Ostropest plamisty w leczeniu i regeneracji wątroby

1
8499
ostropest plamisty
Napar z ostropestu plamistego pomaga w regeneracji i odbudowie wątroby

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie, działającym m.in. jako podstawy element systemu obrony przed szkodliwym działaniem pochodzących z diety i środowiska toksyn. W niektórych przypadkach wymaga ona wsparcia w procesach regeneracji, a najlepszym sposobem naturalnym na jego przeprowadzenie jest właśnie ostropest plamisty, roślina znana w medycynie ludowej już od setek lat.

Współczesne społeczeństwo narażone jest na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych, związanych z zanieczyszczonym powietrzem oraz naładowaną chemią żywnością. Najważniejszym organem ciała niwelującym skutki ich działania jest wątroba, która jednak może ulegać silnym obciążeniom i uszkodzeniom. Ostropest plamisty to wyjątkowe i powszechnie występujące w naturze zioło, które wykazuje sprawdzone zdolności ochronne, detoksykacyjne i regenerujące komórki wątroby. Poniżej przedstawiamy jak korzystać z ostropestu plamistego w domowej detoksykacji wątroby:

Ostropest plamisty dla zdrowia wątroby

Wątroba wykonuje w organizmie ponad 300 krytycznych funkcji metabolicznych. Konwertuje różnego rodzaju związki do substancji, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, a tym samym zapewnia prawidłowe funkcjonowanie i zachowanie zdrowia.

Wśród wielu funkcji wątroba jest m.in. odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu z toksycznych związków, które są zarówno wchłaniane z zewnątrz, jak i powstają w wyniku procesu metabolicznego. Nie powinno być również zaskoczeniem, że organizm stale narażony jest na niszczące oddziaływanie licznych związków chemicznych, które pochodzą z silnie przetworzonych produktów, syntetycznych kosmetyków, a także zanieczyszczonego powietrza.

Dlaczego wątroba wymaga wsparcia ostropestu

Przeciążona zbyt wieloma toksynami wątroba może ulegać osłabieniu i przestać we właściwym zakresie wykonywać swoje najważniejsze funkcje. Często zdarza się to również w wyniku stłuczeń lub nadmiernego spożywania alkoholu. Podstawowymi objawami niewydolności wątroby są zwykle:

 • częstsze bóle głowy,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • niezdrowy odcień cery,
 • obniżona odporność organizmu,
 • częstsze problemy żołądkowo-jelitowe,
 • wyraźny brak energii.

Wszystkie te objawy to niestety najczęściej dopiero początek prawdziwych problemów zdrowotnych, które mogą wyniknąć w przypadku braku właściwej regeneracji wątroby.

Warto zauważyć, że wiele osób zgłasza istotną poprawę długiej listy pozornie niezwiązanych ze sobą problemów zdrowotnych już niedługo po rozpoczęciu procesu dbania o prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Zdrowsza dieta i więcej ruchu z pewnością pomoże, ale jednym z najlepszych sposobów, aby rozpocząć proces uzdrawiania wątroby, jest jej detoks, czyli proces oczyszczania, a także odtłuszczania. W tym właśnie zakresie niezwykle pomocny staje się ostropest plamisty, umożliwiający przeprowadzenie regeneracji i oczyszczania w domowym zakresie.

Ostropest plamisty w detoksykacji i ochronie wątroby

Ostropest plamisty jest sprawdzonym i silnym ziołem przeznaczonym głównie, chociaż nie tylko, do wzmacniania i odtruwania wątroby. Zawarty w nim związek aktywny o nazwie sylimaryna jest obecnie uznawany za jeden z najlepszych suplementów naturalnych, wspomagających utrzymanie zdrowia i prawidłowego funkcjonowania tego organu.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zakresy oddziaływania ostropestu plamistego w ochronie i odtruwaniu wątroby:

 1. Ostropest a naturalna i skuteczna ochrona komórek wątroby

Zawarta w ostropeście sylimaryna w naturalny sposób chroni komórki wątroby, blokując lub neutralizując działanie pewnych związków toksycznych, również takich jak alkohol, paracetamol i wiele innych.

Badania wykazały, że wyjątkowe właściwości sylimaryny wywierają działanie stabilizujące i przeciwutleniające, sprzyjające regeneracji hepatocytów oraz zmniejszające różne stany zapalne i hamujące proces włóknienia komórek wątrobowych.

W skrócie można uznać, że ostropest plamisty zapewnia skuteczną ochronę komórek wątroby i zwiększa jej zdolność do detoksykacji organizmu.

 1. Ostropest plamisty zwiększa poziom aktywnego glutationu

Glutation to organiczny związek chemiczny, który uważany jest za główny przeciwutleniacz organizmu i niezbędny dla efektywnego funkcjonowania wątroby. Umożliwia on usuwanie z ustroju zbędnych związków azotowych i chlorowcopochodnych toksyn. Ekstrakt z ostropestu plamistego wykazuje wysoki potencjał stymulacyjny wzrostu poziomu glutationu w wątrobie, nawet o 35 %, a tym samym wyraźnie zmniejsza stres oksydacyjny. Dzięki tej właściwości organizm jest mniej narażony na powstawanie i rozwój wielu chorób i dolegliwości zdrowotnych.

 1. Ostropest zapewnia skuteczną regenerację komórek wątroby

Wiele przyjmowanych doustnie substancji, takich jak alkohol czy środki medyczne, szczególnie takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki przeciwdepresyjne oraz leki obniżające stężenie cholesterolu, mogą być szkodliwe dla komórek wątroby i w dłuższej perspektywie ją uszkadzać. Jednak zawarta w ostropeście sylimaryna wydaje się mieć niezwykłą zdolność do stymulowania regeneracji niszczonych przez substancje komórek.

Zaobserwowano nawet, że wyciąg z ostropestu plamistego pomaga zregenerować komórki wątroby u pacjentów z przewlekłym zapaleniem i zwłóknieniem wątroby. Nie należy jednak spodziewać się, że odwróci on trwałe zmiany w tym organie, które wynikają często z przewlekłych obciążeń i braku

 1. Ostropest plamisty a regulacja produkcji żółci

Żółć jest płynem tworzonym w wątrobie, niezbędnym podczas procesu trawienia do rozkładu tłuszczów w jelicie cienkim. Ostropest plamisty uważa się za naturalny suplement diety zwiększający produkcję żółci, który umożliwia poprawę metabolizmu kwasów tłuszczowych i zmniejsza nawet potencjalne ryzyko chorób serca.

 1. Ostropest zmniejsza stany zapalne

Nadmierna konsumpcja wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest często wiązana ze wzrostem poziomu cytokin prozapalnych w organizmie. Składniki czynne ostropestu plamistego hamują aktywność enzymu 5-lipoksygenazy, który jest zaangażowany w tworzenie tych leukotrienów i pozwala skutecznie zapobiec stanom zapalnym.

 1. Ostropest plamisty poprawia ogólną kondycję wątroby

Warto pamiętać, że nie koniecznie musisz brać jakieś leki, nadużywać alkoholu czy cierpieć z powodu zapalenia wątroby, aby korzystać z możliwości jej detoksykacji. Jeśli prowadzisz szczególnie zdrowy styl życia i przestrzegasz odpowiedniej diety istnieje również ryzyko, że ​​twoja wątroba także może być przeciążona.

Ostropest plamisty w postaci naparów lub suplementów to doskonały sposób na zapewnienie odpowiedniej ochrony jednego z najważniejszych organów ciała, który silnie wpływa na nasz wygląd i samopoczucie.

Dawkowanie ostropestu plamistego

Najlepszym rodzajem ekstraktu z ostropestu plamistego jest taki, który wykazuje względnie duże stężenie składnika aktywnego, czyli sylimaryny, a jednocześnie jest łatwo przyswajalny. Niestety sylimaryny nie są zbyt dobrze rozpuszczalne w wodzie i napary z ostropestu nie uważa się za szczególnie efektywną metodę przyjmowania tego składnika, w porównaniu z kapsułkami. Chociaż w przypadku braku innych wariantów nie warto z niej rezygnować.

W suplementach diety sylimaryna zwykle wynosi jedynie 1-4 % całkowitego składu, jednak niektóre kapsułki standaryzowane zawierają bardziej skoncentrowaną zawartość, wynoszącą nawet około 80 % sylimaryny i innych aktywnych składników pomocniczych.

Odpowiednia dawka to zwykle 1 kapsułka 2-3 razy dziennie, najlepiej pół godziny przed posiłkiem, popita dużą ilością wody.

Zaleca się, aby stosować ostropest plamisty codziennie, przez co najmniej miesiąc, a dla uzyskania najlepszych rezultatów najlepiej trzy miesiące lub więcej. W tym czasie jeszcze można poprawić swoją dietę i ograniczyć spożycie alkoholu, napojów gazowanych, smażonych dań i wysoko przetworzonych produktów spożywczych.

Spożywanie ostropestu może być bardzo korzystne nie tylko dla samej detoksykacji wątroby, ale również ogólnie dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na zaburzenia pracy wątroby, zawsze w pierwszej kolejności należy omówić przyjmowanie ostropestu z lekarzem.

Ostropest plamisty – potencjalne efekty uboczne i przeciwwskazania

To zaskakująco skuteczne zioło generalnie uważa się za bardzo bezpieczne. Nieliczne objawy niepożądane należy uznać za przypadki marginalne. Zwykle bowiem bardzo sporadycznie nudności lub rozstrój pracy przewodu pokarmowego mogą wynikać ze zbyt dużej dawki ostropestu.

Ostropest plamisty nie jest zalecany dla kobiet, u których zdiagnozowano raka jajników, macicy lub raka piersi, włókniaki lub endometriozę. Unikanie stosowania jest ogólnie zalecanym środkiem ostrożności, ze względu na możliwość łagodnego oddziaływania estrogenowego. Dotyczyć to może również coraz częściej spotykanego i stosowanego oleju z ostropestu.

Istnieje również powszechne i praktyczne zalecenie względem przyjmowania praktycznie wszystkich ziołowych suplementów diety, których nie należy przyjmować w okresie ciąży lub karmienia piersią. Dodatkowo zaleca się omówić interakcje ostropestu lub innych ziół ze stosowanymi lekami na receptę. Zawsze również warto zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej.

Poprzedni artykułDlaczego warto stosować olej kokosowy w diecie odchudzającej
Następny artykułAloes w ochronie zdrowia i urody
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.