Szałwia muszkatołowa jako roślina zielna ma bardzo długą historię zastosowania leczniczego. Jest to bylina z rodzaju Salvi, a jej botaniczna nazwa brzmi salvia sclarea. Olejek z szałwii muszkatołowej uważany jest za jeden z najlepszych olejków eterycznych dla zachowania zdrowia hormonalnego, w szczególności u kobiet. Jednak to nie jedyna jego zaleta. Poznajmy jego najważniejsze właściwości i zastosowania.
Nazwa szałwii muszkatołowej clary pochodzi od łacińskiego słowa „clarus”, co oznacza „czysty”. Jest to wieloletnie zioło, które dojrzewa w okresie od maja do września. Pochodzi z północnego regionu Morza Śródziemnego, a także z niektórych obszarów w Afryce Północnej oraz Azji Środkowej. Roślina ta osiąga 1,2-1,5 m wysokości i ma grube kwadratowe łodygi, które pokryte są włoskami. Jej zapach przypomina nieco gałkę muszkatołową; stąd jej nazwa. Szałwia muszkatołowa posiada kwiaty w kolorze od lila po fiolet, które rosną pęczkami.
Olejek z szałwii muszkatołowej
Olejek z szałwii muszkatołowej uznawany jest za jeden z najcenniejszych środków aromaterapeutycznych, o skutecznym działaniu przeciwdrgawkowym, antydepresyjnym, przeciwgrzybiczym, a także przeciwzakaźnym, przeciwskurczowym, ściągającym oraz przeciwzapalnym. Choć posiada nieco inne właściwości i zastosowania, bywa mylony z olejkiem z szałwii lekarskiej. Stosuje się go najczęściej do ukojenia nerwów, gdyż działa uspokajająco, a także ma kojące i rozgrzewające składniki. Wytwarza się go przez destylację z parą wodną kwitnących roślin i charakteryzuje się dość mocnym i wyrazistym aromatem, z ziemistą i ziołową nutą.
Główne składniki olejku eterycznego z szałwii clary, które decydują o jego właściwościach leczniczych, to sclareol, alfa terpineol, geraniol, octan linalilu, linalol, a także kariofylen, octan nerki oraz germacren-D. Co więcej, ten olejek eteryczny ma także wysokie stężenia estrów na poziomie ok. 72% i przeznaczony jest do zastosowania zewnętrznego. Świetnie komponuje się z niemal wszystkimi olejkami eterycznymi, a w szczególności z bergamotką, geranium, neroli, palisandrem, drzewem cedrowym, lawendą, rumiankiem, jaśminem i drzewem sandałowym.
Wielokrotnie sprawdzano skuteczność działania olejku clary na skurcze, ciężkie cykle menstruacyjne, a także uderzenia gorąca oraz wahania poziomów hormonów. Co więcej, jest on również znany ze swojej zdolności do usprawniania działania układu krążenia, wspomagania układu trawiennego, a także poprawy zdrowia oczu oraz walki z białaczką.
Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej – Właściwości i zastosowania
Olejek przede wszystkim stosowany jest w zabiegach aromaterapii, jednak można go wykorzystać także do innych celów. Stanowić może cenny dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych, który zwiększy skuteczność i zakres działania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści jakie może zapewnić.
Olejek eteryczny z szałwii clary łagodzi dyskomfort związany z menstruacją
Szałwia muszkatołowa działa korzystnie w zakresie regulacji cyklu menstruacyjnego, poprzez naturalne równoważenie poziomu hormonów, a także poprzez stymulowanie całego układu. Wspomaga proces leczenia PMS, w tym wzdęć, skurczy, wahań nastroju, czy też pragnienia jedzenia. W tym względzie może stanowić doskonałe wsparcie dla działań dziurawca. Olejek z szałwii muszkatołowej wykazuje właściwości przeciwskurczowe, dlatego często jest polecany na skurcze mięśni, ból głowy oraz żołądka. Dobrze wpływa na rozluźnianie impulsów nerwowych, których organizm nie może kontrolować.
Na Oxford Brooks University w Wielkiej Brytanii przeprowadzono interesujące badanie, w którym analizowano wpływ aromaterapii na kobiety w trakcie porodu. Badanie to trwało osiem lat i w tym czasie przebadano 8058 kobiet. Wyniki tych badań sugerują, że aromaterapia w czasie porodu może obniżyć stan lękowy, a także strach oraz ból u matek w czasie porodu. W badaniach zastosowano 10 różnych olejków eterycznych i okazało się, że olejek z szałwii oraz olejek z rumianku były najkorzystniejsze przy łagodzeniu bólu.
W 2012 roku przeprowadzono kolejne badania, w których sprawdzano wpływ aromaterapii na bóle miesiączkowe u dziewczyn w okresie licealnym. Wzięła w nich udział grupa masażu aromaterapeutycznego oraz grupa acetaminofenu – środka przeciwbólowego i zmniejszającego gorączkę. Masaż aromaterapeutyczny był przeprowadzony na grupie kontrolnej, w której brzuchy uczestniczek masowano za pomocą olejku z szałwii, majeranku, cynamonu, imbiru oraz geranium, które były rozcieńczone w olejku migdałowym. Poziom bólu menstruacyjnego oceniano po upływie 24 godzin. Wyniki pokazały, że redukcja bólu menstruacyjnego była znacznie wyższa w grupie aromaterapii. niż w grupie acetaminofenu.
Olejek z szałwii muszkatołowej wspomaga utrzymanie równowagi hormonalnej
Szałwia muszkatołowa wywiera pozytywny wpływ na hormony w organizmie, ponieważ roślina zawiera naturalne fitoestrogeny, które są określane jako „estrogeny pokarmowe”. Związki te dają szałwii zdolność do wywoływania efektów estrogennych. Co więcej, reguluje ona poziom estrogenu, a jednocześnie zapewnia długotrwałe zdrowie macicy, zmniejszając równocześnie ryzyko rozwoju nowotworu macicy i jajnika.
Wiele problemów zdrowotnych, takich jak chociażby zespół policystycznych jajników, bezpłodność, czy też nowotwory, spowodowanych jest nadmiarem estrogenu w organizmie. Po części jest to wina spożywanych pokarmów, które często zawierają znaczne ilości hormonów. Ponieważ szałwia muszkatołowa jest w stanie równoważyć poziom estrogenu, wytworzony z niej olejek eteryczny jest bardzo skutecznym środkiem zapobiegawczym.
W 2014 roku opublikowano wyniki badań naukowych, w których stwierdzono, że wdychanie olejku eterycznego z szałwii muszkatołowej jest w stanie obniżyć poziomu kortyzolu nawet o 36%, a także może doprowadzić do poprawy poziomu hormonów tarczycy. Badanie to zostało przeprowadzone na 22 kobietach, które były już po menopauzie oraz były w wieku ok. 50 lat. Co więcej, niektóre z uczestniczek miały zdiagnozowaną depresję. Pod koniec badania naukowcy stwierdzili, że olejek szałwiowy clary miał istotny statystycznie wpływ na obniżenie poziomu kortyzolu, zauważono również, że działał on antydepresyjnie. Przede wszystkim poprawiał nastrój uczestniczkom badania z depresją. Innymi słowy, olejek z szałwii muszkatołowej skutecznie działa jako naturalny lek na depresję.
Eteryczny olejek z szałwii clary łagodzi bezsenność
Nie od wczoraj wiadomo, że osoby cierpiące na bezsenność mogą znaleźć ulgę w olejkach eterycznych, m.in. wytwarzanych z szałwii muszkatołowej. Jest on naturalnym środkiem uspokajającym, który zapewnia uczucie ukojenia nerwów oraz wspomaga proces zasypiania. Kiedy nie można zasnąć, najczęściej powstaje uczucie bezradności, które ma bezpośredni wpływ na normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Bezsenność wpływa nie tylko na poziom energii oraz nastrój, ale również na stan zdrowia oraz wydajność pracy, a także ogólnej jakości życia.
Dwie główne przyczyny bezsenności to stres oraz zmiany hormonalne. W pełni naturalny środek, taki jak olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej może leczyć bezsenność, bez konieczności użycia farmakologicznych leków. Jednocześnie przyczynia się on do złagodzenia uczucia stresu oraz lęku, równocześnie równoważąc poziom hormonów.
Olejek z szałwii muszkatołowej wpływa na poprawę krążenia
Zawarte w szałwii muszkatołowej składniki aktywne wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym poprawę cyrkulacji i zwiększenie przepływu krwi. W naturalny sposób obniża on poziom ciśnienia krwi, obniżając obciążenie tętnic oraz wielu narządów. Dzięki temu zwiększa się wydajność systemu metabolicznego, zwiększając ilość tlenu, który dostaje się do mięśni oraz wspiera podstawowe funkcje organów w organizmie.
W Korei przeprowadzono badanie, w którym zmierzono potencjał olejku eterycznego z szałwii muszkatołowej w zakresie obniżenia ciśnienia krwi u kobiet z nietrzymaniem moczu lub też mimowolnym oddawaniem moczu. 34 kobiety stosowały olejek szałwiowy, a także dla grupy kontrolnej olejek lawendowy lub olej migdałowy.
Wyniki pokazały, że grupa kobiet, która stosowała olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej, doświadczyła istotnego spadku skurczowego ciśnienia krwi, w porównaniu do grupy kontrolnej otrzymującej olejek lawendowy. Co więcej, w grupie z olejkiem szałwiowym zaobserwowano również znaczny spadek rozkurczowego ciśnienia krwi, a także znacznego spadku częstości oddechów. Wszystko to w porównaniu do grupy kontrolnej oraz do olejku eterycznego z lawendy. Dane te sugerują, że wdychanie olejku eterycznego z szałwii clary może być korzystne dla wywoływania rozluźnienia u kobiet, które mają problem z nietrzymaniem moczu, zwłaszcza gdy poddawane są one ocenie.
Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej zmniejsza poziom cholesterolu
Cholesterol jest naturalnie występującą substancją, która jest wytwarzana przez wątrobę. Co więcej, jest to substancja wykorzystywana przez organizm do prawidłowego funkcjonowania komórek, nerwów oraz hormonów. Cholesterol przemieszcza się w krwioobiegu, a także może gromadzić się w ścianach tętnic. Zmniejsza to przepływ krwi do ważnych części ciała, a jeśli płytka nadal się buduje, to znacznie zwiększa się ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Olejek z szałwii muszkatołowej wykazuje cenne właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Dzięki nim może lepiej chronić układ krążenia, a także w naturalny sposób obniża poziom cholesterolu. Olejek eteryczny z szałwii clary zmniejsza również stres emocjonalny oraz poprawia krążenie. Oba te czynniki są bardzo ważne dla procesu obniżania poziomu cholesterolu oraz wspomagania pracy układu sercowo-naczyniowego.
Olejek z szałwii muszkatołowej działa jako naturalny lek przeciwstresowy
Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej działa jako naturalny środek łagodzący niepokój, a także działa przeciwdepresyjnie. Sprawia on, że zwiększa się pewność siebie oraz siła psychiczna, co jednocześnie łagodzi uczucie niepokoju i niepowodzenia. Co więcej, olejek szałwiowy posiada także właściwości euforyczne, które pozostawiają uczucie radości oraz spokoju.
W 2010 roku w Korei Południowej przeprowadzono badanie, które wykazało, że olejek szałwiowy może być wykorzystany jako środek terapeutyczny u pacjentów z depresją. W badaniu tym mierzono właściwości przeciwdepresyjne na szczurach z testem wymuszonego pływania. Zapewniał on jeden z najsilniejszych efektów antystresowych wśród wszystkich olejków eterycznych.
Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej może walczyć z białaczką
W jednym z badań przeprowadzonych w Grecji tym badaniu sprawdzono jaką rolę sclareol pełnić może w walce z białaczką. Ich wyniki pokazały, że obecny także w olejku z szałwii muszkatołowej związek jest w stanie uśmiercać pewne linie komórkowe w procesie apoptozy, będący zaprogramowaną formą śmierci komórki. Ilość badań dotyczących roli apoptozy znacznie wzrosła od wczesnych lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, jednak wciąż nie są wystarczające i nie dają wszystkich niezbędnych odpowiedzi. Niewystarczający zakres procesu apoptozy powoduje niekontrolowaną proliferację komórek, w wyniku czego możliwy jest rozwój choroby nowotworowej.
Olejek eteryczny z szałwii clary neutralizuje bakterie i zapobiega infekcjom
Zawarte w szałwii muszkatołowej związki aktywne ograniczają rozprzestrzenianie się oraz rozwój infekcji bakteryjnych, oraz grzybiczych. Co więcej, mogą również zatrzymać niebezpieczne zachowanie bakterii przedostających się do organizmu poprzez wodę lub żywność. Właściwości antybakteryjne chronią okrężnicę, jelita, jak również układ moczowy oraz cały system wydalniczy. Szałwia muszkatołowa posiada także właściwości antyseptyczne, dzięki czemu zapobiega infekcjom ran po zastosowaniu olejku eterycznego. Zabieg taki pozwala również na szybsze leczenie i gojenie.
Opublikowane w 2015 roku badania wykazały, że olejek z szałwii muszkatołowej może być skutecznie stosowany do leczenia ran oraz infekcji skórnych, dzięki jego potwierdzonym właściwościom przeciwdrobnoustrojowym. Wykazano w nich silne działanie przeciw takim szczepom jak Staphylococcusaureus, S. epidermidis i S. xylosus.
Olejek z szałwii muszkatołowej doskonale wspiera zdrowie skóry
W olejku eterycznym z szałwii muszkatołowej pełni ester, zwany octanem linalilu. Jest on naturalnie występującym związkiem fitochemicznym, który znajduje się w wielu kwiatach oraz roślinach przyprawowych. Pozwala on zmniejszać stany zapalne skóry, a jednocześnie działa jako naturalny lek na wysypki. Co więcej, pozwala on skutecznie regulować produkcję serum i pod tym względem działa podobnie jak olejek jojoba. Połączenie tych dwóch olejów eterycznych da nam doskonały środek nawilżający skórę, który utrzyma ten stan nawet przez cały dzień.
Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej ułatwia trawienie pokarmów
Zdrowy układ trawienny jest podstawą utrzymania dobrego zdrowia. Jego działanie wymaga kombinacji wielu procesów, opartych o funkcje nerwów, hormonów, a także bakterii, krwi oraz narządów. Dzięki temu możliwe jest sprawne realizowanie skomplikowanego zadania trawienia pokarmów oraz płynów, które spożywamy każdego dnia.
Eteryczny olejek z szałwii muszkatołowej pozwala zwiększać produkcję soków żołądkowych oraz żółci, co przyspiesza oraz ułatwia proces trawienia. Poprzez uśmierzanie problemów z niestrawnością minimalizuje skurcze, wzdęcia oraz dyskomfort w jamie brzusznej. Ten silny olejek eteryczny zapobiega również zaburzeniom pracy żołądka, a także pomaga organizmowi wchłonąć z pożywienia bardzo potrzebne witaminy oraz minerały. Co więcej, reguluje wypróżnianie, łagodzi zaparcia, a także leczy objawy wrzodów oraz ran w żołądku.
Pozostałe właściwości olejku z szałwii muszkatołowej
Niektóre dodatkowe korzyści płynące z olejku eterycznego z szałwii clary wspomagają również leczenie objawów:
- astmy,
- migreny,
- zapalenia oskrzeli,
- impotencji,
- infekcji gardła,
- zaburzeń pracy nerek.
Olejek z szałwii muszkatołowej – Gdzie kupić?
Olejek powinien być dostępny w wielu sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością, w których sprzedawane są olejki eteryczne. Czasami dostępny może być w drogeriach z kosmetykami naturalnymi. Należy jednak pamiętać, by przy jego zakupie sprawdzać etykiety. Tylko wtedy można mieć pewność, że wybrało się w 100% naturalny i organiczny olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej, który jest pozbawiony jakichkolwiek dodatków ulepszających czy rozcieńczalników. Na etykiecie powinna znajdować się informacja, że jest to produkt powstały w 100% z Salvia sclarea.
Po zakupie olejku eterycznego z szałwii clary warto samodzielnie przygotować mieszankę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Komponuje się on z wieloma innymi olejkami, m.in. cytrusowymi, a także z lawendy, cyprysu, kadzidła, geranium, jak również róży oraz drzewa sandałowego.
Zastosowania olejku eterycznego z szałwii muszkatołowej
- W celach aromaterapeutycznych oraz redukujących stres należy rozprowadzić w powietrzu lub bezpośrednio wdychać 2-3 krople olejku eterycznego lub jego mieszanki.
- W celu poprawy nastroju oraz złagodzenia bólu stawów należy dodać 3-5 kropli olejku eterycznego z szałwii clary do ciepłej wody w kąpieli. Można go także dodać do soli leczniczych, dzięki czemu skuteczniej poprawi nastrój oraz zmniejszy stres.
- Do pielęgnacji okolic oczu należy zaaplikować 2-3 krople olejku eterycznego na czystą i ciepłą ściereczkę, a następnie zastosować ją na oczy przez 10 minut.
- W celu złagodzenia bólu należy przygotować olejek do masażu, który będzie się składał z 5 kropli olejku eterycznego z szałwii muszkatołowej oraz podobnej ilości oleju bazowego, np. oleju kokosowego lub olejku jojoba. Taką mieszankę należy nałożyć bezpośrednio na bolące miejsce i dobrze wmasować.
- Podczas pielęgnacji skóry poleca się stosować mieszankę olejku z olejem bazowym w proporcji 1:1, a następnie aplikować ją bezpośrednio na twarz, szyję oraz całe ciało.
- Do użytku wewnętrznego można wykorzystać tylko i wyłącznie olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej najwyższej jakości, który ma właśnie takie przeznaczenie. Można dodać kilka kropel do wody lub użyć jako suplementu diety, mieszając go z miodem lub koktajlem.
- W celu ułatwienia trawienia należy masować brzuch rozcieńczonym w innym oleju olejkiem. Można także zastosować gorący kompres z kilkoma kroplami olejku eterycznego.
- W celu zwiększenia skuteczności medytacji lub modlitwy leczniczej można wymieszać 6 kropli olejku z szałwii muszkatołowej z 2 kroplami olejku z kadzidła, olejku z białej jodły lub też olejku pomarańczowego. Mieszankę należy umieścić w dyfuzorze i rozprowadzać w pomieszczeniu, w którym przebywamy.
- W celu łagodzenia objawów astmy należy wymieszać 4 krople olejku eterycznego z szałwii clary z olejkiem lawendowym. Mieszankę wmasowywać w klatkę piersiową i plecy.
- W celu uzyskania zdrowych włosów, należy podczas kąpieli równomiernie rozprowadzić na włosach olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej wymieszany z olejkiem z rozmarynu oraz szamponem.
Możliwe działania niepożądane oraz środki ostrożności
Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania olejku eterycznego z szałwii muszkatołowej, podobnie jak innych olejków eterycznych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Mogą one powodować skurcze macicy, które w ciąży mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Nie jest to również produkt przeznaczony dla dzieci i niemowląt.
Nie ma wystarczającej ilości badań, aby potwierdzić skuteczny wpływ tego olejku eterycznego na oczy. Z tego względu najlepiej skonsultować się z lekarzem okulistą, zanim zacznie się wykorzystać szałwię muszkatołową na oczy.
Należy również unikać spożywania olejku eterycznego z szałwii muszkatołowej podczas lub po spożyciu alkoholu. Wyniki badań pokazują, że może to prowadzić do zaburzeń snu lub bezsenności.
Stosując olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej miejscowo, należy najpierw przeprowadzić test alergiczny, by sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. W tym celu należy niewielką ilość olejku eterycznego nałożyć na mały fragment skóry i sprawdzić jej reakcję.
Szczególną ostrożność przy stosowaniu olejku eterycznego należy zachować w przypadku przyjmowania leków, takich jak wodzian chloranu oraz heksobarbiton. Może on negatywnie oddziaływać na organizm, powodując senność czy też ospałość. Szałwia muszkatołowa może także nasilać działanie niektórych leków.