Polityka redakcyjna

Tematyka zdrowia wymaga szczególnego zaufania i wiarygodności, by czytelnicy mogli zdobywać informacje oparte na potwierdzonej wiedzy naukowej. Tworzenie treści na ten temat wymaga zatem niezwykłej staranności i dokładności, a także stałej i profesjonalnej weryfikacji oraz uaktualniania. Polityka redakcyjna serwisu Skarbnica Natury ma na celu przedstawienie wyznaczonych standardów w tym zakresie, a także poinformowanie czytelników o metodach tworzenia treści.

Wszelkie zapytania i wątpliwości prosimy kierować na adres: kontakt@olej.edu.pl

Każda treść w artykułach zamieszczanych na stronach serwisu Skarbnica Natury jest opracowywana i tworzona z uwzględnieniem podstawowych zasad:

  • Dobro czytelników – Każdy artykuł jest tworzony i publikowany w celach informacyjnych oraz inspiracyjnych, a tworzony jest w oparciu o fachową wiedzę doświadczalną i naukową. Pomysły na tworzenie treści inspirowane są bieżącymi badaniami, postępami w nauce, zmianami wytycznych, wskaźnikami zachorowań, trendami itp. Zawsze staramy się odpowiadać na rzeczywiste potrzeby czytelników w sposób precyzyjny, aktualny i w oparciu o rzetelną wiedzę.
  • Wiarygodność informacji – Treści w naszym serwisie tworzymy na podstawie zaufanych i zweryfikowanych źródeł, które odzwierciedlają obecną wiedzę o zdrowiu i pielęgnacji urody. W przypadku niepotwierdzonych informacji zawsze informujemy o tym czytelnika w sposób jednoznaczny.
  • Powszechność i uniwersalizm – Treści w serwisie napisane są w języku polskim, jednak są dostępne dla czytelników na całym świecie. Mogą z nich korzystać osoby w różnym wieku, o odmiennych zdolnościach fizycznych i umysłowych, tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, pochodzeniu etnicznym, itp.

Etyka

Każda treść internetowa o zdrowiu ma jedynie charakter informacyjny i poglądowy, a z tego powodu nie może nigdy zastopować profesjonalnej porady lekarza lub innego pracownika służby zdrowia. Doradztwo medyczne zawsze wymaga wcześniejszego przeprowadzenia badania i postawienia diagnozy.

Przy tworzeniu artykułów zawsze kierujemy się fundamentalnymi zasadami etyki dziennikarstwa, takimi jak dokładność i uczciwość, minimalizacja szkód, niezależność, odpowiedzialność i przejrzystość.

Aby uzyskać więcej informacji, polecamy sprawdzić:

Wytyczne

Wszystkimi treściami, które można znaleźć na stronach naszego serwisu, zarządza redakcja. Ponieważ informacje o zdrowiu stale się zmieniają, zawsze staramy się przedstawiać potwierdzone i powszechnie zaakceptowane wyniki badań na dany temat, a nie pojedyncze wnioski i opinie. Uzasadniamy zawarte w artykułach stwierdzenia i sugestie, jasnymi i zweryfikowanymi odniesieniami, które najczęściej zostały zrecenzowane. Źródła są wymienione na dole każdego artykułu. Priorytetowo traktowane jest korzystanie z najnowszych i znaczących źródeł na dany temat.

Preferujemy przytaczanie wyników badań przeprowadzonych na ludziach, a nie laboratoryjnych czy na zwierzętach. W przypadku braku innych badań zawsze podkreślamy ich rzeczywiste znaczenie. Chociaż wyniki badań na zwierzętach nie mogą być automatycznie przekładane na ludzi, poszczególne odkrycia mogą być pomocne w zrozumieniu niektórych tematów.

Niektóre odnośniki informują o sprawdzonych metodach leczenia, ale o metodach eksperymentalnych lub alternatywnych, które wymagają więcej czasu do ich potwierdzenia skuteczności. Wszelkie zabiegi o wątpliwej skuteczności są wyraźnie zaznaczane, podobnie jak wszelkie uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Zawsze dbamy o sposób, w jaki opisujemy szczególnie wrażliwe tematy, by nikogo nie straszyć, a jedynie zachęcać do skorzystania z profesjonalnej diagnozy i ewentualnej pomocy.

Nasi eksperci weryfikują treści w celu zrównoważenia ich przekazu i zachowania obiektywizmu. Opinie są zawsze wyraźnie oddzielane od faktów.

Współpracownicy naszego serwisu nie mogą preferować lub promować konkretnych osób, firm, produktów, publikacji, czy stron internetowych, w szczególności w wyniku prywatnych relacji czy korzyści. Wszystkie treści muszą być obiektywnie przydatne czytelnikowi.

Niezależnie od tego, czy artykuły znajduje się za pomocą wyszukiwarki, nawigacji na stronie, mediów społecznościowych, poczty elektronicznej lub w inny sposób, czytelnik zawsze otrzymuje treść zgodną z tytułem i opisem.

Linki są dodawane do treści wyłącznie w celu przekierowania do odpowiednich treści w naszych witrynach, które mogą pomóc w pogłębianiu wiedzy na dany temat. Możemy umieszczać linki do zewnętrznych stron internetowych, jeśli dotyczą one źródła użytego do tworzenia naszych treści lub uważamy, że zawierają dodatkowe informacje, które mogą być pomocne. Wszelkie linki są starannie dobierane i wskazują na agencje rządowe, podmioty badawcze, renomowane stowarzyszenia i organizacje, czasopisma lub inne godne zaufania źródła.

Linki do punktów zakupu są zawsze wyraźnie oznaczone. Serwis Skarbnica Natury nie zawiera linków do stron sprzedających leki lub suplementy, a także rekrutujących uczestników do badań klinicznych lub innych.

Standardy jakości

Każdy artykuł, który pojawia się na naszych stronach, jest pod różnymi kątami sprawdzany przez kilka osób. Upewniają się one, że jest rzetelny, dokładny, zrozumiały, pomocny oraz zgodny z naszymi zasadami i wytycznymi redakcyjnymi.

Treść jest publikowana na stronie dopiero po dokładnym sprawdzeniu i edycji przez nasz zespół redakcyjny. Wszystkie elementy graficzne, narzędzia i filmy podlegają temu samemu procesowi zatwierdzania.

Nasi redaktorzy zatwierdzają wszystkie pomysły na artykuły niezależnie. Sprawdzają i edytują cały materiał przed jego opublikowaniem oraz pracują nad regularnym aktualizowaniem treści, aby zapewnić jej kompleksowość i najwyższą jakość.

Niektóre artykuły, w zależności od tematyki, są weryfikowane przez konsultantów medycznych, w celu uniknięcia niegodności, nieścisłości lub zwykłego błędu.

Zespół redakcyjny ocenia rutynowo istniejące już treści w celu oznaczenia wszelkich artykułów zawierających informacje, które są lub mogą być nieaktualne. Artykuły są oceniane między innymi w celu upewnienia czy:

  • odzwierciedlają bieżące wyniki badań i porad ekspertów ds. zdrowia, pielęgnacji urody oraz dobrego samopoczucia,
  • odzwierciedlają aktualne wytyczne wiodących organizacji i agencji rządowych,
  • przedstawiają aktualne statystyki,
  • odpowiadają na wszelkie nowe pytania, które czytelnik może mieć w związku z upływającym czasem i rozwojem nauki.

W razie potrzeby artykuły są ponownie edytowane i aktualizowane. Artykuły z aktualizacjami i uzupełnieniami mogą być ponownie weryfikowane przez członków zespołu eksperckiego.

Redakcja stale czuwa na tym, aby zapewnić, że każdy detal naszych witryn jest zgodny z naszą misją i standardami.

Współpracownicy Skarbnicy Natury, którzy pracują nad tworzeniem treści, nie pracują w zespole reklamowym. Wszyscy pracownicy są zobowiązani do ujawniania wszelkich potencjalnych konfliktów interesów.

Autorzy artykułów

Nasz serwis współpracuje w autorami, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach, od certyfikowanych lekarzy, przez dietetyków, kosmetologów, zielarzy po licencjonowanych terapeutów. Wszystkie te osoby mają duże doświadczenie w swoich dyscyplinach, także w bezpośrednim kontakcie z pacjentami. Autor każdego artykułu jest wskazany na górze strony, a także na dole, wraz z notką przybliżającą jego profil.

Autorzy są wybierani nie tylko ze względu na ich rozległą wiedzę i doświadczenie w świecie rzeczywistym, ale także ze względu na ich zdolność do przekazywania złożonych informacji w jasny i pomocny sposób. Wszyscy autorzy są zobowiązani do przestrzegania wyżej wymienionych wskazówek redakcyjnych.

Treści licencjonowane i stron trzecich

Treści licencjonowane lub treści stron trzecich są dokładnie sprawdzane przez zespół redakcyjny Skarbnica Natury, aby upewnić się, że są zgodne z naszymi zasadami i standardami. Wszelkie tego rodzaju treści są oznaczone etykietą informującą o ich źródle.

Reklama w serwisie

Serwis Skarbnica Natury akceptuje reklamy na wszystkich swoich stronach, ale zachowuje ścisły i wyraźny rozdział między reklamą a treściami redakcyjnymi. Zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką reklamową, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat rozróżniania reklam i sponsorowanych treści na naszych stronach oraz wytycznych, do których muszą być one dostosowane.

Szczególną uwagę przywiązuje się do prezentowania reklam w sposób, który nie będzie zakłócał prawidłowego rozumienia treści. Dotyczy to zarówno samego projektu strony, jak i liczby reklam, które pojawiają się na danej stronie.

Opinie czytelników

Opinie naszych czytelników są niezwykle ważne, dlatego dlatego każdego dnia staramy się zapewnić najlepsze i pomocne treści. Chcemy również dowiedzieć się, czy możemy być w tym lepsi. Chętnie słuchamy wszelkich uwag, zamieszczanych zarówno w polu komentarzy, jak i w kontakcie bezpośrednim. Czytelnicy są dla nas najlepszymi recenzentami.

Jeśli występują jakieś pytania czy uwagi względem rzetelności lub aktualności naszych treści, można nas łatwo o tym powiadomić, odwiedzając tę ​​stronę.