Pokrzywa na włosy – Wskazówki i efekty

0
12035
pokrzywa na włosy
Pokrzywa może skutecznie wpływać na wzmocnienie włosów i przeciwdziałać ich wypadaniu

Pozytywne działanie pokrzywy na włosy znane jest od dawna i wykorzystuje się je w wielu różnych zabiegach i formułach kosmetycznych. Ekstrakt z tego zioła znaleźć można w składach wielu szamponów i innych kosmetyków pielęgnacyjnych, nie tylko naturalnych czy organicznych. Mimo wielu cennych właściwości, w największym zakresie wykorzystuje się je przeciw nadmiernemu wypadaniu włosów i łysieniu. Jak zatem działa pokrzywa na włosy i czy jest skuteczna w działaniu?

Pokrzywa (łac. Urtica dioica ) to kwitnąca roślina wieloletnia, którą można spotkać w wielu miejscach na świecie, m.in. w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Zwykle nie osiąga takiego wzrostu, jednak może mierzyć nawet ok. 2 m. Można ją rozpoznać po liściach w kształcie serca i drobno owłosionej powierzchni. Po zetknięciu ze skórą daje się odczuć bolesne poparzenie, a także delikatne obrzęki, świąd i drętwienie.

Właściwości pokrzywy

Mimo pozornie przykrych dolegliwości, od stuleci znane są jej właściwości lecznicze. Prawdopodobnie już w starożytnym Egipcie wykorzystywano ją do łagodzenia objawów artretyzmu i bólu pleców. Z kolei w średniowiecznej Europie stosowano ją m.in. do leczenia bólu stawów i pozbywania się nadmiaru wody z organizmu. W medycynie naturalnej i ziołolecznictwie stanowi podstawię wielu kuracji i zabiegów zdrowotnych, wykorzystywanych w celu leczenia takich chorób jak chroniczny reumatyzm, letarg, śpiączka, paraliż czy cholera. Jej holistyczne właściwości wciąż budzą duże zainteresowanie, dlatego często stanowi przedmiot wielu badań na całym świecie.

pokrzywaWiadomo, że pokrzywa zawiera szeroki zakres cennych składników, m.in. niezbędne dla zachowania zdrowia witaminy i minerały. Wiele z nich uważanych jest za związki potrzebne także dla utrzymania odpowiedniego wyglądu włosów, a także zapobieganie łysieniu. Dzięki takim składnikom jak magnez, witamina C, witaminy z grupy B, witamina K, potas, żelazo, wapń, krzemionka i kwasy omega-3, pokrzywa wykazuje duży potencjał w zakresie naturalne stymulacji włosów do wzrostu. Z tego też względu znaleźć ją można w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych oraz domowych formułach kosmetycznych.

[Przeczytaj: Pokrzywa – Właściwości, działanie, przeciwwskazania]

Związek między stanem zapalnym, wypadaniem włosów, a pokrzywą

Zapalenie skóry głowy zostało zidentyfikowane jako jedno z głównych przyczyn nadmiernego wypadania  włosów. Organizm reaguje i próbuje zwalczać jego źródło, zawsze gdy dochodzi do uszkodzenia tkanek przez niektóre czynniki, takie jak wolne rodniki, DHT i bakterie. Badania potwierdziły, że w takim przypadku uruchamia się autodestruktywny mechanizm, który powoduje uszkodzenia pasm włosów i mieszków włosowych.

Wiadomo również, że istnieje kilka czynników, które regulują proces stanów zapalnych skóry głowy. Jednym z nich jest kompleks białkowy NF-κB, który odgrywa kluczową rolę w regulacji odpowiedzi immunologicznej na infekcję. Gdy jest aktywowany, powoduje również aktywację wielu innych czynników prozapalnych. Z tego względu naukowcy zainteresowali się możliwością wpływania na NF-κB w celu redukcji stanów zapalnych.

Jedno z badań miało sprawdzić właściwości pokrzywy zwyczajnej, która w medycynie tradycyjnej stosowana jest przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Wykazały one wyraźny wpływ zioła na redukcję ognisk zapalnych. Badania te powtarzano także w innych ośrodkach, które potwierdziły pozytywne rezultaty. Sprawdzono także, że istnieje kilka mechanizmów określających, dlaczego pokrzywa ma tak silny wpływ na łagodzenie stanów zapalnych.

Dlaczego pokrzywa na włosy przeciw wypadaniu może być skuteczna?

W medycynie naturalnej pokrzywa na włosy i skórę głowy stosowana jest od stuleci. Nie ma jednak do dzisiaj jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego jest w tym zakresie tak skuteczna i łagodzi rozmaite problemy dermatologiczne. Istnieje natomiast kilka istotnych wskazówek i przesłanek, które mogą za tym stać, a do najważniejszych z nich należą:

  • Po pierwsze, składniki ekstraktu ziołowego z pokrzywy obejmują takie związki jak flawonoidy i fenole, które działają jako silne przeciwutleniacze, niezbędne w walce z wolnymi rodnikami. Wiadomo bowiem, że wolne rodniki powodować mogą powszechnie występujące uszkodzenia, które ostatecznie wywołają reakcję zapalną, co może także odgrywać znaczną rolę w chronicznym wypadaniu włosów. Pokrzywa stanowi również zdrowe źródło witaminy C, która oprócz właściwości antyoksydacyjnych, przyczynia się również bezpośrednio do utrzymania zdrowej skóry i włosów.
  • Po drugie, parzące właściwości pokrzywy mogą mieć zastosowanie do inicjowania procesu apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórki. Apoptoza jest naturalnym procesem organizmu, który uruchamiany jest w przypadku nadmiernego wytworzenia pewnego rodzaju komórki, które niepotrzebnie pobierają cenną energię. Dzieje się tak wtedy, gdy komórka powoduje więcej szkód, niż korzyści dla organizmu. Apoptoza zwykle nie wywołuje reakcji zapalnej, jednak wyjątkowe warunki mogą sprawić, że stanie się inaczej. Wykazano m.in., że niekontrolowana aktywność wolnych rodników może uruchamiać proces zaprogramowanej śmierci komórek. W takim przypadku organizm może uznać, że konieczne jest poddanie się zapaleniu, które może z kolei objawić się na skórze głowy. Jedno z badań na szczurach wykazało, że stosowanie ekstraktów z pokrzywy wpływa na spadek poziomu jednego z białek wpływających na uruchamianie procesu apoptozy.
  • Po trzecie, pokrzywa wykazuje znaczny potencjały antybakteryjny, co bezpośrednio wpływać może na kondycję włosów i skóry głowy. W szczególności dotyczy to zapalenia mieszków włosowych, który jest dość częstym schorzeniem skóry, charakteryzującym się ogniskowymi stanami zapalnymi. Zazwyczaj towarzyszy mu świąd lub bolesność. Najczęstszą przyczyną zapalenia mieszków włosowych jest infekcja bakteryjna Staphylococcus aureus, która w ostrzejszym stadium może powodować trwałe uszkodzenia. Badania potwierdziły skuteczność działania pokrzywy w zakresie ochronnym i leczniczym.

Zobacz także: Olej rycynowy na włosy – Jak i kiedy stosować

Pokrzywa a działanie DHT

Pokrzywa na łysienie typu męskiegoDHT, czyli 5α-Dihydrotestosteron, jest uważany za jeden głównych czynników powodujących utratę włosów i łysienie typu męskiego. Jest to aktywna forma testosteronu, która jest m.in. niezbędna dla prawidłowego rozwoju mężczyzny. Chociaż odpowiada on za drugorzędne męskie cechy, takie jak owłosienie na twarzy, owłosienie na klatce piersiowej, głęboki głos czy masę mięśniową, powoduje również utratę włosów z głowy. Interesujące jest również to, że DHT powodować przerost komórek prostaty. Chociaż jest to normalne w latach dorastania, u wielu starszych mężczyzn przyczynia się do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Jedno z przeprowadzonych badań miało na celu sprawdzenie wpływu pokrzywy na wywołany przez testosteron przerost prostaty. Porównano jej działanie do działania finasterydu, czyli typowego leku dedykowanego w takich przypadkach. Wyniki wykazały, że pokrzywa wykazuje właściwości, które mogą znacząco hamować aktywność enzymu 5a-reduktazy, bez wywoływania niepożądanych skutków ubocznych. Inne badania wykazały, że terapia z pokrzywy powoduje nieznaczny spadek wielkości gruczołu krokowego.

Należy przy tym zauważyć, że bardzo często przerost prostaty powodowany jest tymi samymi czynnikami, które powodują łysienie. Można zatem założyć, że stosowanie pokrzywy na włosy wpływa pozytywnie na hamowanie procesu wypadania włosów.

Pokrzywa na włosy przeciw wypadaniu i na ich wzmocnienie

Istnieje co najmniej kilka metod stosowania pokrzywy do rutynowej pielęgnacji włosów, jednak my skupimy się jedynie na 3 głównych i najważniejszych, które można stosować w różnych wariantach.

  1. Łatwy w zastosowaniu suplement diety z ekstraktem z pokrzywy

Pokrzywa na włosy może być stosowana wewnętrznie, a najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest zastosowanie odpowiedniego suplementu diety. Ekstrakt z pokrzywy jest łatwo dostępny w Internecie oraz w sklepach zielarskich i niektórych aptekach. Zazwyczaj, najchętniej stosowany jest w postaci kapsułek, jednak można również spotkać w postaci tabletek i proszku. Przyjmowanie jednej kapsułki pokrzywy z zawartością 500 mg ekstraktu, raz lub dwa razy dziennie, powinno być wystarczające, aby uzyskać pełną korzyść z działania zioła.

  1. Napar czyli popularna herbata z pokrzywy

Kolejnym sposobem, by zastosować pokrzywę na włosy, jest stosowanie naparu ziołowego. W tym celu wystarczy zaleć liście świeżej rośliny lub jej susz gorąca wodą. Herbatę z pokrzywy warto pić po odczekaniu aż się zaparzy i przestudzeniu.

Dobrym rozwiązaniem jest samodzielne zbieranie świeżego surowca, najlepiej w kresie wiosennym. W tym celu należy wybrać miejsce, gdzie rośliny rosną w czystym i niezanieczyszczonym środowisku. Przed zbiorem warto wyposażyć się w rękawiczki, koszulę z długim rękawem oraz długie spodnie. Jeśli uda się zlokalizować ładne rośliny, zamiast zrywać całe łodygi, lepiej jest użyć nożyczek i wycinać dwa górne wypustki liści. Umożliwi to ponowną regenerację reszty rośliny, która może stanowić cenny surowiec do przyszłego wykorzystania. Poza sezonem można również kupić susz zielny, który będzie stanowił wystarczającą alternatywę.

Oto prosty przepis na dobry napar z pokrzywy:

  1. Drobno posiekaj cztery łyżeczki świeżej pokrzywy.
  2. Zagotuj ok. 4 szklanek wody.
  3. Dodaj pokrzywę do wody i odczekaj ok. 20 minut z pokrywką.
  4. Odcedź herbatę przy pomocy sitka lub gazy.
  5. Ciesz się smakiem zdrowia i urody.
  1. Olej pokrzywowy na włosy i skórę głowy

Jedną z bardziej skutecznych metod wykorzystania pokrzywy jest olejowanie włosów i skóry głowy maceratem z pokrzywy. Olej pokrzywowy, tworzony na bazie oleju bazowego w procesie infuzji, może dobrze wnikać w pory skóry głowy, głęboko ją odżywiać i wspomagać naprawę uszkodzonych mieszków włosowych.

Olej z pokrzywy może być dodawany do stosowanego szamponu i innych produktów do codziennej pielęgnacji włosów. Poleca się go również stosować oddzielnie, jako głęboko i długotrwale działająca odżywkę, pozostawianą na głowie na noc i zmywaną dopiero rano. Często poleca się jego zmieszanie z olejem rycynowym, który również doskonale działa na zdrowy porost włosów.

Przepis na olej z pokrzywy jest niezwykle prosty i łatwy do wykonania. Potrzebny będzie tylko czysty słoik z nakrętką, dobrej jakości olej bazowy i spora partia świeżych lub suchych części pokrzywy. Do tego wyjątkowego maceratu pielęgnacyjnego możemy wykorzystać olej słonecznikowy, oliwę z oliwek lub olej rzepakowy, jednak niezależnie od wyboru powinien być to produkt nierafinowany, z pierwszego tłoczenia.

  1. Przygotuj rozdrobnione suche lub świeże pokrzywy, upewniając się że nie są zanieczyszczone, a następnie umieść je w czystym słoiku.
  2. Całość zalej wybranym przez siebie olejem, by przykryć wszystkie zioła.
  3. Wstrząśnij słoikiem i wymieszaj dokładnie, by olej dokładnie wypchnął całe powietrze i nie pozostały żadne pęcherzyki.
  4. Codziennie wstrząsaj olejem przez tydzień, upewniając się, że olej pokrywa wierzchnią część ziół.
  5. Okresowo sprawdzaj czy macerat nie pleśnieje lub nie jełczeje.
  6. Proces maceracji powinien trwać od 3 do 6 tygodni, umożliwiając infuzję najważniejszych składników pokrzywy do oleju bazowego.
  7. Po wyznaczonym okresie, szczególnie w przypadku 6 tygodni, liście pokrzywy powinny stać się wyraźnie jaśniejsze i półprzezroczyste.
  8. Całość należy dokładnie przecedzić przez gazę i wycisnąć surowiec pokrzywy do większego naczynia.
  9. Po przecedzeniu macerat można ponownie przelać do słoika i przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu do ok. roku.

Stosowanie pokrzywy a ewentualne skutki uboczne

Nie ma wielu doniesień o szkodliwym działaniu pokrzywy, poza powszechnie znanym zjawisku parzenia świeżych roślin. Należy jej jednak unikać w przypadku nadwrażliwości lub reakcji alergicznych. Mimo, iż posiada wiele cennych właściwości, zawarte w niej związki aktywne mogą wchodzić w reakcję z niektórymi lekami. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku stosowania takich medykamentów jak:

  • leki rozrzedzające krew,
  • diuretyki,
  • leki na ciśnienie krwi,
  • keki przeciwzapalne.

Zaleca się także konsultację lekarską w przypadku chęci wprowadzenia preparatów z pokrzywy do codziennej diety. Pokrzywa na włosy w zastosowaniu zewnętrznym wydaje się natomiast całkowicie bezpieczna i jej stosowanie nie wymaga stosowania szczególnych zasad bezpieczeństwa.

Pokrzywa na włosy – Najważniejsze wnioski

Pokrzywa, w różnych jej formach, może być skutecznym środkiem do zwalczania procesu wypadania włosów i umożliwienia zdrowego ich wzrostu. Jednak stosowanie tej niewątpliwe skutecznej rośliny może być także zaledwie bardzo małym krokiem, ale we właściwym kierunku. Aby naprawdę móc się cieszyć piękną trzeba zdiagnozować przyczyny wypadania włosów i zadbać i ich zlikwidowanie. Pokrzywa na włosy z całą pewnością działa pozytywnie, jednak może być niewystarczającym środkiem zaradczym. Z całą jednak pewnością pomoże przy drobniejszych i przejściowych dolegliwościach i problemach dermatologicznych.

Stosowana na włosy pokrzywa może być potężnym i naturalnym sposobem blokowania DHT, zarówno wewnętrznie, jak i miejscowo, bez wywoływania niepożądanych skutków ubocznych. Jest to niewątpliwie najważniejsza zaleta, zgodna z główną ideą lekarską, by przede wszystkim nie szkodzić.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

1. https://articles.mercola.com/herbal-oils/nettle-oil.aspx
2. https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1113/jphysiol.1947.sp004225
3. goo.gl/SbGQns
4. http://europepmc.org/abstract/med/22134564
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4075706/

Poprzedni artykułOlejek z szałwii muszkatołowej – Właściwości i działanie
Następny artykułKasza jaglana z jabłkiem – Przepis
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.