Sok z selera – Właściwości odżywcze i zdrowotne

0
11300
sok z selera
Sok z selera posiada wiele cennych właściwości odżywczych i zdrowotnych

Sok z selera najczęściej wykonuje się ze świeżych łodyg rośliny, chociaż można również wykorzystać do tego jej korzeń. Seler naciowy będzie jednak z pewnością łatwiejszy do wykorzystania i da znacznie więcej płynu. Oba rodzaje soków będą się również nieco różnić swoim składem i właściwościami zdrowotnymi. Poznajmy zatem, dlaczego warto regularnie spożywać sok z selera naciowego lub korzeniowego. 

Seler (łac. Apium Graveolens) jest jednym z najbardziej pożywnych pokarmów roślinnych dostępnych na rynku. Aby czerpać z maksymalne korzyści zdrowotne możemy go spożywać jako surowe warzywo, gotować lub przygotować sok. Naukowcy udowodnili, że sok z selera jest niezwykle bogaty w prawie wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, a jego regularne spożycie może pomóc nam uzyskać wiele korzyści dla naszego zdrowia, skóry i włosów. Przydatny do jego wykonania może być zarówno seler naciowy, jak i korzeń rośliny.

Sok z selera naciowego i korzeniowego w rożnych wariantach

Sok z selera to jest bardzo łatwym do wykonania w domowych warunkach napojem warzywnym, który warto również łączyć z innymi sokami naturalnymi. Zarówno ze względu na dobre komponowanie się smaków, jak i synergię właściwości odżywczych, bardzo popularny jest sok z selera naciowego i cytryny, a także sok z z selera naciowego i pomarańczy. Do ich wykonania wystarczy zmieszać różne rodzaje soków, najlepiej samodzielnie wyciskanych. Jednak prawdziwym hitem w Polsce jest niewątpliwe sok z selera naciowego i marchewki.

Bez względu jednak na to, jaką kompozycję czy smak wybierzemy, będziemy mogli cieszyć się ze wspaniałych właściwości odżywczych napoju. Warto jednak kupować świeże warzywa i owoce, a następnie samodzielnie przygotowywać soki, które najwięcej korzyści zdrowotnych zapewniają zaraz po ich wytworzeniu.

Sok z selera – Właściwości odżywcze i zdrowotne

Sok ze świeżego i surowego selera zawiera wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych. Stanowi on cenne źródło energii, a także większości niezbędnych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które wspólnie pomagają regulować naturalne funkcje życiowe naszego organizmu. Oto lista najważniejszych korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania selera:

  1. Pozwala skuteczniej zapobiegać nowotworom

Trzymaj raka na dystans, pijąc codziennie sok z selera. Znaleźć w nim można bowiem 8 głównych rodzajów substancji aktywnych, o właściwościach przeciwnowotworowych. Pomagają one na wiele różnych sposobów zapobiegać mutacji komórek. Zawartość acetylenu pozwala zapobiegać niekontrolowanemu namnażaniu komórek nowotworowych, a zawartość kwasu foliowego sprawia, że ​​przyspieszające wzrost komórek prostaglandyny są mniej aktywne. Natomiast zawartość fitosteroli powstrzymuje wolne rodniki przed niszczeniem kodu DNA, a tym samym redukuje ryzyko rozwoju choroby.

  1. Wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu

Seler jest doskonałym i naturalnym lekarstwem na obniżenie poziomu cholesterolu w naszym organizmie. Zawiera związek chemiczny o nazwie 3-n-butyloftalid, który ma pozytywny wpływ na obniżenie złego cholesterolu w naszym krwioobiegu. Wzmaga również wydzielanie kwasów żółciowych lub steroidowych, co pomaga obniżyć ogólny poziom cholesterolu. Sok wyekstrahowany jedynie z 2 łodyg selera może obniżyć poziom cholesterolu do 7 punktów.

  1. Wpływa na kontrolę ciśnienia krwi

Jeśli będziesz pijesz 1 szklankę soku z selera każdego dnia, będziesz w stanie utrzymać poziom ciśnienia krwi pod kontrolą. Właściwość ta wynika z efektu działania 3-n-butyloftalidu, który zmniejsza wydzielanie hormonów stresu i rozluźnia mięśnie obecne wokół naszych naczyń krwionośnych. Dzięki temu stają się bardziej rozszerzone, a krew może przepływać przez nie znacznie płynniej, nie powodując dużego nacisku na ich wewnętrzne ściany.

  1. Zapobiega zaburzeniom trawienia

Sok z selera posiada ogromny potencjał w leczeniu różnych zaburzeń trawiennych. Zawiera znaczne ilości cennego błonnika, które zamieniają roślinę w naturalny środek przeczyszczający. Błonnik pokarmowy z soku doskonale zapobiega zaparciom, powodując gładszy ruch jelit.

  1. Pomaga zapobiegać zwapnieniom

Świeży sok z selera jest również polecany w celu zapobiegania zwapnieniu wewnątrz pęcherzyka żółciowego, pęcherza moczowego oraz nerek. Ponieważ pomaga on usuwać zarówno odpady procesów metabolicznych, jak i substancje toksyczne z tych narządów. Znajdujące się w nich kamienie łatwiej ulegają rozkładowi i eliminacji.

  1. Utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową

Badania wykazały, że bardzo niewiele pokarmów jest tak potężnych w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej, jak sok z selera. Zmniejsza on poziom kwasowości i doprowadza do bardziej odpowiedniego poziomu pH.

  1. Posiada naturalne właściwości przeciwzapalne

Sok z selera jest naturalnym składnikiem odżywczym, pozwalającym zapobiegać powstającym w organizmie stanom zapalnym. Zawiera organiczny związek o nazwie poliacetylen, który hamuje ostre stany zapalne w chorobach kości, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, itp. Pomaga również w takich stanach jak zaburzenia układu oddechowego, takie jak zapalenie oskrzeli, astma, itp.

  1. Stanowi naturalny środek moczopędny

Będąc dobrym środkiem moczopędnym, sok z selera ułatwia produkcję moczu i wspomaga proces detoksykacji organizmu. Ponadto, obecne w soku dwa niezbędne minerały, tj. sód i potas, działają jako regulatory naszego płynu ustrojowego, a tym samym wpływają na utrzymanie właściwego nawodnienia organizmu.

  1. Pomaga w utracie zbędnej wagi ciała

Dzięki zastosowaniu selera zrzucanie nadmiernej wagi ciała staje się łatwiejsze i skuteczniejsze, zwłaszcza przy regularnym spożywaniu soku. Posiada on bardzo niską kaloryczność i równocześnie jest dość sycący. W związku z tym utrzymuje nasz apetyt pod kontrolą i pomaga nam z powodzeniem schudnąć.

  1. Wpływa pozytywnie na sen

Zaburzenia snu i bezsenność można skuteczniej leczyć sokiem z selera. Zawartość magnezu oraz olejku eterycznego powoduje kojący wpływ na nasze nerwy. W rezultacie możemy się lepiej zrelaksować i cieszyć się dobrym snem.

Sok z selera a zdrowie i wygląd skóry

Seler może w znacznym stopniu przyczynić się do utrzymania zdrowego  ładnego wyglądu skóry. Działa jako wspaniała alternatywa dla dostępnych na rynku kosmetyków syntetycznych. Poznaj zalety stosowania soku z selera w codziennej pielęgnacji urody.

  1. Doskonale nawilża

Pozyskiwany z łodyg selera sok może być bardzo przydatny w utrzymaniu właściwego nawilżenia skóry ciała. Seler naciowy posiada aż 95% wody w całości swojej masy, dlatego jest doskonałym surowcem do tworzenia napojów. Regularne spożycie soków może doskonale uzupełniać codzienne zapotrzebowanie na wodę i utrzymywać właściwe nawodnienie naszych komórek. W rezultacie, ma to również swoje odzwierciedlenie w wyglądzie skóry, którą możemy utrzymać w miękkości i elastyczności.

  1. Pomaga zapobiegać uszkodzeniom skóry i innym jej zaburzeniom

Jak wiadomo, detoksykacja organizmu doskonale wpływa na wygląd skóry. Zawartość wody i przeciwutleniaczy w soku jest również bardzo dobra dla oczyszczenia naszego organizmu i uczynienia skóry czystszą. Przeciwutleniacze są w zasadzie “zmiataczami wolnych rodników”, które oczyszczają nasze ciało z toksyn i zapobiegają uszkodzeniu komórek skóry. Z drugiej strony, woda ułatwia eliminację z naszego organizmu toksyn, a także innych szkodliwych substancji. W związku z tym możemy trzymać się z dala od wielu chorób skóry.

  1. Pozwala dłużej utrzymać skórę w młodym wyglądzie

Sok z selera naciowego jest bogaty w witaminę A, B, C, K, a także niacynę i kwas foliowy. Wszystkie te związki są niezbędne do naprawy uszkodzeń skóry, a także do utrzymania jej pełnego zdrowia i naturalnego wyglądu. Witaminy pomagają również w produkcji kolagenu i właściwie odżywiają naszą skórę, dzięki czemu możemy utrzymać skórę gładką, młodą i pozbawioną zmarszczek, na znacznie dłużej.

  1. Przywraca lśniącą skórę

Istnieje wiele minerałów obecnych w soku z selera, m.in. wapń, potas, magnez i selen. Regularne spożywanie tych minerałów może prowadzić do przywrócenia jasnej i promiennej skóry.

Korzyści z selerowego soku do włosów:

Seler wykazuje wiele właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych dla skóry, a także doskonale wpływa na ogólną kondycję włosów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje w tym zakresie.

  1. Zapewnia kompleksową pielęgnację włosów

Już wcześniej wspomniano, pozyskiwany z selera sok znaczne ilości witaminy A, która wraz z wodą świetnie wpływa na wygląd włosów. Woda utrzymuje odpowiednie nawilżenie skóry głowy i ogranicza łupież. Witamina A zapewnia korzeniom włosów właściwe odżywienie i sprawia, że mają zdrowszy i atrakcyjniejszy wygląd. Związki selera są również znane z potencjału stymulacyjnego do wzrostu włosów i poprawy ich struktury.

Najczęściej zadawane pytania

W związku z dużym zainteresowaniem stosowania soku z selera często powstają pytania, na które odpowiedzi są poszukiwane przez wielu ludzi. Poniżej prezentujemy te najbardziej popularne z nich.

Kiedy poleca się pić sok z selera?

Sok selerowy najczęściej poleca się pić z samego rana na czczo, aby uzyskać optymalne rezultaty. Warto potem poczekać 20-30 minut, zanim wypije się lub zje cokolwiek innego.

Ile soku z selera warto pić?

Najczęściej poleca się ilość około dwóch filiżanek. Jeśli nie można sobie poradzić z dwoma filiżankami na początku, można zacząć od jednej i stopniowo zwiększać tą ilość.

Czy seler musi być organiczny?

Generalnie nie musi, jednak wiadomo, że większość tego warzywa w sprzedaży może być zanieczyszczona dużą ilością pestycydów. Jeśli używa się nieekologicznego selera, warto pamiętać, aby dokładnie go umyć. Seler naciowy znajduje się na liście warzyw, których uprawy cechują się stosowaniem dużej ilości środków ochrony roślin.

Czy nie lepiej zjeść selera zamiast przygotowywać z niego sok?

Oczywiście jest to również dobre rozwiązanie. Jednak aby uzyskać optymalne korzyści, prawdopodobnie trzeba zjeść cały pęczek, który obejmuje ok. 9-12 łodyg. Po wyciśnięciu odpowiada to mniej więcej 400-450 ml soku.

Jak samodzielnie wykonać sok z selera naciowego?

Najłatwiejszym rozwiązaniem na przygotowanie soku z selera naciowego jest użycie sokowirówki, tradycyjnej lub wolnoobrotowej. Monza jednak wykonać go również za pomocą blendera, chociaż będzie on wtedy bardziej przypominał koktajl.

Sok z selera z sokowirówki

  1. Użyj jednego pęczka organicznego selera, odcinając podstawę, aby oddzielić łodygi,
  2. Umyj je w czystej wodzie, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia.
  3. Przepuść seler przez sokowirówkę.
  4. Pij natychmiast po wykonaniu napoju.
  5. Czasami można wykonać sok z podwójnej ilości, przeznaczonej na 2 dni. Taki sok należy przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Sok z selera z blendera

    1. Użyj 1 wiązki organicznego selera i odetnij podstawę, aby oddzielić łodygi.
    2. Umyj dokładnie wszystkie łodygi, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia.
    3. Posiekaj seler na kawałki wielkości kciuka i umieść je w blenderze.
    4. Dodaj 1/4 szklanki wody mineralnej i nałóż pokrywkę na blender, a następnie blenduj całość na gładki płyn.
    5. Uzyskany płyn można przelać przez gazę, chociaż w większości przypadków nie warto tego robić.
    6. Świeżo przygotowany sok najlepiej jest pić od razu.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

The effect of hydro-alcoholic celery (Apiumgraveolens) leaf extract on cardiovascular parameters and lipid profile in animal model of hypertension induced by fructose. Avicenna J Phytomed. 2015 May-Jun; 5(3): 203–209.

Antihypertensive effect of celery seed on rat blood pressure in chronic administration. J Med Food. 2013 Jun;16(6):558-63. doi: 10.1089/jmf.2012.2664. Epub 2013 Jun 4.

Anti-hypertensive Herbs and their Mechanisms of Action: Part I. Front Pharmacol. 2015; 6: 323. Published online 2016 Jan 19. doi: 10.3389/fphar.2015.00323

Poprzedni artykułPrzepis na zdrowe pesto z jarmużu
Następny artykułHerbata z pokrzywy – Właściwości i zastosowania
Jestem dietetyczką i na co dzień pomagam ludziom w układaniu zrównoważonego menu oraz kształtowaniu zdrowych nawyków żywienia. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielę się nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale także na łamach portali branżowych. W szczególności interesują mnie zagadnienia zapobiegania problemom zdrowotnym dzięki odpowiedniemu stosowaniu diety i zachowywaniu zdrowego stylu życia. Staram się również stale rozwijać własne kompetencje, uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach oraz czytając najnowsze doniesienia naukowe. Piszę także regularnie o najzdrowszych produktach spożywczych i sposobach ich wykorzystania. Ponadto często dzielę się swoimi ulubionymi przepisami kulinarnymi. Mam głęboką nadzieję, że moja codzienna praca przyczyni się lepszego zrozumienia znaczenia żywienia oraz osiągania codziennych korzyści zdrowotnych oraz lepszego samopoczucia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.