Właściwości zdrowotne olejku z majeranku

0
10947
olejek z majeranku
Olejek majerankowy to naturalne antidotum na wiele dolegliwości zdrowotnych

Majeranek to charakterystyczna roślina zielna, pochodząca z regionu śródziemnomorskiego, od wielu stuleci dobrze znana i ceniona w zastosowaniach leczniczych. Coraz częściej jednak stosuje się olejek z majeranku, który również posiada liczne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Olejek z majeranku wytwarzany jest w procesie destylacji parą wodną zarówno świeżych, jak i suszonych liści i  kwiatów zioła, o botanicznej nazwie Origanum Marjorana. Taka metoda wytwarzania pozwala na zachowanie najważniejszych substancji organicznych, mineralnych oraz witamin. Głównymi składnikami tego wyjątkowego olejku eterycznego są sabineny, cymen, terpinolen, linalol, octan linalilu, terpineol i gamma terpinol.

Olejek z majeranku dla zdrowia i urody

Olejek majerankowy często wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, przy produkcji kosmetyków, chemii gospodarczej, a nawet perfum. Charakteryzuje się ciepłym, ziołowym i kojącym zapachem. Bardzo dobrze komponuje się z innymi olejkami eterycznymi, szczególnie z olejkiem z drzewa herbacianego, cedru, bergamotki, rumianku, eukaliptusa i cyprysu.

Sposoby na zastosowanie olejku majerankowego

 • Kąpiel: do wypełnionej wodą wanny należy dodać 4 – 6 kropli olejku. Można dodatkowo zastosować miód, mleko lub sól.
 • Kominek aromaterapeutyczny: należy dodać 3 – 5 kropli do wcześniej wlanej do kominka wody.
 • Inhalacje dróg oddechowych: do naczynia z gorącą woda należy dodać 1 – 2 krople olejku majerankowego, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i głęboko wdychać parę. Zabieg powinien trwać ok. 3-7 minut, przy zamkniętych oczach.
 • Masaż: przed zabiegiem dodać 4 – 6 kropli olejku do oleju bazowego, np. oleju kokosowego, olejku migdałowego, oliwy z oliwek lub olejku z nasion winogron.
 • Dodatek do kosmetyków: można dodać do stosowanego kremu, balsamu, żelu lub szamponu 2 – 4 krople olejku.

Olejek z majeranku to skuteczny i zupełnie naturalny środek przeciwbólowy, przeciwskurczowy, antyseptyczny, bakteriobójczy, przeciwwirusowy, wiatropędny, napotny, moczopędny, wykrztuśny, grzybobójczy, hipotensyjny, uspokajający, przeczyszczający, a także rozszerzający naczynia krwionośne. A to dopiero początek jego wielu zastosowań, które w możliwe szerokim zakresie przedstawiamy poniżej.

Właściwości zdrowotne olejku z majeranku

 1. Bakteriobójczy

Olejek z majeranku pomaga zwalczać bakterie, dzięki czemu może zabezpieczyć się przed zatruciem pokarmowym, tyfusem, malarią, kolką i infekcjami bakteryjnymi w okrężnicy, na skórze, w układzie pokarmowym, moczowym i wydalniczym. Może być bardzo przydatny jako środek pierwszej pomocy w krajach Trzeciego Świata.

 1. Przeciwbólowy

Olejek majerankowy zmniejsza ból związany z przeziębieniem, gorączką, stanami zapalnymi, przeciążeniem mięśni, zębami, bólami głowy i wieloma innymi źródłami. Najważniejszym aspektem jest fakt, że zasadniczo nie powoduje żadnych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do wielu innych dostępnych na rynku środków przeciwbólowych.

 1. Przeciwskurczowy

Olejek z majeranku jest pomocny w leczeniu niemal wszystkich rodzajów skurczy i związanych z tym problemów zdrowotnych. Skutecznie łagodzi skurcze w układzie oddechowym, wydalniczym i skurcze mięśni kończyn. Pomaga również w leczeniu drgawek.

 1. Wiatropędny

Majeranek zapewnia bezpieczne przesuniecie gazów w dół, poprzez rozluźnienie mięśni w okolicy brzucha, a także zatrzymuje ich dalsze formowanie. Olejek majerankowy może pomóc pozbyć się kilku powiązanych ze sobą problemów, takich jak niestrawność, nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej, nadciśnienie oraz nadmierne wzdęcia.

 1. Antyseptyczny

Antyseptyczne właściwości olejku z majeranku sprawiają, że jest wprost idealny do aplikacji na rany, zarówno zewnętrzne i wewnętrzne, zwłaszcza gdy nie dysponujemy innymi lekarstwami. Pozwoli zabezpieczyć przed infekcjami i przyśpieszyć gojenie. Jako naturalny składnik antyseptyczny można spotkać go w wielu preparatach leczniczych, a także płynach i kremach.

 1. Rozgrzewający

Naturalny olejek z majeranku może mieć wpływ na podniesienie ciepłoty organizmu i poprawę funkcjonowania układu krążenia. Dzięki zwiększeniu przepływu krwi wspiera nagrzewanie się komórek. Tym samym w wielu przypadkach pozwala skutecznie pozbyć się kaszlu i nadmiaru flegmy, przy jednoczesnym łagodzeniu bólu reumatycznych.

 1. Przeciwwirusowy

Olejek może być skuteczny we wspomaganiu leczenia infekcji wirusowych i dolegliwości z nimi związanych, takich jak przeziębienie, grypa, świnka, odra, a nawet ospa. Podczas choroby chroni również organizm przed przerodzeniem się w infekcję bakteryjną.

 1. Środek zmniejszający popęd

Jak można się domyślić, jest dokładnym przeciwieństwem afrodyzjaku. Według dawnych źródeł pomaga hamować lub kontrolować seksualne pragnienia. Właściwość ta może być korzystna dla tych, którzy cierpią z powodu nietypowych i ekstremalnych popędów seksualnych.

 1. Wspomagający funkcje mózgu

Olejek z majeranku może być bardzo korzystny dla lepszego funkcjonowania mózgu. Utrzymuje go w zdrowiu i aktywności, a także ogranicza degradację funkcji związaną z wiekiem. Pozwala łagodzić negatywne efekty wyniszczających chorób, takich jak Alzheimer czy demencja. Umożliwia również łagodzenie migren i bólów głowy.

 1. Napotny

Olejek z majeranku skutecznie stymuluje procesy pocenia, pomagając w usuwaniu z organizmu toksyn, soli sodowych i nadmiaru wody. Może się przyczyniać do obniżania gorączki, a nawet utraty wagi.

 1. Wspomagający trawienie

Nasiona majeranku od wieków były używane jako antidotum na problemy z trawieniem. Ta wyjątkowa właściwość związana jest bezpośrednio z zawartymi w nich olejkami eterycznymi. Olejek majerankowy sprzyja zatem procesom trawienia, stymulując wydzielanie soków trawiennych, takich jak soki żołądkowe, kwasy i żółć. Jego charakterystyczny zapach dobrze stymuluje gruczoły ślinowe i w ten sposób może pomóc już w pierwotnym trawieniu pokarmu w jamie ustnej. Ponadto olejek z majeranku efektywnie pobudza perystaltykę jelit, co przyśpiesza trawienie i reguluje wypróżnienie.

 1. Moczopędny

Majeranek zwiększa częstotliwość oddawania moczu, a w efekcie przyczynia się do usunięcia nadmiaru wody, sodu, kwasu moczowego, soli żółciowych i innych substancji toksycznych dla organizmu. Obniża także ciśnienie krwi, oczyszcza nerki oraz redukuje poziom tłuszczu. Jeśli nie cierpisz z powodu obrzęku lub gromadzenia wody w organizmie, podczas stosowania olejku majerankowego należy pić więcej wody. Częste oddawanie moczu może bowiem prowadzić do odwodnienia, które jest również bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

 1. Regulujący miesiączkę

Z oleju majerankowego mogą skorzystać kobiety, które mają problemy z nieregularnymi, utrudnionymi lub bolesnymi miesiączkami. Nie tylko pomaga on w uregulowaniu krwawień, ale także zapewnia ulgę od uciążliwych objawów związanych z okresem, takich jak ból głowy, ból brzucha, huśtawki nastroju i zawroty głowy. Wreszcie, olejek z majeranku może pomóc w zapobieganiu przedwczesnej menopauzie.

 1. Wykrztuśny

Olej z majeranku okazuje się być bardzo skuteczny w dawaniu ulgi od śluzu i flegmy w gardle i zatokach oraz przekrwieniu nosa, krtani, gardła, oskrzeli i płuc. Jest szczególnie skuteczny przy przewlekłym kaszlu, powodowanym przeziębieniami i infekcjami wirusowymi.

 1. Przeczyszczający

Olejek pomaga usunąć uboczne produkty przemiany materii, poprzez stymulowanie jelita grubego i rozluźnienie układu wydalniczego. Przyczynia się tym samym do lepszego samopoczucia.

 1. Poprawiający trawienie

Leczy zaburzenia pracy żołądka i zapewnia prawidłowy przepływ żółci, soków żołądkowych i kwasów. Zdarza się, że warstwa wewnętrzna żołądka zostaje uszkodzona, na skutek długotrwałej kwasowości, co może prowadzić do powstawania wrzodów. Dzieje się tak ze względu na brak żółci, która je neutralizuje. Olej z majeranku może pomóc uniknąć tej sytuacji, gdyż pełni funkcje ochronne i wspomagające.

 1. Grzybobójczy

Olej majerankowy skutecznie hamuje wzrost grzybów i pomaga w leczeniu zakażeń grzybiczych. Ta właściwość pozwala leczyć wiele chorób i dolegliwości dermatologicznych. Wspomaga również leczenie biegunki, które często zawiązane jest z niebezpiecznym wzrostem infekcji grzybiczej.

 1. Uspokajający

Zawarte w olejku substancje czynne wzmacniają cały system nerwowy i sprawiają, że jesteś skuteczny w ochronie przed różnymi zaburzeniami nerwowymi. Doskonale nadaje się do aromaterapii i łączenia z innymi olejkami eterycznymi, np. z olejkiem eukaliptusowym, miętowym czy aloesowym.

 1. Hipotensyjny

Olejek może pomagać obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszać ryzyko zawału serca, udaru mózgu i powstawania krwotoków.

 1. Gojący

Od wieków majeranek stosowany jest do szybkiego gojenia ran, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Chroni je także przed infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi.

 1. Rozluźniający

Olejek majerankowy cechuje się naturalnym działaniem uspokajającym i relaksującym ciało i umysł. Pozwala uwalniać od nerwów, stresu i niepokoju. Ta wyjątkowa właściwość może być pomocna w złapaniu równowagi psychicznej po doznanym wstrząsie lub urazie.

 1. Rozszerzający naczynia krwionośne

Rozszerzanie naczyń krwionośnych to bardzo ważna właściwość lecznicza olejku majerankowego, która może być błogosławieństwem dla osób z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia zawału serca, miażdżycy lub udaru mózgu, powodowanych również nadciśnieniem tętniczym. Rozszerza i rozluźnia naczynia krwionośne, zmniejsza przepływ i ciśnienie krwi, niwelując nadmierne obciążenie całego układu sercowo-naczyniowego.

Co jeszcze warto wiedzieć

Naturalny olejek z majeranku pomaga także leczyć ból głowy, zapalenie zatok, przeziębienia, zapalenie oskrzeli, astmę, nadmierny stres, bezsenność, bóle mięśni i stawów oraz zmęczenie. Nie wszystkim jednak przypadnie on do gustu, a jego działanie może być różne u różnych osób.

Olejek praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych, jednak nie poleca się jego stosowania kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. W przypadku ciężkich i długotrwałych chorób stosowanie olejku zawsze należy konsultować z lekarzem.

Poprzedni artykułMasło mango i jego korzyści z pielęgnacji skóry
Następny artykułOlej lniany na włosy – Zastosowanie i efekty
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.