Zielona herbata jako naturalny środek zdrowotny stosowana jest już do tysięcy lat. Tradycja jej parzenia pochodzi z Chin, jednak została rozpowszechniana na znacznie większym obszarze Azji, a następnie poznał ją cały świat. Stosuje się ją jako napój do obniżania ciśnienia krwi, a nawet zapobiegania nowotworom. Jednak to nie wszystko co może zaoferować. Poznajmy zatem najważniejsze właściwości zielonej herbaty.
Powodem tego, że zielona herbata wykazuje więcej korzyści zdrowotnych, niż jej czarna odmiana, jest sposób jej pozyskiwania. Czarna herbata jest przetwarzana w taki sposób, który pozwala na fermentację, podczas gdy w zielonej herbacie unika się tego typu procesu. W rezultacie tego, zielona herbata zachowuje maksymalną ilość polifenoli i innych przeciwutleniaczy, czyli cennych substancji, które dają zielonej herbacie najwięcej korzyści.
Poniżej przedstawiamy listę najbardziej rozpoznanych korzyści ze stosowania zielonej herbaty, których nie wszyscy są świadomi. Niektóre z nich są jednak nadal przedmiotem zagorzałych dyskusji.
Właściwości zielonej herbaty i korzyści z jej regularnego stosowania
Właściwości zielonej herbaty są bardzo szerokie i z całą pewnością nie da się ich wszystkich wymienić w jednym artykule. Wynikają one przede wszystkim z bogactwa cennych składników przeciwutleniających, które neutralizują działanie wolnych rodników w organizmie. Tym samym, mają one ogromny potencjał ochronny i prewencyjny dla wielu dolegliwości i rozwoju poważnych chorób. Poniżej wymieniamy najważniejsze korzyści z jej regularnego stosowania.
Wspomaganie procesu utraty wagi ciała
Jak wiadomo zielona herbata skutecznie zwiększa metabolizm organizmu. Zawarte w niej polifenole intensyfikują poziom utleniania tłuszczów oraz tempo, w jakim organizm zamienia jedzenie w kalorie. Z tego powodu ekstrakt z zielonej herbaty bardzo często stanowi podstawowy składnik preparatów odchudzających oraz suplementów dla sportowców. Bardzo często uzupełnia on działanie innych składników aktywnych, np. guarany, zielonej kawy czy L-karnityny. Do podstawowych właściwości zielonej herbaty zaliczyć można zatem zwiększenie energii, przyspieszenie metabolizmu i wspomaganie detoksykacji.
Zapobieganie chorobom serca
Naukowcy uważają, zielona herbata pozytywnie działa na wyściółki naczyń krwionośnych, co pomaga zachować je w lepszej kondycji i bardziej odporne na zmiany ciśnienia krwi. Zawarte w niej substancje czynne mogą także chronić przed tworzeniem się skrzepów, które stanowią główną przyczynę ataków serca. Dzięki tym właściwościom zielonej herbaty możliwe jest zdrowsze i dłuższe życie, na co niewątpliwe wskazują na przełomie setek lat liczne przykłady Chińczyków. Zawarte w niej składniki aktywne chronią skutecznie serce i cały układ krwionośny.
Wspomaga zapobieganie cukrzycy
Picie zielonej herbaty pomaga regulować właściwy poziom glukozy oraz spowalnia wzrost poziomu cukru we krwi, tuż po posiłku. Dzięki temu można zapobiec skokom insuliny, które są bardzo niekorzystnym zjawiskiem zdrowotnym. Właściwości zielonej herbaty w tym zakresie są niezwykle cenne, zwłaszcza dla osób narażonych genetycznie na większe ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Regulacja poziomu cholesterolu we krwi
Zielona herbata pozytywnie wpływa na zmniejszenie poziomu tzw. “złego cholesterolu” we krwi oraz poprawia jego stosunek do tzw. “dobrego cholesterolu”. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zmian miażdżycowych, a także wielu innych poważnych dolegliwości zdrowotnych układu sercowo-naczyniowego. Prewencyjne właściwości zielonej herbaty w tym zakresie mogą być niezwykle korzystne dla osób, mających problemy z utrzymaniem zdrowej i zrównoważonej diety.
Zapobieganie rozwojowi chorób Alzheimera i Parkinsona
Uważa się, że zawarte w zielonej herbacie substancje czynne są w stanie opóźnić postępy choroby Alzheimera i Parkinsona. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że chroni ona komórki mózgu przed śmiercią i wspomaga proces naprawy tych uszkodzonych. Niestety, mimo iż wstępne wyniki badań są obiecujące, nie ma dotychczas wyraźnych podstaw naukowych dla wyrażania nadmiernego optymizmu w tym zakresie. Warto jednak pamiętać, że dotychczasowy brak wyników badań nie oznacza braku skuteczności jej działania.
Ograniczenie ryzyka rozwoju nowotworu przełyku
Niektóre przesłanki pozwalają twierdzić, że zielona herbata może pozytywnie wpływać na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka przełyku. Dość powszechnie twierdzi się również, że zawarte w niej substancje wyraźnie ograniczają rozrost komórek nowotworowych, bez uszkodzenia wokół nich zdrowych tkanek. Właściwości zielonej herbaty w zakresie ochrony przeciwnowotworowej wynikają przede wszystkim z zawartości polifenoli, które ograniczają negatywne skutki procesu utleniania i degeneracji DNA.
Regulacja prawidłowego ciśnienia krwi
Regularna konsumpcja zielonej herbaty pomaga w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Nie tylko ogranicza ona ryzyko utrzymywania się nadciśnienia, ale również je podnosi, w przypadku zbyt niskiego. Tym samym, regularne picie zielonej herbaty poprawia samopoczucie oraz podnosi energię organizmu. Właściwości te są niezwykle cenne dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe i siłowe. Z tego też powodu pozyskiwane z niej ekstrakty stanowią często stosowane składniki suplementów diety, przeznaczonych do wsparcia wzmożonego wysiłku fizycznego. Właściwości zielonej herbaty mogą być jednak również niezwykle pożyteczne dla osób potrzebujących wsparcia dla wzmożonej pracy umysłowej.
Ochrona przeciwwirusowa i antybakteryjna
Zawarte w zielonej herbacie katechiny to silne środki przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, które mogą być przydatne w leczeniu bardzo wielu schorzeń i dolegliwości. Zapewniają one również wsparcie dla układu immunologicznego organizmu, co jest szczególnie istotne w okresie przesilenia wiosennego i jesiennego, a także w sytuacji silnego stresu. Właściwości te potwierdzają również coraz liczniejsze badania. Działanie zielonej herbaty w tym zakresie często porównywane jest do działania herbaty z czystka, która również doskonale chroni organizm przed rozmaitymi infekcjami.
Ochrona przed próchnicą oraz infekcją gardła
Niektóre badania wykazują, że zawarta w herbacie substancja chemiczna – przeciwutleniacz “katechina”, może niszczyć bakterie i wirusy, które powodują infekcje gardła, a także próchnicę zębów oraz wywoływać wiele innych schorzeń. Z tego powodu wśród kosmetyków organicznych coraz częściej można spotkać pasty do zębów z zawartością ekstraktu z zielonej herbaty, który sprawdza się doskonale w naturalnej ochronie jamy ustnej. Właściwości zielonej herbaty w tym zakresie można także z łatwością wykorzystać samodzielnie w domowych zabiegach toaletowych, często dodając do nich ekstrakty ziołowe, np. z szałwii lekarskiej lub tymianku.
Naturalne działanie antydepresyjne
Znajdująca się w liściach herbaty teanina jest cennym aminokwasem, który zapewnia działanie uspokajające. Związek ten pozwala pokonywać barierę między krwią a mózgiem, oraz wykazuje działanie psychoaktywne. Dzięki niemu zielona herbata doskonale stabilizuje nastrój, niwelując objawy stresu i niepokoju. Zapewnia także zwiększenie intensywności fal alfa w mózgu, przyczyniając się do zwiększenia efektywności nauki i pracy. Z właściwości zielonej herbaty powinni zatem korzystać osoby potrzebujący wzmożonej koncentracji i sprawności umysłowej.
Wspomaganie pielęgnacji skóry
Zielona herbata może również pomóc w walce ze zmarszczkami oraz pierwszymi oznakami starzenia. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym doskonale chroni przed niszczącym działaniem wolnych rodników, a tym samym zapobiega przedwczesnemu starzeniu. Niektóre badania wykazały, że zielona herbata może również zmniejszyć miejscowe uszkodzenia, spowodowane promieniowaniem słonecznym. Właściwości zielonej herbaty często wykorzystuje się w kosmetykach naturalnych, szczególnie w kremach przeciwzmarszczkowych oraz preparatach regenerujących. doskonale sprawdza się ona jako składnik domowych maseczek, kremów czy balsamów do ciała.
Stosowanie zielonej herbaty
Uważa się, że jedna filiżanka herbaty dziennie nie może zapewnić wszystkich, potencjalnych korzyści zdrowotnych. Odpowiednia dawka zawartych w niej substancji powinna być wyższa i bardziej rozłożona w czasie. Najbardziej obiecujące efekty można bowiem uzyskać pijąc kilka filiżanek zielonej herbaty dziennie. Dobrym rozwiązaniem jest jej parzenie co najmniej 2 – 3 razy, a także przygotowywanie na zimno, co może być szczególnie przyjemne w okresie letnim. Można także dodawać do niej cytryny, soku z czarnego bzu czy imbiru. Składniki te wzmocnią dodatkowo działanie ochronne dla organizmu.