Seler naciowy – Właściwości i wskazówki jak jeść

5
46808
seler naciowy

Seler stał się w ostatnich latach bardzo popularnym w Polsce warzywem, szczególnie jego naciowa odmiana. Coraz chętniej dodawany jest do rozmaitych potraw oraz stanowi doskonałą przekąskę. Seler naciowy i korzeniowy posiadają bardzo dużo cennych wartości odżywczych, wzbogacających dietę w ważne witaminy, minerały i inne substancje aktywne. Sprawdźmy zatem czy rzeczywiście seler może mieć tak świetny wpływ na nasz organizm i czy skutecznie wspomaga leczenie niektórych chorób.

Seler zwyczajny Apium graveolens jest rośliną należącą do rodziny selerowatych. W Polsce do niedawna popularna była jedynie jego korzeniowa odmiana, stasowana choćby do gotowania zup i przygotowywania surówek. Obecnie modny stał się także seler naciowy, polecany często do jedzenia na surowo lub dodawania do koktajli.

Seler naciowy znany i nieznany

Większość ludzi stosuje zarówno korzeń, jak i łodygi oraz liście selera. Niewiele osób wie jednak, że również nasiona selera są jadalne i korzystne dla zdrowia. W niektórych częściach świata selera uprawia się przede wszystkim dla nasion i ich cennych właściwości. Zazwyczaj przed spożyciem są miażdżone, żeby system trawienny organizmu mógł je w pełni wykorzystać. Zawierają one oleisty związek zwany apiolem, który stosowany jest jako naturalny środek smakowy i zapachowy, a także naturalna substancja lecznicza.

Wymienianie korzyści z regularnego spożywania selera naciowego można zacząć od zauważenia w nim doskonałego źródła przeciwutleniaczy i korzystnych enzymów, a także witamin i minerałów, takich jak witamina K, witamina C, potas, foliany i witamina B6. Wydaje się jednak, że nie same substancje w nim zawarte są tak ważne, a ich właściwa kombinacja, zapewniająca niezwykłe właściwości odżywcze.

Seler – Zwykła niezwykła roślina

W tradycyjnej medycynie ludowej seler przez wieki polecany był jako skuteczny środek na nadciśnienie krwi, jednak z czasem zauważano również jego pozytywny wpływ na pracę całego układu sercowo-naczyniowych. W ostatnich badaniach potwierdza się często przeciwutleniające i przeciwzapalne działanie selera, które pomaga poprawić poziom ciśnienia krwi i cholesterolu, a także zapobiegać chorobom wieńcowym.

Coraz bardziej popularny seler naciowy dostarcza także cenny błonnik, zwłaszcza gdy jest jedzony w odpowiedniej ilości. Pozwala on dzięki temu zwiększać efektywność procesów trawienia i utraty nadmiernej wagi ciała. Ponadto seler zawiera wysoki udział procentowy wody i elektrolitów, a zawarte w nim specjalne związki pomagają działać jako naturalny diuretyk i zmniejszać wzdęcia. Seler dostarcza także organizmowi cennych flawonoidów i polifenoli, a do znaczących korzyści można również zaliczyć zdolność do poprawy kondycji wątroby, skóry, oczu i układu poznawczego.

Seler naciowy – Właściwości i korzyści zdrowotne

Dzięki wielu substancjom odżywczym oraz związkom aktywnym seler naciowy stanowi doskonały składnik zdrowej diety, pozwalający skuteczniej chronić organizm przed rozwojem wielu chorób i dolegliwości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości zdrowotne selera naciowego.

  1. Zapewnia pomoc w zapobieganiu i leczeniu wysokiego ciśnienia krwi

Ekstrakty z selera wykazują cenne właściwości, pozwalające zmniejszać wysokie ciśnienie krwi, które jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Dolegliwość ta stanowi istotny problem wyższej śmiertelności w krajach uprzemysłowionych.

Korzyści ze spożywania selera obejmują potencjał kontrolowania przewlekle podwyższonego ciśnienia, a nawet jego obniżania. Nasiona selera zawierają cenne związki heksanowe, metanolowe i wodno-etanolowe, które usprawniają krążenie, a także pozwalają redukować stany zapalne w organizmie.

Kiedy szczury otrzymały ekstrakt z nasion selera w ciągu siedmiu tygodni, stwierdzili znaczną poprawę poziomów ciśnienia krwi w porównaniu do szczurów karmionych tą samą dietą, ale nie otrzymujących ekstraktu z selera. Uważa się, że seler pomaga zmniejszyć wysokie ciśnienie krwi, działając jako rozluźniacz mięśni gładkich i poprawia przepływ wapnia i potasu do i poza komórkami. Ekstrakt selera pomaga naczyniami krwionośnymi rozwijać się i kurczyć, poprawiać przepływ krwi i wspomagać ogólny stan zdrowia serca.

  1. Daje korzyści podczas odchudzania

Seler zwyczajny ma bardzo niski wskaźnik kaloryczności, wynoszący jedynie 16 kcal na 100 g. Dzięki temu może być cennym pożywieniem, które pomaga schudnąć, również ze względu na jego potencjał dostarczania niezbędnych składników odżywczych i wspomagania regulacji metabolizmu lipidów. Jedną z głównych zalet selera jest jego bogactwo w ważne składniki odżywcze, takie jak przeciwutleniacze, elektrolity, a także witaminy i minerały, m.in. witaminę C, witaminy z grupy B oraz potas.

  1. Może stanowić pomoc w zapobieganiu wrzodom

Zapobieganie chorobom wrzodowym to jedna z zalet selera, o której można nie wiedzieć. W badaniu z 2010 roku, opublikowanym w Journal of Biology Biology stwierdzono, że m.in. seler naciowy zawiera pewien rodzaj substancji, która może być przydatna w ochronie wyściółki przewodu pokarmowego przed wrzodamiEkstrakt z selera ma potencjał znacznego uzupełniania wyczerpanego poziomu śluzu żołądkowego, który jest potrzebny dla prawidłowej pracy organu i pomaga zapobiegać tworzeniu się stanów zapalnych.

Naukowcy wierzą, że selera doskonale wspomaga żołądek, a także okrężnicę i jelita, głównie wskutek obecności niektórych składników chemicznych, takich jak flawonoidy, garbniki, lotne oleje i alkaloidy. Pozwalają one lepiej kontrolować poziom kwasu żołądkowego, a także regulują poziom śluzu ochronnego.

  1. Wspomaga ochronę zdrowia wątroby

Kiedy badacze z Helwan University w Egipcie żywili szczury selerem wraz z cykorią i jęczmieniem, zaobserwowano zmniejszenie ilości niebezpiecznego tłuszczu gromadzonego w wątrobie. Dzięki uzupełnieniu diety zwierząt w ekstrakty roślinne uzyskano lepsze funkcje enzymów wątrobowych i poziomy lipidów we krwi. Im więcej było selera, cykorii i jęczmienia, tym większa była poprawa stanu zdrowia wątroby. Obserwacje te sugerują, że dieta bogata w seler, a także cykorię i jęczmień, może być korzystna dla osób cierpiących na choroby związane z niewydolnością wątroby.

  1. Zapewnia zwiększanie efektywności trawienia i łagodzenie obrzęków

Nasiona selera zawierają bezwonny i oleisty związek znany jako NBP, który wykazuje działanie moczopędne i pomaga organizmowi w procesie detoksykacji. W badaniach na szczurach wykazano, że po zastosowaniu ekstraktów z selera objętość moczu była istotnie większa.

uprawa selera naciowegoKorzyści dla procesów trawienia są częściowo spowodowane diuretycznym, czyli moczopędnym, działaniem selera. Właściwość ta może być również ważna dla łagodzenia nadciśnienia tkankowego oraz obniżania ciśnienia krwi. Ponieważ zawarte w nim składniki poprawiają krążenie w obrębie jelit, jest on także użyteczny w zakresie poprawy trawienia, a także pomaga złagodzić wzdęcia i obrzęki, wynikające z zatrzymania wody w organizmie.

  1. Zapewnia pomoc w utrzymaniu poziomu cholesterol

Jedną z podstawowych korzyści z włączenia do codziennej diety selera naciowego jest jego potencjał zwiększania efektywności wydalania z organizmu cholesterolu, dzięki czemu sprzyja on poprawie lub utrzymaniu zdrowia serca. Seler zawiera bowiem unikatowy związek zwany 3-n-butyloftalidem (BuPh), o którym wiadomo, że posiada działanie obniżające poziom lipidów. Niektórzy naukowcy wierzą, że seler zapewnia wiele innych korzystnych związków, które wciąż podlegają szerszym badaniom.

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Singapurze, wykorzystano szczury, które hodowano przez 8 tygodni na diecie o wysokiej zawartości tłuszczu. Zwierzęta, którym podawano wyciąg z selera wykazały istotnie niższy poziom lipidów we krwi, w porównaniu z grupą kontrolną, która nie otrzymywała tego składnika. Grupa dodatkowo karmiona ekstraktem z selera wykazała korzystne obniżenie całkowitego cholesterolu w surowicy krwi (TC), stężenia cholesterolu lipoproteiny o małej gęstości (LDL-C) i stężenia trójglicerydów (TG).

  1. Związki aktywne selera łagodzą stany zapalne

Seler zawiera przeciwutleniacze i polisacharydy, które są uznanymi związkami przeciwzapalnymi, a zwłaszcza przeciwutleniacze flawonoidowe i polifenolowe. Wspierają one utrzymanie ogólnego stanu zdrowia, szczególnie dzięki ochronie przed stresem oksydacyjnym, które może prowadzić do niebezpiecznych stanów zapalnych. Brak kontroli nad takim stanem może być w konsekwencji przyczyną wielu przewlekłych chorób, obejmujących stawy, serce czy inne narządy.

Dotychczas naukowcy zidentyfikowali kilkanaście różnych przeciwutleniaczy, które są odpowiedzialne za większość zalet selera. Obejmują one kwasy fenolowe, takie jak kwas kofeinowy i kwas ferulowy, a także flawonole, takie jak kwercetyna. Dzięki nim ​​seler może być przydatny w leczeniu szerokiego zakresu problemów zdrowotnych, które wynikają ze stanów zapalnych, takich jak ból stawów, dna moczanowa, utrata niektórych funkcji skóry, zespół jelita drażliwego czy zakażenia dróg moczowych.

  1. Zapewnia pomoc w ochronie przed nowotworami

Seler należy do tej samej rodziny roślin, które często wymieniane są w kontekście naturalnej ochrony przeciwnowotworowej. Rośliny takie jak marchew, koper włoski, pietruszka i pasternak, zawierają bowiem związki ochronne zwane poliacetylenami. Wczesne badania wykazały, że poliacetyleny pomagają zmniejszyć ryzyko powstania, a nawet ograniczać rozwój guzów, zwłaszcza piersi i jelit, a także chronić przed białaczką.

Poliakryleny decydują również o pobudzeniu mechanizmów odpornościowych organizmu, w tym zdolność do walki z nowotworami, gdyż zatrzymują zmutowane komórki przed proliferacją. Według wyników badań duńskich naukowców poliakryleny wykazują wiele innych interesujących aktywności biologicznych, silnie wpływających na utrzymanie zdrowia.

  1. Zapewnia właściwości antybakteryjne i skuteczniejsze zwalczanie infekcji

W ziołolecznictwie nasiona selera od wieków stosowane były przy infekcjach bakteryjnych. W opublikowanym w 2009 roku w Journal of Pharmacy and Pharmacology wykazano raporcie wskazano, że seler zawiera specjalne składniki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, których szczególnie duże stężenie znajduje się w nasionach rośliny.

Zastosowanie ekstraktu z nasion selera pozwala na wyraźne zmniejszenie rozwoju wielu szczepów bakterii, dlatego może stanowić naturalne źródło odporności dla ludzkiego organizmu.

  1. Zapewnia pomoc w zapobieganiu zakażeniom dróg moczowych

Ponieważ seler pomaga zmniejszyć ilość kwasu moczowego oraz skutecznie stymuluje produkcję moczu, jest korzystny w walce z infekcją bakteryjną w przewodzie pokarmowym i narządach rozrodczych. Podobnie jak żurawina, znana z walki z zakażeniami układu moczowego, seler pomaga zapobiec zaburzeniom pracy pęcherza moczowego, problemom z nerkami, a nawet cystom narządów rozrodczych.

Historia stosowania selera

Seler zwyczajny jest bardzo starym warzywem, które stosowane było już tysiące lat temu.  Podobno ślady po liściach rośliny znaleziono w grobowcu jednego z faraonów, który zmarł w 1323 pne. W starożytnej Grecji seler używany był m.in. do przygotowywania wianków dla zmarłych, a także wieńców dla zwycięzców bitew. Roślina została także wymieniona z nazwy w Iliadzie i Odysei Homera.

W przeszłości seler był dość chętnie uprawiany jako warzywo i składnik wielu dań. Uważano, że zapewnia bardzo dobre właściwości odżywcze, a także oczyszcza organizm z toksyn i podnosi jego odporność na rozmaite choroby. Nasiona rośliny najczęściej służyły do łagodzenia bólu. W późniejszym czasie zmodyfikowano nieco sposób uprawy i zaczęto także stosować seler naciowy.

Jak kupować i przechowywać selera naciowego

Seler zwyczajny jest uważany za roślinę długotrwałą i nieco trudną do uprawy, ponieważ wymaga ciągłej wilgoci i nie wytrzymuje bardzo dużych temperatur. Lepiej rośnie w nieco bardziej chłodnych i wilgotnych klimatach. W Polsce od dawna odmiana korzeniowa jest bardzo popularna.

Uważa się, że w masowej uprawie seler naciowy poddawany jest działaniu wielu środków chemicznych, mających na celu wzmocnienie i ochronę roślin. Z tego względu warto wybierać rośliny z upraw ekologicznych, które nie będą zawierały znacznych ilości toksyn i substancji chemicznych. W jednym z raportów środowiskowych z 2014 r. wynika, że dostępny na rynku seler względnie często zawiera ślady pestycydów.

Wybierając seler naciowy upewnij się, że łodygi wydają się twarde i nie są zbyt wiotkie. Jeśli łodygi posiadają liście, poszukaj jasno zabarwionych, które nie uległy jeszcze zwiędnięciu. Seler naciowy najlepiej jest przechowywać w lodówce, po wcześniejszym owinięciu w papierowy ręcznik. Okres trwałości to na ogół ok. 5-7 dni. Po tym czasie łodygi selera mają tendencję do więdnięcia, a ich potencjał składników odżywczych zaczyna znacznie się zmniejszać. Niektóre źródła nie zalecają mrożenia selera, ze względu na jego zmianę konsystencji po rozmrożeniu. Liście selera są również dobrym źródłem witamin i minerałów, podobnie jak łodygi i korzeń, dlatego nie warto ich marnować.

Seler naciowy – Przepisy i wskazówki kulinarne

Jak jeść seler naciowy? W porównaniu do gotowania, prażenia lub blanszowania selera, gotowanie na parze zachowuje najwięcej wartości odżywczych. Zawarte w selerze naciowym związki, w tym flawonoidy i inne polifenole, są delikatnymi składnikami odżywczymi, które można utracić podczas procesów obróbki termicznej. Z tego względu warto jeść seler naciowy na surowo, podobnie jak korzeń selera, po wcześniejszym starciu.

Seler naciowy w kuchni w ostatnim czasie cieszy się stale rosnącą popularnością i coraz częściej stanowi podstawowy składnik smoothie, soków, sałatek i koktajli. Chrupkie łodygi selera charakteryzują się lekko pikantnym i gorzkawym smakiem, nadającym potrawom bardziej zdecydowanego charakteru. Warzywo to stanowi także wspaniały dodatek do różnego rodzaju dipów i sosów.

Sok z selera naciowego

Dzięki wyciskarce do owoców i warzyw i owoców możemy w łatwy i szybki sposób przygotować wspaniały sok z selera naciowego z pysznymi i zdrowymi dodatkami. Picie świeżych napojów warzywnych to wspaniały sposób na wzbogacenie swojej diety niezbędnymi składnikami aktywnymi, zapewniającymi korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. W świeżo wyciśniętym soku z selera naciowego znaleźć możemy przede wszystkim witaminy: A, C, PP i z grupy B, oraz pierwiastki: potas, wapń, magnez, fosfor i żelazo. Pobudza on metabolizm i przyspiesza proces odchudzania, a dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn i podnosi jego odporność na infekcje.

[Więcej: Sok z selera – Właściwości odżywcze i zdrowotne]

Sok z selera naciowego dobrze wpływa na układ pokarmowy, w szczególności na pracę nerek i wątroby. Zawarte w nim składniki aktywne, m.in. chlorofil, powstrzymują procesy starzenia i chronią organizm przed wieloma chorobami.

Smak czystego soku z selera naciowego jest dla niektórych zbyt silny i ostry, dlatego warto dodawać do niego sok z marchwi, jabłek i innych słodkich owoców. Dla wzmocnienia właściwości odpornościowych można do niego dodać sok z korzenia imbiru oraz sok z cytryny. Wiele osób dodaje również jarmuż, kapustę, brokuły, buraki, czy pietruszkę. Praktycznie nie ma ograniczeń w zakresie dodatków, gdyż wszystko zależy od inwencji, indywidualnych preferencji oraz dostępności poszczególnych składników.

Koktajl z selera naciowego

koktajl z selera naciowegoOdchudzający koktajl z selera naciowego to doskonała propozycja dla osób na diecie. Zawarte w nim składniki doskonale wspomagają proces utraty wagi oraz oczyszczają organizm z toksyn. Do jego przygotowania potrzeba jedynie kilku składników i niewiele wysiłku. Nasza propozycja to:

  • 200 ml jogurtu naturalnego,
  • 1-2 łodygi selera naciowego,
  • pełna łyżka otrębów owsianych,
  • dodatki: kawałek imbiru, sok z cytryny i pieprz.

żeby przygotować smaczny koktajl należy wszystkie składniki dokładnie zmiksować i doprawić. Napój najlepiej smakuje, gdy jest schłodzony przed podaniem.

Sałatka z selera naciowego

Jeśli chodzi o przygotowywanie sałatek znacznie bardzie popularny jest seler korzeniowy niż seler naciowy. Coraz częściej jednak spotkać można przepisy uwzględniające wykorzystanie łodyg tego wspaniałego warzywa. Sałatka z selera naciowego często składa się także z jabłek, ziemniaków, soku z cytryny, a także ogórka, groszku i majonezu. Wariacji jest wprost niezliczona ilość, jednak warto pamiętać o równoważeniu smaków, gdyż seler bywa bardzo dominujący w większości potraw.

Cena selera naciowego

Seler naciowy sprzedawany jest na sztuki, w postaci połączonych łodyg, pochodzących z jednej rośliny. Cena w zależności od sezonu waha się w przedziale ok. 4-6 zł. Seler naciowy bio kosztuje ok. 10 zł za sztukę. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jakość i świeżość produktu. Łodygi selera powinny być twarde i kruche, bez plam i w jednolitej barwie. Zwiędłe rośliny będą mniej smaczne i nie będą posiadać tak wielu cennych składników odżywczych.

Przeciwwskazania do jedzenia selera

Chociaż alergia na seler nie jest bardzo częsta, to jednak roślina ta należy do grupy produktów spożywczych, które w niektórych przypadkach powodują ciężkie reakcje alergiczne, podobne do alergii na orzeszki ziemne. Nasiona selera zawierają najwyższy poziom zawartości alergenu i nie ulega on zmniejszeniu po ugotowaniu. W przypadku alergii na roślinę należy unikać spożywania wszystkich części i odmian, a także przetworzonych produktów z jego zawartością.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Kolarovic J, Popovic M, Zlinska J et al. Antioxidant activities of celery and parsley juices in rats treated with doxorubicin. Molecules. 2010 Sep 3;15(9):6193-204.

Rizzo V and Muratore G. Effects of packaging on shelf life of fresh celery. Journal of Food Engineering, Volume 90, Issue 1, January 2009, Pages 124-128.

https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-882-celery.aspx?activeingredientid=882&activeingredientname=celery

Duke, J. A. (n.d.) The green pharmacy herbal handbook: Your Everyday Reference to the Best Herbs for Healing. St. Martin’s Press, Jun 17, 2002Health & Fitness

Al-Asmari, A. K., et al. (2017). An updated phytopharmacological review on medicinal plant of Arab region: Apium graveolens Linn. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5414449/

Arango, D., et al. (2015). Dietary apigenin reduces LPS-induced expression of miR-155 restoring immune balance during inflammation [Abstract]. onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/mnfr.201400705/full

Celery, raw. (2019). fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/342606/nutrients

EWG’s 2019 shopper’s guide to pesticides in produce. (2019). ewg.org/foodnews/dirty-dozen.php

Hartley, L., et al. (2016). Dietary fibre for the primary prevention of cardiovascular disease.
cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD011472.pub2/full

Kooti, W., & Daraei, N. (2017). A review of the antioxidant activity of celery (Apium graveolens L). ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871295/

Lin, Y., et al. (2008). Luteolin, a flavonoid with potentials for cancer prevention and therapy. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2615542/

Moghadam, M. H., et al. (2013). Antihypertensive effect of celery seed on rat blood pressure in chronic administration. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3684138/

Phaniendra, A., et al. (2015). Free radicals: Properties, sources, targets, and their implication in various diseases. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4310837/

Sung, B., et al. (2016). Role of apigenin in cancer prevention via the induction of apoptosis and autophagy. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5207605/

Taupin, P. (2009). Apigenin and related compounds stimulate adult neurogenesis [Abstract]. tandfonline.com/doi/abs/10.1517/13543770902721279?journalCode=ietp20

Yan, X., et al. (2017). Apigenin in cancer therapy: Anti-cancer effects and mechanisms of action. cellandbioscience.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13578-017-0179-x

Yao, Y., & Ren, G. (2011). Effect of thermal treatment on phenolic composition and antioxidant activities of two celery cultivars. sciencedirect.com/science/article/pii/S0023643810002550

Poprzedni artykułBylica piołun – Właściwości i przeciwwskazania
Następny artykułŁopian – Korzyści dla zdrowia i urody
Jestem dietetyczką i na co dzień pomagam ludziom w układaniu zrównoważonego menu oraz kształtowaniu zdrowych nawyków żywienia. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielę się nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale także na łamach portali branżowych. W szczególności interesują mnie zagadnienia zapobiegania problemom zdrowotnym dzięki odpowiedniemu stosowaniu diety i zachowywaniu zdrowego stylu życia. Staram się również stale rozwijać własne kompetencje, uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach oraz czytając najnowsze doniesienia naukowe. Piszę także regularnie o najzdrowszych produktach spożywczych i sposobach ich wykorzystania. Ponadto często dzielę się swoimi ulubionymi przepisami kulinarnymi. Mam głęboką nadzieję, że moja codzienna praca przyczyni się lepszego zrozumienia znaczenia żywienia oraz osiągania codziennych korzyści zdrowotnych oraz lepszego samopoczucia.

5 KOMENTARZE

  1. Fajny artykuł. Dziękuję za tyle informacji. Stosuję seler naciowy bardzo często. trzeba się trochę przyzwyczaić do jego smaku, ale to kwestia czasu.

  2. W Polsce seler uprawiany jest jako roślina warzywna, ogrodowa. W stanie naturalnym występuje na wilgotnych glebach nadmorskich, na wyspie Uznam nad Zalewem Szczecińskim. Uprawia się głównie odmianę, której korzenie i liście używane są jako przyprawa kuchenna, korzenie zaś jako jarzyna. Odmiana liściasta służy również jako jarzyna. Liście i korzenie zawierają surowce lecznicze.
    Zawartość głównych związków w selerze: cholina, asparagina, mannit, glutamina, śluzy flawonowe, glikozydy w tym apina (nadająca selerowi . eteryczny zapach), olejki eteryczne i inne związki typu furokumaryn, z których najbardziej czynny jest psolaren. Witaminy: A, prowit. A, B1, B2, B6, PP, E, C, kwas nikotynowy. Węglowodany (cukry i skrobia), tłuszcze i białka. Woda. 9 ważnych aminokwasów w tym walina, wspomagająca mechanizm widzenia, kwas jabłkowy, cytrynowy. Mikroelementy: sód, potas, magnez, mangan, chlor, siarka, wapń, fosfor, żelazo. Kilogram selera daje 40 kalorii.
    Seler surowy stosowany wewnętrznie działa wzmacniająco, rozwalniająco, wzbogaca organizm w składniki mineralne, leczy gościec kamicę moczową, wzdęcia, kolki żołądkowe, łagodzi sklerozę, przy schorzeniach pęcherza moczowego łagodzi wydzielanie moczu, łagodzi nieprawidłowości miesiączkowania, działa przeciwszkorbutowi, „drenuje” krew, leczy reumatyzm, otyłość, poprawia przemianę materii, działa odmładzająco, wzbogaca pracę nerek, wątroby, działa korzystnie na dolegliwości sercowe, jest dobrze tolerowany przez cukrzyków i działa korzystnie na nieżyt oskrzeli. Stosowany zewnętrznie działa kojąco na rany i odmrożenia i to bardzo łagodnie, nie parząc jak cluzan i papryka; leczy zapalenie powiek i miejscowe odbarwienie skóry.

  3. Seler naciowy bardzo często polecany jest osobom na diecie i odchudzającym się, gdyż doskonale wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej. Może stanowić niskokaloryczny produkt spożywczy i przekąskę, zawierającą mniej więcej 5–7 kcal w 100 g. Posiada także cenne właściwości w zakresie usuwania toksyn z organizmu, oczyszczania i poprawy ogólnego funkcjonowania. Seler naciowy działa ponadto regulująco na proces trawienia oraz pozwala zapobiegać zaparciom, głównie dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego. Dzięki obecności licznych przeciwutleniaczy, seler naciowy doskonale działa od wewnątrz organizmu, ale także pozytywnie oddziałuje na skórę. Posiada właściwości odmładzające i zwalczające zmarszczki. Bardzo często poleca się picie soku z selera, który doskonale odżywia i wpływa na kondycję włosów, zapewniając im zdrowy i piękny wygląd. Regularne spożywanie selera naciowego pozwala na uzupełnienie niedoborów wielu ważnych składników odżywczych, takich jak: potas, wapń, cynk, fosfor, żelazo oraz magnez.

  4. Zielarze z Dalekiego Wschodu od ponad 2000 lat używają selera w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Tymczasem współcześni lekarze ostrzegają przed spożywaniem dużych ilości tego warzywa, gdyż w porównaniu z innymi warzywami zawiera dużo sodu. W jednej łodydze selera jest około 35 mg tego składnika mineralnego. Jest to niemało, zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem tętniczym krwi. 
    Niedawno naukowcy z uniwersytetu w Chicago odkryli w selerze nowy związek chemiczny, zwany 3-buty-loftalidem, który powoduje spadek ciśnienia krwi przez wywołanie rozkurczu naczyń krwionośnych w mięśniach gładkich u szczurów laboratoryjnych. Podczas rozkurczu naczynia krwionośne rozszerzają się, co umożliwia swobodny przepływ krwi. U szczurów otrzymujących dawkę ftalidu równą ilości występującej w czterech łodygach selera, obserwowano spadek o 13% ciśnienia tętniczego krwi i o 7% poziomu cholesterolu. Być może ftalid w podobny sposób działa u ludzi, co może wyjaśnić skuteczne stosowanie selera w leczeniu nadciśnienia przez Chińczyków. W porównaniu z lekami syntetycznymi, seler nie powoduje żadnych skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy lub impotencja.
    Seler zawiera także psoraleny, które zapobiegają łuszczycy. Seler zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cholesterolu, chroni więc przed udarem mózgu i zawałem serca. Zapobiega łuszczycy. Osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze krwi nie powinny bez porady lekarza rezygnować z przyjmowania leków na rzecz selera. Przy niewielkim nadciśnieniu radzę przez tydzień jeść 4 łodygi selera dziennie. Ciśnienie powinno spaść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.