Ludzie na całym świecie codziennie borykają się z wieloma problemami dermatologicznymi, m.in. dotykającymi włosy i skórę głowy. Stosując drogeryjne środki pielęgnacyjne często osiąga się szybkie efekty, które jednak najczęściej równie szybko mijają. Nie wszyscy wiedzą i wierzą, że czasem warto zwrócić się wprost ku naturze i szukać znacznie prostszych rozwiązań. W niniejszym artykule przedstawiamy dlaczego i kiedy warto stosować siemię lniane na włosy.
Siemię lniane na włosy działa zarówno stosowane jako składnik codziennej diety, jak i kosmetyku pielęgnacyjnego. Regularnie spożywane nasion lnu zapewnia organizmowi wiele cennych wartości odżywczych, umożliwiających m.in. przyspieszenie i wzmocnienie wzrostu. Z kolei stosowane zewnętrznie sprawdza się jako naturalny środek nawilżający, odżywiający i ochronny. Ponadto, jest bardzo łatwe w użyciu i niedrogie. Po zastosowaniu siemienia lnianego włosy przestają się puszyć, odzyskują naturalny blask, a także stają się bardziej jedwabiste i miękkie w dotyku. Działanie lnu wspomaga także utrzymanie właściwej higieny skóry głowy, ponieważ redukuje suchość i podrażnienia, a także wspomaga walkę z łupieżem.
[Przeczytaj: Siemię lniane – Właściwości, zastosowanie i opinie]
Dlaczego siemię lniane na włosy działa tak skutecznie?
Siemię lniane posiada wiele cennych składników aktywnych, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, lignany, białko, witaminy i minerały, które oprócz wspaniałych właściwości odżywczych wykazują doskonałe właściwości pielęgnacyjne. Dzięki temu, ten wyjątkowy dar natury może być wykorzystywany w domowych recepturach kosmetycznych, wspomagających proces ochrony i regeneracji włosów i skory głowy. Siemię lniane na włosy ma długa tradycję stosowania, a o jego skuteczności decyduje kilka niżej wymienionych właściwości.
Wspaniałe źródło witaminy E
Witamina E jest jedną z ważniejszych witamin, które można wykorzystać do wzmocnienia struktury i wzrostu włosów. Ze względu na silne właściwości przeciwutleniające pozwala skuteczniej zapobiegać ich uszkodzeniom oraz wspomagać pielęgnację skóry głowy. Przede wszystkim skutecznie pomaga poprawić wydajność naczyń włosowatych, pobudzając krążenie krwi, dzięki czemu mieszki włosowe są lepiej dotlenione i odżywione. Tym samym, zawarta w siemieniu lnianym witamina E jest niezwykle pomocna w zakresie zapobiegania przedwczesnemu siwieniu.
Równoważenie poziomu pH oraz regulacja produkcji serum
Zawarte w nasionach lnu składniki odżywcze skutecznie pomagają zrównoważyć poziom pH oraz produkcję łoju. Oba te czynniki bezpośrednio wpływają na tempo wzrostu włosów i utrzymanie ich zdrowia. Stosowane skórę głowy siemię lniane doskonale koi i pomaga uspokoić gruczoły łojowe, dzięki czemu wytwarzają one odpowiednią dla zdrowego wzrostu włosów ilość sebum.
Zapewnienie doskonałego odżywienia
Jak wiadomo dość powszechnie, nasiona lnu są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu włosów. Pozwalają one również odżywiać mieszki włosowe, czyniąc włosy silniejszymi i mniej podatnymi na uszkodzenia. Stosując siemię lniane na włosy zapewniamy im zdrowy i silny wzrost, a także poprawić ich elastyczność oraz wygląd. Można również wzmocnić jego działanie poprzez dodanie np. oleju rycynowego.
Wspomaganie utrzymania włosów w dobrej kondycji
Nasiona lnu w naturalny sposób pomagają kondycjonować włosy, dzięki czemu stają się one wspaniale gładkie i łatwiejsze do opanowania. Pomagają także związać wilgoć z trzonem włosa, kontrolując takie problemy, jak nadmierna suchość, złamania, rozdwajanie końcówek, czy splątanie. Siemię lniane na włosy doskonale sprawdza się jako domowa maseczka, dodatek do szamponu czy też codzienna odżywka.
Łagodzenie i skuteczniejsza pielęgnacja skóry głowy
Regularne stosowanie, lub nawet spożywanie nasion lnu, zapobiega wielu problemom dermatologicznym, takim jak nadmierne wypadanie włosów, egzema czy łupież skóry głowy. Siemię lniane pozwala łagodzić stany zapalne, delikatnie natłuszcza, zapobiega rozwojowi infekcji oraz utrzymuje nawilżenie. Jego istotną właściwością jest znaczna zawartość rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, dlatego również przynosi efekty pielęgnacyjne przy zastosowaniu wewnętrznym.
Jak stosować siemię lniane na włosy podczas pielęgnacji?
Istnieje wiele przepisów i możliwości stosowania nasion lnu podczas zabiegów domowej pielęgnacji włosów, z których warto korzystać. Po wcześniejszym zmieleniu i namoczeniu można je dodawać do domowych maseczek, czy też wykorzystywać jako naturalną odżywkę. Jednym z prostszych metod jest natomiast wykorzystanie tłoczonego na zimno oleju lnianego, który jednak nie posiada tak wielu składników odżywczych, jak siemię. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na domowe wykorzystanie tych wspaniałych i łatwo dostępnych produktów.
Olej z nasion lnu na włosy
Zabieg olejowania włosów i skóry głowy olejem lnianym to doskonały sposób na ochronę i regenerację. Nie wymaga on specjalnego wysiłku i jest łatwy w zastosowaniu. Poleca się go stosować 2-3 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Do jego przeprowadzenia wystarczą jedynie 2 łyżki oleju lnianego oraz typowe przedmioty higieniczne. Minimalny czas zabiegu to ok. 45 minut.
Procedura
- Nalewamy olej lniany do naczynia i delikatnie podgrzewamy, by stał się bardziej płynny.
- Podgrzany olej dokładnie wmasowujemy w skórę głowy i włosy na całej ich długości przez ok. 15 minut.
- Gdy włosy i skóra głowy zostaną całkowicie pokryte olejem, głowę należy owinąć ciepłym ręcznikiem. Można go podgrzać suszarką do włosów lub zamoczyć w gorącej wodzie.
- Olej na głowie utrzymujemy min. 30 minut, po czym zdejmujemy ręcznik.
- Myjemy włosy łagodnym szamponem bez siarczanów.
Ciepły olej pozwala lepiej przenikać w strukturę włosów i skóry głowy, dostarczając im najważniejszych składników odżywczych. Dzięki temu procesowi stają się one doskonale nawilżone i odżywione. Olejowanie redukuje wszelkie suchości i podrażnienia, a także wzmacnia elastyczność włosów i zapewnia im delikatną gładkość. Możesz również użyć oleju lnianego spożywczego jako sosu podczas przygotowywania sałatek, gdyż jego działanie wewnętrzne również wspomaga pielęgnację włosów.
Zobacz także: Olej rycynowy na włosy – Jak i kiedy stosować
Domowy żel do włosów z siemienia lnianego
Poniższy przepis na domowy żel do włosów z nasion lnu jest bardzo łatwy do przygotowania i nie wymaga wielu składników. Domowy kosmetyk można przygotować w ok. 5 min i stosować każdego dnia lub według potrzeb. Jego okres trwałości nie jest zbyt długi, dlatego powinien być trzymany w lodówce i zużyty w ciągu kilkunastu dni.
Składniki
- 1/4 szklanki mielonego siemienia lnianego,
- 2 filiżanki przefiltrowanej wody,
- 1 łyżka soku z cytryny.
Procedura
- W garnku zagotuj wodę i siemię lniane, aż całość zacznie gęstnieć.
- Dodaj łyżkę soku z cytryny i dokładnie wymieszaj.
- Wyłącz podgrzewanie , gdy całość osiągnie konsystencję podobną do żelu, a następnie odstaw do ostygnięcia.
- Po delikatnym ochłodzeniu odcedź i przelej żel do słoika.
- Używaj żelu do stylizacji fryzury każdego ranka. Możesz również użyć go jako miejscowego środka leczniczego do skóry głowy, również w celu zwiększenia wzrostu włosów.
Ten naturalny żel do włosów przy odpowiednim zastosowaniu nie powinien skutecznie wzmacniać strukturę włosów, utrzymywać fryzurę oraz redukować wiele problemów dermatologicznych.
Odżywka z siemienia lnianego do włosów
Przepis na odżywkę z nasion lnu jest niezwykle łatwy do wykonania i zastosowania. Można w niej wykorzystać wiele różnych składników, które pozwolą osiągnąć lepsze efekty pielęgnacyjne. W zależności od potrzeb można do niej dodać olej kokosowy czy rycynowy, lub sok z pokrzywy lub brzozy. Świetnie nadaje się do zastosowania na noc, kiedy jej działanie będzie dawało najlepsze efekty.
Procedura
- W garnku gotujemy zmielone siemię lniane, aż do uzyskania żelu.
- Po przestygnięciu dodajemy w zależności od potrzeb olejki eteryczne lub ekstrakty roślinne.
- Powstałą odzywkę stosujemy na wilgotne włosy, po czym przykrywamy ręcznikiem i pozostawiamy na całą noc.
- Rano głowę myjemy delikatnym szamponem bez SLS.
W zależności od dodanych składników, odzywka spełniać będzie różne funkcje. Może np. łagodzić podrażnienia skóry głowy i leczyć łupież po zastosowaniu soku z pokrzywy lub olejku rycynowego.
Jak uwzględnić siemię lniane w diecie na wzrost włosów?
Podczas gdy miejscowe zabiegi działają tylko w pewnym stopniu, równie ważna, jeśli nie ważniejsza, jest nasza dieta. Aby włosy stały się silne i zdrowe, organizm musi być przede wszystkim dobrze odżywiony, a w tym pomóc nam może właśnie len. Oczywiście siemię lniane można stosować na tysiące sposobów, a wiele z nich codziennie prezentujemy na łamach naszego serwisu. Oto kilka sposobów jak konsumować nasiona lnu dla lepszego porostu włosów.
Jedzenie surowych nasion lnu
Jednym z najprostszych sposobów włączenia nasion lnu do codziennej jest dodawanie ich do wielu różnych potraw i przekąsek. Bardzo często poleca się jednak, by przed ich spożyciem je trochę namoczyć. Dzięki temu staną się one łatwiej przyswajalne i lepiej wykorzystane przez organizm. Bardzo często poleca się ich zalanie ciepłą wodą na noc i picie na czczo rano.
Siemię lniane mielone
Mielone nasiona lnu to drobny proszek, który znacznie łatwiej włączyć można do codziennej diety. Należy je jednak przechowywać w hermetycznym słoiku w lodówce przez niezbyt długi okres czasu. Można go dodawać np. do mąki owsianej lub zupy. Mielony len to także wspaniały dodatek do koktajli, ciasteczek, babeczek lub mleka.
Siemię lniane i jogurt
Odżywczy jogurt owocowy to jedna z najsmaczniejszych przekąsek z siemienia lnianego. Wystarczy wykorzystać 1 szklankę niskotłuszczowego jogurtu, 1/2 szklanki posiekanych truskawek, 1/2 szklanki jagód, 2 łyżki mielonego siemienia lnianego, 1 łyżeczkę cynamonu. Połącz wszystkie składniki i podawaj.
Podobnie jak w wielu innych przypadkach, tak i pielęgnacja włosów wymaga pewnej cierpliwości i wytrwałości. Stosowanie naturalnych składników dietetycznych i kosmetycznych, takich jak siemię lniane, przynosi natomiast długofalowe i wszechstronne skutki, w odróżnieniu od metod farmaceutycznych i drogeryjnych. Z tego powodu warto postawić na naturalne metody pielęgnacji włosów i długo cieszyć się z osiągniętych efektów.
Stosujecie siemię lniane na włosy? Chętnie poznamy Wasze doświadczenia w tym zakresie!
Źródła