Wcierka z kozieradki na włosy i skórę głowy

0
8822
wcierka z kozieradki
Stosowanie wcierki z kozieradki zapewnić może wiele cennych korzyści wszystkim typom włosów

Niezwykle rosnące w ostatnim czasie zainteresowanie medycyną naturalną i alternatywnymi metodami pielęgnacji urody rzuciło nowe światło na właściwości wielu roślin. Ogromna ilość osób na całym świecie sięga po tradycyjne przepisy na domowe kosmetyki naturalne, ponownie odkrywając wielką siłę natury. Wcierka z kozieradki na włosy jest jedną z najwspanialszych tego typu propozycji, która przynieść może wspaniałe efekty pielęgnacyjne.

Wcierka z kozieradki może skutecznie pomóc w wielu problemach pielęgnacyjnych z włosami, a jej najdłuższe tradycje stosowania pochodzą z Indii. W tym rozległym regionie kozieradka to niezwykle popularna i chętnie wykorzystywana roślina, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wielowiekowa tradycja Ajurwedy obejmuje niezliczoną wprost ilość przepisów, pozwalających wykorzystywać tą roślinę do rozmaitych celów zdrowotnych. Wcierki do włosów również obejmują szeroki wachlarz właściwości, o których w skrócie wspominamy poniżej.

Wcierka z kozieradki – Właściwości podczas pielęgnacji włosów

Wcierka do włosów z kozieradki może być z powodzeniem stosowana na wszystkie typy włosów, zarówno suche, tłuste, drobne, szorstkie, jak i kręcone lub uszkodzone. Wspaniała kompozycja naturalnych składników przynieść może korzyści praktycznie każdemu. W zasadzie w największym stopniu wynikają one z synergicznego działania dwóch składników, czyli naturalnego jogurtu oraz ziaren kozieradki. Ten zarazem zwykły i niezwykły domowy kosmetyk przynieść może wiele cennych korzyści, a przede wszystkim:

  • zmniejsza efekt wypadania włosów,
  • zapobiega łupieżowi i wspiera utrzymanie zdrowej skóry głowy,
  • prowokuje do szybszego wzrostu włosów,
  • doskonale nawilża i pozostawia włosy miękkimi, błyszczącymi i gładkimi,
  • wzmacnia i dodaje włosom objętości,
  • skutecznie redukuje rozdwajanie końcówek i łamliwość włosów,
  • doskonale ułatwia rozczesywanie.

Wcierka do włosów z kozieradką – Podstawowe składniki

Wcierka z kozieradką może opcjonalnie zawierać wiele różnych składników, jednak dwa niżej wymienione należy uznać za kluczowe dla jej skuteczności działania.

  • Nasiona kozieradki

Obecnie bez problemów znaleźć można nasiona kozieradki w większości większych supermarketów lub w sklepach ze zdrową żywnością. Stanowią one odwiecznie stosowane lekarstwo na wypadanie i przerzedzenie włosów. Zawarte w kozieradce składniki aktywne skutecznie pobudzają przepływ krwi do skóry głowy, odżywiają mieszki włosowe, a tym samym stymulują włosy do szybszego i zdrowszego wzrostu. Coraz chętniej wytwarzane z niej domowe kosmetyki doskonale zastępują produkty drogeryjne. Kozieradka zawiera również znaczną ilość naturalnych substancji śluzowych, które wzbogacają wcierkę o właściwości ułatwiające rozczesywanie.

Stosowanie kozieradki na włosy pomaga także głęboko odżywiać skórę głowy, a także skuteczniej zapobiegać łupieżowi, swędzeniu głowy oraz rozwojowi stanów zapalnych. Wspomaga również doskonale proces leczenia trądziku.

[Więcej: Kozieradka na włosy i skórę głowy]

  • Jogurt naturalny

Jogurt jest doskonałym produktem naturalnym, sprawdzającym się w wielu przepisach na domową pielęgnację włosów. Wysoka zawartość białka doskonale wzmacnia trzony włosów, zapobiegając w ten sposób ich łamliwości i  rozdwajaniu się końcówek. Ponadto, wspaniale odżywia, nawilża i dodaje włosom objętości i połysku.

Połączenie jogurtu i kozieradki to doskonałe rozwiązanie na skuteczną walkę z łupieżem. Dostarcza ono cennych bakterii, które pomagają zwalczyć drożdże, wywołujące łuszczenie skóry głowy i uciążliwe swędzenie. Również zawarty w jogurcie kwas mlekowy wykazuje łagodne działanie złuszczające, pozwalające skuteczniej pozbyć się martwych komórek naskórka.

Jak samodzielnie wykonać domową wcierkę do włosów z kozieradką

Składniki

  • 1 łyżka stołowa zmielonych drobno nasion kozieradki,
  • 5 do 6 łyżek jogurtu naturalnego,
  • 1 do 2 łyżek stołowych oliwy z oliwek lub olejku arganowego,
  • kilka kropli olejku z drzewa herbacianego,
  • 1/4 szklanki wody do opcjonalnego rozcieńczenia wcierki.

Nasiona kozieradki powinny zostać drobno zmielone lub kupione w sproszkowanej postaci. Czasami zamiast oleju arganowego zaleca się zastosowanie oleju rycynowego.

Wykonanie

  • Wymieszaj wszystkie składniki w misce, przykryj ją pokrywką i odstaw na ok. 2 – 3 godziny. W tym czasie sproszkowana kozieradka będzie pęcznieć, a cała mieszanina będzie gęstnieć i stanie się nieco lepka.
  • Jeśli uważasz, że wcierka z kozieradki jest zbyt gęsta, aby ją skutecznie aplikować, dodaj kilka łyżek wody, aby uzyskać bardziej kremową konsystencję.

Jak używać

  • Wcierkę najlepiej jest stosować na nieco wilgotne włosy. Po dokładnym nałożeniu na całej ich długości oraz na skórze głowy, warto założyć czepek lub ręcznik.
  • Wcierkę pozostaw na głowie na co najmniej 20-30 minut, a następnie dokładnie spłucz letnią wodą. Zastosuje delikatny i  naturalny szampon, bez dodatków chemicznych.
  • Stosuj maskę raz w tygodniu, aby przywrócić i utrzymać piękne i zdrowe włosy.

Wcierka z kozieradki – Dodatkowe uwagi

  • Można kupić zmieloną kozieradkę, ale warto rozdrobnić ją samodzielnie. Świetnie do tego nadaje się młynek do kawy. Po zmieleniu kozieradkę należy przechowywać w zamkniętym, szczelnym naczyniu.
  • Kozieradka posiada ładny i dość ostry aromat, jednak niektórzy ludzie uważają go za zbyt silny. Aby go nieco osłabić można nasiona nieco uprażyć w piekarniku.
  • Do przygotowania wcierki najlepiej jest zastosować zwykłego i pełnotłustego jogurtu, zawierającego żywe kultury bakterii.
  • W przypadku wegetarian lub osób niechcących stosować jogurtu z mleka krowiego, można alternatywnie zastosować mleczko kokosowe. Posiada ono wiele zbliżonych właściwości, jednak nie ma w nim żywych kultur bakterii.
  • W przypadku zastosowania wcześniej zabiegu olejowania włosów, można do wcierki nie dodawać większej ilości olejów.

 

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Poprzedni artykułOlejek z drzewa herbacianego na włosy i skórę głowy
Następny artykułOlejek neroli – Właściwości i zastosowania
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.