Olejek z drzewa herbacianego na blizny

0
7888
olejek z drzewa herbacianego na blizny
Olejek z drzewa herbacianego może pomóc zredukować widoczność blizn

Olejek z drzewa herbacianego wytwarza się z liści drzewa Melaleuca alternifolia, bardziej znanego jako australijskie drzewo herbaciane. Jest to olejek eteryczny o długiej historii zastosowań medycznych, głównie ze względu na jego silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ale czy te właściwości przekładają się na skuteczne leczenie skóry? Podpowiadamy czy i jak stosować olejek z drzewa herbacianego na blizny.

Blizny są zwykle wynikiem skaleczenia lub zabiegu, obejmującego głębsze warstwy skóry. Ludzki organizm naturalnie dokonuje naprawy nieciągłości za pomocą grubej tkanki łącznej, często zwanej blizną. Czasami organizm wytwarza zbyt dużo tkanki, co powoduje bliznę keloidową lub przerostową. Z czasem blizny zaczynają się spłaszczać i blaknąć, ale nie znikają całkowicie.

Właściwości przeciwbakteryjne olejku z drzewa herbacianego mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji w otwartej ranie, co mogłoby powodować dodatkowe blizny. Poniżej prezentujemy informacje o tym, w jaki sposób może on pomóc w tego rodzaju leczeniu skóry. W szczególności zwracamy uwagę czego można się spodziewać stosując olejek z drzewa herbacianego na blizny.

Dotychczasowe wyniki badań

Nie ma dotychczas dowodów na skuteczność stosowania olejku z drzewa herbacianego na istniejących już bliznach, niezależnie od tego, czy są to blizny po trądziku, bliznowce lub przerośnięte blizny. Ponadto blizny są trudne do usunięcia, nawet przy profesjonalnych zabiegach laserowych.

Jeśli jednak ma się tendencję do powstawania blizn, olejek z drzewa herbacianego może być w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia w przyszłości większych i trwałych zmian z powodu urazu. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje przede wszystkim silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji bakteryjnych.

Świeże rany są szczególnie podatne na infekcje. Jeśli dojdzie do infekcji, rana zazwyczaj goi się znacznie dłużej, co może zwiększyć ryzyko powstania blizn. Ponadto, stosując olejek z drzewa herbacianego na blizny zapewnia się właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk wokół ran.

W istocie jednak, nie stosuje się olejku z drzewa herbacianego na istniejące blizny, tylko na rany, w celu niedopuszczenia do ich powstania lub względnie osłabienia ich rozległości i widoczności w przyszłości.

Jak używać olejku z drzewa herbacianego na ranach?

Jeśli nigdy nie stosowało się olejku z drzewa herbacianego, najlepiej zacząć od wykonania testu alergicznego. W tym celu należy umieścić kilka rozcieńczonych kropli na małym obszarze skórze. Jeśli po 24 godzinach skóra nie wykaże żadnych podrażnień, można zacząć stosować rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego w innym miejscu.

Aby zdezynfekować ranę, należy:

  • umieść dotknięty obszar pod bieżącą wodą na trzy do pięciu minut i delikatnie umyj mydłem,
  • zmieszać 1 łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego w 1/2 szklanki świeżej, przegotowanej wody,
  • namocz wacik lub ręcznik papierowy w roztworze i delikatnie przetrzeć ranę,
  • powtarzać cały proces dwa razy dziennie, aż rana się zamknie.

Aby zwiększyć ochronę przed bliznami, warto zmieszać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego z wazeliną. Wazelina pomaga zmniejszyć wygląd blizn, utrzymując wilgotność nowych ran. Strupy rozwijają się, gdy rany wysychają i mogą spowolnić proces gojenia, zwiększając ryzyko wystąpienia blizny.

Jakie są zagrożenia w stosowaniu olejku herbacianego?

Niektóre osoby odczuwają negatywną reakcję skórną podczas miejscowego stosowania olejku z drzewa herbacianego. Jeśli po jego zastosowaniu odczuwa się swędzącą, czerwoną skórę, należy przestać go używać. Można mieć alergię lub nadwrażliwość na olejek z drzewa herbacianego.

Nigdy nie należy również używać nierozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na skórę. Może to prowadzić do podrażnienia lub wysypki. Olejek z drzewa herbacianego można rozcieńczać olejem nośnikowym, takim jak olej ze słodkich migdałów lub olej kokosowy. Zwykle przepis zawiera 3 do 5 kropli olejku z drzewa herbacianego w 15-30 gramach oleju nośnego.

Ponadto, ekspozycja na olejek z drzewa herbacianego może przyczyniać się do rozwoju stanu zwanego ginekomastią przedpokwitaniową u młodych chłopców. Eksperci nie są całkowicie pewni tego powiązania. Często jednak również z tego powodu nie zaleca się stosowania olejku herbacianego u dzieci bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Olejek z drzewa herbacianego na blizny – Wybór produktu

Olejki eteryczne, w tym olejek z drzewa herbacianego, nie są z zasady regulowane i nadzorowane przez instytucje certyfikujące i nadzorcze. Z tego powodu ważne jest, aby szukać wysokiej jakości produktów, którym można zaufać.

Wybierając olejek eteryczny z drzewa herbacianego, warto sprawdzić następujące elementy:

  • Etykieta zawiera łacińską nazwę drzewa herbacianego -Upewnij się, że otrzymujesz produkt z etykietą, która wymienia Melaleuca alternifolia.
  • Produkt jest ekologiczny i został wytworzony z dzikich roślin -Chociaż mogą być trudniejsze do znalezienia, olejki eteryczne certyfikowane jako ekologiczne lub pochodzące z dziko zebranych roślin są najlepszą opcją leczniczą.
  • 100% olejek z drzewa herbacianego – Jedynym składnikiem olejku eterycznego powinien być sam olej.
  • Produkt destylowany z parą wodną – Ważna jest metoda ekstrakcji oleju. Olejek z drzewa herbacianego powinien być destylowany z parą wodną z liści Melaleuca alternifolia.
  • Pochodzenie z Australii – Drzewo herbaciane pochodzi z Australii, która jest obecnie głównym producentem wysokiej jakości olejku z drzewa herbacianego.

Na koniec

Olejek z drzewa herbacianego jest potężnym naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości i chorób, od grzybicy, przez infekcje skóry po łupież. Jednak nie pomoże usunąć istniejących już blizn. Zamiast tego, warto spróbować nałożyć rozcieńczony olej z drzewa herbacianego na świeże rany, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i przyspieszyć proces gojenia, co może zmniejszyć ryzyko powstawania blizn.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Proper wound care: How to minimize a scar. (n.d.). aad.org/public/skin-hair-nails/injured-skin/wound-care

Halcon K. (n.d.). How do I determine the quality of essential oils. takingcharge.csh.umn.edu/explore-healing-practices/aromatherapy/how-do-i-determine-quality-essential-oils

Thomsen PS, et al. (2011). Survey of the antimicrobial activity of commercially available Australian tea tree (Melaleuca alternifolia) essential oil products in vitro. DOI: 10.1089/acm.2010.0508

Carson CF, et al. (2006). Melaleuca alternifolia (tea tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. DOI: 10.1128/CMR.19.1.50-62.2006

Tea tree oil. (2015). mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/tea-tree-oil#references-2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.