Cynamon to dość popularna przyprawa, stosowana w wielu różnych kulturach jako dodatek do pikantnych i słodkich potraw. Istnieją różne jego odmiany, a cynamon cejloński, znany również jako Cinnamon zeylanicum jest najbardziej ceniony. Oprócz walorów smakowych i aromatycznych posiada również cenne właściwości zdrowotne. Cynamon cejloński bywa jednak podrabiany tańszym, chińskim cynamonem cassia. W niniejszym artykule wskazujemy najważniejsze właściwości cynamony cejlońskiego.
Cynamonowiec to drzewo najczęściej spotykane dzisiaj na Sri Lance, w Indiach, Indonezji, Brazylii, Wietnamie i Egipcie. Cynamon jako przyprawa w proszku powstaje z jego kory. Cechuje się bardzo wyrazistym i ożywczym aromatem i smakiem. Z surowca tego wytwarza się również bardzo ceniony olejek cynamonowy, który ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i aromaterapii. Cynamon to jednak przede wszystkim dość popularna przyprawa, którą obecnie stosuje się praktycznie na całym świecie.
Prawdopodobnie cynamon jest jedną z najstarszych na świecie przypraw, o wzmianki o nim można znaleźć m.in. w Starym Testamencie. Stanowi on także cenny składnik wielu przepisów tradycyjnej medycyny chińskiej i ajurwedyjskiej. Jego właściwości lecznicze najczęściej wykorzystywano przy bólach menstruacyjnych, problemach trawiennych, nudnościach, a także przeziębieniach i biegunkach. Najbardziej cenioną odmianą jest cynamon cejloński, który cechuje się szczególnymi właściwościami kulinarnymi i zdrowotnymi.
Czym wyróżnia się cynamon cejloński?
Spotkać się można z czterema odmianami cynamonu, jednak tylko dwie z nich są popularne, a mianowicie odmiana Cassia i cejlońska. Ta pierwsza jest zdecydowanie najbardziej dostępna, ponieważ pochodzi głównie z Chin i jest tańsza. Można się z nią spotkać w prawie każdym sklepie spożywczym. Wykorzystuje się ją powszechnie w typowych zastosowaniach kulinarnych. Wyróżnia się także silnym smakiem i aromatem, a także większą twardością i bardziej wyrazistym kolorem. Ponadto, zawiera większą ilość kumaryny, która cechuje się toksycznością.
Cynamon cejloński jest bardziej miękki i jaśniejszy, a także jest bardziej ceniony i zdrowszy. Zawiera także mniejsze ilości kumaryny, dlatego może być bezpiecznie przyjmowany w większych ilościach. Właśnie ta odmiana cieszy się sporym zainteresowaniem zwolenników naturalnych metod ochrony zdrowia.
Cynamon cejloński w zastosowaniach zdrowotnych
Można spotkać się z wieloma opisami właściwości cynamonu, jednak nie wszystkie są w równym stopniu przebadane i opisane. Poniżej wskazujemy te najbardziej wiarygodne.
Potencjał leczenia cukrzycy
Cynamon jest uważany za środek alternatywny, pomocny przy leczeniu cukrzycy. W jednym z badań cynamon cejloński przyczynił się do doprowadzenia poziomu insuliny u szczurów z cukrzycą do prawie normalnego poziomu. Również inne badania popierają pogląd, że może być przydatny w leczeniu cukrzycy. Cynamon cejloński stymuluje aktywność podobną do insuliny – zmniejsza insulinooporność w organizmie. Efekt ten zapewnia poprzez pomoc w metabolizowaniu glukozy w wątrobie.
Cynamon cejloński jest obiecującym środkiem naturalnym dla pacjentów szukających alternatywy dla syntetycznej insulinoterapii. Aby go zastosować jako stabilizatora insuliny, poleca się co najmniej 120 miligramów dziennie. Nie są to jednak dawki określone oficjalnymi zaleceniami instytucji zdrowia.
Obecność enzymów zwalczających raka
Cynamon cejloński wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu może zwiększać skuteczność ochrony zdrowia immunologicznego. Cynamon cejloński był częścią badania, które wykazało, że zwiększa on aktywność enzymu przeciwutleniającego. Oznacza to, że może nawet zapobiegać lub leczyć niektóre rodzaje raka.
Właściwość ta jest dobrą wiadomością dla osób, które szukają suplementów diety, które mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi raka. Nie należy jednak eksperymentować z cynamonem w leczeniu raka bez uprzedniej konsultacji z onkologiem.
Pomoc w kontrolowaniu ciśnienia krwi
Wszystkie odmiany cynamonu zawierają kwas cynamonowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne. Pozwala ono pomagać w przepływie krwi przez organizm i zmniejsza obciążenie serca.
Jedno z badań wykazało, że cynamon w odmianie cejlońskiej może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Wiadomo, że często choroby serca są powodowane problemami w układzie sercowo-naczyniowym. Zawarte w cynamonie składniki aktywne wspomagają te ważne funkcje organizmu i przyczyniają się do utrzymania zdrowego jego funkcjonowania.
Skuteczniejsze zapobieganie chorobie Alzheimera
Cynamon wydaje się poprawiać reakcję mózgu na insulinę. Efekt metaboliczny sprawia, że może być przydatny w stanach neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera. Nie ma jednak dotychczas bezpośrednich na to dowodów. Badania, które wykazują związek między cukrzycą a chorobą Alzheimera sugerują, że związki cynamonu mogą pomóc powstrzymać początek choroby Alzheimera.
Cynamon cejloński może pomóc kontrolować wysoki poziom glukozy we krwi w mózgu. U osób z cukrzycą mogą występować epizody hiperglikemii, co przyczynia się często do pogorszenia funkcji poznawczych. Właściwości cynamonu sprawiają, że poziom glukozy we krwi nie rośnie zbyt szybko, co jest bardzo korzystne dla utrzymania funkcji poznawczych.
Zalecane formy i dawki
Cynamon pozyskuje się z wewnętrznej kory drzewa cynamonowego, której paski wysychają i ulegają skręceniu. Często w takiej formie nazywane są laskami cynamonu. Można go jednak najczęściej kupić w formie mielonej.
Cynamon cejloński jest dostępny w wielu produktach. Większość suplementów cynamonowych na półkach sklepowych to jednak odmiana Cassia. Czasami trudno jest dowiedzieć się jaki konkretnie surowiec użyto w danym produkcie, zwłaszcza gdy występuje w postaci mielonej. Dostawca najwyższej jakości przypraw lub ekskluzywny sklep kulinarny zazwyczaj proponuje sproszkowany cynamon cejloński, ale zdarzają się produkty podrabiane. Wielu specjalistów twierdzi, że odmiana Cassia oprócz mniejszych właściwości zdrowotnych, niesie także większe ryzyko toksyczności.
Oprócz formy sproszkowanej, cynamon cejloński jest dostępny w kapsułkach do przyjmowania doustnego. Niektórzy gotują laski cynamonu w wodzie, dodają miód lub cytrynę i piją jako herbatę. Tego rodzaju cynamon nadaje się także do przygotowywania „wody cynamonowej”.
Potencjalne zagrożenia stosowania cynamonu
Większość poważnych źródeł medycznych stwierdza, że suplementy cynamonu powinny być bezpieczne dla większości ludzi, gdy są odpowiednio dozowane. Cynamon Cassia zawiera większe ilości kumaryny, co może być toksyczne dla wątroby, zwłaszcza gdy jest przyjmowana dużych ilościach lub przez długi czas. Cynamon cejloński ma w sobie mniejszą ilość kumaryny, co czyni go bezpieczniejszym dla zdrowia.
Końcowe wskazówki
Przyjmowanie cynamonu cejlońskiego jako suplementu przeciwzapalnego i przeciwutleniającego prawdopodobnie nie jest szkodliwe dla większości osób. Dopóki ma się pewność, że przyjmowany produkt zawiera cynamon cejloński, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych będzie bardzo niskie.
Podobnie jak w przypadku każdego alternatywnego sposobu leczenia, przed użyciem cynamonu warto skonsultować się z lekarzem.
Źródła
Anderson, R. A., Qin, B., Canini, F., Poulet, L., & Roussel, A. M. (2013, December). Cinnamon counteracts the negative effects of a high fat/high fructose diet on behavior, brain insulin signaling and Alzheimer-associated changes. PLOS ONE, 8(12), e83243 ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24349472
Barbagallo, M., & Dominguez, L. J. (2014). Type 2 diabetes mellitus and Alzheimer’s disease. World Journal of Diabetes, 5(6), 889-893. doi.org/10.4239/wjd.v5.i6.889
Bhattacharjee, S., Rana, T., Sengupta, A. (2007, October). Inhibition of lipid peroxidation and enhancement of GST activity by cardamom and cinnamon during chemically induced colon carcinogenesis in Swiss albino mice. Asian Pacific Journal of Cancer Prevention 8(4), 578-82
journal.waocp.org/article_24657_e74c194e9dd382be3e25f58181f5170c.pdf
Casper, M., Kramer, M. R., Quick, H., Schieb, L. J., Vaughan, A. S., & Greer, S. (2016, March 22). Changes in the geographic patterns of heart disease mortality in the United States: 1973 to 2010. Circulation, 133(12), 1171-1180. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4836838/
Castro, Regina M. (2016, January 23). Diseases and conditions: Diabetes. mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/expert-answers/diabetes/faq-20058472
Cinnamon. (2016, September). nccih.nih.gov/health/cinnamon
Kawatra, P., & Rajagopalan, R. (2015, June). Cinnamon: Mystic powers of a minute ingredient. Pharmacognosy Research, 7(Suppl 1), S1-S6. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4466762/
Rao, P. V., & Gan, S. H. (2014). Cinnamon: A multifaceted medicinal plant. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2014, 642942. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003790/
Ranasinghe, P., Jayawardana, R., Galappaththy, P., Constantine, G. R., de Vas Gunawardana, N. & Katulanda, P. (2012, December), Efficacy and safety of ‘true’ cinnamon (Cinnamomum zeylanicum) as a pharmaceutical agent in diabetes: a systematic review and meta-analysis. Diabetic Medicine, 29(12), 1480-1492. onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1464-5491.2012.03718.x/full