Olejek cynamonowy – Właściwości, korzyści i zastosowania

1
30905
olejek cynamonowy
Olejek cynamonowy posiada wiele cennych i łatwych do uzyskania korzyści zdrowotnych.

Bez wątpienia cynamon to dość popularna przyprawa, z której wiele osób chętnie korzysta, chociażby przy przygotowywaniu curry czy ciast. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że cynamon w postaci olejku posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Zalety, jakie wykazuje olejek cynamonowy przeważają nad walorami wielu innych olejków, jednakże może on również sprawiać pewne problemy. Z pewnością dlatego wiele osób z niego nie korzysta. Czy słusznie?

Niewielkie drzewo cynamonowca pochodzi z egzotycznej części Azji, głównie ze Sri Lanki i Indii, gdzie zaczęto z niego korzystać nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również lecznicze. Obecnie cynamon jest wykorzystywany na całym świecie jako naturalny środek zdrowotny rozwiązujący wiele problemów, w tym także poważnych zaburzeń. W tym miejscu przedstawimy kilka istotnych korzyści, płynących ze stosowania olejku cynamonowego, a także właściwości leczniczych, które zostały udowodnione naukowo.

Olejek cynamonowy – Właściwości i korzyści zdrowotne

Olejek cynamonowy to rodzaj olejku eterycznego, który czasami wykorzystuje się w aromaterapii. Najczęściej olejek powstaje z kory lub liści cynamonowca. Uważa się, że olejek cynamonowy posiada wiele korzyści zdrowotnych, które z łatwością można samodzielnie uzyskać zupełnie domowymi sposobami.

Olejek eteryczny z cynamonu posiada wiele cennych związków aktywnych, które uważa się, że korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Wśród związków tych znajduje się aldehyd cynamonowy, któremu przypisuje się zdolność do zmniejszania stanów zapalnych oraz pełnienia funkcji antybakteryjnej. Jako naturalna substancja aktywna, niszczy lub hamuje rozwój mikroorganizmów, w tym bakterii i grzybów.

 1. Podstawowe korzyści zdrowotne

Chociaż olejek cynamonowy wykazuje wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia, to jednak kilka podstawowych powinien znać praktycznie każdy. Pierwszą i podstawową właściwością olejku cynamonowego jest jego zdolność do oczyszczania jamy ustnej i odświeżania oddechu. Z tego powodu olejek cynamonowy często jest wykorzystywany w produkcji gum do żucia, a także past do zębów. Wykazuje on w tym przypadku cenną zdolność zwalczania bakterii i poprawy smaku w ustach.

Dzięki słodkiemu zapachowi olejek cynamonowy wykorzystywany jest także w perfumach i innych kosmetykach do pielęgnacji ciała. Uważa się, że rozproszenie w pomieszczeniu olejku cynamonowego podnosi nastrój i polepsza ogólną atmosferę. Dyfuzja oleju cynamonowego i wdychanie go jest doskonałym sposobem na pozbycie się przeziębienia, zapalenia jelit, a nawet przekrwienia. Mocny aromat, który jest uwalniany z tego wspaniałego olejku eterycznego, doskonale przeczyszcza zatoki, jak również pomaga w łatwiejszym oddychaniu, co pozytywnie wpływa na samopoczucie chorego.

Cynamon wykorzystywany w potrawach uznawany jest za bardzo dobry środek ułatwiający trawienie. Istnieje wiele danych potwierdzających zdolność pomocy cynamonu w uniknięciu niestrawności, złego samopoczucia w żołądku, jak również innych problemów trawiennych. Ponieważ olejek cynamonowy wspiera eliminowanie kwasowości, może być pomocny przy leczeniu biegunki, a także porannych nudności.

Zupełnie inną korzyścią, niezwiązaną bezpośrednio ze zdrowiem, jest zdolność cynamonu do odstraszania komarów i owadów. Badania wykazały, że olej z cynamonu może być skutecznym środkiem naturalnym w zwalczaniu larw komarów.

 1. Korzyści dla zdrowia kobiet

Olej z cynamonu wykazuje wiele korzyści dla zdrowia kobiet. Przede wszystkim skutecznie zwalcza skurcze i bóle menstruacyjne. Odkryto, że cynamon może wstrzymać występowanie miesiączki bezpośrednio po porodzie. Matki karmiące piersią zauważyły, że wspomaga on także produkcję pokarmu.

 1. Polepszanie funkcji poznawczych

Wiele badań przeprowadzonych na olejku cynamonowym potwierdza jego cenne korzyści dla lepszego funkcjonowania mózgu. Jednym słowem olej z cynamonu jest tonikiem dla mózgu, który zwiększa pamięć, a jednocześnie usuwa napięcie i nerwowość. W jednym z badań stwierdzono, że ludzie częściej spożywający olej cynamonowy uzyskiwali lepsze wyniki w zadaniach intelektualnych, takich jak próby pamięci, reakcje wizualno-ruchowe, a także rozpoznanie.

 1. Wpływanie na zdrowie krwi

Olej cynamonowy posiada również wiele potencjalnych i korzystnych właściwości dla zdrowia krwi. Odkryto, że faktycznie oczyszcza krew, a także poprawia jej krążenie w organizmie. Zawarta w olejku cynamonowym substancja aktywna rozrzedzająca krew, wspiera zmniejszenie bólu, a także dostarczenie tlenu do komórek. W kilku badaniach udowodniono nawet, że olej cynamonowy może wspierać zapobieganie występowania zawału serca.

Olejek cynamonowy pomaga również opanować ciężkie krwawienia, wynikające z poważnych urazów. Oznacza to, że poza zdrowotnym wpływałem na krew wewnętrznie, działa na nią również zewnętrznie. Poza tymi wszystkimi zaletami olejku z cynamonu wykazuje on jeszcze zdolność do kontrolowania i stabilizowania poziomu cukru we krwi. Wielu diabetyków odkryło, że zwiększając ilość spożywanego cynamonu, można zmniejszyć ilość dawki insuliny.

 1. Niwelowanie bólu

Potwierdzono, że olejek cynamonowy posiada naturalne właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może skutecznie pomagać w zmniejszeniu bólu, jak również wyczerpaniu mięśni, również poprzez wsparcie odprężenia. Cynamon może także pomóc w leczeniu bólu stawów. Często u pacjentów z tą dolegliwością, poza olejkami cynamonowymi, zaleca się również spożywanie samego cynamonu. Osoby zmagające się z migreną lub zwykłym bólem głowy również powinny stosować olejek cynamonowy, który zmniejsza ciśnienie i złe samopoczucie.

 1. Zapobieganie chorobom serca

W przypadku osób cierpiących z powodu chorób serca, chorób wieńcowych lub nadciśnienia włączenie cynamonu do leczenia może okazać się bardzo pożyteczne. Według wyników kilku badań olej cynamonowy posiada spore ilości wapnia oraz błonnika, które pomagają przy tych poważnych chorobach, stanowiąc dodatkową ochronę dla organizmu. Dobrym pomysłem jest spożywanie go profilaktycznie, jeszcze zanim te choroby wystąpią.

Ponieważ olejek cynamonowy wykazuje naprawę potężne właściwości lecznicze, zaleca się często, by nie stosować go bezpośrednio doustnie. Może być za to bardzo często stosowany na skórze ciała, jednakże najpierw należy rozsmarować go na małej powierzchni i sprawdzić, czy nie występuje jakaś reakcja alergiczna. Dopiero wtedy można stosować olej z cynamonu na większym obszarze skóry. Najprostszym sposobem wykorzystania olejku cynamonowego jest zmieszanie go z jednym z olejków bazowych, np. olejem kokosowym lub oliwą z oliwek.

 1. Leczenie problemów skórnych

Olejek cynamonowy posiada również wspaniałe i potwierdzone właściwości przeciwnowotworowe oraz przeciwbakteryjne. W Turcji na Uniwersytecie Cumhuriyet przeprowadzono interesujące badania, które opublikowano we wrześniu 2013 roku w magazynie „Toksykologia żywności i chemii”. Ich wyniki pokazują, że olej cynamonowy może korzystnie wpływać na leczenie problemów skórnych, w tym nowotworów w początkowym stadium rozwoju.

 1. Zapobieganie stanom zapalnym

Analizowano również naukowo olej cynamonowy pod kątem jego właściwości przeciwzapalnych. Badania, które przeprowadzone zostały w National Taiwan University, opublikowano we wrześniu 2013 roku w czasopiśmie „Biology Pharmaceutical Biology”. Dzięki uzyskanym wynikom naukowcy uważają, że olej cynamonowy może być bardzo skuteczny jako naturalna pomoc przeciwzapalna.

 1. Zapobieganie nowotworom

Koreańscy naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii w Gwangju przeprowadzili badania zarówno laboratoryjne, jak i eksperymentalne na zwierzętach. Badali oni cynamon pod kątem jego zdolności do zapobiegania rozwoju wielu typów komórek rakowych. Wyniki tych badań opublikowano w 2010 roku w raporcie BMC Cancer. Wynika z niego, że olejek cynamonowy jest stosunkowo bezpiecznym substytutem niektórych leków przy wystąpieniu raku szyjki macicy, raku jelita grubego, jak również czerniaku i chłoniaka. Według badań przyczyną jego skutecznego działania są właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także przeciwnowotworowe cynamonu.

 1. Wspomaganie leczenia choroby Alzheimera

W magazynie „Journal of Alzheimer’s Disease” opublikowane zostały wyniki badań, które przeprowadzono w Laboratorium Badań Neurologicznych Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Badania te przeprowadzono na zwierzętach i polegały one na sprawdzeniu w jaki sposób olej cynamonowy może utrudnić gromadzenie się amyloidu-beta w mózgu, co jest jednym z powodów spadku liczby pacjentów z zachorowaniem na Alzheimera. Naukowcy odkryli, że cynamon należy do związków ziołowych, które mają obiecujące właściwości i możliwości, jeśli chodzi o leczenie tej choroby.

 1. Naturalny środek przeciwbakteryjny

Naukowcy z Wydziału Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Stanowego w stanie Luizjana przeprowadzili badania, których wyniki opublikowano w „Planta Medica”. Badania te miały na celu sprawdzenie, jaki wpływ olej cynamonowy ma na bakterie E. coli. Okazało się, że może on działać zarówno jako środek przeciwbakteryjny, który zapobiega występowaniu infekcji E. coli.

 1. Leczenie cukrzycy typu 2

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych ds. Badań Żywności sprawdził, jak olej cynamonowy działa na cukrzycę typu drugiego. Swoje wyniki opublikował w maju 2010 roku w raporcie Journal of Diabetes Science and Technology. Badania były przeprowadzane laboratoryjnie, zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach. Wyniki badań ukazują, że olejek cynamonowy może odegrać zasadniczą rolę w leczeniu metabolizmu przy cukrzycy typu 2, a także sprawdzi się przy niektórych chorobach układu sercowo-naczyniowego.

 1. Zapobieganie infekcji dróg moczowych

Bez wątpienia jedną z najczęściej występujących infekcji w szpitalach jest infekcja dróg moczowych, wynikająca z zanieczyszczonych bakterią E. Coli cewników. Departament Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu w Connecticut w jednym ze swoich badań przyjrzał się olejowi cynamonowemu pod kątem leczenia tej infekcji. Naukowcy uznali, że stosowanie ekstraktu z cynamonu na cewniki może zapobiec występowaniu infekcji dróg moczowych u pacjentów.

 1. Zdrowe jamy ustnej

Przeprowadzono badanie w ramach porównawczych olejków eterycznych, które wykazało, iż olejek cynamonowy posiada najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne przeciwko Streptococcus mutans, czyli bakterii powodującej zakażenie jamy ustnej. Wyniki tego badania zostały opublikowane w styczniu 2012 roku w „Dzienniku Współczesnej Praktyki Dentystycznej”. Inne olejki eteryczne biorące udział w badaniu, które wykazały skuteczność w działaniu przeciw tej bakterii to olejek z trawy cytrynowej, cedru, a także z goździka i eukaliptusa. Naukowcy uznali, że te olejki eteryczne posiadają bezpieczne i naturalne właściwości, korzystnie wpływające na higienę jamy ustnej, a także przyczyniają się do zapobiegania infekcjom jamy ustnej oraz jej leczenia.

 1. Zapobieganie nowotworowi jelita grubego

Według badań dotyczących hodowali tkanek ludzkich komórek raka okrężnicy, których wyniki zostały opublikowane w maju 2010 roku w czasopiśmie „Molecules”, olejek cynamonowy może wspomóc leczenie raka jelita grubego. Wynika z nich, że smakowity składnik olejku cynamonowego, który zwany jest aldehydem cynamonowym, może wesprzeć proces leczenia tej poważnej choroby. Podczas badania aldehyd cynamonowy zwiększył poziom niezbędnego enzymu przeciwutleniającego w komórkach nowotworowych okrężnicy. Ekstrakt olejku cynamonowego dodatkowo chronił komórki jelita grubego przed uszkodzeniami DNA. Naukowcy uznali, że aldehyd cynamonowy wykazuje znaczy potencjał, jako naturalna i bezpieczna profilaktyka przeciw nowotworowi okrężnicy. Dodatkowo można go w prosty sposób włączyć do codziennej diety.

 1. Wspomaganie leczenia górnych dróg oddechowych

Olejek cynamonowy wykazuje działanie rozluźniające wydzielinę śluzową w nosie oraz w drogach oddechowych. Posiada także działanie przeciwgruźlicze, dzięki zawartości jednego z kwasów, które może wspierać leczenie długotrwałego kaszlu oraz astmy.

Wystarczy dodać trzy krople olejku cynamonowego do inhalacji parowej, by wesprzeć nagrzewanie płuc, zniwelowanie przekrwienia nosa oraz rozgrzania klatki piersiowej, jak również wyeliminowaniu flegmy i śluzu z kanałów oskrzelowych. Dodanie do zabiegu inhalacji dwóch kropli olejku cynamonowego i wcieranie ich w gardło oraz klatkę piersiową oraz plecy może również pomóc przy takich dolegliwościach jak zatkany nos, łzawienie, przekrwienie błon śluzowych, ból głowy oraz kaszel.

 1. Pomoc w uwolnieniu złości i uzależnienia

Potwierdzono naukowo, że słodki zapach olejku cynamonowego może zwiększyć efektywność pamięci, a także zdolności poznawcze oraz ogólne funkcjonowanie mózgu. Szczególną uwagę w tym zakresie zwróciły liczne szkoły ajuweryjskie.

Olejek cynamonowy umożliwia podniesienie siły woli, a także oczyszczenie ducha. Pomaga w radzeniu sobie ze zmęczeniem psychicznym, złością, napięciem, a także lękami oraz depresją, wraz z innymi negatywnymi uczuciami. Według Hindusów ten szczególny olejek wpływa na czakrę splotu słonecznego, która łączy nasz osobisty ogień z energią kręcącego się wokół nas świata.

Obawa przed krytyką, odrzuceniem oraz niewystarczająca pewność siebie wpływają na funkcjonowanie tej czakry. Warto w takiej sytuacji wykorzystać dwie krople olejku cynamonowego podczas kąpieli lub dyfuzorze, lub też nawilżaczu. Dzięki temu zwiększy się poczucie niezależności, a nawet może zachęcić do podejmowania ryzyka, związanego z ufnością oraz własną siłą życiową.

 1. Usuwanie zanieczyszczenia z krwi oraz sprzyjanie lepszemu krążeniu

Olejek cynamonowy posiada właściwości oczyszczające krew, które mają związek ze stymulującymi oraz oczyszczającymi właściwościami zaradczymi. Pomoże walczyć z toksynami w organizmie poprzez lepsze wydalanie przez mocz oraz pot. Wystarczy dodać dwie krople olejku cynamonowego do dyfuzora i skorzystać z inhalacji. Następnym krokiem będzie medytacja, która pomoże w usunięciu toksyn z krwi poprzez wydychanie. Według Hindusów to wszystko poprawia Ojas, a także niezbędną energię do długowieczności. Poza tym pobudza funkcjonowanie serca, zapewnia spokój psychiczny, a także poprawia krążenie krwi.

 1. Kontrola efektów infekcji grzybiczej i bakteryjnej

Olejek cynamonowy może być skutecznym i naturalnym wzmocnieniem immunologicznym organizmu. Dodatkowo posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe, co przyczynia się do hamownia rozwoju niszczących system odpornościowy mikroorganizmów. Połączenie dwóch kropli olejku cynamonowego i jednego mililitra olejku migdałowego stanowi mieszankę, którą należy stosować bezpośrednio na miejsca dotknięte urazem. Taka mieszanka doskonale wspiera proces gojenia ran, oparzeń, skaleczeń, a także leczy świąt, stopę sportowca oraz grzybicę.

 1. Niwelowanie stanów bólowych

Kiedy olejek cynamonowy stosuje się miejscowo, daje on uczucie ciepła, co kojąco wpływa na ból. Miejscowe leczenie bólu za pomocą tej substancji przeanalizowano szczególnie pod kątem bólu miesiączkowego. Okazało się, że olej cynamonowy znacznie zmniejszył intensywność negatywnych odczuć i czas ich trwania w trakcie całego cyklu. Wyniki te pokazują, że olejek cynamonowy może wesprzeć leczenie bólu związanego z wieloma czynnikami, które obejmują również zapalenie stawów oraz ogólny dyskomfort.

 1. Zwalczanie komarów

Olejek cynamonowy jest doskonałym środkiem odstraszającym komary. Co więcej, naukowcy wykazali, że może on być również bardzo skuteczny w zabijaniu larw komarów. W czasopiśmie Journal of Agricultural and Food Chemistry pisano o badaniach, które przeprowadził National Taiwan University. Nie tylko liście, ale również kora cynamonu jest dobrym źródłem aldehydu cynamonowego, który jest aktywnym czynnikiem zwalczającym insekty. Badania te pozwoliły na odnalezienie naturalnego i bezpiecznego środka zwalczającego komary, w wielu miejscach na świecie powodujących poważne zagrożenie zdrowotne.

Propozycje i możliwości wykorzystania olejku cynamonowego

 • Bakterie przenoszone przez powietrze – rozprowadzać olejek w powietrzu podczas zimy i w okresach zachorowań na grypę. Można również rozpylać go na ubraniach lub w samochodzie w czasie jazdy.
 • Zakażenie bakteryjne – Modern Essentials sugeruje, by wykorzystać olejek cynamonowy jako rozpylony w powietrzu środek lub miejscowo, w postaci rozcieńczonej. Warto wmasowywać olejek cynamonowy w obszary dotknięte zakażeniem.
 • Ukąszenia / użądlenia owadów – można uniknąć podrażnień oraz zakażeń dzięki, wykorzystaniu tej mieszanki: należy zmieszać jedną kroplę olejku z cynamonu w trzech kroplach olejku bazowego, np. z awokado. Taką miksturę wmasować w miejsce ukąszenia lub użądlenia.
 • Lepsze oddychanie – w przypadku problemu z oddychaniem, jak chociażby przy astmie, należy rozpylić w powietrzu rozcieńczony olejek cynamonowy. Można również rozcieńczony olejek cynamonowy wmasować w szyję oraz klatkę piersiową.
 • Gotowanie – olejek cynamonowy przez FDA uznany jest za ogólnie bezpieczny – GRAS, dlatego właśnie można wykorzystywać go również do gotowania. Należy zacząć od dodania jednej kropli lub nawet jeszcze mniejszej ilości. Można to zrobić, chociażby za pomocą patyczka zamoczonego w olejku, dzięki temu do dania przeniesie się minimalną ilość produktu, po czym można zwiększać tę ilość, aż do poznania odpowiedniej proporcji dla naszego organizmu.
 • Cukrzyca – okazuje się, że olej cynamonowy potrafi regulować poziom cukru we krwi, dlatego w niewielkich ilościach można dodawać go do jedzenia. Wystarczy dodać 1-2 krople do posiłku lub wmasować olejek cynamonowy w okolice trzustki.
 • Zakażenie grzybicze – olej cynamonowy w postaci rozcieńczonej można rozproszyć w pomieszczeniu lub też stosować bezpośrednio na stopy, by skóra go wchłonęła.
 • Środek zwiększający odporność – regularne rozpraszanie i wdychanie olejku cynamonowego zwiększa odporność układu immunologicznego. Można również wykorzystać olejek cynamonowy miejscowo lub też do kąpieli.
 • Zakażenie – w zależności od rodzaju zakażenia można wmasowywać olejek cynamonowy w podeszwy stóp, w miejsce objęte zakażeniem lub też na całym ciele.
 • Stymulacja libido – przez wielu, olejek cynamonowy uważany jest za naturalny afrodyzjak. Warto regularnie stosować go w aromaterapii lub miejscowo. Można wmasowywać olejek cynamonowy w dolne partie brzucha, jednak nie można używać go bezpośrednio na genitalia.
 • Naturalna czystość – za pomocą olejku cynamonowego można zwalczyć grzyby i pleść. Należy dodać olejek cynamonowy do środków czystości, które są w domu regularnie stosowane. Warto również rozpylać olejek cynamonowy w miejsca narażone na pleść i grzyby.
 • Wspieranie pracy trzustki – jak już wspomniano powyżej, olej cynamonowy potrafi regulować poziom cukru we krwi i prawidłowe funkcjonowanie trzustki. Wystarczy rozcieńczony olejek cynamonowy wsmarować w okolice trzustki lub też dodać go do przygotowywanych potraw.
 • Zmęczenie fizyczne – olej cynamonowy jest naturalnie rozgrzewający i poprawia krążenie krwi, a tym samym jej przepływ do mózgu. Podnosi również ogólny poziom energii, szczególnie gdy jest stosowany w ramach aromaterapii. Wystarczy go rozproszyć w pomieszczeniu lub dodać do kąpieli.
 • Zapalenie płuc – przez cały okres trwania choroby należy w pomieszczeniu rozpylać olejek cynamonowy.
 • Tyfus – to szczególne zakażenie bakteryjne może być usunięte za pomocą olejku cynamonowego. Należy wmasować rozcieńczony olejek cynamonowy w podeszwy stóp lub w całe ciało. Czynność powtarzać codziennie. Należy również często rozpraszać olejek w pomieszczeniu chorego.
 • Zapalenie pochwy / zakażenie pochwy – rozcieńczony olejek cynamonowy może pomóc w zwalczeniu infekcji kobiecych okolic intymnych. Należy jednak pamiętać, że to wrażliwe miejsca i warto zachować ostrożność. Olej cynamonowy można wmasowywać w dolne partie brzucha oraz w pachwinę, nie należy stosować go bezpośrednio na miejsca intymne.
 • Zakażenie wirusowe – olejek cynamonowy działa przeciwwirusowo, dlatego rozcieńczony może być wmasowywany w podeszwy stóp lub w całe ciało.

Jak stosować olejek cynamonowy

W połączeniu z olejkiem nośnikiem, takim jak olejek z jojoba, olejek ze słodkich migdałów czy olejek z awokado, olejek cynamonowy może być stosowany bezpośrednio na skórę lub do kąpieli.

Olejek cynamonowy może być umieszczony w ilości kilku kropli na ściereczce, a następnie wdychany. Można również umieścić go w dyfuzorze, inhalatorze, w celu przeprowadzenia zabiegu aromaterapeutycznego.

Olejek cynamonowy – Bezpieczeństwo stosowania

 • Olejek cynamonowy nie powinien być stosowany wewnętrznie, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Wewnętrzne stosowanie olejku cynamonowe może mieć wiązać się z toksycznym działaniem. Dodatkowo u wielu osób może wystąpić podrażanie lub reakcja alergiczna przy stosowaniu olejku cynamonowego na skórze, szczególnie bez wcześniejszego rozcieńczenia z innym olejkiem.
 • Warto również pamiętać, że długoterminowe leczenie stanu zapalnego za pomocą olejku cynamonowego może mieć negatywne konsekwencje. Jeżeli nie przynosi ono efektów zawsze należy udać się do lekarza.
 • Kobiety w ciąży oraz dzieci przed rozpoczęciem stosowania olejku cynamonowego powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Bauer BA. (2017). What are the benefits of aromatherapy? mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/expert-answers/aromatherapy/faq-20058566

Chaudhari LK, et al. (2012). Antimicrobial activity of commercially available essential oils against Streptococcus mutans [Abstract]. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22430697

de Lucena Rangel M, et al. (2018). In vitro effect of cinnamomum zeylanicum blume essential oil on candida spp. involved in oral infections. DOI: 10.1155/2018/4045013

El-Barotyl GS, et al. (2010). Characterization of antioxidant and antimicrobial compounds of cinnamon and ginger essential oils [Abstract]. academicjournals.org/journal/AJBR/article-abstract/8D4DEA111465

Feng J, et al. (2017). Selective essential oils from spice or culinary herbs have high activity against stationary phase and biofilm Borrelia burgdorferi. DOI: 10.3389/fmed.2017.00169

Hirsch EB, et al. (2011). Impact of multidrug-resistant Pseudomonas aeruginosa infection on patient outcomes. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3071543/

How to use essential oils safely. (n.d.). tisserandinstitute.org/safety/safety-guidelines/

Kawatra P, et al. (2015). Cinnamon: Mystic powers of a minute ingredient. DOI: 10.4103/0974-8490.157990

Liu J-W. (2016). Is cinnamon good for you? washington.edu/wholeu/2016/03/03/is-cinnamon-good-for-you/

Oils, cinnamon. (n.d.). pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Oils_-cinnamon

Ozcan MM, et al. (20111). Antioxidant effect of essential oils of rosemary, clove and cinnamon on hazelnut and poppy oils [Abstract]. (2011). DOI: 10.1016/j.foodchem.2011.01.055

Ranasinghe P, et al. (2013). Medicinal properties of ‘true’ cinnamon (Cinnamomum zeylanicum): A systematic review. DOI: 10.1186/1472-6882-13-275

Rao PV, et al. (2014). Cinnamon: A multifaceted medicinal plant. DOI: 10.1155/2014/642942

Tisserand R. (2017). New survey reveals dangers of not diluting essential oils. tisserandinstitute.org/new-survey-reveals-dangers-of-not-diluting-essential-oils/

Urbaniak A, et al. (2014). The antibacterial activity of cinnamon oil on the selected gram-positive and gram-negative bacteria [Abstract]. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25369660

Poprzedni artykułNagietek lekarski – Właściwości i zastosowania
Następny artykułSmaczna i zdrowa kozieradka na cholesterol
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.