Olej z dziurawca – Właściwości i zastosowania

0
14323
olej z dziurawca
Olej z dziurawca to jeden z podstawowych składników w przepisach tradycyjnej medycyny Ajurwedy

Olej z dziurawca wytwarzany jest w procesie destylacji kwiatów parą wodną. W tradycji hinduskiej Ajurwedy stosuje się go do leczenia wielu dolegliwości, m.in. przy problemach ze stawami, problemach dermatologicznych, stanach zapalnych, urazach, podrażnieniach, a nawet przeciw starzeniu. Poznajmy jego najważniejsze właściwości i zastosowania.

Dziurawiec to bardzo piękne kwiaty, a także od wielu wieków dobrze znane zioło, zapewniające wiele korzyści zdrowotnych. W niektórych językach nazywany jest rośliną św. Jana Chrzciciela, głównie dlatego, że jego kwiaty kwitną około 24 czerwca. Dziurawiec znany jest również pod botaniczną nazwą Hypericum perforatum L i jest członkiem rodziny roślin dziurawcowatych.

Historyczne wykorzystanie dziurawca

Ziele dziurawca i powstający z niego olejek eteryczny mają długą historię stosowania w praktykach zdrowotnych lekarzy, pochodzących ze wszystkich dominujących kultur na świecie. Jest on powszechnie dostępny w Europie, zachodniej Azji i Afryce Północnej, dlatego wykorzystywany był do różnych zastosowań terapeutycznych od ponad 3000 lat. W XIII wieku szwajcarski lekarz Paracelsus nadał mu sławy jako skutecznego leku na zaburzenia psychiczne.

Znana nam bliżej historia stosowania tego zioła zaczyna się w Grecji, gdzie znani lekarze, tacy jak Hipokrates, Dioscorides, Teofrasta i Galen używali go do leczenia wielu chorób, w tym również zaburzeń nerwowych i ran.

Rdzenni mieszkańcy Ameryki używali dziurawca jako naturalnego środka antyseptycznego. Stosowano go również dla jego ściągających i przeciwzapalnych właściwości, przydatnych w leczeniu bólu, stanów zapalnych i podrażnień. Tradycyjnie używano go również jako naturalnego środka poronnego.

W XIX wieku amerykańscy uzdrowiciele ponownie zwrócili uwagę na dziurawiec w kontekście leczenia dolegliwości nerwowych, depresji i histerii. Zdaniem niektórych wierzących miał on skutecznie odpędzać złe duchy i pomagać w uzyskaniu od Świętego Jana Chrzciciela błogosławieństwa na kolejny rok.

Współcześnie naturalnym właściwościom antydepresyjnym tego zioła przypisuje się obecność hiperforyny i hiperycyny. Niektóre badania dowodzą, że stosowany w leczeniu depresji dziurawiec zwyczajny ma mniejsze skutki uboczne, niż wiele innych farmakologicznych leków przeciwdepresyjnych. W wielu krajach, m.in. w Rosji, Czechach, Słowacji, Rumunii, Francji i Polsce jest on wpisany do kodeksu aptecznego, czyli farmakopea. Obecnie jest również ważną częścią wielu popularnych i stosowanych w różnych formach suplementów diety.

Olej z dziurawca – Właściwości i korzyści zdrowotne

Olej z dziurawca to tradycyjny środek leczniczy, chętnie wykorzystywany w tradycyjnej medycynie Ajurwedy. Jest to starożytna nauka, mająca na celu utrzymanie doskonałego zdrowia i harmonii, przez zastosowanie naturalnych metod fizycznych i praktycznych. Starożytne ajurwedyjskie teksty, takich autorów jak Charaka Samhity i Sushruta Samhity, omawiają praktycznie wszystkie rodzaje chorób i odpowiadające im rozwiązania lecznicze. Wielowiekowe doświadczenie Hindusów pomaga osiągnąć harmonijny tryb życia, zdrowie i długowieczność.

Według tradycji ajurwedy ciało człowieka składa się z kombinacji trzech typów energii, znanych jako doshas. Każdy człowiek posiada wszystkie z nich, czyli vata, pitta i kapha, jednak zawsze z przewagą jednej, która określa szczególne cechy i zachowania jednostki. Za główną przyczynę chorób uznaje się brak równowagi któregokolwiek z doshas.

Filarami ajurwedyjskich metod leczenia są zioła, joga, olejki eteryczne, medytacja, ćwiczenia fizyczne i masaż. Umożliwiają one przeprowadzenie odpowiedniej terapii i powrotu do zrównoważonego stylu życia. Dziurawiec oraz powstający z niego olejek to według Ajurwedy naturalny środek na zmniejszanie nadmiaru pitta i kapha oraz wspieracie dla niedoboru vata.

Istnieje wiele zastosowań oleju z dziurawca, jednak poniżej przedstawiamy te najchętniej wykorzystywane.

  1. Olej z dziurawca wspomaga leczenie reumatyzmu i zapalenia stawów

Obrzęk i stan zapalny stawów, wraz z rozdzierającym bólem, są dominującymi objawami reumatyzmu i artretyzmu. Korzystanie z olejku z dziurawca do leczenia stanów reumatycznych od czasów starożytnych do dzisiaj pozostało bardzo popularnym i ziołowym sposobem leczenia tych przykrych dolegliwości.

Stosując kilka kropel tego wyjątkowego olejku, zmieszanego z jednym z łagodnych olejków bazowych, takich jak olej kokosowy, można przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego oraz silnego bólu, związanego z reumatyzmem.

Starożytne teksty ajurwedyjskie wskazują, że reumatoidalne zapalenie stawów występuje z powodu nadmiaru pitta – elementu ognia, oraz kapha – elementu wody, wraz z deficytem vata – elementu powietrza. Według tych tradycji olej z dziurawca zwyczajnego posiada naturalny potencjał, aby kontrolować nadmiar pitta i kapha, oraz niedobór vata. Stosując go do masażu terapeutycznego, a także jako olejek do kąpieli lub podczas inhalacji, można lepiej kontrolować objawy reumatyzmu.

  1. Macerat olejowy z dziurawca wspomaga leczenie hemoroidów

Medycyna ludowa wskazuje również na skuteczność oleju z dziurawca podczas leczenia hemoroidów. W tym celu należy dodać kilka kropel olejku do kojącego oleju bazowego, takiego jak olej jojoba, a następnie dobrze wymieszać. Podczas leczenia bolesnych objawów hemoroidów zawarte w tej mieszance flawonoidy i związki hiperycyny pomagają w zmniejszeniu uczucia pieczenia, swędzenia i łagodzą powstałe stany zapalne.

Poleca się czasem dodawanie kilku kropel oleju z dziurawca do kremów lub balsamów, stosowanych bezpośrednio w obszarze w obszarze odbytu, a nawet do użytku wewnętrznego. Dodawanie go do ciepłej wody podczas kąpieli może również mieć działanie kojące przy tej przykrej dolegliwości hemoroidów.

  1. Olej z dziurawca zapewnia szybsze gojenie się ran

Olejek z dziurawca wykazuje naturalne właściwości ściągające i przeciwbakteryjne, które pomagają w zwalczaniu infekcji oraz innych zagrożeń, spowalniających gojenie się ran i powodujących stany zapalne. Może być stosowany miejscowo jako element okładu na uszkodzone tkanki. Obecne w oleju z dziurawca flawonoidy i garbniki pozwalają na znacznie szybsze gojenie.

  1. Olejek z dziurawca zapewnia skuteczniejsze zwalczanie bólu i stanów zapalnych

Przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyseptyczne właściwości olejku z dziurawca sprawiają, że jest on idealnym lekarstwem na bóle mięśni, leczenie siniaków, ran, skręceń, dolegliwości nerwowych, sztywności stawów, żylaków oraz oparzeń.

Czasami olej z dziurawca polecany jest pacjentom z neuropatią, a także w celu zmniejszania bólu po różnego typu zabiegach i urazach. Można go stosować do masażu lub jako środek regenerujący do stosowania zewnętrznego, wraz z dowolnym kremem lub innym preparatem leczniczym. Dzięki zawartym w nim składnikom aktywnym można dość szybko odczuć ulgę i wspomóc szybszy powrót do pełnego zdrowia.

  1. Olej z dziurawca to naturalny środek na fibromialgię, menopauzę i PMS

Olej z dziurawca to naturalny środek wspomagający łagodzenie trzech typowych dla kobiet problemów, które często wiążą się z ostrym bólem i odejściem od normalnego funkcjonowania organizmu. Liczne badania naukowe udowodniły skuteczność olejku z dziurawca w leczeniu bólu fizycznego i zaburzeń emocjonalnych, zespołu napięcia przedmiesiączkowego wraz ze skurczami, nudnościami, tkliwością piersi, niepokojem i wahaniami nastroju w okresie menopauzy. Wspomaga również proces radzenia sobie z fibromialgią, która często oznacza dotkliwy ból mięśni i tkanki łącznej.

Masowanie mieszanką kilku kropel oleju z dziurawca z którymś z kojących olejów nośnych, takich jak olej sezamowy, może przynieść wyraźną ulgę. Poleca się czasem użyć go jako olejku do kąpieli, dodając kilka kropel do gorącej wody.

  1. Inne korzyści dla zdrowia

Naturalny olej z dziurawca zapewnia większe uspokajanie i dodanie pozytywnej energii, sprawdzające się w leczeniu stanów lękowych, fobii społecznej, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, zapalenia żołądka, zaprzestania palenia tytoniu, bóli nerwowych, bezsenności, rwy kulszowej, czerwonki, czy dolegliwości układu oddechowego. Do tego eliminuje toksyny z organizmu, nocne moczenie, wrzody i wiele innych zaburzeń. Pojawiają się także informacje o stosowaniu tego oleju w leczeniu AIDS.

Olej z dziurawca – Jak wykonać samodzielnie

Domowy olej z dziurawca to w zasadzie macerat olejowy, czyli ekstrakt rośliny rozpuszczony w oleju bazowy, dzięki procesowi infuzji. Najlepszym surowcem są świeże kwiaty i pączki dziurawca, które po zerwaniu umieszcza się w słoju i spryskuje spirytusem. Dobrze jest do tego wykorzystać niewielką ilość, najlepiej za pomocą atomizera, jednak w taki sposób, by wszystkie kwiaty otrzymały niewielką dawkę. Po kilkunastu minutach całość zalewa się olejem bazowym, najczęściej będzie to nierafinowany olej słonecznikowy lub rzepakowy.

Istnieją dwie metody infuzji, tj. na ciepło lub w temperaturze pokojowej. Oba mają swoje plusy i minusy. Na ciepło, czyli podgrzewanie maceratu w kąpieli wodnej przyspiesza cały proces, jednak tracimy równocześnie niektóre składniki. Dlatego często poleca się wystawienie słoja na słońce i poddanie maceratu wolniejszemu procesowi. Po ok. 2-3 tygodniach olej z dziurawca przybierze wyraźnie ciemny kolor, dzięki obecności czerwonych barwników, m.in. hiperycyny i pseudohiperycyny. Po tym czasie całość należy przecedzić i przelać do ciemnych butelek, a następnie przechowywać w chłodnym miejscu, z dala od słońca.

Uwaga!

Niniejszy artykuł powstał tylko w celach informacyjnych i nie stanowi porady lekarskiej. Tym samym nie zaleca się samodzielnych kuracji zdrowotnych czy zastępowania przyjmowanych leków bez konsultacji ze swoim lekarzem. Należy również pamiętać, że nie należy stosować olejków eterycznych bezpośrednio na skórę lub przyjmować ich wewnętrznie, bez konsultacji ze specjalistą, gdyż mogą one powodować negatywne skutki zdrowotne. Olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane i należy je zawsze trzymać z dala od dzieci.

Poprzedni artykułDlaczego warto stosować olej migdałowy w kuchni
Następny artykuł25 codziennych zastosowań olejku herbacianego
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.