Olejek z drzewa herbacianego – Właściwości i zastosowanie

19
57220
olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego to samodzielny kosmetyk naturalny

Olejek z drzewa herbacianego to bardzo praktyczny, niedrogi, o wielu zastosowaniach dla zdrowia, produkt naturalny. Nie bez powodu ceniony jest na świecie, jako jeden z najbardziej uniwersalnych olejków roślinnych. Poniżej znajdziesz wiele użytecznych informacji na temat jego możliwego wykorzystania. W naszym artykule wskazujemy, w jaki sposób i kiedy warto stosować olejek z drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego zwany jest również olejkiem melaleuca. Wytwarzany jest z liści drzewa herbacianego (łac. Melaleuca alternifolia), należącego do rodziny mirtowatych, w naturze występujących w Australii. Nazwę nadał tej roślinie brytyjski podróżnik, porucznik James Cook w latach 70-tych XVIII wieku, gdy ujrzał autochtonów, parzących herbatę z jej liści. Cook poszedł za ich przykładem i raczył owym naparem swoją załogę, aby zapobiegać szkorbutowi.

Czym jest olejek z drzewa herbacianegoPlantacja drzew herbacianych

Drzewo herbaciane jest rośliną wysoko cenioną wśród prymitywnych australijskich ludów ze względu na swoje niepowtarzalne lecznicze właściwości. Według danych zgromadzonych przez Uniwersytet w Sydney, liczne aborygeńskie społeczności wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii od dawien dawna wykorzystują drzewo herbaciane przy dolegliwościach skórnych jako naturalny środek antyseptyczny. Miażdżą liście rośliny i aplikują je na rany, oparzenia oraz zakażenia.

W latach 20-tych XX wieku, po tym jak Arthur Penfold, chemik związany z rządem australijskim, opublikował serię rozpraw naukowych na temat antyseptycznych właściwości olejku z drzewa herbacianego, zalety owego specyfiku stały się powszechnie znane. Dzięki nowoczesnym metodom destylacji producenci są obecnie w stanie uzyskać olejek o jasnej, złocistej lub żółtej barwie i świeżym zapachu, przypominającym kamforę.

Olejek z drzewa herbacianego staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularnym składnikiem aktywnym w różnych artykułach gospodarstwa domowego i kosmetykach, w tym również w preparatach do mycia twarzy, szamponach, olejkach do masażu skóry i paznokci, kremach i detergentach piorących. Naturalne działanie antyseptyczne i przeciwzapalne drzewa herbacianego sprawiają, że ten olejek eteryczny powinien być częścią każdej naturalnej apteczki.

Zalety olejku z drzewa herbacianego

Olejek ten zyskał reputację środka uniwersalnego, który potrafi zarówno usuwać makijaż, jak i leczyć kurzajki. Przeprowadzono liczne badania w celu ustalenia potencjału omawianego olejku na polu leczenia różnych dolegliwości, takich jak:

 • Trądzik – Studium porównawcze, opublikowane w czasopiśmie Medical Journal of Australia, wykazało, iż zarówno olejek z drzewa herbacianego, jak i nadtlenek benzoilu, wykazują znaczną skuteczność w łagodzeniu objawów trądziku. Mimo że początkowe działanie olejku było wolniejsze, wywoływał on mniej skutków ubocznych niż nadtlenek benzoilu.
 • Infekcje grzybicze – Badanie opublikowane w czasopiśmie Tropical Medicine and International Health udowodniło, iż leczenie grzybicy paznokci u nóg 2%-owym roztworem butenafiny i 5%-owym olejku z drzewa herbacianego w kremie wykazuje skuteczność u 80% pacjentów.
 • Infekcje bakteryjne – Badanie z 2004 roku, przeprowadzone przez Narodowe Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM), wykazało, iż olejek z drzewa herbacianego może być wykorzystywany w ramach wspomagającego leczenia ran, a nawet jest w stanie zwalczać ciężkie infekcje, jak zakażenie gronkowcem złocistym opornym na metycylinę (MRSA). Tym niemniej wciąż brakuje prób klinicznych na dużą skalę i wciąż nie ma zgody środowiska co do rzeczywistego potencjału olejku z drzewa herbacianego na tym polu.

Badania kliniczne, przeprowadzone na mniejszą skalę, wykazały, iż omawiany olejek ma potencjał w kuracji grzybicy międzypalcowej, łupieżu, wszawicy, zapalenia dziąseł oraz infekcji narządów płciowych.

Olejek z drzewa herbacianego łagodzi również objawy przypadłości takich jak: zatory w obrębie głowy oraz klatki piersiowej, zatkany nos i inne dolegliwości związane z przeziębieniem oraz grypą – szczególnie, gdy używa się go w formie parówki. Oczyszcza ona zatkane kanały nosowe i zabija bakterie.

Dodanie do takiej inhalacji antywirusowego olejku eterycznego czyni z niej zabieg jeszcze skuteczniejszy. Dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do miski z parującą, oczyszczoną wodą, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez 5-10 minut. Podobnie, dodanie kilku kropli olejku do kąpieli może powstrzymać rozwój przeziębienia.

Zastosowania olejku z drzewa herbacianego

Olejek ten od dawna ceniony jest ze względu na swoje właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne i antywirusowe. W latach 20-tych XX wieku był wykorzystywany w stomatologii oraz chirurgii do oczyszczania ran i zapobiegania zakażeniom. Chirurdzy sądzili, iż działa on skuteczniej niż fenol, powszechnie wówczas stosowany środek odkażający.

Olejek z drzewa herbacianego w przeciągu ostatnich kilku lat zyskał większą popularność. Obecnie, jak wspomniano wcześniej, dodaje się go do mydeł, szamponów, balsamów oraz innych środków higieny osobistej. Znajduje również wiele zastosowań w gospodarstwie domowym.

Oto kilka najpopularniejszych zastosowań olejku z drzewa herbacianego:

 1. Olejek z drzewa herbacianego na trądzik

Jednym z najczęstszych zastosowań olejku z drzewa herbacianego jest jego obecność w produktach do pielęgnacji skóry, ponieważ jest uważany za jeden z najbardziej skutecznych środków na trądzik. Jedno z badań wykazało, że olejek ten jest tak samo skuteczny, jak nadtlenek benzoilu, ale bez powodowania związanych ze stosowaniem negatywnych skutków ubocznych, w tym zaczerwienienia, przesuszenia i złuszczania skóry.

W tym celu można przygotować domowy środek pielęgnacyjne z olejkiem z drzewa herbacianego, przeznaczony do delikatnego mycia cery ze skłonnością do trądziku. Zmieszaj pięć kropli czystego olejku z dwoma łyżeczkami miodu. Wystarczy wetrzeć w twarz, pozostawić na jedną minutę, a następnie spłukać. Mamy jednak możliwość zastosowania wiele różnych formuł na cerę trądzikową:

[Zobacz jeszcze: Olejek z drzewa herbacianego na trądzik]

 1. Olejek z drzewa herbacianego na włosy

olejek z drzewa herbacianego na włosyOlejek z drzewa herbacianego okazuje się bardzo korzystny dla zdrowia włosów i skóry głowy. Tak jak olej kokosowy do włosów, olej z drzewa herbacianego wykazuje zdolność ukojenia suchej i łuszczącej się skóry, usuwania łupieżu i może nawet być stosowany do usuwania wszy.

Aby wykonać domowy szampon z oleju z drzewa herbacianego, wymieszaj kilka kropli olejku z żelem z aloesu, mlekiem kokosowym i innymi olejkami eterycznymi, takimi jak olejek lawendowy.

Przeczytaj także: Olejek z drzewa herbacianego na łupież

 1. Naturalny środek do czyszczenia w domu

Kolejny fantastyczny sposób, aby wykorzystać olejek z drzewa herbacianego to używanie go zamiast środków czyszczących. Posiada on silne właściwości antybakteryjne i może skutecznie neutralizować zanieczyszczenia.

Wymieszaj go z wodą, octem i olejkiem cytrynowym, a następnie używaj do czyszczenia blatów, sprzętu kuchennego, prysznica, WC i umywalki.

 1. Naturalne remedium na łuszczycę i egzemę

Olej z drzewa herbacianego pomaga zmniejszyć wszelkiego rodzaju zapalenia skóry, w tym wykorzystuje się go jako naturalne leczenie egzemy i zmniejszanie objawów łuszczycy.

Wystarczy wymieszać jedną łyżeczkę oleju kokosowego, pięć kropli olejku herbacianego i pięć kropli olejku lawendowego, aby otrzymać płyn lub mydło do ciała. Ponadto, jeśli cierpisz egzemę lub łuszczycę, należy rozważyć suplementację witaminy D3.

 1.  Skuteczna pomoc w leczeniu grzybicy

Ze względu na jego zdolność do zabijania pasożytów i niwelowania zakażeń grzybiczych, olejek z drzewa herbacianego jest doskonałym preparatem do wykorzystania przy leczeniu grzybicy stóp.

Nałóż nierozcieńczony olejek na obszarze objętym zakażeniem, najlepiej przy użyciu czystego wacika. A dla upartych grzybów, należy rozważyć zmieszanie go olejem oregano. Olejek z drzewa herbacianego jest również korzystny podczas leczenia i usuwania brodawek. Po prostu umieszczaj olejek bezpośrednio na powierzchni skóry przez 30 dni, najlepiej raz lub dwa razy dziennie.

 1. Naturalny środek na pozbywanie się pleśni

Częstym problemem, który wielu ludzi doświadcza w swoich domach, jest pleśń. Rozważ zakup dyfuzora i olejku z drzewa herbacianego, aby skutecznie pozbyć się jej oraz bakterii występujących w powietrzu. Ponadto, można rozpylać olejek na wszystkie miejsca zagrożone powstaniem pleśni.

 1. Sposób na neutralizowanie odoru

Kolejnym świetnym powodem, aby używać olejku z drzewa herbacianego, jest wyeliminowanie przykrego zapachu ciała. Posiada on właściwości przeciwbakteryjne, które niszczą bakterie na skórze, powodujące nieprzyjemny odór.

Dzięki jego zastosowaniu można samodzielnie przygotować domowy dezodorant poprzez zmieszanie z olejem kokosowym i sodą oczyszczoną. Ponadto, jeśli dzieci uprawiają sport lub jeśli jesteś biegaczem, można dodać olejek do olejku cytrynowego i aplikować do butów, aby zachowały świeży zapach!

 1. Zapewnienie wspomagania leczenia infekcji i ran

Olejek z drzewa herbacianego zmieszany z olejkiem lawendowym jest doskonałym składnikiem domowych maści na rany. Warto jednak pamiętać, by w pierwszej kolejności przemyć przecięcie wodą utlenioną, a następnie w razie potrzeby, umieść na niej olejek z drzewa herbacianego. Całość należy przykryć opatrunkiem, aby pomóc w walce z infekcjami. Badania opublikowane w Journal of Investigative Dermatology wykazały nawet, że olejek ten pomaga przy zakażeniach MRSA.

 1. Sposób na zdrowie jamy ustnej

Ze względu na zdolność olejku z drzewa herbacianego do zabijania złych bakterii i jednocześnie uspokojenia zapalenia skóry, jest to idealny składnik past do zębów i płynów do płukania domowej roboty. Powoduje zmniejszenie krwawienia dziąseł i próchnicy. Wystarczy zmieszać olejek z olejem kokosowym i sodą oczyszczoną, a następnie regularnie stosować podczas mycia i płukania ust.

 1. Wzmocnienie ochrony antynowotworowej

Zarówno olejek z drzewa herbacianego, jak i olej kadzidlany, okazały się wykazywać korzyści antyrakowe. W przypadku nieprawidłowych zmian skórnych można mieszać olejek z olejem z kadzidła i olejkiem z nasion malin, a następnie umieścić na powierzchni skóry trzy razy dziennie. Dotychczasowe badania na ten temat nie dają jasnych odpowiedzi co do skuteczności działania, dlatego warto podchodzić do tego z pewną rezerwą.

 1. Olejek z drzewa herbacianego na kurzajki i brodawki

Olejek z drzewa herbacianego znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antyseptycznych, czasami silniejszych od wielu popularnych antybiotyków. Z tego względu bardzo często polecany jest jako naturalny środek na brodawki i kurzajki. W tym celu należy go smarować na kurzajkach lub brodawkach, najlepiej 2 razy dziennie. Widocznych efektów można się spodziewać już po kilku dniach.

 1. Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie

Stosowanie olejku z drzewa herbacianego na paznokcie pozwala zabezpieczyć je przed różnymi infekcjami. Przede wszystkim chroni je przed grzybicą, która może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Niewątpliwe, jest to jeden z najskuteczniejszych na ziemi preparatów naturalnych, które umożliwiają zwalczanie tego typu infekcji.

 1. Olejek z drzewa herbacianego na zatoki

Olejek herbaciany bardzo często polecany jest do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, jak i zatok. Poleca się go stosować przede wszystkim w aromaterapii, jak również w postaci płukanki.

Skład olejku z drzewa herbacianego

Olejek ów zawiera ponad 100 różnych komponentów, jednak w głównej mierze składa się z węglowodorów terpenowych: monoterpenów, seskwiterpenów oraz ich alkoholi. Głównymi składnikami olejku z drzewa herbacianego są α-pinen, β-pinen, limonen, cyneol, γ-terpinen, cymen, terpinolen, linalol, sabinene, myrcen, α-terpenowe oraz α-terpinol. Światło, ciepło, wystawienie na działanie powietrza oraz wilgoci mogą zaburzyć równowagę składu chemicznego olejku, tak więc zadbaj o to, by był przechowywany w hermetycznym pojemniku, w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu.

Wskazania do stosowania olejku z drzewa herbacianego

 • Aromaterapia: Rozprosz olejek w całym domu za pomocą dyfuzora. Można również bezpośrednio wdychać olej prosto z butelki lub stosować jako perfumy.
 • Miejscowo: Zawsze przed nałożeniem go bezpośrednio na skórę należy rozcieńczyć olejek w oleju bazowym w stosunku 1:1, takim jak olej kokosowy. Olej kokosowy posiada również własną długą listę korzyści dla skóry, więc razem tworzą jeszcze lepsze połączenie.
 • Nie dla użytku wewnętrznego: olejek herbaciany jest znany jako trujący w przypadku połknięcia, dlatego należy przyjmować go z rozwagą, w przypadku niektórych tradycyjnych zastosowań, obejmujących użycie go do płukania jamy ustnej, leczenia nieświeżego oddechu, leczenia bólu zęba i owrzodzenia jamy ustnej. W przypadku korzystania z niego do płukania jamy ustnej należy go całkowicie wypluć, aby zapobiec potencjalnym skutkom ubocznym, takim jak problemy trawienne, pokrzywka lub zawroty głowy.

Zawsze szukaj na 100% czystych olejków eterycznych i sprawdzić, czy prawidłowa nazwa gatunku rośliny została wymieniona na etykiecie – Melaleuca alternifolia. Najlepiej szukać olejku, który jest klasy terapeutycznej i organicznej, co gwarantuje, że został przetestowany i spełnia wszystkie kryteria, oraz będzie wolny od toksyn, wypełniaczy lub rozpuszczalników.

Światło, ciepło, narażenie na działanie powietrza i wilgoci wpływają na stabilność olejków eterycznych, więc trzymaj olejek z drzewa herbacianego w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu, najlepiej w szklanym pojemniku.

Jak działa olejek z drzewa herbacianego?

Zawarte w owym olejku substancje chemiczne zabijają bakterie, grzyby i łagodzą skórne reakcje alergiczne. Specjaliści uważają, iż najbardziej dobroczynnym spośród składników olejku są terpeny w wysokim stężeniu. Stanowią one rodzaj olejków eterycznych o udowodnionym działaniu bakteriobójczym.

Tym niemniej zaleca się ostrożne stosowanie olejku z drzewa herbacianego – jest on przeznaczony do użytku zewnętrznego. Choć niektóre pasty do zębów oraz płyny do płukania ust zawierają go i są bezpieczne, nie należy ich połykać.

Używanie olejku w dużych stężeniach może prowadzić do wystąpienia podrażnień skóry. Dlatego też jest on najczęściej rozcieńczany za pomocą innych naturalnych składników, jak surowy miód czy olej kokosowy. Należy również pamiętać, iż różne kuracje wymagają zastosowania różnych stężeń olejku z drzewa herbacianego. Na przykład trądzik leczy się roztworem 5-15%, zaś infekcje grzybicze – 70-100%.

Czy olejek z drzewa herbacianego jest bezpieczny?

olejek z drzewa herbacianego właściwościTak, dopóki jest stosowany zewnętrznie i w odpowiednich dawkach. Pod żadnym pozorem NIE należy go połykać. Olejek ten może podrażniać skórę, szczególnie przy pierwszym użyciu. Zaleca się zaczynać od niewielkich stężeń, aż uda się ustalić własną tolerancję.

Przed użyciem warto również określić, czy nie ma się alergii na olejek z drzewa herbacianego. Nałóż niewielką ilość specyfiku na wewnętrzną stronę ramienia i obserwuj, czy wystąpi jakaś reakcja.

NCCAM rekomenduje unikanie olejku w postaci utlenionej, to znaczy takiej, która została wystawiona na działanie powietrza, gdyż wywołuje ona alergie częściej niż świeży olejek. Nie powinno się również stosować nierozcieńczonego olejku, aby uniknąć podrażnień. Zamiast tego używaj go w formie żelu, kremu lub balsamu. Rozejrzyj się za naturalnymi produktami do stosowania zewnętrznego, które zawierają olejek w bezpiecznych stężeniach.

Zagrożenia związane z olejkiem z drzewa herbacianego

Ten wyjątkowy olejek eteryczny zawiera zmienne ilości 1,8-cyneolu, substancji podrażniającej skórę, która może u niektórych osób wywoływać reakcje alergiczne. Przeważnie mają one postać łagodnej, swędzącej wysypki, czasem jednak mogą również prowadzić do powstawania pęcherzy. Niekiedy występują też poważne reakcje. Odnotowano przypadki zawrotów głowy i obrzęków gardła.

Nie połykaj olejku herbacianego – nigdy nie należy przyjmować go wewnętrznie. Może to wywołać ciężkie reakcje, jak wysypki, nieprawidłowości w funkcjonowaniu krwinek, rozwolnienie, bóle brzucha, nudności, wymioty, ospałość, halucynacje oraz ataksję, czyli utratę kontroli nad mięśniami rąk i nóg.

Olejek może być również po połknięciu szkodliwy dla zwierząt. Toksykolodzy weterynaryjni zauważyli, iż duże ilości nierozcieńczonego olejku, aplikowanego na skórę kotów oraz psów, wywołują jej nadwrażliwość – reakcję alergiczną.

Jeśli jesteś uczulony na eukaliptol, ostrożnie stosuj olejek z drzewa herbacianego, gdyż w wielu recepturach jest on mieszany z ową substancją.

Olejek z drzewa herbacianego w ciąży

Będąc w ciąży, zawsze należy pamiętać, że naturalne olejki eteryczne bardzo często są mocno skoncentrowane i wykazują bardzo silne działanie. Z tego względu wielu z nich nie wolno w tym okresie stosować. Zastrzeżenie to w największej mierze dotyczy okresu pierwszego trymestru, gdyż mogą m.in. wywoływać niezwykle niebezpieczne skurcze macicy i sprzyjać poronieniu.

Olejku z drzewa herbacianego nie poleca się stosować w okresie całej ciąży, jak również podczas okresu karmienia piersią. Dotyczy to zarówno zabiegów pielęgnacyjnych skóry i włosów, a także aromaterapii. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie zawsze należy rozwiewać dzięki konsultacji z lekarzem.

Gdzie kupić najlepszy olejek herbaciany

Olejek ten jest ogólnodostępny i nie jest trudny do kupienia. Znaleźć go można zarówno w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością, jak i w aptekach i sklepach internetowych. Przy jego zakupie warto jednak sprawdzić jego skład i upewnić się, że nie ma żadnych zbędnych dodatków. Ceny olejku herbacianego są bardzo różne, zależne od producenta i pojemności. Wahają się one od ok. 5-15 zł za 10 ml.

Jak samodzielnie wykonać olejek z drzewa herbacianego

Do masowej produkcji olejku stosowany jest proces destylacji parowej. Jeśli jednak masz pod ręką świeże liście drzewa herbacianego, możesz z łatwością wykonać ów olejek samodzielnie. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak to zrobić krok po kroku:

 1. Włóż liście do garnka i przykryj je wodą. Umieść koszyczek do gotowania na parze w garnku ponad powierzchnią wody.
 2. Umieść w koszyczku miarkę kuchenną.
 3. Przykryj garnek odwrotnie położoną pokrywką, tak aby uchwyt skierowany był w stronę miarki.
 4. Zagotuj wodę. Roztwór ulegnie kondensacji, będzie parować i ściekać po uchwycie do miarki.
 5. Umieść około czterech kostek lodu na powierzchni odwróconej pokrywki, aby przyspieszyć kondensację pary wodnej.
 6. Gdy cały lód stopnieje, wyłącz gaz.
 7. Zdejmij pokrywkę i wylej wodę pozostałą po roztopieniu się lodu, następnie wyjmij z garnka szklaną miarkę.
 8. Wylej zawartość miarki do rozdzielacza, bacząc, by zawór odcinający w jego dolnej części był zamknięty. Zamknij górną część rozdzielacza i energicznie potrząśnij.
 9. Odwróć rozdzielacz, a następnie otwórz go, aby spuścić ciśnienie. Olejek będzie się unosił na powierzchni wody – obie substancje ulegną dokładnemu rozdzieleniu.
 10. Umieść szklaną butelkę pod zaworem i wypuść wodę. Przelej olejek do ciemnej szklanej butelki.
 11. Powtórz proces do trzech razy, aby pozyskać więcej olejku z liści.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Brophy, Joseph J.; Craven, Lyndley A.; Doran, John C. Melaleucas: Their botany, essential oils, and uses. Australian centre for international agricultural research. Retrieved 8 May 2015.

Preparaty Australian Bodycare. Melaleuca alternifolia, antisepticum. Konf. Nauk. nt. Olejek z drzewa herbacianego w dermatologii. Amis Medica, Warszawa 1997.

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-113/tea-tree-oil

Poprzedni artykułOlej z nasion bawełny – Najważniejsze informacje
Następny artykułOlej arganowy – Korzyści dla zdrowia i urody
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

19 KOMENTARZE

 1. Uwaga przy podawaniu na duże powierzchnie uszkodzonej skory, nie wolno podawać nie rozcieńczony! – np. olejem kokosowym – w dużej dawce grozi to uszkodzeniem słuchu lub nerek.. Nie przesadzać…

 2. olejek genialny! ja używam np. na trądzik. na pojedyncze wypryski daje po prostu troszkę olejku 🙂 zapach może zbyt przyjemny nie jest, ale rezultat zawsze super!!
  długo szukałam czegoś dobrego i nie bardzo drogiego. polecam. na długo wystarcza, nie ma dodatków, super działa 🙂

 3. Miałam czyraka- wrzodu w pachwinie. Antybiotyk. Ponownie się utworzył po pęknięciu. Wizyta u chirurga, rozcięcie i czyszczenie, kolejny antybiotyk. Po 1,5 miesiącu ponownie zaczął się tworzyć w tym samym miejscu. Zaczęłam czytać i natknęłam się na temat olejku z drzewa herbacianego. Zaczęłam smarować lekko podgrzanym olejkiem jak najczęściej tylko się dało. Kiedy pękł miałam zalana dłoń ropa- tyle tego było. Smarowałam nadal jak ktoś doradzał. Dzisiaj jest ponad rok jak nie mam z tym kłopotu.
  Przeziębienie, kaszel, katar, gorączka, pieczenie w klatce piersiowej, wędruje do lekarza- antybiotyk.
  Wstrzymałam się z wykupieniem recepty. Nasmarowałam na noc cala klatkę piersiowa balsamem z kilkoma kroplami olejku. Obudziłam się w świetnej formie, stosowałam jeszcze przez kolejne 2 dni, żadnego zapalenia oskrzeli.
  Rozcięłam palec dość głęboko na blaszanym elemencie z ocynku. Każdy mówił ze współczuje bo rana po ocynku bardzo długo się goi. Zaufałam swojemu olejkowi z drzewa herbacianego. 4 ty dzień dzisiaj, rana lekko widoczna.
  Dzisiaj przeczytałam na Waszej stronie o grzybicy paznokci, mam kłopot z jednym paznokciem, jest bardzo twardy i gruby, nie wiem czy to grzybica gdyż mam kłopot tylko z jednym paznokciem u stopu od wielu, wielu lat. Zaczynam od dzisiaj stosowany olejek na paznokcia. Napisze o efektach za jakiś czas.

 4. Dla mnie olejek z drzewa herbacianego świetnie sprawdza się w wielu dolegliwościach dermatologicznych, głównie na łupież i infekcje skóry. Można go z łatwością dodawać do codziennych kosmetyków, np. mydła czy szamponu.

 5. Mam wrażenie , że dawniej olejek herbaciany był bardziej popularny niż dzisiaj. Może w ostatnich latach ludzie zachłysnęli się trochę tym chłamem z supermarketów i drogerii. Dzisiaj każdy syf się reklamoju jako cudo na wszystko, ale z tego co wiem ten olejek na prawdę działa na wiele dolegliwości.

  • Dzieje się tak po przez reklamy koncernów farmaceutycznych. Leki są reklamowane jak cukierki.
   Ludzie w pogoni życia sięgają po to co reklamowane, gdyż to najszybciej pozostaje w ich pamięci.
   W każdej reklamie jest ukryta sugestia coś na zasadzie hipnozy. Zauważ, ze medycyna niekonwencjonalna zaczęła być krytykowana i dość ostro, koncerny walczą o swój biznes.
   Ja zbyt kocham swoje zdrowie i zasób portfela, dlatego zdecydowanie wole tanie i bezpieczne leczenie.

 6. Znajmy mi polecił olejek z drzewa herbacianego na trądzik i zdecydowałem się zastosować. Właśnie szukałem informacji na jego temat i zastanawiam się czy to możliwe że działa tak skutecznie. Pewno w przyszłości podzielę się swoimi doświadczeniami 😉

 7. Czytam wiele blogów kosmetycznych i czesto dziewczyny polecają stosować olejek z drzewa herbacianego na bardzo różne dolegliwości.

 8. Dla mnie to prawdziwy hit. Olejek z drzewa herbacianego sprawił, że zaczęłam wierzyć w skuteczność kosmetyków naturalnych. Polecam wszystkim z problemami skórnymi.

 9. Olejek z drzewa herbacianego stosowany punktowo na wypryski przyspiesza gojenie i sprawia, że skóra szybciej się oczyszcza. Gdy nakładałam go na skórę czułam lekkie pieczenie, a potem przyjemny chłód. Olejek cechuje się bardzo ładnym zapachem, który trochę kojarzy mi się z mokrą ziemią, a nawet lasem. Warto uważać, bo stosowany zbyt intensywnie może wysuszać skórę. Polecam.

 10. Jeżeli chcecie poznać bliżej olejek z drzewa herbacianego, to mogę Wam polecić ten artykuł. Tutaj jest wszystko dokładnie opisane, szczególnie pod względem kosmetycznym. Ja znalazłam wiele przydatnych informacji i postanowiłam, że teraz będę kupować przede wszystkim kosmetyki z olejkiem z drzewa herbacianego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.