W niektórych miejscach na świecie od niepamiętnych czasów dość powszechnie stosuje się olejek z drzewa herbacianego na włosy i skórę głowy. Uznawany jest on za jeden z najskuteczniejszych i tanich sposobów naturalnego radzenia sobie z wieloma problemami dermatologicznymi. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze jego właściwości i sposoby wykorzystania.
Zapewne większość ludzi na świecie chciałby mieć gęste i zdrowe włosy. Jednak ze względu na intensywny tryb życia, zanieczyszczenia otoczenia, chemiczne kosmetyki pielęgnacyjne, itp., coraz trudniej jest o och utrzymanie w zdrowej kondycji. Coraz więcej osób cierpi z powodu wypadania włosów, problemów z łupieżem, przedwczesnego siwienia, a także nadmiernej suchości, łamliwości i rozdwajania się włosów. Na szczęście, liczba osób zainteresowanych naturalnymi metodami pielęgnacji zdrowia i urody, stale rośnie. Jednym z rozwiązań będzie zapewne olejek z drzewa herbacianego na włosy i skórę głowy, posiadający ogromny potencjał leczniczy, regeneracyjny i ochronny.
Czasami musimy pogodzić się z faktem, że nie ma wspaniałego antidotum, by całkowicie zapobiec wypadaniu włosów, zwłaszcza gdy ma ono podłoże genetyczne. Można jednak jemu przeciwdziałać, zachowując odpowiednią ostrożność i stosując odpowiednie metody pielęgnacji. Jednym z najlepszych na to sposobów jest zastosowanie olejku z drzewa herbacianego, który posiada wiele cennych właściwości, mających wspaniały wpływ na włosy i skórę głowy. Posiada on bowiem naturalne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Poznajmy zatem dlaczego i kiedy warto go stosować.
Olejek z drzewa herbacianego na włosy i skórę głowy – Właściwości i korzyści zdrowotne
Olejek herbaciany znany jest z wielu właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych, które zapewnić mogą skuteczną ochronę i regenerację włosów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Leczenie łupieżu
Olejek z drzewa herbacianego od zawsze uważany był za naturalny środek do walki z łupieżem. Ta uciążliwa dolegliwość może mieć różne podłoża. Jednym z nich jest infekcja grzybicza, która może być skutecznie zwalczana przez składniki aktywne olejku. Posiada on bowiem cenne właściwości mikrobiologiczne, które pozwalają zwalczać drożdżaki, a także odpowiednio nawilżać skórę głowy i utrzymywać jej pH na właściwym poziomie. Tym samym olejek usuwa efekty suchości skóry głowy i pomaga pozbyć się łupieżu.
Wspomaganie wzrostu włosów
Olejek z drzewa herbacianego wykazuje silne właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, i przeciwzakaźne. Pomagają one skutecznie rozwiązywać rozmaite problemy z włosami, m.in. wspomagają ich wzrost. Zawarte w olejku składniki niedopuszczaną do rozwoju infekcji drobnoustrojowej, która hamuje prawidłowa pracę cebulek włosowych. Podczas zabiegu masażu skóry głowy doskonale stymulują mieszki włosowe, a także dobrze je odżywiają i nawilżają. Chronią także włosy przed osłabieniem i suchością.
Oczyszczanie skóry głowy i rozpuszczanie zatkanych porów
Olejek z drzewa herbacianego doskonale oczyszcza skórę głowy, w szczególności zatkane pory. Zanieczyszczone i zatkane pory są główną przyczyną rozwoju łupieżu i wypadania włosów.
Ochrona przed bakteriami, grzybami i wszelkimi drobnoustrojami
Ze względu na swoje cenne właściwości, olejek z drzewa herbacianego na włosy działa jak naturalny środek ochronny. Pozwala on skutecznie chronić się przed infekcjami drobnoustrojowymi, które wywołują liczne problemy dermatologiczne.
Łagodzenie swędzącej i podrażnionej skóry głowy
Olejek z drzewa herbacianego zabija wszystkie mikroby, które zagrażają zdrowiu skóry głowy, a tym samym zapobiega łuszczeniu i łagodzi swędzenie. Łuszczenie skóry głowy może być spowodowane łupieżem, suchością lub stosowaniem niektórych kosmetyków drogeryjnych. Olejek pozwala na właściwe oczyszczenie i przywrócenie równowagi, poprawiając ogólną kondycję skóry głowy.
Kontrola pracy gruczołów łojowych i leczenie trądziku skóry głowy
Sebum produkowane jest przez nasz organizm w celu ochrony skóry i włosów. Niekiedy jego produkcja zakłócona jest niewłaściwą gospodarka hormonalną lub stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Bardzo często niewłaściwa pielęgnacja, polegająca na nadmiernym odtłuszczaniu skóry głowy i stosowaniu różnych peelingów, przynosi odwrotny skutek. W takich przypadkach organizm próbuje się bronić i produkuje jeszcze więcej łoju. Olejek herbaciany doskonale kontroluje produkcję sebum, które odpowiedzialne jest za nadmierne przetłuszczanie i rozwój trądziku.
[Więcej: Olejek z drzewa herbacianego na trądzik]
Przeciwwskazania do stosowania olejku herbacianego
Należy unikać niektórych olejków eterycznych w przypadku kobiet w ciąży, niemowląt, małych dzieci i osób przewlekle chorych. Przed ich zastosowaniem zawsze warto wykonać test alergiczny na niewielkim fragmencie skóry, aby upewnić się, że olejek nie powoduje niepożądanej reakcji uczuleniowej.
Olejek z drzewa herbacianego na włosy i skórę głowy – Zastosowania i przepisy
Istnieje wiele możliwości, by zastosować olejek z drzewa herbacianego na włosy i skórę głowy, a my przedstawiamy poniżej jedynie te najczęściej wykorzystywane i najbardziej skuteczne.
Olejek z drzewa herbacianego przeciw wypadaniu włosów
Olejek rozmarynowy i olej kokosowy na włosy to jedne z najlepszych tłuszczy roślinnych, pozwalających na naturalne wzmocnienie i przyspieszenie wzrostu włosów. Współtworzony z nich preparat kosmetyczny jest bogaty w przeciwutleniacze, które pomagają usuwać wolne rodniki, w znacznym stopniu odpowiedzialne za przedwczesne siwienie i przerzedzenie się włosów. Proponowane mieszanka olejków jest także skuteczna w leczeniu łupieżu, łagodzeniu swędzenia i podrażnień skóry głowy, a także nadaje się do pielęgnacji tłustej skóry.
Składniki
- 1-2 łyżki oleju kokosowego,
- 3 krople olejku z drzewa herbacianego,
- 2 krople olejku rozmarynowego.
W pierwszej kolejności należy delikatnie podgrzać olej kokosowy do płynnej konsystencji. Następnie dokładnie wymieszać wszystkie składniki i stosować na skórę głowy. Preparat na głowie najlepiej jest zachować przez noc i rano zmyć go szamponem ziołowym lub organicznym, bez dodatku SLS. Zabieg dobrze jest powtarzać 2-3 razy w tygodniu.
Woda i olejek z drzewa herbacianego na problemy z włosami
Chociaż olejek z drzewa herbacianego przed aplikacją często zaleca się mieszać z olejem bazowym lub z wodą, to czasem można go używać bez rozcieńczania. Istnieje jednak wówczas większe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień skóry, dlatego zawsze lepiej wykonać wcześniej odpowiedni test alergiczny.
Składniki
- 1/4 szklanki wody,
- 10 kropli olejku z drzewa herbacianego,
- butelka atomizerem.
Najprostszym sposobem użycia olejku z drzewa herbacianego na włosy jest zmieszanie go z wodą i rozpylenie na cała ich powierzchnię. Zabieg poleca się powtarzać 3-4 razy w tygodniu, z delikatnym masażem skóry głowy przez ok. 5-10 minut. Warto pamiętać, że przed aplikacją trzeba butelkę silnie wstrząsnąć, ponieważ olejek nie miesza się z woda i zawsze wypływa na wierzch.
Olejek z drzewa herbacianego dla wzrostu włosów
Oliwa z oliwek pomaga w przywracaniu włosom nawilżenia i naturalnego blasku. Olejek z lawendy pomaga z kolei w stymulowaniu włosów do odrastania. Połączenie tych składników i wykorzystanie w pielęgnacji zapewnia, że skóra głowy będzie zdrowsza niż wcześniej. Proponowana mieszanka olejowa zawiera cenne przeciwutleniacze i witaminę E, które są korzystne dla włosów i skóry głowy. Rozwiązuje problemy takie jak nadmierna suchość, łuszczenie się czy łupież. Olejek z drzewa herbacianego, w połączeniu lawendowym i z oliwą z oliwek, tworzy taką mieszankę, zapewniającą zdrowy wzrost włosów.
Składniki
- 1-2 łyżki oliwy z oliwek,
- 3 krople olejku z drzewa herbacianego,
- 2 krople olejku lawendowego.
Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nakładaj na skórę głowy i włosy. Pozostaw mieszankę olejową przez noc i zmyj ją rano, najlepiej delikatnym szamponem naturalnym. Powtarzaj zabieg 2-3 razy w tygodniu.
Olejek z drzewa herbacianego do rozczesywania i lśniących włosów
Gruczoły skóry pod jej powierzchnią wydzielają sebum, dzięki któremu włosy utrzymują się lśniące i zdrowe. Ocet jabłkowy, dzięki swoim właściwościom oczyszczającym, doskonale je kondycjonuje. Usuwa także pozostałości z produktów kosmetycznych, takie jak lakiery czy maski. Dodaje włosom blasku i zapobiega rozdwajaniu końcówek, zamykając łuskę włosa. Mieszanka octu jabłkowego i olejku z drzewa herbacianego to potężne połączenie dla wzrostu włosów i zdrowej skóry głowy.
Olejek eteryczny z drzewa cedrowego pomaga stymulować mieszki włosowe, zwiększając krążenie skóry głowy. Tym samym, przyspiesza wzrost włosów i ogranicza ich wypadanie. Często polecany jest jako naturalny lek na łysienie. Ponadto, doskonale poprawia wygląd włosów i pomaga w usuwaniu efektu rozdwojonych końcówek.
Składniki
- 1/4 szklanki octu jabłkowego,
- 1/4 szklanki wody,
- 7 kropli olejku z drzewa herbacianego,
- 7 kropli olejku z drzewa cedrowego.
Najprostszym sposobem użycia olejku z drzewa herbacianego, octu jabłkowego i olejku cedrowego jest zmieszanie ich z wodą i rozpylenie na skórze głowy i włosach. Następnie pozwól włosom wyschnąć. Nie martw się o zapach octu, który zniknie, gdy włosy staną się suche. Powtarzaj zabieg 3-4 razy w tygodniu, a także delikatnie masuj skórę głowy przez ok. 5-10 min.
Olejek z drzewa herbacianego na łupież
Olej rycynowy zawiera kwas rycynolowy i niezbędne kwasy tłuszczowe omega-6, które przyspieszają krążenie krwi w skórze głowy, zwiększając tym samym wzrost włosów. Działa na ożywiająco na skórę głowy i wzmacnia korzenie włosów. Dzięki zawartości niezbędnych składników odżywczych, doskonale promuje odrastanie włosów. Skutecznie zapobiega łupieżowi.
Zobacz także: Dlaczego warto stosować olej rycynowy na łupież
Olejek z trawy cytrynowej wykazuje cenne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które unieszkodliwiają niebezpieczne mikroby. Pozwala także na utrzymanie właściwego pH skóry. Uwalnia do nadmiaru serum, odblokowuje pory i wspomaga terapię przeciwłupieżową.
Składniki
- 1-2 łyżki oleju rycynowego,
- 3 krople olejku z drzewa herbacianego,
- 2 krople olejku z trawy cytrynowej.
Wymieszaj wszystkie składniki i nakładaj na skórę głowy i włosy. Utrzymuj mieszankę na głowie przez noc i zmyj rano, stosując delikatny szampon ziołowy. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.
Olejek z drzewa herbacianego do odrastania włosów
Szałwia jest szczególnie przydatna w przypadku łysienia typu żeńskiego, gdyż może zapewniać efekt równoważenia hormonów. Ze względu na zdolność do zwiększania metabolizmu komórkowego, na komórki włosa działa regenerująco, stymulując je do wzrostu. Jego właściwości nawilżające i odżywcze sprawiają, że włosy stają się miękkie, lśniące i łatwe do opanowania.
Olej arganowy działa na skórę głowy nawilżająco i odżywczo, a także chroni przed starzeniem. Wspomaga również wzrost zdrowych i mocnych włosów. Niweluje także wiele szkód, wyrządzonych przez zabiegi chemiczne oraz silne kosmetyki. Olejek arganowy może być również stosowany do leczenia rozdwajanych końcówek.
Składniki
- 1-2 łyżki oleju arganowego,
- 3 krople olejku z drzewa herbacianego,
- 2 krople olejku eterycznego z szałwii,
- 1/2 łyżki oleju z witaminą E.
Wymieszaj wszystkie składniki i nakładaj na skórę głowy i włosy. Utrzymuj mieszankę olejową na głowie przez noc i zmyj rano, stosując szampon naturalny bez dodatku SLS. Zabieg najlepiej powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.
Olejek z drzewa herbacianego na wszy
Olej kokosowy stanowi doskonałą bazę nośną do łączenia różnych olejków eterycznych. Neem zawiera składnik owadobójczy, który zakłóca wzrost i rozmnażanie wszy, a więc ostatecznie prowadzi do ich neutralizacji.
Olejek z drzewa herbacianego również posiada właściwości owadobójcze, które pomagają w zabijaniu wszy. Lepka konsystencja substancji łączącej wszy z jajem i włosami jest bardzo silna. Olejek herbaciany umożliwia jej rozpuszczenie i pozbycie się niechcianych gości podczas wyczesywania.
Składniki
- 1-2 łyżki oleju kokosowego,
- 3 krople olejku z drzewa herbacianego,
- 10 kropli olejku neem.
Połącz wszystko w misce i nałóż na skórę głowy i włosy. Spłucz ją po 30-40 minutach za pomocą letniej wody, używając ziołowego lub organicznego szamponu. Dokładnie wyczesuj włosy. Zabieg powtarzaj regularnie.
Maska na noc z olejku z drzewa herbacianego do regeneracji włosów
Maska na noc to kolejny sposób, by wykorzystać olejek z drzewa herbacianego na włosy i skórę głowy. Kluczowe jest nawilżenie skóry głowy i stosowanie zabiegu minimum 2 razy w tygodniu.
Olej kokosowy posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Stosowany na włosy poprawia kondycję skóry głowy, zwalcza infekcje i grzyby, wspomaga wzrost włosów, a jednocześnie dodaje objętości i połysku bez zastosowania powszechnie występujących szkodliwych chemikaliów. Olej kokosowy pomoże również w leczeniu infekcji powodującej swędzenie.
Aloe vera zawiera enzymy proteolityczne, które redukują martwe komórki skóry głowy. Działa również jako świetna odżywka i pozostawia włosy gładkie i lśniące. Promuje wzrost włosów, zapobiega świądowi, zmniejsza łupież i poprawia kondycję włosów. Doskonale nawilża i przywraca świeżość.
Składniki
- 1-2 łyżki oleju kokosowego,
- 5 kropli olejku z drzewa herbacianego,
- 3-4 łyżki stołowe żelu Aloe Vera,
- 1/2 łyżki oleju witaminowego E.
Wymieszaj wszystkie składniki i nakładaj na skórę głowy i włosy. Maseczkę należy pozostawić na noc, a rano zmyć delikatnym szamponem. Zabieg najlepiej jest powtarzać 2-3 razy w tygodniu.
Olejek z drzewa herbacianego dla wzrostu włosów i łagodzenia swędzącej skóry głowy
Połączenie oliwy z oliwek i aloesu to kolejny sposób by wykorzystać olejek z drzewa herbacianego na włosy i skórę głowy. Dwa składniki oliwy z oliwek, tj. oleokantal i oleuropeina, wykazują cenne właściwości przeciwzapalne i chroniące skórę. Umożliwiają naturalne leczenie zapalenia skóry głowy i łagodzenie swędzenia.
Obecna w aloesie witamina A pomaga regulować produkcję sebum, oleistą substancję, która chroni włosy i skórę głowy przed wysychaniem i infekcjami. Ponadto witamina A zwalcza wolne rodniki, które niekorzystnie wpływają na kondycję włosów. Z kolei witamina B12 jest bardzo ważna dla zdrowia skóry głowy. Aloes redukuje również swędzenie i przeciwdziała łupieżowi. Pomaga stymulować wzrost nowych włosów.
Składniki
- 1-2 łyżki oliwy z oliwek,
- 5 kropli olejku z drzewa herbacianego,
- 2 łyżki żelu Aloe Vera.
Wymieszaj wszystkie składniki i nakładaj na skórę głowy i włosy. Maseczkę należy pozostawić na noc, a rano zmyć naturalnym szamponem bez chemicznych dodatków. Zabieg najlepiej jest powtarzać 2-3 razy w tygodniu.
Olej z drzewa herbacianego przeciw wypadaniu włosów
Jeśli chcesz wykorzystać olejek z drzewa herbacianego na włosy i skórę głowy, można połączyć go z olejkiem arganowym i białkiem jaja kurzego. Białko jaja może być pomocne, ponieważ jest bogate w witaminy A, D i E, a także aminokwasy, kwasy tłuszczowe i siarkę. Stanowi ono łatwe rozwiązanie większości problemów ze skórą głowy i włosów. Witamina A pomaga wytwarzać zdrowe serum i zwalczać łupież, a także zapobiega wypadaniu włosów.
Olejek arganowy doskonale wspomaga wzrost zdrowych i mocnych włosów, zapobiegając ich łamliwości. Ponadto, skutecznie redukuje skutki chemicznych i termicznych zabiegów upiększających. Alternatywnie można zastosować olej rycynowy.
Składniki
- 1 łyżka oleju arganowego lub oleju rycynowego,
- 5 kropli olejku z drzewa herbacianego,
- 3 białka jaj.
Połącz wszystko w misce i nałóż na skórę głowy i włosy. Maseczkę spłucz po ok. 30-40 minutach za pomocą letniej wody, stosując ziołowy lub organiczny szampon. Powtarzaj zabieg 2 razy w tygodniu.
Podsumowanie
Jak widać, istnieje wiele sposobów, by wykorzystać olejek z drzewa herbacianego na włosy i skórę głowy. Niewątpliwie warto skorzystać z niektórych przepisów, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.