Zupa krem z pomidorów – Przepis i właściwości

0
1876
zupa krem z pomidorów
Pomidory stanowią cenne źródło wielu cennych witamin i minerałów

Zupa krem z pomidorów nie wydaje się być czymś wyjątkowym, to jednak należy do niezwykle lubianych i zdrowych posiłków. Może występować w wielu różnych wariantach, a o jej smaku decydować będzie głównie rodzaj zastosowanych pomidorów. Ich wysoką jakość i wyjątkowy smak doceni zapewne każdy smakosz. Dlatego właśnie warto do jej przygotowania warto wykorzystać chociażby sprawdzone pomidory pelatio. Sprawdżmy zatem sprawdzony na nią przepis i jej najważniejsze właściwości odżywcze.

Ogromną zaletą pomidorów jest to, że możemy przygotować z nich wiele ciekawych potraw. Pomidory można jeść na surowo, przyrządzać z nich sałatki, grillować, zapiekać, robić przetwory i dania obiadowe. Świetnie komponują się z innymi warzywami i ziołami, m.in. z bazylią czy rukolą, a także z różnymi serami, w tym z mozzarellą. Spotykamy je również na pizzy, czy też w swojskiej, zabielanej zupie krem.

Zupa krem z pomidorów – Przepis i wskazówki kulinarne

Zupa krem z pomidorów to szybkie i pyszne danie, a zarazem zastrzyk zdrowia i wzmocnienie profilaktyki przeciwnowotworowej.

Składniki

  • 2 szklanki wywaru z jarzyn lub rosołu z drobiu,
  • 4 średnie pomidory,
  • 1 cebula,
  • 1 ząbek czosnku,
  • kilka listków świeżej bazylii,
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego bez cukru.

Przygotowanie

  • Pokrojoną w kostkę cebulę należy zeszklić na oleju,
  • Do cebuli dodajemy obrane ze skórki i pokrojone pomidory, czosnek, posiekaną bazylię, sól, pieprz, oregano, a także ok. 2 szklanki wywaru.
  • Po wymieszaniu całości gotujemy przez 20 minut.
  • Następnie wszystko trzeba dokładnie zmiksować i dodać jogurt naturalny.

Zupę krem z pomidorów można podawać z grzankami, tartym serem (np. parmezanem) i listkami bazylii. W innej wersji, także z ryżem lub makaronem.

Dlaczego zupa krem z pomidorów to bardzo zdrowe i odżywcze danie?

W osiemnastowiecznej Europie pomidory cenione były jako afrodyzjaki, natomiast w XIX wieku stały się powszechnie dostępne i tanie, stając się dla wielu zwykłymi pomidorami w sosie do spaghetti. Pomidory zaczęły jednak zwracać na siebie uwagę świata współczesnej nauki, gdy uplasowały się na czołowym miejscu pokarmów spożywanych przez ludzi rzadko chorujących na nowotwory, w szczególności raka żołądka, płuc i prostaty.

Za właściwości lecznicze pomidorów odpowiada głównie ich naturalny czerwony barwnik-likopen, który jest jednym z przeciwutleniaczy, posiadających właściwości chroniące organizm przed licznymi chorobami układu krwionośnego, a przede wszystkim rakiem. Dowiedziono, że duże spożywanie pomidorów stanowi efekt ochronny przeciwko nowotworom przewodu pokarmowego i wystąpienia raka piersi. Pomidory i inne produkty zawierające likopen szczególnie zaleca się również mężczyznom będącym w grupie ryzyka wystąpienia raka prostaty. Jak pokazują badania, spożycie 10 porcji pomidorów w tygodniu może prowadzić do obniżenia ryzyka wystąpienia tego schorzenia aż o 35%.

Ponadto wykazano, że spożywanie produktów bogatych w likopen, w tym oczywiście zupy krem z pomidorów, może obniżyć ryzyko zawału mięśnia sercowego i wystąpienia choroby wieńcowej. Związek ten posiada zdolność przeciwdziałania agregacji płytek krwi i tworzeniu skrzepów. Jako przeciwutleniacz, likopen opóźnia procesy starzenia, ponieważ neutralizuje wolne rodniki, a co niezwykle ważne, nie ginie on w obróbce cieplnej.

Pomidory poprawiają odporność organizmu również dzięki dużej zawartości witaminy C, a także dzięki zawartości błonnika wspomagają pracę układu trawiennego. Pomidory mają działanie antyseptyczne i zasadowe. Surowe pomidory zmniejszają z kolei objawy zapalenia wątroby. Zawierają również cenne minerały, takie jak wapń, magnez, fosfor czy potas, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Pomocne są także w walce z nadwagą, ponieważ 100 g pomidorów to tylko 18 Kcal. Należą do warzyw bogatych w wodę ponad 90%, dlatego doskonale gaszą pragnienie.

Jak widać, zupa krem z pomidorów to nie tylko bardzo smaczne i dość popularne danie, ale także cenne źródło wielu wartości odżywczych, zapewniających ochronę zdrowia i urody.

Poprzedni artykułPrzeciwutleniacze – Właściwości i znaczenie dla zdrowia
Następny artykułOlejek z dzikiej róży – Właściwości i zastosowanie
Jestem dietetyczką i na co dzień pomagam ludziom w układaniu zrównoważonego menu oraz kształtowaniu zdrowych nawyków żywienia. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielę się nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale także na łamach portali branżowych. W szczególności interesują mnie zagadnienia zapobiegania problemom zdrowotnym dzięki odpowiedniemu stosowaniu diety i zachowywaniu zdrowego stylu życia. Staram się również stale rozwijać własne kompetencje, uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach oraz czytając najnowsze doniesienia naukowe. Piszę także regularnie o najzdrowszych produktach spożywczych i sposobach ich wykorzystania. Ponadto często dzielę się swoimi ulubionymi przepisami kulinarnymi. Mam głęboką nadzieję, że moja codzienna praca przyczyni się lepszego zrozumienia znaczenia żywienia oraz osiągania codziennych korzyści zdrowotnych oraz lepszego samopoczucia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.