Migdały – Właściwości i wartości odżywcze

1
11433
migdały
Migdały stanowią bardzo zdrowy i cenny składnik diety

Migdały posiadają bardzo szeroki wachlarz zastosowań, a dzięki ich stosowaniu można uzyskać wiele zróżnicowanych korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Oprócz podstawowej postaci często można spotkać olejki migdałowe a także mleko migdałowe, które również bardzo cenione są za swoje niezwykłe właściwości. Poznaj najważniejsze cechy migdałów.

Migdałowce pochodzą z takich obszarów jak Iran, Arabia Saudyjska, Liban, Turcja, Syria, Jordania i Izrael, jednak obecnie ich uprawy można już spotkać w wielu zakątkach ziemi. Owocami tych bardzo pięknych i często cenionych w ogrodach roślin są migdały, czyli podłużne i spłaszczone pestkowce, o długości do 6 cm. Posiadają one włóknistą strukturę zewnętrzną o zielonkawej barwie. Młode owoce odmian słodkich są jadalne, jednak odmiany gorzkie przez zawartość kwasu pruskiego mogą być silnie toksyczne.

Migdały – Wartości odżywcze

Migdały są niezwykle odżywczym i bogatym źródłem wapnia, potasu, żelaza i magnezu. Zawierają także cynk, selen, miedź i niacynę. W porównaniu do wszystkich innych pestkowców migdały są uznawane za jedne z najbogatszych w składniki odżywcze.

Wartość odżywcza migdałów w 100 g:

Wartość energetyczna575 kcal
Kwasy tłuszczowe49 g
     w tym:
     Kwasy tłuszczowe nasycone3,7 g
     Kwasy tłuszczowe wielonienasycone12 g
     Kwasy tłuszczowe jednonienasycone31 g
     Kwasy tłuszczowe trans0 g
Cholesterol0 g
Białko21 g
Węglowodany22 g
     w tym:
     Cukry3,9 g
     Błonnik12 g
Sód1 mg
Potas705 mg
Wapń264 mg
Magnez268 mg
Żelazo3,7 mg
Witamina A1 IU
Witamina B60,1 mg

 

Zarówno słodkie, jak i gorzkie migdały są dzisiaj dość łatwo dostępne. Tradycyjnie, słodkie migdały są jadalne, a gorzkie migdały są przetwarzane w olej migdałowy, który jest używany w celach kosmetycznych. Poleca się jeść migdały surowe, najlepiej na pusty żołądek, aby zwiększyć i przyspieszyć wchłanianie składników odżywczych. Można moczyć je w wodzie przez noc, dzięki czemu stają się bardziej miękkie i lepiej przyswajalne.

Często poleca się stosowanie migdałów na surowo, ale wiele osób również dodaje je, jako składnik sałatek, zapiekanek i innych potraw. Mleko migdałowe jest pysznym napojem, stanowiącym bardzo dobrą alternatywę dla mniej pożywnego mleka krowiego. Kruszone migdały są również wspaniałym dodatkiem do wielu potraw.

Oleje migdałowe mogą być stosowane, jako zdrowy roztwór do łagodzenia zaparcia, zaburzeń dróg oddechowych, kaszlu, zaburzeń serca, niedokrwistości, impotencji i cukrzycy. Pomaga również w utrzymaniu zdrowych włosów, pielęgnacji skóry, np. przy łuszczycy, a także wspomagają profilaktykę stomatologiczną.

Migdały – Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Migdały mają ogromną wartość leczniczą, która, wraz z ich dobrym smakiem, jest głównym powodem, dla którego tak wiele osób dodaje je do swojej diety. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ze sprawdzonych oraz wciąż badanych korzyści ze stosowania migdałów.

  1. Utrzymanie prawidłowej kondycji mózgu

Zawarte w migdałach składniki odżywcze pomagają w rozwoju i utrzymaniu zdrowej pracy ludzkiego mózgu. Dzięki dostarczaniu optymalnego pokarmu pozwalają na podwyższenie potencjału pracy intelektualnego, przez co od dawna uważane za istotny element żywności dla rosnących dzieci. Migdały zawierają również dwie istotne substancje odżywcze dla mózgu: ryboflawinę i L-karnityny, które działają w celu zwiększenia aktywności mózgu, co prowadzi do stworzenia nowych szlaków neuronalnych i zmniejszaniu ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Badania wykazały, że diety bogate w migdały oraz olej migdałowy pozwalają poprawić ogólny stan zdrowia i funkcjonowanie układu nerwowego.

Poleca się często, by podawać dzieciom każdego ranka migdały namoczone przez noc w wodzie. Dwa lub trzy kawałki są zupełnie wystarczające. Można również z powodzeniem usuwać ich zewnętrzną powłokę, jeżeli powoduje ona reakcje alergiczne.

  1. Skuteczniejsza kontrola poziomu cholesterolu

Regularne spożywanie migdałów pomaga zwiększyć w organizmie poziom lipoprotein o dużej gęstości HDL, a także jednocześnie zmniejszyć poziom lipoprotein o niskiej gęstości LDL. Równowaga ta jest niezbędna dla zachowania zdrowego poziomu cholesterolu, a obniżenie LDL, czyli tzw. złego cholesterolu, jest zawsze pomocna w kontekście wielu aspektów dbania o zdrowie.

  1. Źródło zdrowia dla serca

Zawarte w migdałach mononienasycone tłuszcze, białka i potas są podstawowymi składnikami utrzymania zdrowego serca. Witamina E jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem, jak również zmniejsza ryzyko chorób serca, podczas gdy obecność magnezu może zapobiec atakom serca.

Zawarte w migdałach związki aktywne zmniejszają obecność i wpływ białka, które może powodować zapalenie tętnic, a także stanowią doskonałe źródło kwasu foliowego. W związku z tym przyczyniają się do zmniejszenia poziomu homocysteiny, która powoduje nagromadzenie się blaszek tłuszczowych w tętnicach.

Ponadto, zawarte w skórce migdałów flawonoidy, w połączeniu z witaminą E, tworzą silną ochronę przed uszkodzeniem ścian tętnic. Badania wskazują, że krótkoterminowa dieta wzbogacona migdałami może poprawić funkcje naczyniowe, szczególnie u zdrowych mężczyzn w wieku od 20 do 70 lat, bez wpływu na markery stresu oksydacyjnego.

  1. Sposób na utrzymanie zdrowia kości

Migdały są fantastycznym źródłem wielu witamin i minerałów, w tym fosforu. Fosfor może mieć znaczący wpływ na wytrzymałość i trwałość kości i zębów, a także w zapobieganiu występowania chorób związanych z wiekiem, takich jak osteoporoza. Utrzymanie zdrowego stanu kości i zębów zapewnia lepsze samopoczucie i większą sprawność ogólną organizmu.

  1. Skuteczna i naturalna pielęgnacja skóry

Korzyści ze stosowania migdałów w odniesieniu do zdrowia skóry są dobrze znane od bardzo dawna, a masaże olejem migdałowym są często zalecane już dla noworodków. Mleko migdałowe jest również dodawane do niektórych mydeł, ponieważ doskonale poprawia ogólną kondycję i wygląd skóry. Z tego powodu surowce migdałowe są częstymi składnikami wielu kosmetyków naturalnych i organicznych, przeznaczonych do codziennej pielęgnacji urody.

  1. Wzmocnienie systemu immunologicznego

Ludzkie ciało to niezliczona ilość elementów, które jako całość przyczyniają się do ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Pestkowce migdałowca są doskonałym źródłem składników alkalicznych, wzmacniających pracę systemu immunologicznego. Dzięki wysokiej zawartości witaminy E, która jest silnym przeciwutleniaczem, doskonale chroni organizm przed niszczącym działaniem wolnych rodników.

Zawarte w migdałach przeciwutleniacze, takie jak witamina E, mogą zapobiec wielu poważnym chorobom, w tym nowotworom i chorobom serca. Badania wykazały, że ludzie, którzy spożywają duże ilości witaminy E mają rzeczywiście o 30-40% mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca.

  1. Lepsza regulacja prawidłowego ciśnienia krwi

Obecny w migdałach potas pomaga w regulacji właściwego ciśnienia krwi. Migdały maja również właściwą zawartość sodu, który pomaga kontrolować wahania ciśnienia krwi.

Jak wiadomo, odpowiednio zbalansowana kombinacja witamin i minerałów jest niezbędna dla zdrowego stylu życia. Warto zatem pamiętać, że gdy dostarczanie pewnych składników jest zaniedbane, nasze ciało może to dotkliwie odczuwać, cierpiąc nawet na lęki, stres i ogólnie podwyższone ciśnienie krwi.

  1. Zapewnienie cennych właściwości przeciwzapalnych

Wiele osób uważa, że ​​słowo “tłuszcz” oznacza coś negatywnego, ale w rzeczywistości niektóre kwasy tłuszczowe są absolutnie niezbędne dla zachowania ogólnego stanu zdrowia. Ciało nie tworzy samodzielnie kwasów tłuszczowych, dlatego musimy je dostarczać wraz z pożywieniem.

Migdały zawierają dwa bardzo ważne kwasy tłuszczowe, a mianowicie: kwas linolowy i linolenowy. Przyczyniają się one do zmniejszenia stanów zapalnych we wszystkich częściach ciała. Kwasy tłuszczowe mogą również przyczynić się do zmniejszenia poziomu “złego” cholesterolu LDL, jak i wyraźnie poprawić kondycję skóry i włosów.

  1. Wspaniałe źródło energii

Obecność w migdałach manganu, miedzi i ryboflawiny pomaga w produkcji energii i przyspieszeniu tempa metabolizmu. Warto o tym również zawsze pamiętać podczas nużącej podróży, gdyż garść migdałów może wzmocnić organizm niemal na cały dzień.

  1. Skuteczniejsza ochrona przed cukrzycą

migdałowiec
Migdały to pestkowce migdałowca

Te wyjątkowe pestkowce pomagają również po posiłkach zmniejszyć we krwi wzrost poziomu glukozy i insuliny. Zapewnia to skuteczną ochronę przed niebezpiecznymi skokami cukru we krwi, szczególnie u chorych na cukrzycę, którzy często cierpią z powodu obfitego posiłku lub posiłku z nieoczekiwanie wysokim poziomem cukru. Migdały pomagają także regulować absorpcję i przetwarzanie glukozy, dzięki czemu cały proces metabolizmu jest znacznie łagodniejszy, a tym samym znacznie bezpieczniejszy.

  1. Wspaniałe wsparcie diety u kobiet w ciąży

Jak wiadomo migdały zawierają kwas foliowy, który pomaga zmniejszyć częstotliwość występowania wad wrodzonych u noworodków. Pobudza również zdrowy wzrost komórek, wspomaga tworzenie się nowych tkanek, a także zapobiega wadom cewy nerwowej. Lekarze regularnie przepisują kwas foliowy kobietom w ciąży, aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka i zdrowie zarówno niemowlęcia, jak i matki. Warto zatem podczas ciąży zawsze pamiętać o zdrowych i doskonale przyswajalnych składnikach pokarmowych, bogatych w kwas foliowy.

  1. Lepsza profilaktyka przeciwnowotworowa

Spożywanie migdałów poprawia przepływ pokarmu przez jelito grube, co zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Potwierdzają to liczne badania nad związkiem między dietą bogatą w błonnik, a zmniejszonym ryzykiem nowotworów układu pokarmowego.

  1. Naturalny sposób na odchudzanie i kontrolę utraty wagi ciała

Niesłodzone mleko migdałowe jest często polecane podczas okresu zamierzonej utraty wagi. Zawarte w nim tłuszcze mononienasycone doskonale zaspokajają apetyt i zapobiegają przejadaniu się. Błonnik w migdałach przyczynia się również do poczucia sytości, po spożyciu ich niewielkiej ilości.

Badania wykazały, że stosowanie migdałów w niskokalorycznej diecie to idealny sposób żywienia dla osób otyłych, chcących zapanować nad swoją wagą. Wreszcie, zawarty w nich błonnik dobrze reguluje rytm wypróżnień, co przyczynia się do utraty wagi i poprawy ogólnego stanu zdrowia organizmu, głównie poprzez eliminację toksyn.

  1. Zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby Alzheimera

Poprzez regularne spożywanie migdałów możemy mieć wpływ na prawidłową aktywność neuronalną. Zakłada się, że stymulowanie nowych połączeń nerwowych może powstrzymać rozwój choroby Alzheimera i degenerację neuronową związaną z zaawansowanym wiekiem. Warto zatem zadbać również o prawidłową dietę, bogatą w niezbędne składniki odżywcze.

  1. Pomoc w zapobieganiu zaparciom

Migdały są bogate w cenny błonnik, pozwalający regulować prawidłowe procesy metaboliczne. Podobnie jak większość innych pokarmów bogatych w ten składnik, pomagają również zapobiegać zaparciom. Jednakże, ważne jest również, aby pić znaczną ilość wody podczas jedzenia migdałów, aby przyspieszyć procesy trawienia, jak i korzystne działanie zawartych w nich składników. 4 lub 5 migdały dziennie wystarczą, aby dbać o prawidłowe procesy trawienia i odpowiednią perystaltykę jelit.

Migdały w kuchni

Zastosowanie migdałów w kuchni jet bardzo szerokie i nie ogranicza się jedynie do słodyczy. Stosuje się je zarówno do przyrządzania ciast, deserów czy marcepanu, ale także w tradycyjnych daniach, jak hiszpańska zupa migdałowa. Doskonale sprawdzają się jako dodatek do sałatek, czy panierka do ryb. Oprócz całych nasion migdałowca coraz częściej spotkać można dania z olejkiem migdałowym oraz wypieki z mąki migdałowej, bez zawartości glutenu. Coraz popularniejszym produktem spożywczym, pojawiającym się w coraz większej ilości sklepów spożywczych, jest mleko migdałowe, które stanowi doskonałą alternatywę dla mleka krowiego.

Migdały w kosmetyce

Powstający ze słodkich migdałów olejek to wspaniały kosmetyk naturalny, o wspaniałych właściwościach regenerujących i nawilżających. Bardzo często poleca się go stosować podczas pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Może być także wykorzystywany w pielęgnacji włosów i skórze głowy.

Pozyskiwany z migdałowców kwas migdałowy to doskonały składnik kosmetyczny, często wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej do zabiegów peelingu enzymatycznego. Przynosi on wspaniałe korzyści pielęgnacyjne w zakresie leczenia trądziku, wyrównywania kolorytu cery oraz zmniejszania widoczności zmarszczek. Zmniejsza także stany zapalne przy trądziku, redukuje aktywność gruczołów łojowych oraz ściąga pory.

Migdały – Przeciwwskazania i ewentualne skutki uboczne

Podobnie jak każdy inny składnik diety stosowanie migdałów ma również pewne minusy. Największy z nich to fakt, że zawierają szczawiany, a ich nadmierna ilość może spowodować krystalizację, co z kolei prowadzić może do wielu rozmaitych schorzeń. Z tego powodu spożycia migdałów powinny przede wszystkim unikać osoby, które mają problemy z nerkami lub pęcherzykiem żółciowym.

Jak kupować migdały?

Często poleca się kupować migdały w zamkniętych opakowaniach, gdyż takie produkty w mniejszym stopniu narażone są na zepsucie. Sprzedawane na wagę, przewożone są często w niewłaściwych warunkach, które narażają je na infekcje bakteryjne i grzybiczne. Otwarte opakowania zbiorcze umożliwiają także znacznie szybsze utlenianie się zawartych w nich związków aktywnych, znacznie ograniczając ich wartości odżywcze. Nasiona migdałowca wrażliwe są także na wysokie temperatury.

Wybierając właściwy produkt warto kierować się jego smakiem, wyglądem i aromatem. Migdały nie powinny być zbyt suche, nie powinny posiadać żadnych plam, a także powinny mieć delikatnie orzechowy aromat.

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Nuts and healthy body weight maintenance mechanisms. Asia Pac J Clin Nutr. 2010;19(1):137-41.

Role of cell walls in the bioaccessibility of lipids in almond seeds. Am J Clin Nutr. 2004 Sep;80(3):604-13.

Tree nut phytochemicals: composition, antioxidant capacity, bioactivity, impact factors. A systematic review of almonds, Brazils, cashews, hazelnuts, macadamias, pecans, pine nuts, pistachios and walnuts. Nutr Res Rev. 2011 Dec;24(2):244-75. doi: 10.1017/S095442241100014X. Epub 2011 Dec 12.

Almond consumption reduces oxidative DNA damage and lipid peroxidation in male smokers. J Nutr. 2007 Dec;137(12):2717-22.

Almonds decrease postprandial glycemia, insulinemia, and oxidative damage in healthy individuals. J Nutr. 2006 Dec;136(12):2987-92.

Effects of daily almond consumption on cardiometabolic risk and abdominal adiposity in healthy adults with elevated LDL-cholesterol: a randomized controlled trial. J Am Heart Assoc. 2015 Jan 5;4(1):e000993. doi: 10.1161/JAHA.114.000993.

Almond consumption and cardiovascular risk factors in adults with prediabetes. J Am Coll Nutr. 2010 Jun;29(3):189-97.

Flavonoids from almond skins are bioavailable and act synergistically with vitamins C and E to enhance hamster and human LDL resistance to oxidation. J Nutr. 2005 Jun;135(6):1366-73.

Effect of almond skin polyphenolics and quercetin on human LDL and apolipoprotein B-100 oxidation and conformation. J Nutr Biochem. 2007 Dec;18(12):785-94. Epub 2007 May 2.

Dose response of almonds on coronary heart disease risk factors: blood lipids, oxidized low-density lipoproteins, lipoprotein(a), homocysteine, and pulmonary nitric oxide: a randomized, controlled, crossover trial. Circulation. 2002 Sep 10;106(11):1327-32.

Appetitive, dietary and health effects of almonds consumed with meals or as snacks: a randomized, controlled trial. Eur J Clin Nutr. 2013 Nov;67(11):1205-14. doi: 10.1038/ejcn.2013.184. Epub 2013 Oct 2.

Almonds vs complex carbohydrates in a weight reduction program. Int J Obes Relat Metab Disord. 2003 Nov;27(11):1365-72.

The effect of almonds on anthropometric measurements and lipid profile in overweight and obese females in a weight reduction program: A randomized controlled clinical trial. J Res Med Sci. 2014 May;19(5):457-64.

Poprzedni artykułMleko migdałowe – Właściwości i przepis jak zrobić
Następny artykułWłaściwości zdrowotne oraz działanie olejku kardamonowego
Jestem dietetyczką i na co dzień pomagam ludziom w układaniu zrównoważonego menu oraz kształtowaniu zdrowych nawyków żywienia. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielę się nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale także na łamach portali branżowych. W szczególności interesują mnie zagadnienia zapobiegania problemom zdrowotnym dzięki odpowiedniemu stosowaniu diety i zachowywaniu zdrowego stylu życia. Staram się również stale rozwijać własne kompetencje, uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach oraz czytając najnowsze doniesienia naukowe. Piszę także regularnie o najzdrowszych produktach spożywczych i sposobach ich wykorzystania. Ponadto często dzielę się swoimi ulubionymi przepisami kulinarnymi. Mam głęboką nadzieję, że moja codzienna praca przyczyni się lepszego zrozumienia znaczenia żywienia oraz osiągania codziennych korzyści zdrowotnych oraz lepszego samopoczucia.

1 KOMENTARZ

  1. Może wydać się to nieprawdopodobne, ale migdały zawierają dużo tłuszczu (13 g w 30 g migdałów), który wpływa korzystnie na serce. W badaniu obejmującym 26 tysięcy ochotników wykazano, że osoby jedzące co najmniej 6 razy w tygodniu migdały, orzechy ziemne i orzechy włoskie żyją średnio o 7 lat dłużej w porównaniu z innymi osobami. Zawał serca zdarzał się u tych osób rzadziej. Migdały są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które powodują spadek poziomu cholesterolu we krwi, a więc mogą one chronić przed chorobami serca. Zawierają także dużo witaminy E, która odgrywa również rolę czynnika przeciwmiażdżycowego.
    Migdały są lepsze od orzechów, ponieważ są również doskonałym źródłem wapnia (podobnie jak produkty mleczne). Około 30 g migdałów pokrywa 10% dziennego zapotrzebowania na ten składnik mineralny.
    Jednonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Witamina E, która jest skutecznym przeciwutleniaczem, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w postaci blaszek miażdżycowych na ścianach tętnic, co może prowadzić do zawału serca.
    Wapń bierze udział w kształtowaniu zdrowych zębów i kości. Utrzymuje również prawidłową pracę serca i ciśnienie tętnicze krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.