Olejek z oregano na przeziębienie i grypę – Działanie i zastosowanie

0
8917
olejek z oregano na przeziębienie
Olejek oregano może być pomocny w zwalczaniu objawów przeziębienia i grypy

Olejek oregano to ziołowy suplement diety i kosmetyk naturalny znany ze swoich właściwości przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Zawiera kilka potencjalnie leczniczych związków, takich jak karwakrol, tymol i terpinina. Według niektórych źródeł warto stosować olejek z oregano na przeziębienie i grypę, ponieważ może pomóc w szybszym zażegnaniu infekcji.Niektóre badania pokazują, że być on skuteczny w zwalczaniu drobnoustrojów nawet takich jak gronkowiec złocisty. W niniejszym artykule wskazujemy dlaczego warto i jak go stosować w przypadku typowych infekcji.

Tradycyjnie olejku z oregano stosowano przede wszystkim do przywracania zdrowia układu oddechowego, a także stał się popularnym alternatywnym lekarstwem na objawy przeziębienia i grypy. Można go znaleźć w większości sklepów ze zdrową żywnością, także w postaci kropelek czy kapsułek. Najczęściej jednak stosuje się niezwykle aromatyczny olejek eteryczny, który można wykorzystywać w aromaterapii oraz do pielęgnacji zewnętrznej. Niektóre rodzaju olejków oregano przeznaczone są także do celów spożywczych.

Poniżej przedstawiamy więcej informacji o badaniach nad zaletami stosowania olejku z oregano na objawy przeziębienia i grypy oraz o tym, jak bezpiecznie z niego korzystać.

Badania nad działaniem olejku z oregano

W ostatnim czasie przeprowadzono kilka interesujących badań dotyczących korzyści zdrowotnych wynikających z zastosowania olejku ziołowego z oregano, a większość uzyskanych wyników jest obiecująca.

W jednym z badań 2017 roku odkryto, że olej z oregano pozyskiwany z liści rośliny miał silne właściwości przeciwutleniające. Naukowcy potwierdzili zasadność zastosowania oleju z oregano w leczeniu gorączki i objawów trudności oddechowych, które są związane z grypą.

Badania laboratoryjne z 2011 roku wskazały, że olejek oregano w warunkach in vitro może hamować zarówno wirusy ludzkie, jak i zwierzęce. Naukowcy zauważyli, że działanie to jest prawdopodobnie spowodowane obecnością karwakrolu, jednego z głównych związków aktywnych w oregano. Karwakrol okazał się skuteczny przeciwko niektórym wirusom, m.in. wywołujących grypę. Na tej podstawie wysnuto wniosek, że stosując olejek z oregano na przeziębienie i grypę możemy skuteczniej przeciwdziałać chorobie.

Uczestnicy badania z 2011 roku z infekcjami górnych dróg oddechowych używali sprayu do gardła zawierającego olejek z oregano, a także rozcieńczony olejek eukaliptusowy, miętowy i rozmarynowy. Używali go pięć razy dziennie przez trzy dni.

W porównaniu z uczestnikami z grupy placebo, użytkownicy sprayu zmniejszyli objawy bólu gardła, chrypki i kaszlu, już 20 minut po jego użyciu. Jednak nie było zasadniczej różnicy w objawach między dwiema grupami po trzech dniach leczenia. Naukowcy zauważyli, że może to być spowodowane objawami naturalnie poprawiającymi się w obu grupach w ciągu tych trzech dni.

Ponadto niewielkie badanie z 2013 wykazało, że olejek z oregano zmniejszał uczucie bólu u szczurów laboratoryjnych. Sugeruje to, że może być on pomocny w bardziej bolesnych objawach grypy, takich jak bóle ciała lub ból gardła. Potrzebne są jednak większe badania na ludziach w tym zakresie, by to potwierdzić.

Czy stosowanie olejku oregano jest bezpieczne?

Olejek z oregano jest ogólnie bezpieczny w użyciu, ale może czasem powodować pewne skutki uboczne.

Warto unikać jego używania, jeśli jest się uczulonym na miętę, szałwię, bazylię lub lawendę. Jeśli jest się uczulonym na którykolwiek z nich, prawdopodobnie można mieć również alergię na oregano.

Nie należy używać olejku z oregano, jeśli jest się w ciąży lub karmi piersią.

Zawsze należy porozmawiać z pediatrą przed użyciem go u dziecka.

Olejku z oregano nie należy również stosować, jeśli cierpi się na zaburzenie krzepnięcia krwi lub przyjmuje leki, które zmieniają krzepliwość krwi.

Suplementy i zioła nie są ściśle monitorowane przez instytucja rządowe i mogą powodować pewne problemy, z uwagi na takie czynniki jak czystość, zanieczyszczenie, jakość i koncentracja składników aktywnych. Z tego powodu nie należy stosować produktów nieznanych. Zawsze mądrze jest porozmawiać z lekarzem przed użyciem jakiegokolwiek zioła lub suplementu diety.

Nawet jeśli nie ma się alergii, przyjmowanie olejku z oregano może powodować:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • problemy żołądkowe,
  • zmęczenie,
  • zwiększone krwawienie,
  • ból w mięśniach,
  • zawrót głowy,
  • ból głowy,
  • trudności z połykaniem,
  • nadmierne wydzielanie śliny,
  • nietypowa gadatliwość.

Przeczytaj więcej o skutkach ubocznych oleju oregano i kiedy powinieneś pójść do lekarza.

Jak stosować olejek z oregano na przeziębienie i grypę?

Istnieje kilka sposobów na to, jak stosować olejek z oregano na przeziębienie i grypę. Nigdy jednak nie należy samodzielnie spożywać olejków eterycznych. Zamiast tego można:

  • dodać kilka kropel do dyfuzora pary lub miski z gorącą wodą, by wykonywać inhalacje,
  • zastosować go na skórze po wcześniejszym dodaniu około 5 kropli do oleju nośnikowego, takiego jak olej kokosowy.

Dowiedz się więcej o tym, jak stosować olejki eteryczne na przeziębienie i grypę.

Można także poszukać lub samodzielnie wykonać nalewkę z oregano, która nie jest lotnym olejkiem eterycznym i można ją bezpiecznie przyjmować doustnie. Należy wówczas postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi dawkowania na butelce.

Alternatywnie można zastosować do 150 miligramów olejku ziołowego oregano w postaci kapsułek. Poleca się jednak podzielić tę ilość na trzy do czterech dawek i przyjmować ją przez cały dzień.

Niezależnie od tego, dlaczego chce się stosować olej z oregano, warto pamiętać, aby robić co najmniej tygodniową przerwę na każde trzy tygodnie stosowania.

Olejek oregano jest silną substancją, więc jego stosowanie najlepiej zacząć od najmniejszej możliwej dawki, aby zobaczyć, jak reaguje nasz organizm. Następnie można powoli zwiększać dawkę, gdy zobaczy się pozytywne zmiany.

Warto również upewnić się, że nie stosuje się więcej niż zalecana ilość wymieniona na opakowaniu. Należy również pamiętać, że zalecane dawki mogą się różnić w zależności od producenta i wieku pacjenta.

Końcowe wskazówki

Stosując olejek z oregano na przeziębienie i grypę można uzyskać kilka korzyści zdrowotnych, które są poparte badaniami. Potrzebne są jednak większe badania, aby w pełni zrozumieć, jak i na ile skutecznie działa w tym zakresie.

Jeśli walczy się z przeziębieniem lub grypą, warto spróbować użyć olejku ziołowego z oregano w celu zapewnienia sobie ulgi od niektórych objawów. Nie należy jednak przekraczać zalecanych dawek.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Han F, et al. (2017). Chemical composition and antioxidant activities of essential oils from different parts of the oregano. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5260481/

Oregano. (n.d.). naturaldatabase.therapeuticresearch.com/nd/Search.aspx?cs=&s=ND&pt=100&id=644&fs=ND&searchid=63161930&AspxAutoDetectCookieSupport=1

Afarineshe Khaki MR, et al. (2013). Antinociceptive effect of aqueous extract of Origanum vulgare L. in male rats: Possible involvement of the GABAergic system.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3813232/

Ben-Arye E, et al. (2011). Treatment of upper respiratory tract infections in primary care: A randomized study using aromatic herbs. DOI: 10.1155/2011/690346

Sharopov F, et al. (2015). Antimicrobial, antioxidant, and anti-inflammatory activities of essential oils of selected aromatic plants from Tajikistan. mdpi.com/2304-8158/4/4/645/htm

Magi G, et al. (2015). Antimicrobial activity of essential oils and carvacrol, and synergy of carvacrol and erythromycin, against clinical, erythromycin-resistant Group A streptococci. DOI: 10.3389/fmicb.2015.00165

Pilau MR, et al. (2011). Antiviral activity of the Lippia graveolens (Mexican oregano) essential oil and its main compound carvacrol against human and animal viruses.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3768712/

Poprzedni artykułOlej rycynowy na łuszczycę – Właściwości i stosowanie
Następny artykułOlejek z drzewa herbacianego na blizny
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.