Żurawina to uniwersalne owoce, które sprawdzają się doskonale jako bardzo smaczny dodatek żywności, a także surowiec do wytwarzania wielu naturalnych produktów leczniczych. Łacińska nazwa żurawiny to Vaccinium macrocarpon i należy do rodzimych owoców Ameryki Północnej. W porównaniu do innych owoców i warzyw, również takich jak brokuły, szpinak czy jabłka, zawiera ogromną ilość substancji antyoksydacyjnych. Właśnie dzięki nim sok z żurawiny zapewnia niezastąpione właściwości zdrowotne, o których warto przypomnieć.
Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania soku żurawinowego to przede wszystkim naturalna ochrona przed zakażeniem układu moczowego, leczenie zaburzeń układu oddechowego, zapobieganie powstawaniu kamieni nerkowych, a nawet ochrona przed niektórymi typami nowotworów oraz chorób serca. Jest również bardzo korzystny w profilaktyce chorób żołądka i cukrzycy, a także chorób dziąseł, spowodowanych przez tworzącą się płytkę nazębną.
Żurawina jest pełna składników odżywczych, które pomagają twojemu ciału zapobiegać infekcjom i poprawiać ogólny stan zdrowia. W warunkach naturalnych rośnie ona na bagnach i często zbiera się ją w wodzie. Kiedy jagody są dojrzałe i gotowe do zbioru, dzięki większej ilości światła słonecznego, mają większą wartość odżywczą. Podobnie jak w przypadku większości owoców, najwięcej korzyści uzyskujemy spożywając żurawinę w całości, jednak przygotowywany z niej sok również posiada wiele cennych wartości.
Sok z żurawiny – Wartości odżywcze
Sok z żurawiny jest przede wszystkim bardzo bogaty w cenne przeciwutleniacze, witaminę C oraz kwas salicylowy. Zawiera tylko 28-45 kcal w porcji 100g, dlatego bardzo dobrze pasuje do różnego rodzaju diet i zapewnia odpowiednią ilość energii.
Sok żurawinowy na 100 g zawiera ok. 87 g wody. Zapewnia również orgazmowi przyswajalne białka i węglowodany, a także liczne mikroelementy, takie jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Wśród witamin należy przede wszystkim wyróżnić tiaminę, ryboflawinę, niacynę, a także witaminę B6, witaminę E oraz witamina K.
Podobnie jak inne owoce jagodowe, żurawina zawiera silne fitochemikalia, które działają jako naturalne przeciwutleniacze. Pomagają one chronić organizm przed uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki, które przyczyniają się do procesu starzenia i mogą być również czynnikami ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, takich jak rak i choroby serca.
Sok z żurawiny – Korzyści zdrowotne
Sok żurawinowy, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości ochronne i regenerujące, jest od dawna stosowany do leczenia wielu różnych chorób i dolegliwości. Przedstawiamy najważniejsze korzyści zdrowotne stosowania żurawiny:
Wspomaga leczenie zakażenia układu moczowego
Infekcje dróg moczowych powodowane są przez naturalną obecność pewnych mikroorganizmów w moczu, których ilość przekracza jednak normalny poziom. Niekontrolowany rozwój takich zakażeń może prowadzić do infekcji w pęcherzu, a także powodować zapalenie pęcherza moczowego, nerek lub prostaty.
Badania wykazały, że sok z żurawiny zawiera proantocyjanidyny, które posiadają właściwości przeciwzapalne i skutecznie zapobiegają utrzymywaniu się bakterii na ścianach pęcherza moczowego. Związki te zapobiegają także dalszemu namnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów i wypłukują je wraz z oddawaniem moczu. Badania pokazują również, że regularne picie soku żurawinowego może bardzo skutecznie zapobiegać nawracającym zakażeniom układu moczowego.
Podawanie soku żurawinowego zaleca się również pacjentom przebywającym w szpitalach i poddawanych rozmaitym zabiegom inwazyjnym, w celu ochrony przed infekcjami i chorobami układu moczowego. Zmniejsza on również wyraźnie ryzyko wystąpienia zapalenia układu moczowego wśród kobiet poddawanych planowej operacji ginekologicznej. W takim przypadku sok żurawinowy jest naturalnym, skutecznym i w pełni bezpiecznym środkiem zapobiegawczym.
Zapewnia skuteczniejszą ochronę zdrowa serca
Sok żurawinowy może pomóc naturalnie obniżyć ryzyko rozwoju choroby serca i pomaga w utrzymaniu zdrowej kondycji układu sercowo-naczyniowego. Zawarte w żurawinie związki aktywne pozwalają opóźnić i stłumić utlenianie lipoprotein, o dużej zawartości cholesterolu i korzystnie stymulować płytki krwi. Zawarte w nim flawonoidy posiadają właściwości przeciwutleniające i mogą zmniejszyć ryzyko miażdżycy.
Miażdżyca jest niezwykle poważną chorobą, powodującą zawężanie tętnic na skutek nagromadzenia się na ich ściankach tłuszczu, wapnia i cholesterolu. W wyniku tego utrudniony jest przepływ krwi bogatej w tlen do różnych części ciała, co może nawet prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich ataki serca czy udar mózgu.
Wykazuje naturalne działanie przeciwnowotworowe
Przeciwnowotworową skuteczność działania żurawiny przypisuje się przede wszystkim obecności związków polifenolowych. Badania sugerują, że regularne konsumowanie soku z żurawiny może przyczyniać się do hamowania rozwoju i rozprzestrzeniania się m.in. nowotworu płuca, piersi, okrężnicy i prostaty. Zawartość dużej ilości kwasu salicylowego przyczynia się z kolei do zmniejszenia obrzęków i zapobiegania powstawaniu skrzepów krwi.
Wyniki niektórych badań sugerują, że dieta bogata we flawonoidy odgrywa zasadniczą rolę w zmniejszaniu ryzyka zapadalności na niektóre typy nowotworów. Również sok zawiera cenne składniki anty-rakowe, które wpływają na powstrzymanie wzrostu komórek nowotworowych, w szczególności w okrężnicy i prostacie. Podejrzewa się również, że obecność proantocyjanidyny może zatrzymać rozwój komórek nowotworowych, zanim urosną do niebezpiecznych rozmiarów. Niektóre źródła donoszą, że produkty żurawinowe pomagają zapobiegać również namnażaniu się komórek nowotworowych w piersi.
Zapewnia lepsze zdrowie jamy ustnej
Według wyników najnowszych badań naukowych sok żurawinyowy pomaga zapobiegać rozwojowi próchnicy zębów. Zawarta w nim proantocyanidyna to związek chemiczny, który hamuje namnażanie się i uniemożliwia przyleganie szkodliwych bakterii do zębów. Powstrzymuje również wydzielanie kwasu i chroni zęby przed nadmiernym wzrostem płytki.
Dobra higiena jamy ustnej, wraz z konsumpcją żurawiny, skutecznie zakłóca patogenny mechanizm próchnicy zębów i zapewnia naturalną ochronę zdrowia jamy ustnej. Warto jednak przy zakupie soku zwrócić uwagę na jego skład i zadbać by nie miał on żadnych dodatków, a w szczególności cukru. Naturalny sok z żurawiny jest zawsze najlepszy!
Wspomaga ochronę przed infekcjami dróg oddechowych
Według wyników niektórych badań sok żurawinowy pomaga hamować rozwój wirusa grypy Haemophilus, które są częstą przyczyną infekcji ucha i układu oddechowego u dzieci. Świeży sok z żurawiny może być również skuteczny w leczeniu bólu gardła i przeziębienia.
Działanie przeciwzapalne żurawiny okazuje się również skuteczne względem stanów zapalnych płuc, często powodowanych przez wirusa grypy. Zawarte w żurawinie składniki aktywne pozwalają zapobiegać przywieraniu wirusa grypy do komórek, a tym samym zapobiegać rozwojowi choroby.
Pozwala na skuteczniejsze zapobieganie wrzodom żołądka
Wrzody żołądka są najczęściej spowodowane rozwojem bakterii typu Helicobacter pylori, które atakują powłokę ochronną w żołądku i dwunastnicy. Niekontrolowane namnażanie się mikroorganizmów może prowadzić silnego zapalenia błony śluzowej, a w konsekwencji krwawiących wrzodów. Wszelkie produkty spożywcze, bogate w flawonoidy, antocyjany, flawonole i proantocyjanidyny, takie jak żurawina, jabłka czy czosnek, naturalnie zmniejszają ryzyko zaburzeń pracy żołądka, w tym wrzodów, poprzez hamowanie wzrostu bakterii H. pylori.
Badania kliniczne, przeprowadzone na grupie pacjentów cierpiących na tego typu problemy żołądkowe, wykazywały wyraźną poprawę zdrowia, w stosunku do pacjentów, którzy nie spożywali soku z żurawiny. Z tego powodu coraz częściej zaleca się jego spożywanie w celu tłumienia infekcji.
Chroni przed procesami starzenia
Niektórzy naukowcy z USA sugerują, że bogactwo związków odżywczych i przeciwutleniających żurawiny odgrywać może istotną rolę w zapewnieniu naturalnej ochrony przed problemami starzenia i przedwczesnej utraty wielu funkcji życiowych. Wśród wielu problemów, związanych z zaawansowanym wiekiem, występują często takie jak utrata pamięci i brak koordynacji.
Często podkreśla się, że żurawina osiada wiele właściwości terapeutycznych, które chronią komórki przed uszkodzeniem, powodowanym przez niestabilne cząsteczki, zwane wolnymi rodnikami. To właśnie dzięki wspaniałym właściwościom antyoksydacyjnym sok z żurawiny przyczynia się do opóźniania efektów starzenia.
Regularne spożywanie żurawiny zapewnia również organizmowi odpowiedni poziom witaminy C, która ma istotne znaczenie dla zdrowego i świeżego wyglądu ciała. Jest to składnik niezbędny przy produkcji kolagenu, odpowiedzialnego za zdrowe funkcjonowanie tkanek i piękny wygląd skóry.
Zapewnia wzmocnienie siły organizmu
Chociaż sok żurawinowy sam w sobie jest naturalnym źródłem wapnia, wiele dostępnych na rynku produktów, zawiera jego dodatek. Dzięki temu jego regularne spożywanie pozwala zmniejszać ryzyko wystąpienia osteoporozy, co jest szczególnie istotne u kobiet w okresie menopauzy.
Sok żurawinowy jest bogaty w liczne kwasy organiczne, które mają wpływ na emulgowanie tłuszczu w naszym organizmie. Z tego względu jest często polecany ludziom, którzy chcą rzucić kilka dodatkowych kilogramów.
Sok z żurawiny – Ile pić i dawkowanie
Jeden litr soku może być pozyskiwane z 1,5 kg świeżych owoców. Niesłodzony sok żurawinowy jest lekko kwaśny i nie jest dla wielu ludzi ulubionym napojem. Z tego powodu wiele produktów na rynku posiada dodatek cukru, co bez wątpienia nie jest korzystnym dla zdrowia rozwiązaniem. Dla celów leczniczych zaleca się codzienne spożywanie pół szklanki soku, rozcieńczonego w pół litrze wody. Taka ilość zawartych składników odżywczych w naturalnym soku jest wystarczająca dla utrzymania dobrego stanu zdrowia.
Żurawina może być spożywana suszona, świeża lub mrożona. Wyciąg z owoców żurawiny jest często stosowany w produkcji różnych sosów i dodatków do koktajli. Suszona żurawina jest idealna jako dodatek do płatków śniadaniowych lub babeczek.
O czym warto pamiętać stosując sok żurawinowy?
Sok żurawinowy z pewnością może być zdrową częścią diety, a nawet pomóc chronić przed niektórymi problemami zdrowotnymi. Normalne jego spożycie jest bezpieczne i zdrowe, ale przedawkowanie może powodować działania niepożądane, takie jak:
- rozstrój żołądka,
- biegunka,
- skoki cukru we krwi.
Żurawina i sok żurawinowy oferują szereg korzyści zdrowotnych, ale zdarzają się nieliczne wyjątki, kiedy należy uważać z ich spożywaniem. Poniżej przedstawiamy główne przeciwwskazania do stosowania produktów z żurawiną.
Problemy z krzepliwością krwi
Żurawina zawiera znaczne ilości kwasu salicylowego, który jest często przyjmowany w postaci aspiryny, w celu rozrzedzenia krwi i zabieganiu zakrzepom. Skrzepy krwi mogą powodować ciężkie schorzenia, takie jak zaburzenia układu sercowo-naczyniowego lub skrzepy w nogach, płucach i innych częściach ciała.
W przypadku przyjmowania tego typu leków należy unikać spożywania zbyt dużej ilości soku z żurawiny, a także samych owoców. Spożywanie żurawiny powinno być również ograniczone w przypadku reakcji alergicznych na aspirynę. W przypadku występowania poważnych i przewlekłych chorób wszelkie zmiany w diecie zawsze należy konsultować z lekarzem.
Skłonność do kamieni nerkowych
Ekstrakty z żurawiny zawierają znaczne stężenie szczawianu i wapnia, co może powodować większe prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych. Ludzie, którzy mają skłonność do kamicy nerkowej przed rozpoczęciem spożywania suplementów z żurawiny powinni skonsultować się z lekarzem. Niektóre badania dostarczyły dowodów, że sok z żurawiny może podnieść poziom szczawianów w moczu nawet o 43%.
Przepis na domowy sok z żurawiny
Wiele osób nie wie, jak samodzielnie wykonać sok z żurawiny. Najprostszym sposobem na przygotowanie soku z żurawiny jest użycie sokownika. Jednak nie wszyscy go posiadają, dlatego można zastosować inną metodę na jego przygotowanie. Aby samodzielnie przygotować sok z żurawiny bez cukru należy w sezonie zamrozić owoce w odpowiedniej dla nas ilości. W dowolnym momencie będzie można je wrzucić do garnka z wodą, a następnie gotować do momentu pękania owoców. Następnie całość się miksuje i przelewa do czystych pojemników. Przygotowany sok żurawinowy można zapasteryzować lub przechowywać w lodówce. Niestety proces gotowania osłabi nieco właściwości odżywcze.
Alternatywnie można także przygotować sok z żurawiny z dodatkiem cukru. Często poleca się, by na ½ kg owoców żurawiny zastosować ok. 100 g cukru białego lub trzcinowego. Zasypane cukrem czyste owoce należy następnie zalać wodą i zagotować. Całość należy następnie dusić przez ok. 10 min. Następnie sok żurawinowy trzeba odcedzić. Uzyskany sok można doprawić cukrem lub innymi dodatkami, a następnie gotować przez 5 min. Po wszystkim gorący sok można przelać do czystych słoików lub butelek, a następnie odstawić do zaciągnięcia. Tak przygotowane zaprawy należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Jeśli przepis na sok z żurawiny okaże się zbyt pracochłonny i kłopotliwy, warto poszukać gotowego produktu w sklepie.
Jak wybrać dobry sok żurawinowy?
Kiedy poszukuje się zdrowego soku żurawinowego w sklepie, ważne jest, aby nie wpaść w pułapkę etykiet. Istnieje bowiem duża różnica między mieszanką z sokiem żurawinowym, napojem żurawinowym, a prawdziwym sokiem żurawinowym.
Koktajle sokowe zawierają dodatkowe cukry, takie jak syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, co z dietetycznego punktu widzenia nie jest korzystne. Koktajle te są często wytwarzane z niewielkiej ilości prawdziwego soku żurawinowego. Z tego powodu warto szukać etykiet z napisem „wyprodukowane ze 100% prawdziwego soku” lub ewentualnie innych naturalnych substancji słodzących, takich jak sok jabłkowy lub winogronowy.
Źródła
Amoroso JW, et al. (2008). Anticancer activities of cranberry phytochemicals: An update. DOI: 10.1002/mnfr.200700433
Antioxidants and cancer prevention. (2017). cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/antioxidants-fact-sheet
Chew B, et al. (2018). Chronic consumption of a low-calorie, high-polyphenol cranberry beverage attenuates inflammation and improves glucoregulation and HDL cholesterol in healthy overweight humans: A randomized controlled trial. DOI: 10.1007/s.00394-018-1643-z
Cranberry. (2016). nccih.nih.gov/health/cranberry
Cranberry juice, unsweetened. (2019). fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168117/nutrients
de la Iglesia R, et al. (2010). Healthy properties of proanthocyanidins. DOI: 10.1002/biof.79
Jepson RG, et al. (2012). Cranberries for preventing urinary tract infections. DOI: 10.1002/14651858.CD001321.pub5
Neto CC. (2007). Cranberry and its phytochemicals: A review of in vitro anticancer studies. DOI: 10.1093/jn/137.1.186S
Seyyedmajidi M, et al. (2016). Addition of cranberry to proton pump inhibitor-based triple therapy for Helicobacter pylori eradication. DOI: 10.4103/2279-042x.192462
Weh KM, et al. (2016). Cranberries and cancer: An update of preclinical studies evaluating the cancer-inhibiting potential of cranberry and cranberry-derived constituents. DOI: 10.3390/antiox5030027
Super artykuł. Uwielbiam sok żurawinowy i często go piję. Polecam samodzielne jego wykonywanie, oczywiści w sezonie.
Sok z żurawiny jest super smaczny i zdrowy. Dzięki sokom z żurawiny i innych produktów wzmocniłam odporność organizmu. Soki wyciskam sama. Już od dawna nie choruję i mam energię której kiedyś mi brakowało.
Kamienica nerkowa…
Uwielbiam sok z żurawiny. Świetnie pomaga na pęcherz.