Zioła na odchudzanie i nie tylko

0
3935
zioła na odchudzanie

Odchudzanie to trudny i wymagający proces, zasadniczo polegający na zmianie dotychczasowego trybu życia. Dzięki zwiększonej aktywności fizycznej i zmianie diety można osiągnąć cuda. Na nieco niższym poziomie należy zwiększyć metabolizm organizmu, poprawić funkcje trawienne, a także pozbyć się szkodliwych toksyn. W tym zakresie pomocne mogą być właśnie zioła na odchudzanie.

Na wstępie warto zaznaczyć, że samodzielnie stosowane zioła na odchudzanie nie zapewnią żadnych istotnych rezultatów. Mogą natomiast istotnie wspomóc proces utraty wagi, poprawiając wiele podstawowych funkcji organizmu. Przede wszystkim przyspieszyć mogą procesy metaboliczne, zwiększyć efektywność detoksykacji, a także poprawić funkcje wątroby, nerek, żołądka i całego układu trawiennego. Dzięki temu zioła na odchudzanie stanowić mogą skuteczne i łatwe w zastosowaniu wsparcie dla wysiłków w zakresie zmian w zakresie diety i aktywności fizycznej.


Podziel się z innymi, jeśli uważasz, że artykuł może być przydatny!

1Zioła na odchudzanie – Mniszek lekarski

Mniszek lekarski (z łac. Taraxacum officinale), zwany powszechnie mleczem lub dmuchawcem, to wyjątkowa roślina lecznicza. Szkoda, że często traktowana jest jako niepotrzebny chwast, ponieważ jej dobroczynny wpływ na nasze zdrowie jest nieoceniony. W wielu krajach z młodych listków mniszka przyrządza się wiosenną sałatkę, która jest nie tylko pyszna, ale też świetnie oczyszcza organizm po zimowych trudach. Dostarcza także wielu cennych witamin, a także coraz częściej stosuje się je na odchudzanie.

Jednak mniszek lekarski to nie tylko wiosenne witaminy. Roślina od dawna była używana w celach leczniczych. Początkowo jednak stosowano ją głównie w chorobach wątroby i śledziony, a potem odkryto dobroczynny wpływ przy chorobach nerek i pęcherza, dnie moczanowej oraz biegunce. Przez dziesiątki lat zapomniano jednak nieco o tej roślinie. Dziś medycyna i dietetyka wraca do stosowania mniszka i rozmaitych preparatów, które się z niego wytwarza.

Mniszek lekarski na odchudzanie

Mniszek lekarski, oprócz witamin, zawiera sporo garbników, flawonoidów, krzemu, potasu i magnezu. Dostarcza też znacznej ilości inuliny, która obniża stężenie cukru we krwi. Korzeń rośliny zawiera jej nawet do 40%. Ten wyjątkowy skład sprawia, że zarówno herbatki, jak i preparaty z mniszka, wykazują działanie oczyszczające z toksyn, a także doskonale wspomagają pracę wątroby i nerek. Zawdzięcza się to właściwościom żółciopędnym oraz wspomagającym produkcję soków trawiennych. Mniszek lekarski obniża także ilość zbędnych płynów w organizmie.

Opisane właściwości mniszka sprawiają, że powinny po niego sięgać osoby, które chcą zrzucić nieco zbędnych kilogramów. Zwiększona ilość soków trawiennych sprawia, że układ pokarmowy może pracować sprawniej. Złagodnieć mogą również problemy z zaparciami czy kłopotliwe zaleganie jedzenia w żołądku. Zawarte w mniszku związki aktywne przyśpieszają także metabolizm, sprawiając, że będziemy się czuli dużo lepiej. To naturalne wsparcie dla układu trawiennego dają substancje gorzkie, które w sporej ilości występują praktycznie w całej roślinie, nadając jej specyficznego smaku. Dodatkowym efektem kuracji mniszkowej będzie zdrowa i ładna skóra. Warto pamiętać, że bardzo często dolegliwości skórne powodowane są działaniem różnych toksyn, a kuracja pozwoli je usunąć.

W jaki sposób stosować mniszek na odchudzanie? Podczas kuracji należy pić filiżankę herbaty z mniszka przed posiłkiem. Wystarczy łyżkę suszonego korzenia zalać wrzątkiem i zostawić na 10 minut pod przykryciem. Na wiosnę warto też do diety wprowadzić sałatki z dodatkiem świeżych liści rośliny. Zioła na odchudzanie, takie jak mniszek lekarski, warto stosować zarówno świeże, jak i w postaci naparów i herbatek.

Poprzedni
Poprzedni artykułGuarana – Właściwości, zastosowania, skutki uboczne
Następny artykułHerbata z kopru włoskiego – Właściwości i zastosowanie
Przede wszystkim jestem pasjonatką i propagatorką wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Od wielu lat interesuję się działaniem rozmaitych składników aktywnych, witamin i minerałów, a zwłaszcza ich wpływem na ludzki organizm. Swoją wiedzą farmaceutyczną i doświadczeniem najczęściej dzielę się w formie artykułów prasowych i opracowań, które mam nadzieję pomagają czytelnikom w utrzymaniu pełni zdrowia, kondycji i dobrego samopoczucia. Swoje artykuły kieruję przede wszystkim do czytelników, którzy szukają jasnych i czytelnych informacji, pozbawionych niestrawnego medycznego żargonu. Prywatnie jestem miłośniczką sportu i aktywnej rekreacji. Uwielbiam kontakt z przyrodą i kocham wszystko, co naturalne.