Zioła na odchudzanie i nie tylko

0
3682

Odchudzanie to trudny i wymagający proces, zasadniczo polegający na zmianie dotychczasowego trybu życia. Dzięki zwiększonej aktywności fizycznej i zmianie diety można osiągnąć cuda. Na nieco niższym poziomie należy zwiększyć metabolizm organizmu, poprawić funkcje trawienne, a także pozbyć się szkodliwych toksyn. W tym zakresie pomocne mogą być właśnie zioła na odchudzanie.

Na wstępie warto zaznaczyć, że samodzielnie stosowane zioła na odchudzanie nie zapewnią żadnych istotnych rezultatów. Mogą natomiast istotnie wspomóc proces utraty wagi, poprawiając wiele podstawowych funkcji organizmu. Przede wszystkim przyspieszyć mogą procesy metaboliczne, zwiększyć efektywność detoksykacji, a także poprawić funkcje wątroby, nerek, żołądka i całego układu trawiennego. Dzięki temu zioła na odchudzanie stanowić mogą skuteczne i łatwe w zastosowaniu wsparcie dla wysiłków w zakresie zmian w zakresie diety i aktywności fizycznej.


Podziel się z innymi, jeśli uważasz, że artykuł może być przydatny!

2Zioła na odchudzanie – Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity (z łac. Archillea millefolium) to roślina pospolicie występująca w Polsce. Łacińska nazwa krwawnika pochodzi od słynnego, antycznego wojownika Achillesa, który po odniesieniu rany okładać ją miał właśnie zielem krwawnika. Rośnie na miedzach, poboczach i łąkach. Surowcem leczniczym jest jej ziele oraz kwiaty, które zbiera się w okresie kwitnienia. Potem należy je wysuszyć w temperaturze maksymalnie 40ºC. Krwawnik swoje właściwości lecznicze zawdzięcza głównie znacznej zawartości garbników oraz olejków eterycznych. Roślina stanowi składnik wielu mieszanek ziołowych i zakupić ją w aptekach oraz sklepach zielarskich.

Niewiele osób wie o tym, że krwawnik pospolity skutecznie wspomaga procesy trawienne i znacznie zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki niemu składniki pokarmowe są lepiej przyswajane. Okazuje się też, że krwawnik to sprawdzony środek przeciwzapalny i dezynfekujący. Jednak nie powinno się go używać w zbyt dużych ilościach. Eksperci zalecają zazwyczaj picie 1-2 szklanek naparu z krwawnika dziennie. U niektórych osób roślina może wywoływać też reakcję uczuleniową. Nie powinno się go podawać także małym dzieciom i kobietom w ciąży. W dużych ilościach krwawnik jest toksyczny, a także może powodować bóle głowy i zwiększać nadwrażliwość na światło. Dlatego czasami zioła na odchudzanie należy stosować z umiarem i roztropnością.

Krwawnik na odchudzanie

Krwawnik jest nieoceniony przy różnego rodzaju dolegliwościach trawiennych – wzdęciach, odbijaniach czy przelewaniach w jelitach. Sprawdza się także w przypadku bólów brzucha spowodowanych uczuciem sytości. Ziele to stosuje się pomocniczo przy chorobach żołądka i jelit, a także przy bolesnych skurczach mięśni gładkich przy zaparciach. Krwawnik polecany jest przede wszystkim kobietom. Regulując procesy trawienne sprawdza się na odchudzanie, zwiększając efektywność całego procesu.

W celu przygotowania naparu z krwawnika należy 2 łyżki suchego ziela, bądź 3 łyżki kwiatów, zalać wrzącą wodą. Taką mieszankę trzeba odstawić na około 20 minut i dokładnie przecedzić. Na odchudzanie zaleca się spożywanie do 3 naparów dziennie, każdy po 200 ml. Gorąca herbatka z krwawnika pospolitego przychodzi z pomocą przy problemach z trawieniem, wątrobą czy menstruacją.

Poprzedni artykułGuarana – Właściwości, zastosowania, skutki uboczne
Następny artykułHerbata z kopru włoskiego – Właściwości i zastosowanie
Przede wszystkim jestem pasjonatką i propagatorką wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Od wielu lat interesuję się działaniem rozmaitych składników aktywnych, witamin i minerałów, a zwłaszcza ich wpływem na ludzki organizm. Swoją wiedzą farmaceutyczną i doświadczeniem najczęściej dzielę się w formie artykułów prasowych i opracowań, które mam nadzieję pomagają czytelnikom w utrzymaniu pełni zdrowia, kondycji i dobrego samopoczucia. Swoje artykuły kieruję przede wszystkim do czytelników, którzy szukają jasnych i czytelnych informacji, pozbawionych niestrawnego medycznego żargonu. Prywatnie jestem miłośniczką sportu i aktywnej rekreacji. Uwielbiam kontakt z przyrodą i kocham wszystko, co naturalne.