Sok z Noni dla pełni zdrowia i urody

0
3487
sok z noni
Sok z morwy indyjskiej charakteryzuje się szerokim zakresem właściwości odżywczych i zdrowotnych

Od wielu lat sok z Noni, czyli morwy indyjskiej, doceniany jest w wielu krajach tropikalnych, głównie ze względu na bardzo cenne właściwości odżywcze i lecznicze. Dopiero jednak od niedawna zyskał prawdziwą sławę praktycznie na całym świecie. Obecnie owoce Noni zaliczane są do grupy super składników odżywczych, czyli tzw. „superfood”. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości i korzyści ze stosowania soku z morwy indyjskiej.

Tradycyjnie sok z Noni był wykorzystywany przede wszystkim do utrzymania zdrowia skóry, a także zwiększania poziomu energii oraz przy zapobieganiu ogólnemu osłabieniu organizmu. Pozwala on również przyspieszać gojenie ran oraz skutecznie wzmacnia układ odpornościowy organizmu.

Sok z noni

Ogromny potencjał przeciwutleniający, zawartych w sok z morwy indyjskiej składników aktywnych sprawia, że jest on silną substancją odżywczą o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym, a także pozytywnie wpływającą na działanie umysłu. Może być ona bardzo cenna przy leczeniu takich problemów zdrowotnych jak zapalenie stawów czy też zaburzenia związane z funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego. W literaturze najczęściej wymienia się poniższe właściwości:

  • zapobieganie chorobom nowotworowym,
  • ochrona oraz zapewnienie zdrowego funkcjonowania wątroby,
  • utrzymanie prawidłowej pracy i ochrona układu sercowo-naczyniowego,
  • wsparcie pracy układu szkieletowo-mięśniowego,
  • łagodzenie problemów z pamięcią,
  • poprawa kondycji przy dnie moczanowej,
  • wsparcie leczenia cukrzycy.

Obecnie prowadzone są liczne badania i obserwacje w zakresie wpływu zdrowej żywności, w tym również owoców morwy indyjskiej, na zdrowie ludzkiego organizmu, a także możliwości wykorzystania jej dla zachowania zdrowego wyglądu i dobrego samopoczucia. Wiele przesłanek wymagać będzie weryfikacji naukowych, w celu potwierdzenia ich rzekomych właściwości. Niewątpliwe jednak, sok z Noni stanowi obecnie jedną z najciekawszych propozycji dietetycznych, mogących przyczynić się do lepszego funkcjonowania organizmu, a także zapobiegania wielu problemom związanym ze zdrowiem.

Czym jest sok z Noni?

Sok z Noni wytwarza się z zimozielonej rośliny o nazwie morwa indyjska, która na całym świecie znana jest bardziej właśnie jako Noni. Morwa indyjska w naturalnych warunkach najczęściej występuje w podstrefach oraz strefach tropikach. Botaniczna nazwa rośliny to Morindacitrifolia, a należy do rodziny Rubiaceae. Ze względu na charakterystyczne właściwości, wszechstronną naturę, a także bardzo duży potencjał samodzielnego rozprzestrzeniania się i rozmnażania bez konieczności ingerencji człowieka, morwa indyjska nazywana jest „królową” Morinda. Na Hawajach jest to gatunek rośliny, który jako pierwszy zaczyna wegetować na terenie, który stosunkowo niedawno zalany był jeszcze gorącą lawą.

Historyczne początki wykorzystywania morwy indyjskiej oraz jej geograficzne rozprzestrzenianie szacuje się na tysiące lat, a jako pierwotne miejsce jej występowania uznaje się wyspy na Pacyfiku. Tak naprawdę to prawie do końca ubiegłego stulecia sok z Noni był głównie wykorzystywany jako barwnik do ubrań. Dopiero później zauważono jego właściwości terapeutyczne, co pozwoliło zainteresować się nim jako alternatywnym środkiem leczniczym. Od tego czasu sok z morwy indyjskiej jest podziwiany i wykorzystywany przez Polinezyjczyków jako konwencjonalny środek leczniczy na wiele rożnych dolegliwości. Natomiast rdzenni Hawajczycy uważają go za święty dar natury, który może być wykorzystywany do przywracania ogólnej równowagi w organizmie. W ostatnich latach na całym świecie trwają dyskusje na temat właściwości terapeutycznych soku z Noni, jednak prawdziwy potencjał leczniczy tej rośliny nie został jeszcze w pełni odkryty i potwierdzony naukowo.

Drzewo morwy indyjskiej przypomina bardziej krzew, który nie przekracza 3-10 metrów wysokości. Roślina ma zaokrąglone gałęzie oraz ciemne i błyszczące liście, a także czerwono-brązowe nasiona oraz ugrupowane niewielkie jadalne białe kwiaty, które w odpowiednim momencie rozciągają się na długość do kilkunastu centymetrów. W kształcie przypominają jajko lub ziemniaka. Owoce morwy indyjskiej mają zielono-brązowy kolor i posiadają wiele nierówności.

Sok z Noni – Właściwości odżywcze

Sok z morwy indyjskiej posiada imponujące ilości witamin, minerałów oraz wielu cennych składników odżywczych. Z witamin warto przede wszystkim wymienić:

  • witamina B1 (tiamina),owoc noni
  • witamina B2 (ryboflawina),
  • witamina B3 (niacyna),
  • witamina B5 (kwas pantotenowy),
  • witamina B6,
  • witamina B12,
  • witamina C (kwas askorbinowy),
  • beta-karoten.

Zawarte w soku z morwy indyjskiej minerały to przede wszystkim:

  • wapń,
  • potas,
  • magnez,
  • żelazo,
  • fosfor.

Wraz z tą imponującą ilością naturalnych składników odżywczych, sok z Noni posiada również inne substancje odżywcze, m.in. przeciwutleniacze:

  • kwercetyna,
  • wanilina,
  • pinoresinol,
  • prokseronina,
  • kempferol,
  • izoskopoletyna,
  • bisdimethylpinoresinol,
  • skopoletyna.

Korzyści zdrowotne soku z morwy indyjskiej

Do celów odżywczych i pielęgnacyjnych morwa indyjska wykorzystywana jest już stosunkowo od dawna. Począwszy od samego drewna rośliny, które wykorzystuje się jako surowiec do produkcji narzędzi, po sok z właściwościami uzdrawiającymi, po który sięga się w celu pomocy przy wielu krytycznych problemach zdrowotnych. Poniżej zebrano najważniejsze efekty lecznicze działania soku z morwy indyjskiej, o których można przeczytać w specjalistycznej prasie.

  1. Noni a zapobieganie chorobom nowotworowym

Właściwości przeciwnowotworowe soku Noni zostały potwierdzone przez współczesne badania naukowe. Różne próby kliniczne oraz badania laboratoryjne potwierdzają właściwości chemoprofilaktyczne, które owoce morwy indyjskiej zawdzięczają dużym ilościom przeciwutleniaczy. Związki te zmniejszają ryzyko wystąpienia raka płuc, nerek, a także wątroby. Według kolejnych badań ustalono, że związki aktywne Noni pozwalają także blokować mutowanie DNA. Z tego względu sok z Noni polecany jest często osobom starszym, w celu zmniejszenia tempa starzenia i wzrostu istniejących już w organizmie guzów.

  1. Sok z Noni wykazuje działanie jako środek przeciwutleniający

Sok z morwy indyjskiej wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, które pozwalają unieszkodliwiać szkodliwe dla organizmu działanie wolnych rodników. Przeprowadzone na nałogowo palących pacjentach badania wykazały, że owoce Noni pozwalają znacznie zmniejszyć ryzyko zapadalności na wiele chorób, związanych ze zwiększonym stresem oksydacyjnym.

  1. Noni poprawia funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego

Sok z Noni może okazać się cennym składnikiem diety, skutecznie wspierającym zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Wykazuje on działanie rozszerzające naczynia krwionośne, a także wzmacniające komórki gładkich mięśni. Zawarte w morwie indyjskiej związki powodują lepszy przepływ krwi w tętnicach, pomagają w regulowaniu ciśnienia krwi oraz utrzymują serce w dobrej kondycji. Przeprowadzone badania wykazały, że sok z morwy indyjskiej wykazał pozytywne efekty w zakresie oddziaływania na profile lipidowe, co stanowi niezwykle ważny aspekt w zakresie utrzymania ogólnego stanu zdrowia. Pozwala on w szczególności przynieść wiele cennych korzyści w zakresie zmniejszania ilości złego cholesterolu w organizmie, eliminowania ogólnej ilości cholesterolu, jak również homocysteiny. Sprzyja jednocześnie poprawie poziomu dobrego cholesterolu w organizmie.

  1. Sok z Noni a lepsza kontrola cukrzycy

Chorzy na cukrzycę również mogą korzystać z uzdrawiających właściwości soku z morwy indyjskiej. W badaniach naukowych udowodnione zostało jego pozytywne działanie w tym zakresie. Wykazano, że zawarte w nim składniki aktywne wpływają na zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu II. Badania te dowodzą, że sok z Noni pomaga w zmniejszeniu poziomu glikolizylowanej hemoglobiny, triglicerydów w surowicy oraz lipoprotein o małej gęstości. Poza tym zwiększa wrażliwość na insulinę i pobudza wychwytywanie glukozy.

  1. Sok z Noni zapewnia wzmocnienie działania systemu immunologicznego

Wzmocnienie systemu immunologicznego to kolejna korzyść zdrowotna z działania soku Noni, która podkreśla jego wiarygodność w zakresie ochrony zdrowia. Tradycyjnie morwa indyjska wykorzystywana była przy zwalczaniu infekcji oraz innych schorzeń, co przypisuje się obecności cennych polisacharydów. Te bardzo pomocne składniki odżywcze pobudzają aktywność białych krwinek, które odgrywają kluczową rolę w wywieraniu odpowiedniego efektu ochronnego dla organizmu. Obecna w soku z morwy indyjskiej skopoletina wykazuje właściwości antybakteryjne, a także przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz przeciwhistaminowe. Związek ten istotnie przyczynia się do utrzymania efektywności działania mechanizmu obronnego organizmu.

  1. Noni a wspomaganie leczenia problemów żołądkowych

Sok z Noni może okazać się pomocny przy usuwaniu resztek pokarmu z żołądka. Wspomaga proces, w którym przetrawione pożywienie opuszcza żołądek i przenosi się do dwunastnicy. Badania przeprowadzone na soku z morwy indyjskiej wykazały, że zawarte w nim czynne substancje roślinne pomagają w opróżnianiu żołądka, powodując powolne uwalnianie cukrów do krwi. Wyniki tych badań sugerują również, że zawarte w owocach Noni substancje pobudzają uwalnianie enzymów trawiennych oraz cholecystokininy, bez zmiany objętości moczu i kału.,

  1. Sok z Noni zapewnia lepszą ochronę wątroby

Owoce morwy indyjskiej znane są również z właściwości, pozwalających na lepszą ochronę wątroby. Według wyników badań naukowych wytwarzany z nich sok pozytywnie wpływa na hepatogenność tego bardzo ważnego organu, pomagając skuteczniej chronić przed egzogennym i przewlekłym działaniem związków chemicznych. Sok z morwy indyjskiej pozwala tym samym chronić wątrobę przed różnymi poważnymi chorobami i trwałymi uszkodzeniami.

  1. Morwa indyjska dla wspomagania leczenia dny moczanowej

Sok z morwy indyjskiej pozwala poszerzać terapeutyczne skutki leczenia dny moczanowej. Wyższą skuteczność terapii przypisuje się zdolności do hamowania działania enzymów oksydazy ksantynowej, które stanowią źródło choroby i związanych z nią powikłań. Badania naukowe potwierdziły działanie w tym zakresie zawartych w soku z morwy indyjskiej związków aktywnych, które wykorzystywane były wcześniej w tradycyjnej medycynie ludowej.

  1. Noni a uwalnianie od bólu związanego z zapaleniem stawów

Uzdrawiające właściwości soku z owoców Noni mogą przynosić ulgę przy stanach zapalnych, m.in. stawów. Badania naukowe dostarczyły jakościowych dowodów na temat właściwości przeciwbólowych zawartych w soku substancji aktywnych. Pomagają one nie tylko złagodzić uciążliwy ból, ale także zmniejszyć zakres trwałych i wywołanych stanami zapalnymi uszkodzeń stawów. Wyniki badań sugerowały również, że skuteczność działania tych związków może być nawet porównywalna w niektórych zakresach z niektórymi komercyjnymi lekami przeciwbólowymi.

  1. Morwa indyjska wykazuje działanie przeciwskurczowe

Spożywanie soku z morwy indyjskiej może przynieść odprężenie mięśniom. Badania w tym zakresie wskazały na właściwości antyspazmatyczne, zawartych w Noni składników odżywczych. Pomagają one w tłumieniu skurczów mięśni oraz łagodzeniu bólu i dyskomfortu, który jest z tym związany.

  1. Morwa indyjska zapewnia łagodzenie uczucia zmęczenia

Sok z morwy indyjskiej jest tradycyjnym składnikiem leczniczym, wykorzystywanym przez Polinezyjczyków przede wszystkim do poprawy ogólnej kondycji organizmu. Zwiększa on również poziom energii oraz przyczynia się do poprawy jakości życia. Różne badania kliniczne potwierdziły właściwości ergogeniczne soku z Noni, które poprawiają tolerancję na wysiłek, elastyczność oraz ogólny stan fizyczny organizmu.

  1. Noni a czynności antypsychotyczne

Od tysięcy lat owoce morwy indyjskiej wykorzystywano do leczenia różnych problemów zdrowotnych, w tym m.in. zaburzeń funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Badania dotyczące działania antypsychotycznego soku z Noni wykazały, że możliwa jest znacząca poprawa u pacjentów w zakresie samopoczucia i zachowania. Wykazano również ogromny potencjał, który może być wykorzystywany przy leczeniu psychicznym pacjentów z lekkimi problemami. Dodatkowo wyniki zasugerowały, że sok z Noni może mieć terapeutyczny wpływ na uszkodzenia mózgu, które mogą wynikać z obecności w organizmie niektórych składników chemicznych. Prawdopodobnie może także pomóc w przypadku stresu niedokrwiennego mózgu, bez wpływu na skuteczność działania funkcjonujących w organizmie enzymów oraz przeciwutleniaczy.

  1. Morwa indyjska poprawia funkcje pamięci

Sok z morwy indyjskiej może wywierać pozytywny wpływ na leczenie problemów związanych z utratą pamięci. Przeprowadzone bandanie wykazało, że jego regularne spożywanie aktywuje przepływ krwi mózgowej, a tym samym pozytywnie wpływa na funkcje pamięci.

  1. Noni a ochrona dla skóry

Sok z Noni można uznać za naturalny środek do pielęgnacji skóry. Badania wykazały, że jest on bogaty w ochronne składniki chemiczne, czyli antrachinony. Wywierają one działanie stymulujące odbudowę struktur kolagenowych oraz zapobiegają powstawaniu zmarszczek na skórze. Antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości soku z morwy indyjskiej bezpośrednio oddziałują na poziom komórek, dlatego mogą być przydatne przy leczeniu różnych stanów chorobowych skóry, w tym m.in. trądziku, oparzeń, jak również rozmaitych reakcji alergicznych. Obecność niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz wysokie stężenie składnika biochemicznego, czyli prokseroniny, pozwala na skuteczne funkcjonowanie błon komórkowych. Wpływa także na tendencję do normalizowania nieprawidłowo funkcjonujących komórek, a także pomaga przywrócić zdrowy i młody wygląd skóry.

  1. Sok z morwy indyjskiej zapewnia przyspieszanie gojenia się ran

Sok z owoców morwy indyjskiej może być skuteczny w zakresie przyspieszania procesu gojenia się ran. Badania oceniające właściwości regenerujące ran sugerują, że sok z Noni może zapewniać pozytywne wyniki w odniesieniu do zwiększenia masy tkanek granulacyjnych, a także do funkcjonowania kolagenu, hydroksyproliny oraz obecności niezbędnego białka. Jak już wspomniano powyżej, sok z Noni obniża poziom cukru we krwi, co może być również dodatnio skorelowane z przyspieszeniem procesu gojenia się ran.

Sok z Noni – Przeciwskazania

Badania oceniające bezpieczeństwo i skuteczność działania soku z morwy indyjskiej dały pozytywne wyniki w odniesieniu do jego regularnej konsumpcji, niezależnie od stosowanej dawki. Jednakże poszczególne przypadki i indywidualne stany zdrowotne mogą wymagać zachowania szczególnej ostrożności. Najważniejsze z cech charakterystycznych, na które należy zwrócić uwagę, to przede wszystkim:

  • Wysoka zwartość potasu

Sok z Noni zawiera względnie duże stężenie potasu, co może przyczynić się do zakłócenia działania niektórych leków, najczęściej stosowanych przy leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Zaliczyć do nich można m.in. diuretyki oszczędzające potas oraz blokery receptora angiotensyny. Oba typy leków mogą utrzymywać wysoki poziom potasu w organizmie, powodując objawy takie jak nudności czy też zaburzenia rytmu serca.

  • Problemy z chorobami nerek

Nie należy nadużywać soku z morwy indyjskiej w przypadku pacjentów, którzy już przyjmują leki na choroby nerek. Może on powodować pogorszenie się istniejącego stanu zdrowia.

  • Ciąża i karmienie piersią

Chociaż większość badań sugeruje, że spożywanie soku z morwy indyjskiej jest w pełni bezpieczne, to jednak jego regularne stosowanie lepiej jest zawsze poprzedzić konsultacją z lekarzem. W szczególności, jeśli chodzi o kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią.

Sok z morwy indyjskiej – Podsumowanie

sok z owowców NoniSok z Noni jest szczególnie doceniany w Polinezji, Chinach oraz Indiach, gdzie stosuje się go już od ponad 2000 lat. Obecnie również w krajach zachodnich coraz częściej stanowi jeden z najzdrowszych składników odżywczych i wpisuje się w globalny trend do stosowania zdrowej diety. Wielu ludzi na całym świecie, w tym eksperci do spraw żywieniowych, doceniają zdumiewające korzyści zdrowotne, wynikające ze stosowania soku z morwy indyjskiej. Owoce oraz sok Noni są coraz bardziej popularne i znane ze swoich właściwości terapeutycznych. Warto jednak pamiętać, że również pozostałe części rośliny, takie jak korzenie, kora czy liście, mają swoją bogatą historię wykorzystania leczniczego. Od wieków wykorzystywane były w celach terapeutycznych, głównie przez Polinezyjczyków. Korzenie oraz kora Noni wciąż są popularne w zakresie wykorzystania do barwienia tkanin, głównie dzięki bogatej obecności antrachinony.

Niezależnie od wyżej wymienionych zalet, obecna w soku z morwy indyjskiej prokseronina jest skutecznym enzymem przeciwzapalnym, który zapewniać może ulgę kobietom w czasie menstruacji oraz przy problemach z endometriozą. Sok Noni polepsza nastrój, stymuluje produkcję serotoniny oraz zapobiega stanom lękowym i depresji. Działa również jako wzmocnienie całego systemu hormonalnego. Sprzyja także prawidłowemu funkcjonowaniu gruczołu przysadki, gruczołu szyszynkowego, a także nadnerczy i gruczołów płciowych u kobiet i mężczyzn. Wszystkie te korzyści zdrowotne i właściwości lecznicze sprawiają, że sok z Noni uznawany jest za skuteczne lekarstwo na wiele problemów zdrowotnych oraz naturalne wsparcie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Sok z Noni – FAQ

Czym jest morwa indyjska?

Morwa indyjska to owoce rośliny występującej głównie w Azji Południowo-Wschodniej i wyspach Oceanu Spokojnego. W tych rejonach świata sok z tej rośliny stosowany jest dość powszechnie jako naturalny tonik i zdrowy składnik diety. Naukowa nazwa rośliny brzmi Morindacitrifolia, a jej zielonkawo-białe owoce posiadają charakterystyczne wypustki.

Czym jest sok z morwy indyjskiej?

Sok z Noni to naturalny napój, który wytwarza się z owoców morwy indyjskiej, rośliny rosnącej w subtropikalnych i tropikalnych regionach świata. Do celów spożywczych i leczniczych sok z morwy indyjskiej wykorzystywany jest przez ludność krajów Azji Południowo-Wschodniej już od co najmniej kilkunastu setek lat. Obecnie jest intensywnie popularyzowany na całym świecie, dzięki licznym właściwościom odżywczym. Warto jednak pamiętać, że wiele właściwości działania tego napoju nie zostało potwierdzonych naukowo, a także są poddawane wielu wątpliwościom i dyskusjom. Większość głoszonych faktów na temat korzyści ze stosowania owoców Noni pochodzi ze źródeł historycznych i tradycji medycyny ludowej.

Jak przygotować sok z morwy indyjskiej?

Przygotowanie soku z morwy indyjskiej jest nieco czasochłonne. Owoce Noni należy zebrać, zanim jeszcze w pełni dojrzeją. Następnie trzeba je dokładnie umyć i osuszyć, po czym pozostawić na słońcu przez 2-3 godziny. W tym czasie ich skórka stanie się przezroczysta i nabierze nieprzyjemnego zapachu. Owoce morwy indyjskiej należy wtedy umieścić w słoiku i zostawić na słońcu przez około 6-8 tygodni. W tym czasie owoce zaczną fermentować. Po tym czasie można już odcedzić sok, który wypłynął z owoców.

Gdzie można kupić sok z morwy indyjskiej?

Sok z Noni nie jest jeszcze tak popularny i dostępny, jak inne soki owocowe. Chociaż dopiero niedawno wzbudził zainteresowanie zwolenników zdrowego stylu życia na całym świcie,  można go znaleźć w niektórych sklepach ze zdrową żywnością, w Internecie, a nawet w niektórych delikatesach. Kupowanie soku z morwy indyjskiej w sklepach internetowych to dobre rozwiązanie, przede wszystkim dlatego, że uprawa owoców Noni poza regionami tropikalnymi i subtropikalnymi jest niemalże niemożliwa.

Co oznacza Noni – inna nazwa morwy indyjskiej?

Noni oznacza owoce pochodzące z rośliny morwy indyjskiej. Samo słowo to pierwotna nazwa w Tahitian, regionu znajdującego się na Południowym Pacyfiku. W tym regionie morwa indyjska rośnie w środowisku naturalnym. Jednak Noni jest również popularnym owocem w innych krajach azjatyckich.

Czy sok z morwy indyjskiej jest pożyteczny dla zdrowia?

Według medycyny ludowej wielu regionów Południowo-wschodniej Azji sok z morwy indyjskiej może być wykorzystywany przy najróżniejszych problemach zdrowotnych. W tym m.in. w celu zapobiegania chorobom pasożytniczym, obniżania poziomu cholesterolu, jak również zmniejszania stanów zapalnych w organizmie. Przyczyniać się także może do spowolnienia postępów zmian nowotworowych, przyspieszenia procesu gojenia się ran, jak również wyeliminowania stresu oksydacyjnego. Niektóre z tych właściwości i korzyści nadal poddawane są żywym dyskusjom w kręgach naukowych. Jednakże w niektórych regionach tradycyjne uzależnienie od tego owocu może mówić samo za siebie.

Poprzedni artykułMaseczka z aloesu i glinki leczniczej
Następny artykułKojący aloesowy preparat do demakijażu
Jestem dietetyczką i na co dzień pomagam ludziom w układaniu zrównoważonego menu oraz kształtowaniu zdrowych nawyków żywienia. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielę się nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale także na łamach portali branżowych. W szczególności interesują mnie zagadnienia zapobiegania problemom zdrowotnym dzięki odpowiedniemu stosowaniu diety i zachowywaniu zdrowego stylu życia. Staram się również stale rozwijać własne kompetencje, uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach oraz czytając najnowsze doniesienia naukowe. Piszę także regularnie o najzdrowszych produktach spożywczych i sposobach ich wykorzystania. Ponadto często dzielę się swoimi ulubionymi przepisami kulinarnymi. Mam głęboką nadzieję, że moja codzienna praca przyczyni się lepszego zrozumienia znaczenia żywienia oraz osiągania codziennych korzyści zdrowotnych oraz lepszego samopoczucia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.