabłkowego,
  • 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego,
  • Wacik.

Wykonanie:

  1. Wymieszaj składniki i nałóż mieszaninę na obszar dotknięty trądzikiem za pomocą wacika.
  2. Pozostawić na 5-7 minut, a następnie spłucz letnią wodą.

Jak często stosować: Zabieg najlepiej stosować raz dziennie. Po ustąpieniu trądziku domowy preparat warto stosować raz na 3-4 dni.

Jak działa: Ocet jabłkowy zawiera kwas jabłkowy, który złuszcza skórę, a także neutralizuje zmienne pH skóry, które prowadzi do nadprodukcji sebum.

Uwagi: Tak przygotowany preparat może lekko podrażniać skórę. Jeśli Twoja skóra jest zbyt wrażliwa na uczucie pieczenia, rozcieńcz ocet taką samą ilością wody. Na jedną łyżeczkę octu dodaj łyżeczkę wody, a następnie olejek z drzewa herbacianego na trądzik.

 

  1. Aloe vera i olejek z drzewa herbacianego

Czego potrzebujemy:
  • 1-2 łyżeczki świeżego żelu Aloe Vera,
  • 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego,
  • Wacik.
Wykonanie:
  1. Wymieszać żel Aloe vera z olejem herbacianym.
  2. Za pomocą bawełnianego wacika nanieść tę mieszaninę na obszar dotknięty trądzikiem.
  3. Zaczekać, aż wyschnie i się wchłonie. Po wyschnięciu umyć twarz letnią wodą.
  4. Zastosować dobry krem ​​nawilżający.

Preparat można po wyschnięciu pozostawić na noc.

Jak często stosować: Powtarzaj zabieg codziennie, aby złagodzić objawy trądziku.
Jak działa: Aloe vera doskonale odświeża i odmładza skórę, dzięki zawartym w nim antyoksydantom, związkom przeciwzapalnym, a także właściwościom leczniczym.
Uwagi: Jeśli skóra jest zbyt wrażliwa lub wysycha po nałożeniu nierozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego, najlepiej jest go wymieszać z miąższem aloesowym.

 

  1. Soda oczyszczona i olej z drzewa herbacianego na trądzik

soda oczyszczonaCzego potrzebujemy:

  • 1 łyżka sody oczyszczonej,
  • 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego,
  • woda.

Wykonanie:

  1. Dodaj tyle wody do sody oczyszczonej, aby uzyskać pastę.
  2. Dodaj do tego olej z drzewa herbacianego i całość dobrze wymieszaj.
  3. Zastosuj tę pastę na dotkniętym trądzikiem obszarze i delikatnie masuj.
  4. Pozostaw preparat na twarzy na 2-3 minuty, a następnie zmyj.

Jak często stosować: Używaj domowego peelingu 2 razy w tygodniu.

Jak działa: Soda oczyszczona równoważy pH skóry, co pomaga regulować naturalną produkcję sebum. Złuszcza również skórę, usuwając nagromadzone martwe komórki skóry i brud.

 

  1. Sok z cytryny i olejek z drzewa herbacianego na trądzik

świeży sok z cytrynyCzego potrzebujemy:

  • 1-2 łyżeczki soku z cytryny,
  • 4-5 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Wykonanie:

  1. Zastosuj mieszaninę oleju i soku z cytryny na dotkniętym obszarze.
  2. Pozostaw na 15 minut.
  3. Spłucz twarz letnią wodą, a następnie zimną.

Jak często stosować: Powtarzaj zabieg 2 razy w tygodniu.

Jak działa: Sok z cytryny zawiera kwasy, które wykazują działanie bakteriobójcze na bakterie wywołujące trądzik. Sok cytrynowy jest również dobrym środkiem ściągającym.

Uwagi: Nie używaj tego środka, jeśli masz wrażliwą skórę.

 

Możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest dla większości ludzi ogólnie bezpieczny, ale czasami może powodować podrażnienie skóry i obrzęk. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią powinny unikać jego stosowania, ponieważ może on wpływać na siłę skurczów. Stwierdzono również, że w niektórych przypadkach powoduje reakcje alergiczne. Dlatego zaleca się, aby osoby o znanej sobie alergii lub nadwrażliwości na olejek z drzewa herbacianego unikały jego stosowania.

Zawsze lepiej jest stosować rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego, szczególnie gdy posiadasz skórę wrażliwą. W przeciwnym razie, mogą wystąpić podrażnienia lub zaczerwienienia. Należy również unikać przyjmowania doustnie oleju z drzewa herbacianego, ponieważ może on niekorzystnie wpływać na układ nerwowy. Należy również pamiętać, że polecany olejek z drzewa herbacianego na trądzik, chociaż wykazuje cenne właściwości lecznicze, zawiera również pewne toksyny. Mogą być one szczególnie szkodliwe, gdy są przyjmowane wewnętrznie. Dlatego powinien być stosowany ostrożnie, jedynie do użytku zewnętrznego.

Jak widać, stosowanie olejku herbacianego na trądzik daje sporo możliwości przeprowadzenia domowych zabiegów.  Może być on niezwykle skuteczny, jednak nie należy się spodziewać spektakularnych i natychmiastowych efektów. Podobnie jak w przypadku wielu zabiegów naturalnych, tak tutaj trzeba wykazać się pewną systematycznością i cierpliwością. Jednak olejek z drzewa herbacianego na trądzik to dobra alternatywna lub uzupełnienie wielu terapii farmakologicznych czy kosmetycznych. Niewątpliwe warto skorzystać z tego, co daje nam matka natura.

Poprzedni artykułOrkisz i mąka orkiszowa – Właściwości, skład i cena
Następny artykułPrzepis na zdrowe pesto z jarmużu
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.