Olej rycynowy na włosy – Jak i kiedy stosować

10
224454
olejek rycynowy na włosy
Olejek rycynowy ma wiele zastosowań zdrowotnych i pielęgnacyjnych

Jak powszechnie wiadomo naturalne metody pielęgnacji włosów pozwalają uzyskiwać wspaniałe efekty zdrowotne i dają szansę uniknąć stosowania kontrowersyjnych środków syntetycznych. Jednym z najlepszych tego typu sposobów jest z pewnością używanie olejków naturalnych. Poniżej przedstawiamy dlaczego warto stosować olej rycynowy na włosy, a także w jaki sposób warto to robić.

Przerzedzenie i wypadanie włosów to obecnie bardzo częste problemy, spotykane zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Niektórzy doświadczają łagodnego wypadania włosów, natomiast inni mogą cierpieć na zwiększone wypadanie włosów prowadzące wręcz do łysienia. Jest bardzo ważne, żeby jak najszybciej zareagować, by nie było za późno. Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny, takie jak długotrwałe schorzenia, zła dieta, genetyka itp. Nawet niektóre przepisane leki mogą spowodować taki skutek. Dopiero właściwie postawiona diagnoza umożliwia zastosowanie skutecznych środków leczniczych.

Kobiety często doświadczają wypadania włosów przez wahania hormonalne lub niewłaściwe metody pielęgnacji. W tym drugim przypadku bardzo pomocne mogą okazać się właściwie dobrane kosmetyki naturalne. Jednym z najbardziej polecanych jest z pewnością olej rycynowy. Stosując olej rycynowy na włosy i skórę głowy istnieje możliwość uzyskania wielu korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych.

Dlaczego warto stosować olej rycynowy na włosy?

Bez względu na to jaka jest przyczyna wypadania włosów, ten problem można zwykle wyleczyć. W dzisiejszych czasach półki aptek są zapchane niezliczoną ilością produktów i preparatów, które obiecują w krótkim czasie zwalczyć wypadanie oraz przywrócić włosom ich blask i zdrowie. Jednym z tych preparatów jest olej rycynowy.

Olej rycynowy można stosować na skórę głowy, aby zapobiegać łysieniu, będąc skutecznym z kilku powodów. Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne sprawiają, że jest korzystny w przypadku infekcji mieszków włosowych, łupieżu i skóry głowy, a zawartość kwasu rycynolowego pomaga zwiększyć mikrokrążenie krwi i poprawić wzrost włosów.

Często zwraca się również uwagę, że kwas rycynooleinowy pomaga zrównoważyć pH skóry głowy, co może również pomóc zrównoważyć sebum skóry głowy i cofnąć niektóre uszkodzenia spowodowane przez agresywne środki chemiczne zawarte w wielu drogeryjnych produktach do włosów. Zawarte w oleju rycynowym przeciwutleniacze wspomagają wspomagają z kolei odbudowę keratyny we włosach i sprawiają, że stają się one mocniejsze, gładsze i mniej łamliwe.

Właśnie ten olej jest jednym z najbardziej efektywnych w domowych kuracjach, poprzez zastosowanie w czystej formie, albo dodatek do maseczek, odzywek, czy nawet szamponów. Zapewnia on przede wszystkim naturalny sposób pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy dlaczego warto i w jako sposób stosować olejek rycynowy na włosy.

Cenne właściwości oleju rycynowego

Olej rycynowy posiada gęstą strukturę i jest otrzymywany z nasion rącznika, Ricinus communis, który jest niezwykle bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6, omega-9 i praktycznie wszystkie niezbędne witaminy, a także minerały i białka. Posiada również niezwykle wysoki stosunek kwasu rycynolowego, dzięki czemu jest korzystny dla skóry i włosów. Wykazuje on wiele korzystnych właściwości zdrowotnych i jest uznanym środkiem naturalnym na leczenie wielu dolegliwości i schorzeń, w tym problemów z zaparciem i wypadaniem włosów.

Najbardziej odpowiedni olej rycynowy na włosy przeciw wypadaniu to ten tłoczony na zimno i nieprzetworzony. Warto pamiętać, że przetworzony olej traci swoje niezwykłe efekty ze względu na brak naturalnych właściwości leczniczych potrzebnych do kuracji włosów olejem rycynowym.

Jak używać oleju rycynowego przy wypadaniu włosów?

Żeby skutecznie stosować olej rycynowy na włosy, w celu zapobieżenia ich wypadaniu, nie potrzeba wykonywać zbyt wielu skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych. Warto jednak przestrzegać kilku poniższych wskazówek:

  • Po prostu weź trochę oleju na dłoń i rozprowadź na całą długość włosów, zaczynając od korzeni i idąc w kierunku końcówek, tak samo jak stosujesz zwykły olejek. Dobrze wetrzyj go we włosy.
  • Upewnij się, że nie bierzesz zbyt dużą ilość oleju, ponieważ posiada on gęstą strukturę, którą trudno będzie zmyć.
  • Pozostaw olejek rycynowy na głowie na przynajmniej 15-20 minut przed zmyciem go ciepłą wodą z szamponem.
  • Możesz też użyć innego sposobu, wcierając olejek rycynowy na włosy przed snem i pozostawiając go na całą noc. Umyj włosy następnego ranka, najlepiej stosując szampon bez sls.
  • Żeby nie pobrudzić olejem pościeli zakryj głowę ręcznikiem lub innym czystym bawełnianym materiałem.
  • Także możesz mieszać przed użyciem olejek rycynowy z innymi stymulującymi olejkami naturalnymi, na przykład z olejkiem z mięty pieprzowej lub olejkiem arganowym, dla dodatkowego efektu.

Polubienie naszej strony zapewnia szybki dostęp do najlepszych artykułów!


 

Ponieważ olej rycynowy ma naturalnie gęstą konsystencję, może być trochę trudno zmyć go z włosów. Żeby go całkowicie usunąć, potrzebujesz umyć swoje włosy minimum dwa razy, używając dobrze oczyszczającego szamponu. Warto jednak powstrzymać się od stosowania środków z zawartością SLS i poświęcić nieco więcej czasu stosując kosmetyki naturalne.

Używając odżywki 30 minut przed myciem włosów możesz ułatwić późniejsze zmywanie olejku. Warto jedynie upewnić się, by nie nałożyć odżywki na skórę głowy, szczególnie jeżeli zawiera ona silikon. Możesz także dodać trochę innego olejku przed użyciem np. olejku z jojoba, rozmarynu, migdałów czy pestek winogron. Umożliwi to uzyskanie nieco lżejszej konsystencji olejowej, a stosowany olej rycynowy na włosy będzie znacznie łatwiej zmyć.

 

Polecamy kosmetyczny olej rycynowy nierafinowany

olej rycynowy nierafinowany

Przepisy na pielęgnację włosów olejem rycynowym

Istnieje przepisów na domowe kosmetyki w których wykorzystuje się olej rycynowy. Można go przede wszystkim stosować samodzielnie lub dodając do posiadanych produktów. Poniżej podpowiadamy w jaki sposób najczęściej się go stosuje na włosy.

Serum regeneracyjne z olejem rycynowym

Znalezienie najlepszej kombinacji olejów lub zastosowanie samego oleju rycynowego wymaga zazwyczaj przeprowadzenie pewnych eksperymentów. Bardzo często poleca się jednak dość prostą mieszankę:

  • 3 łyżki stołowe oleju rycynowego,
  • 1 łyżka stołowa oleju jojoba lub oleju arganowego.

Proces przygotowania i stosowania serum

  1. Wlej wszystkie składniki w ciemnej butelce szklanej z kroplomierzem.
  2. Wstrząśnij silnie buteleczką, aby wszystko dobrze wymieszać.
  3. Użyj kroplomierza, aby nałożyć na skórę głowy. Rozsuń włosy tuż nad uchem z jednej strony i zaaplikuj kilka kropli mieszanki olejowej. Ponownie rozsuń włosy o 2 cm dalej i powtórz całą operację, aż pokryje się całą skórę głowy.
  4. Następnie masuj całą głowę opuszkami palców przez 5 minut, aby upewnić się, że cała skóra głowy zostanie dobrze pokryta i aby zwiększyć krążenie krwi.

Uwaga: Proponowana ilość serum wystarczy na ok. 5 zastosowań i raczej stosuje się je przy skórze głowy a nie po długości włosów.

Jeśli nie jest się fanem używania oleju rycynowego, można spróbować zastosować olej kokosowy, który może zapewniać lepsze dopasowanie do niektórych typów włosów.

Maseczka na włosy z jajka i olejku rycynowego

Tego rodzaju maseczka to jeden z najpopularniejszych kosmetyków domowych, które można z łatwością przygotować i regularnie stosować. Zawarty w niej olejek doskonale wzmacnia włosy i nadaje im pięknego blasku, a ponadto poprawia ich ogólną kondycję. Kurze żółtko z kolei świetnie odżywia włosy i skórę głowy, zapewniając wzmocnienie cebulek włosowych. Bardzo często do maseczki dodaje się również soku z cytryny, który świetnie tonizuje i delikatnie rozjaśnia.

Przygotowanie i stosowanie maseczki

  • 1 żółtko,
  • 1 łyżka olejku rycynowego,
  • 1 łyżka soku z cytryny.

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a proponowana ilość składników powinna wystarczyć na włosy średniej długości. Maseczkę nakłada się na suche włosy, które najlepiej przykryć czepkiem, po czym odczekać co najmniej 30 minut. Po tym czasie włosy można zmyć, najlepiej delikatnym i naturalnym szamponem.

Korzyści ze stosowania oleju rycynowego dla włosów

Poniżej znajdziesz listę korzyści, jakie daje olej rycynowy stosowany na włosy:

    1. Olejek rycynowy zawiera wiele niezbędnych dla zdrowia i witalności włosów witamin, dlatego jest często wykorzystywany w różnych kuracjach włosów, w szczególności zapobiegających ich wypadaniu.
    2. Warto stosować olejek rycynowy na włosy pomaga przyspieszyć porost włosów na wiele sposobów. Przy dokładnym wcieraniu w skórę głowy stymuluje ją zwiększając cyrkulację krwi w mieszkach włosowych, czyniąc je zdrowymi i bardziej skłonnymi do szybkiego porostu.
    3. Przy doustnym stosowaniu oleju rycynowego osiąga się analogiczny efekt.
    4. Olej rycynowy doskonale nawilża skórę głowy od środka, tym samym zapobiegając wysuszeniu i łamliwości włosów, jednocześnie poprawiając ich wygląd i kondycję zdrowotną od zewnątrz.
    5. W dodatku, stosowany olej rycynowy na włosy posiada działanie antyseptyczne i przeciwgrzybiczne, które wpływa na ogólny stan skóry głowy, zapobiegając wszelkim infekcjom powodowanym przez drobnoustroje. Tym samym skutecznie pobudza szybszy porost włosów.

Więc na co czekasz? Już teraz dodaj do zakresu swojej codziennej pielęgnacji ten wspaniały składnik i zacznij stosować olejek rycynowy na włosy, by cieszyć się błyszcząca, zdrową i naturalną fryzurą!

Jaki rodzaj oleju rycynowego stosować do pielęgnacji włosów?

Istnieje wiele opcji leczenia włosów olejkiem rycynowym. Można skorzystać z gotowych mieszanek, a także tworzyć własne, także na podstawie sprawdzonych i popularnych przepisów. Aby przygotować własną recepturę warto mieszać olej rycynowy z innym olejkami, ziołami i składnikami aktywnymi, które będą w stanie lepiej wspomóc włosy i zdrowie skóry głowy. Zazwyczaj preferowany jest nierafinowany, tłoczony na zimno, a także niezawierający heksanu produkt. Olej rycynowy jest wyjątkowo gęsty i lepki, dlatego dobrze jest go mieszać z olejkiem jojoba lub arganowym, najlepiej w szklanej i ciemnej butelce z kroplomierzem, aby ułatwić jego późniejszą aplikację.

Olej rycynowy może dość istotnie różnić się jakością i skutecznością działania. Z tego powodu warto korzystać z produktów sprawdzonych i renomowanych producentów, ponieważ i tak nie jest to produkt zbyt drogi w zakupie. W zależności od marki, tego rodzaju olej można kupić za cenę od kilku do kilkunastu złotych za 100 ml. Można go dostać praktycznie w każdej aptece, sklepie zielarskim lub drogerii internetowej.

Jamajski czarny olej rycynowy

Istnieje specjalny rodzaj oleju rycynowego nazywany jamajskim, który ma bardzo dobre recenzje. Z pewnością warto go również wypróbować, bo u wielu osób działa równie skutecznie, a nawet lepiej. Prawdopodobnie może zapewnić dodatkowe korzyści szczególnie u osób z grubymi lub suchymi włosami.

Środki ostrożności i obawy względem oleju rycynowego

Ponieważ olej rycynowy może powodować plamy, najlepiej zakładać stary T-shirt lub dowolny element ubioru, którego nie będzie szkoda zabrudzić podczas używania oleju rycynowego na włosy. Olej rycynowy może również plamić ręczniki, więc warto upewnić się, że włosy są dokładnie umyte przed suszeniem ich ręczników. Często również włosy mogą wymagać dwóch lub więcej aplikacji szamponu, aby całkowicie usunąć olej z głowy.

Jeśli myśli się o zastosowaniu oleju rycynowego jako środka na wypadanie włosów, warto pamiętać, że problem ten może być oznaką poważniejszej dolegliwości zdrowotnej. Dlatego bardzo ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, jeśli doświadcza się niewyjaśnionego wypadania włosów.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Maduri, V., Vedachalam, A. and Kiruthika, S. (2017). “Castor Oil” – The culprit of acute hair feltingInternational Journal of Trichology, 9(3), p.116.

R. Reszke i A. Reich. Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce. Forum Dermatologicum 2016; 2:2:51–59.

L. Chrząstek, B. Dondela i M. Deska. Bezpieczne składniki kosmetyków – lipidy i ich pochodzenie. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie 2015; III:9–27.

McMullen R., Jachowicz J. (2003). Optical properties of hair: effect of treatments on luster as quantified by image analysis. Journal of Cosmetic Sciences, 54(4), p. 335-51.

Medlineplus.gov. (2018). Castor oil overdose: MedlinePlus Medical Encyclopedia. https://medlineplus.gov/ency/article/002768.htm

Poprzedni artykułOlejek z arganowca – Korzyści ze stosowania
Następny artykuł10 efektów ubocznych działania oleju kokosowego
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

10 KOMENTARZE

  1. Jak byłam młoda to raz w tygodniu ale na umyte włosy nakładałam olej i robiłam sobie masaż głowy, nie zapominałam jeszcze o brwiach i rzęsach. Widoczny efekt był dopiero po pół roku nome kochane panie wiec cierpliwości cierpliwości i cierpliwości, jeszcze muszę napisać nie nakładać ha cale włosy tylko na skore bo nie można zmyć i włosy śmierdzą dziękuje

  2. Ja niestety użyłam go za dużo na włosy i mam problem z jego zmyciem- co robić? Włosy są oklapnięte i nie wyglądają fajnie

  3. “Najbardziej odpowiedni olej rycynowy na włosy przeciw wypadaniu to ten tłoczony na zimno i nieprzetworzony.”

    Konkretnie który ?Pytałem producenta jednego z olejków rycynowych i jedyne co uzyskałem to pytanie dlaczego o to pytam.Wyjaśniłem czemu pytam i kontakt nam się urwał.

  4. To prawda. Używam olejku rycynowego raz w tygodniu na włosy jako maseczka ale łączę go z olejek kokosowym. Wszyscy się dziwią, że mi tak szybko włosy rosną i że mi się zrobiła szopa na głowie. Olej jest dobry również na wypryski. Posmarować pryszcza ale nie za dużo gdyż jest ciężki i zatka pory.

  5. Ja uzywam go od kilku miesiecy na brwi i rzesy, podobno mialy byc ladniejsze, mocniejsze i dluzsze. Ale tylko podobno, szkoda czasu na te zabawy. Nic nie pomaga.

    • Witam dlaczego olej rycynowy ci nie pomaga ja stosuje ten zwykly olej z apteki za jedyne trzy zl i nawet na lysym czole zaczely rosnac mi wlosy nawet jak smaruje twarz cera jest jedrna i miesista tak olej mi pomaga! Nie wszystko co jest ladne jest dla kazdego ladne?

  6. Właśnie ostatnio zamówiłam olejek rycynowy na waptece przy okazji i teraz szperam po internecie i okazuje się, że można go stosować nie tylko do włosów, ale też na brwi, rzęsy i skórki 🙂 Coraz częściej sięgam po naturalne komsetyki i metody pielęgnacji – cóż, z wiekiem człowiek madrzeje 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.