Zdrowotne działanie olejku z jałowca

0
9343
olejek z jałowca
Olejek z jałowca posiada wiele zastosowań leczniczych i pielęgnacyjnych

Olejek z jałowca posiada wiele cennych właściwości, zarówno w zakresie ochrony zdrowia, jak i urody. Jego wyjątkowe działanie często wzmacnia mieszanki wielu różnych olejków naturalnych, dając możliwość uzyskania skutecznego lekarstwa lub kosmetyku. Z tego względu warto bliżej poznać możliwości terapeutyczne tego charakterystycznego środka roślinnego.

Jałowiec to wiecznie zielony krzew, który jest bardzo popularny w wielu miejscach w Europie. Pozyskiwany z niego ekstrakt stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu, również jako dodatek smakowy napojów alkoholowych, takich jak gin.

Olejek z jałowca dla zdrowia i urody

Olejek z jałowca otrzymywany jest poprzez destylację igieł, drewna oraz sproszkowanych owoców jałowca, noszącego naukową nazwę Juniperus communis. Jego głównymi składnikami są alfa pinen, kamfen, beta pinen, sabinen, gamma terpinen, cyneol, para cymen, terpineol, octan bornylu, kamfora i wiele innych.

Zdrowotne korzyści jakie daje olejek z jałowca można przypisać bardzo szerokiemu działaniu, m.in. antyseptycznemu, przeciwreumatycznemu, przeciwskurczowemu, oczyszczającemu, stymulującemu trawienie, ściągającemu, moczopędnemu, wiatropędnemu i tonizującemu. Wśród wielu różnych jego zastosowań często można znaleźć połączenie z innymi olejkami, takimi jak bergamotka, drzewo cedrowe, cyprys, grejpfrut, geranium, lawenda, limonka, czy cytryna.

Olejek z jałowca w kontekście ochrony zdrowia i urody

  1. Naturalne działanie antyseptyczne

Olejek z jałowca był w przeszłości stosowanym na rany środkiem antyseptycznym. Był nawet wykorzystywany w okresie regeneracji po porodzie, zarówno u matki, jak i dziecka. Zawarte w nim składniki skutecznie chronią rany przed zakażeniami wszelkimi drobnoustrojami, np. takimi jak tężec.

  1. Zapobieganie zmianom reumatycznym

Ten wspaniały olejek naturalny wpływa również na poprawę krążenia krwi. Przyczynia się również do usuwania z organizmu toksyn oraz substancji ubocznych procesu metabolicznego, takich jak kwas moczowy. Obie te właściwości pomagają w zwalczaniu równego typu schorzeń, m.in. takich jak reumatyzm, zapalenie stawów, dna moczanowa czy kamienie nerkowe, które są często związane z niewłaściwą akumulacją toksyn. Stosowany miejscowo olejek z jałowca potrafi łagodzić również obrzęki.

  1. Zapobieganie skurczom

Jałowiec uznawany jest za skuteczne remedium na skurcze, zarówno mięśniowe, jelitowe, jak również obejmujące drogi oddechowe. Będąc naturalną substancją przeciwskurczową pomaga zażegnać wiele rozmaitych dolegliwości.

  1. Działanie ściągające

Jako efektywny środek ściągający, olejek jałowcowy może być skuteczny w powstrzymywaniu przed wypadaniem włosów, leczeniu dziąseł i  ochronie jamy ustnej przed paradontozą. W zastosowaniu miejscowym przynosi napięcie tkanek, powodujące uczucie jędrności. Ta wyjątkowa właściwość może być skuteczna do leczenia biegunki, a także zmniejszać ryzyko krwotoku.

  1. Oczyszczanie organizmu

Olejek eteryczny z jałowca pozwala oczyszczać krew z toksyn, a tym samym działa jako odtruwacz lub detoks dla organizmu.Oprócz usuwania toksyn metabolicznych, zwiększa efektywność wydalania metali ciężkich, zanieczyszczeń, oraz niektórych zbędnych związki i hormonów, wytwarzanych przez sam organizm.

  1. Aktywowanie krążenia podskórnego

Olejek z jałowca poprawia krążenie krwi pod skórą, utrzymując ją w prawidłowym natlenieniu i odżywieniu. Właściwości te wyraźnie wpływają na zdrowy wygląd i kondycję cery. Może jednak również powodować podrażnienia skóry, jeśli stosuje się go w nadmiarze i w zbyt dużym stężeniu. Sprawdza się doskonale jako składnik kosmetyków organicznych, przede wszystkim olejków do masażu i balsamów do ciała.

  1. Działanie napotne

Olejek jałowcowy może doprowadzać do nadmiernej potliwości organizmu. W uzasadnionych przypadkach sprawia to, że można poczuć się lżejszym i zdrowszym. Zastosowany w saunie pomaga lepiej usuwać toksyny, a także nadmiar soli i wody. Wspaniale oczyszcza pory i gruczoły łojowe, co skutecznie zapobiega trądzikowi i innym problemom skóry.

  1. Działanie wiatropędne

Naturalny olejek z jałowca pomaga również w usuwaniu gazów z jelit. Uwięziony w jelitach gaz przemieszcza się w górę układu trawiennego, powodując złe samopoczucie i utrudniając proces metaboliczny. Może powodować uczucie duszności, tworzyć ból, a także generować niestrawność i niepokój. Wpływa również negatywnie na ciśnienie krwi, a nawet zagraża zdrowiu serca. Stosowanie olejku jałowcowego może przynosić ulgę, jednak jego stosowanie wymaga rozwagi i właściwych umiejętności.

  1. Działanie moczopędne

Olej z jałowca wykazuje naturalne właściwości moczopędne. Z tego powodu jest bardzo korzystny dla osób cierpiących na gromadzenie się wody w organizmie lub obrzęki, na skutek niewydolności nerek. Pomaga także ludziom schudnąć, ponieważ za każdym razem, kiedy oddajemy mocz, wydalany jest z organizmu nadmiar niektórych zupełnie zbędnych substancji, takich jak sól.

  1. Stymulacja aktywności

Jako naturalny środek pobudzający, stymuluje wiele różnych działań w organizmie. Ten wyjątkowy efekt aktywujący pomaga również przezwyciężyć zmęczenie, zawroty głowy, a nawet depresję. Olejek z jałowca zwiększa także aktywność mózgu, układu nerwowego, oraz wydzielin z gruczołów dokrewnych. Z tego powodu może zwiększać laktację, produkcję sebum, potu, łez, czy moczu, poprawiając funkcje układu trawiennego i wydalniczego.

  1. Utrzymanie zdrowia żołądka

Olej z jałowca pomaga przy różnego typu zaburzeniach żołądkowych oraz zapewnia prawidłowy przepływ żółci i soków żołądkowych. Zdarza się, że w wyniku długotrwałej nadmiernej kwasowości warstwa wewnętrzna żołądka zostaje uszkodzona, co ostatecznie prowadzi do powstawania wrzodów. Olejek jałowcowy może pomóc uniknąć tej sytuacji, jak również, utrzymuje prawidłowe wydzielanie żółci w żołądku, która ma charakter zasadowy i neutralizuje kwasy.

  1. Szybsze gojenie

Rozcieńczone roztwory oleju z jałowca od dawna stosuje się na różnego typu rany. Pomaga w ich gojeniu i tworzy ochronę przed infekcjami. Jest również korzystny w leczeniu ran wewnętrznych, skaleczeń i wrzodów.

  1. Tonizowanie

Olejek z jałowca jest również uważany za naturalny tonik, wpływający pozytywnie na mięśnie i skórę. Świetnie oddziałuje na wewnętrzne funkcjonujące organizmu, m.in. układ oddechowy, krążenia, nerwowy, pokarmowy i wydalniczy. Pomaga zachować młodość przez długi czas i utrzymuje prawidłowy stan zdrowia. Doskonale nadaje się do aromaterapii oraz łączenia z innymi olejkami eterycznymi.

Uwagi

Należy unikać stosowania oleju z jałowca w czasie ciąży oraz przez osoby, które mają problemy z nerkami. Przed zastosowaniem zewnętrznym poleca się wykonać próbę alergiczną. Zawsze powinien być stosowany w niskich stężeniach i rozcieńczony. Przed samodzielnym stosowaniem zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Poprzedni artykułKozieradka – Właściwości, dawkowanie, jak stosować
Następny artykułKorzyści zdrowotne z oleju kokosowego dla psa
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.