Olejek z czarnego pieprzu posiada szeroki potencjał dobroczynnych właściwości, głównie dzięki działaniu stymulującemu układ pokarmowy, zwiększaniu potów, wiatropędności, przeczyszczaniu, a także działaniu rozkurczającemu, przeciwreumatycznemu, antybakteryjnemu oraz przeciwutleniającemu. Poznaj jego najważniejsze zastosowania w pielęgnacji zdrowia i urody.
Jako charakterystyczna przyprawa czarny pieprz jest bardzo popularny w kuchniach praktycznie całego świata. Posiada dość łatwy do zidentyfikowania smak i aromat. Dostępny jest najczęściej w postaci suszonych owoców rośliny o nazwie Piper Nigrum.
W Starożytności czarny pieprz traktowany był jak święte zioło i często wykorzystywany w formie waluty, zamiast monet. Uznawany był za jedną z najcenniejszych jednostek handlowych, czasami nawet cenniejszą od złota.
Głównymi składnikami aktywnymi olejku z czarnego pieprzu są: limonen, pinen, myrcen, phellandrene, sabinene, linalol, pinocarveol, alfa-termineol, kamfen i alfa-terpenene. Oprócz nich pieprz czarny jest również bogaty w witaminy i minerały, takie jak: wapń, mangan, żelazo, witaminy K, beta-karoten, fosfor, potas oraz selen.
Olejek pieprzowy bardzo dobrze komponuje się i uzupełnia z innymi olejkami naturalnymi, w szczególności z: olejkiem z cytryny, limonki, lawendy, szałwii, goździków, imbiru, kolendry, geranium, a także olejkiem z drzewa herbacianego, mandarynki, ylang-ylang, bergamotki, grejpfruta oraz nasion kopru.
Właściwości zdrowotne czarnego pieprzu w postaci olejku naturalnego:
1. Stymuluje trawienie
Czarny pieprz stymuluje działanie całego przewodu pokarmowego, od gruczołów ślinowych w jamie ustnej, aż po jelito grube. Wspomaga również wydzielanie kwasów trawiennych i żółci, a także ułatwia trawienie. Może być bezpiecznie używany w codziennej diecie u ludzi, którzy nie tolerują ostrych przypraw, takich jak chilli. Dotyczy to głównie osób z problemami wrzodów jamy ustnej, żołądka, żółtaczki i skrajnych problemów z nadkwasowością. Tak więc olejek z czarnego pieprzu to zdrowa i smaczna alternatywa dla wielu innych przypraw i naturalnych środków wspomagających trawienie.
2. Ogranicza wzdęcia
Olejek z czarnego pieprzu pomaga usunąć nagromadzone w układzie pokarmowym gazy, oraz zapobiega ich nadmiernemu powstawaniu. Swoją skuteczność zawdzięcza zdolności hamowania rozwoju baterii odpowiedzialnych za ich tworzenie.
3. Działa przeciwreumatycznie i przeciwartretycznie
Jedną z najważniejszych cech olejku z czarnego pieprzu jest wspomaganie leczenia dolegliwości z układem kostno-stawowym. Pozwala on doskonale rozgrzewać i działa stymulująco bolesne miejsca, skutecznie poprawiając krążenie i przynosząc natychmiastową ulgę. Szczególnie podczas zapalenia stawów czy reumatyzmu, ale również w okresie zimowym, gdy wszelkie objawy i ból przybierać mogą na sile. Dzięki temu, że skutecznie usuwa toksyny, a przede wszystkim kwas moczowy, zapobiega przewlekłym chorobom reumatycznym oraz dnie moczanowej.
4. Stymulowanie zwiększonej potliwości i potrzeby oddawania moczu
Po spożyciu olejek z czarnego pieprzu zwiększa poziom pocenie się organizmu oraz potrzebę intensywniejszego oddawania moczu. Obie te właściwości odgrywają ważną rolę w usuwaniu z organizmu toksyn, oczyszczaniu porów skórnych i dezynfekcji ciała. Pocenie się i oddawanie moczu wspomagają również proces eliminacji nadmiaru wody i tłuszczu z organizmu, a tym samym wspomagają zmniejszenie masy ciała, obniżenie ciśnienia krwi i zapewnienia uczucie zwiększonego relaksu. Właściwości te są również pomocne w celu zmniejszenia stanów zapalnych.
5. Wspomaga przeczyszczanie
Olejek z czarnego pieprzu działa lekko przeczyszczająco, ale w przeciwieństwie do innych tego typu środków jest w pełni bezpieczny dla organizmu. Pomaga tym samym w oczyszczaniu jelit z toksyn, równocześnie lecząc występujące infekcje. Doskonale nadaje się jako preparat wspomagający proces utraty wagi i oczyszczania organizmu.
6. Przeciwbakteryjne
Olejek z czarnego pieprzu posiada dobre właściwości antybakteryjne, praktycznie bez żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Stanowi zupełnie naturalny i bardzo skuteczny środek w leczeniu zakażeń bakteryjnych okrężnicy, jamy ustnej, układu pokarmowego i dróg oddechowych. Wspomaga również ochronę żywności, do której jest dodawany i chroni ją przed rozwojem bakterii. Występuje w niektórych maściach rozgrzewających oraz pielęgnacyjnych kosmetykach naturalnych, przeznaczonych do intensywnej ochrony skóry ciała.
7. Działa antyoksydacyjnie
Kolejna korzyść ze stosowania olejku z czarnego pieprzu to ochrona komórek organizmu przed nadmiernym utlenianiem. Chroni on organizm przed negatywnym skutkiem działania wolnych rodników i pomaga naprawić wyrządzone przez nie szkody. Opóźnia także procesy starzenia, również takie jak objawy jak utrata ostrości wzroku, zwyrodnienie plamki żółtej, zmarszczki, degenerację i rozluźnienie mięśni, a także zaburzenia pracy układu nerwowego i problemy z pamięcią.
8. Działa przeciwskurczowo
Zawarte w olejku z czarnego pieprzu substancje czynne działają rozkurczowo, przynosząc ulgę podczas drgawek oraz bóli mięśni, głównie powodowanych silnymi skurczami.
Inne korzyści
Olejek z czarnego pieprzu jest bogaty w witaminy i minerały. Zawarta w nim witamina A jest bardzo korzystna dla utrzymania zdrowia oczu i jest silnym antyoksydantem. Witamina K stanowi z kolei niezbędną do utrzymania prawidłowej pracy układu krążenia substancję odżywczą, wspomagającą również pracę metabolizmu i umożliwiającą utrzymanie dobrego stanu kości i stawów. Ponadto olejek z czarnego pieprzu zawiera potas, selen i wapń, które umożliwiają prawidłową regulację ciśnienia krwi, wzmacniają kości, paznokcie oraz włosy, a także wspierają odpowiednią pracę mózgu.
Kilka słów ostrzeżenia
Czarny pieprz i pozyskiwany z niego olejek naturalny zasadniczo nie wykazują żadnych istotnych efektów ubocznych, pod warunkiem, że nie są stosowane w nadmiernych ilościach. W przypadku przedawkowania mogą powodować niepokój, wymioty, podrażnienie, a także stanowić przyczynę stanu zapalnego jelit, bezsenności oraz przegrzania. Pieprz oraz olejek pieprzowy należy również utrzymywać z dala od oczu, nosa i innych śluzówek, ponieważ może to spowodować podrażnienie, kichanie oraz silne pieczenie.